'Intensievere controle op kleinere lozingen noodzaak' Gx>enRij< VIJVER VW-winkel Alcoholproblemen Oosterschelderegio hoger dan het landelijk gemiddelde [tïvvvööRPiSfïjj Aanpassing schoolplein Beatrixschool is nabij H angcultuurmosselen zijn weer verkrijgbaar Hoofdprijzen Natuurmaand Diefstal uit auto Originele handgemaakte Holland-souveriirs. Verstandig zonnen Rijkswaterstaat na controle-actie: ZCAD bezorgd over toename XTC-gebruik Poëzieprijs DINSDAG 4 JUNI 1996 NR 25985 3 Verwachting t/m zaterdag 8 juni VEERE - Op de openingsmani festatie van Zeeland Natuur maand op het eiland Haring vreter en het Veerse Meer zijn zaterdag de hoofdprijswin naars van de kleur- en teken wedstrijd bekend gemaakt. Minister J. J. van Aartsen van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft de prijzen uitgereikt aan basis schoolleerlingen Bart Roose uit Oostburg en Teun van Dijk uit Kapelle. Uit de meer dan tweeduizend inzendingen heeft de jury, bestaande uit Keek van Gils, Anneke Schenk en Hans Harinck veertig win naars gekozen. Uit de veertig mooiste inzendingen is een hoofdprijs gekozen voor de on derbouw en één voor de boven bouw van het basisonderwijs. De prijswinnaars mogen een dag met de hele klas doorbren gen in de Roompot. DEN HOORN (ANP) - De Kan- kerbestrijding/KWF pakt de strijd tegen huidkanker bij bouwvakkers, weg- en water bouwers en andere mensen die beroepsmatig veel in de zon werken weer op. DEN BOSCH (ANP) - Het theaterfestival Boulevard in Den Bosch is dit jaar niet al leen te zien in de binnenstad, maar ook in de wijken en buur ten van de Brabantse hoofd stad. BRUINISSE - In Bruinisse is het afgelopen weekend een au to opengebroken. Uit de auto werden een radio-CDspeler en CD's gestolen. De eigenaar van de auto, een 29-jarige man uit Wuppertal, had zijn voertuig vrijdagmid dag om 14.00 uur geparkeerd op een parkeerplaats bij Aqua- delta. Hij ontdekte de diefstal zondagmorgen. Advertentie HABO RENESSE Hogezoom 100. Renesse Tel.: 0111 - 46 27 91 Advertentie I Zo vergeet je Holland nooit! Kies uit haarspeld, broche, pillendoos o f spiegel. Verkrijgbaar vanaf 6, 95 Afgebeelde haarspeld nu van f 12,95 voor -V-V ifW- Plezier begint hier. VW Burgh Haamstede, Noordstraat 45a, Haamstede. Tel. 0111 65 15 13 WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp.16 graden Mid. temp. 28 graden Windkracht zuid 3 Zonneschijn 60% Kans op neerslag 30% Min.temp.16 graden Mid.temp. 29 graden Windkracht zuid 3 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 5 juni Zon op 05.22, onder 1.52 Maan op 00.03, onder 09.40 6 juni Zon op 05.22, onder 1.53 Maan op 00.42, onder 10.57 Laatste kwartier: 8 juni (13.07) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Veel zon en hoge tempera turen. Dat is de kern van de weers verwachting voor de komende drie dagen. Zo varieert de temperatuur morgen van 23 graden op de Wad deneilanden tot 28 hier en daar in het binnenland. Donderdag en vrijdag komt daar nog iets bovenop. Tijdens het weekeinde doet de temperatuur waarschijnlijk een stap terug, maar het zomerse karakter blijft behou den. We danken het zomerse weer aan een omvangrijk hogedrukge- bied. Het trekt morgen via Polen in een traag tempo naar het oosten. Te gelijkertijd nadert vanaf de Atlanti sche Oceaan een gebied met regen en koeler weer. De invloed van het hogedrukgebied is echter zo groot dat de storing waarschijnlijk pas za terdag voet aan Europese wal kan zetten. En dus is het morgen warm en zonnig weer. De wind waait uit het zuidoosten en is zwak tot matig. Het blijft droog. GOES - In het informatiecen trum van de GGD Zeeland, de Gezondheidswijzer, kan men terecht voor informatie over verstandig zonnen. Aan de Westwal 37 in Goes is een tentoonstelling ingericht onder de titel Denk aan de Zon. Er is voorlichtingsmateriaal over de risico's bij het zonnen, maar ook over de mogelijk heid om deze risico's te voorko men. De bescherming van kin deren tegen UV-straling krijgt op deze tentoonstelling extra aandacht. In de jeugd opgelo pen UV-schade kan op latere leeftijd huidkanker tot gevolg hebben. De tentoonstelling loopt gedurende de zomer maanden door. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE la Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar 100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190.00 (autom. afschr.) ƒ180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1 .30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W. Vrijdag Zaterdag Grote opbrengst rommelmarkt ZIERIKZEE - De aanpassing van het school plein van de Beatrixschool in Zierikzee kan na de zomervakantie ter hand worden genomen. Deze verwachting sprak schooldirecteur J. de Jong uit, nadat de opbrengst bekend was van de zaterdag gehouden bazar. De bazar bracht 4,5 duizend gulden op. En dat was volgens De Jong meer dan verwacht. De grootste 'spekker' van de geldla was het rad van avon tuur. De Jong stak wat dit be treft een grote pluim op de hoed van de eilandelijke on dernemers. „Het rad van avon tuur draaide compleet op het geen zij beschikbaar hebben gesteld. Dat is allemaal schone winst en telt geweldig aan." De 4,5 duizend gulden die de bazar opbracht, komt bij de vijfduizend gulden die met twee eerdere acties bij elkaar werden gesprokkeld. De aan passing van het schoolplein is geraamd op tienduizend gul den. „We zijn er dus bijna. En na de grote vakantie zullen de eerste werkzaamheden worden aan gepakt," aldus De Jong. BRUINISSE/ZIERIKZEE - Vanaf vrijdag 7 ju ni brengen de leden van de Zeeuwse vereniging van hangcultuurkwekers (VZHK) de eerste mosselen van de nieuwe oogst op de markt. De gunstige omstandigheden waaronder de zwarte schelp dieren in de hangcultures op de Zeeuwse stromen groeien, zor gen ervoor dat de mosselen zich na het zogenaamde 'mel ken' (het afzetten van eitjes en zaad) sneller herstellen en daardoor vroeger geoogst kun nen worden. De mosselhang- cultuursector is zich volop aan het ontwikkelen en de produc tie zal naar verwachting ook steeds groter worden. Overigens zal aan de toene mende vraag naar dit Zeeuwse kwaliteitsproduct niet geheel voldaan kunnen worden. Om dat de mosselen niet op de bo dem gekweekt worden, zijn ze voor honderd procent zand vrij. Na het oogsten hoeven ze ook niet verwaterd te worden, waardoor ze zeer snel geser veerd kunnen worden. De vereniging van Zeeuwse hangcultuurkwekers is een re latief kleine bedrijfstak die dankzij de goede kwaliteit de vraag steeds ziet toenemen. „De eerste bemonsteringen zijn veelbelovend. De vooruit zichten voor het nieuwe sei zoen zijn goed," zegt ir. R. Oor schot, secretaris van de Vereniging van Zeeuwse hang cultuurkwekers. Het aantal mensen met een gokprobleem is in 1995 afgenomen. (Archieffoto) ZIERIKZEE - In de Oosterschelderegio bestaan meer alcoholproblemen dan gemiddeld lande lijk het geval is. Omdat er in deze regio echter veel minder drugsproblemen bestaan, scoort het gebied over het geheel genomen lager dan het landelijk gemiddelde wat betreft versla vingsproblemen. Een en ander meldt het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) in het jaarverslag 1995. De Oosterschelderegio omvat Schouwen-Duiveland, de Be- velanden en Tholen. Van alle Zeeuwse regio's heeft dit ge bied relatief de minste versla vingsproblemen. Op de tien duizend inwoners waren er in 1995 bij het ZCAD 24 inge schreven tegen 32 gemiddeld in Zeeland. Daarvan hadden er veertien alcoholproblemen, te gen achttien in Zeeland. Zes hadden drugsproblemen, te gen elf in Zeeland. Het aantal mensen met gokproblemen was drie, tegen ook drie in de provincie. Volgens het ZCAD heeft de Oosterschelderegio gemeten naar landelijke aantallen, méér alcoholproblemen, veer tien tegen dertien, en veel min der drugsproblemen, zes tegen veertien. Door dit lage aantal drugspro blemen scoort de regio over het algemeen genomen lager dan het landelijk gemiddelde, 24 tegen 31. Wat Schouwen-Dui veland betreft kende het ZCAD in 1995 de meeste cliën ten in de gemeente Zierikzee, namelijk 31. In de gemeente Bruinisse maakten zes mensen gebruik van de diensten van het ZCAD, in Duiveland elf, in Brouwerhaven twee, in Mid- denschouwen vijf en in Wester- schouwen negen. Het aantal nieuwe aanmeldin gen bij het ZCAD zat ongeveer op het niveau van 1994, name lijk twee. De gemiddelde leef tijd van mensen met alcohol problemen in de Ooster schelderegio was bijna 42 jaar en die van opiaatcliënten 32. Bij cannabisgebruikers lag de gemiddelde leeftijd op 25 jaar, bij XTC op negentien en bij gokkers 25 jaar, vermeldt het ZCAD. Goes Wat betreft de Oosterschelde regio bleken in Goes de meeste verslavingsproblemen te be staan. De stad telt 35 mensen die zijn ingeschreven bij het ZCAD op tienduizend inwo ners. Dit tegen 31 landelijk en 32 gemiddeld Zeeuws. Volgens het ZCAD komt dit deels door het grote alcoholprobleem, ne gentien tegen dertien landelijk en achttien in Zeeland, en door het aanzienlijke drugspro bleem, dertien tegen veertien landelijk en elf Zeeuws. Tho len staat op de tweede plaats en scoort met alcoholproble men hoger dan landelijk, en la ger dan het Zeeuwse gemiddel de. Alle overige gemeenten in de Oosterschelderegio scoren als geheel onder het landelijk en Zeeuws gemiddelde. Het ZCAD zag voor het eerst in jaren het aantal cliënten in de' provincie iets tfruglopen. Die afname komt door het dalende aantal mensen met een gokpro bleem. Het aantal alcohol- en drugscliënten is alleen maar toegenomen. In totaal had het consultatiebureau in 1995 met 1232 cliënten te maken. XTC Verder stelt het ZCAD in het verslag bezorgd te zijn over de toename van het XTC-gebruik onder jongeren. „Langzamer hand wordt duidelijk, dat een deel van de gebruikers aan het opschuiven is naar het gebruik van heroïne. Daarmee ontstaat waarschijnlijk op termijn een nieuwe scene voor verslaaf den," aldus het Zeeuwse con sultatiebureau. via hemelwater, verkeerswe gen, bestrijdingsmiddelenge- bruik en dergelijke in het wa termilieu terecht kunnen komen. In het kader hiervan werden 82 controles uitge voerd van opslag van afval stoffen op bedrijfsterreinen. Ook controleerde men 167 rio len bestemd voor het afvoeren van hemelwater. In dertien ge vallen was daarbij sprake van verkeerd aangesloten afval waterlozingen. Tegen alle ge constateerde overtredingen is opgetreden. Tijdens de actie zijn in totaal vijftien proces sen-verbaal uitgeschreven. In 36 gevallen is op een andere manier opgetredqn, bijvoor beeld door het geven van mon delinge of schriftelijke waar schuwingen, aanmaningen of het opleggen van een dwang som. Bij één bedrijf wordt een dwangsom van 40.000 gulden geïnd wegens veel misstanden in het kader van 'good house keeping'. Door middel van sur veillance met het kustwacht vliegtuig, een politieheli- kopter en enkele particuliere vliegtuigen werden 21 olie lozingen en enkele onbekende lozingen uit lozingspijpen waargenomen. ZIERIKZEE - Volgens Rijkswaterstaat zou het geen kwaad kunnen om strenger te gaan contro leren op illegale lozingen en foutief opslaan van afvalstoffen. Die conclusie is volgens Rijkswa terstaat gerechtvaardigd na een onlangs uitge voerde milieucontrole-actie. Vierenvijftig over tredingen van de milieuwetten kwamen aan het licht. Ruim zeventig medewerkers van Rijkswaterstaat contro leerden samen met circa dertig collega's van politie, provin cie, gemeenten en waterschap bij voornamelijk kleine bedrij ven en instellingen. Tijdens de controles werd vooral gekeken naar lozingen van afvalwater, illegale aansluitingen op he melwaterriolen en opslag van afvalstoffen op bedrijfsterrei nen. In totaal werden 212 be drijven bezocht en daarbij werden 54 overtredingen ge constateerd. Zesenveertig daarvan vielen binnen het ka der van de Wet Verontreini ging oppervlaktewateren. De overige overtredingen vielen onder de Wet Milieubeheer en de Wet Bodembescherming. De milieuschade van de overtre dingen was over het algemeen niet ernstig. Rijkswaterstaat besteedt steeds meer aandacht aan de problematiek van diffuse lo zingen. Dat zijn lozingen van stoffen die gespreid - diffuus - Een voorbeeld van foutief opslaan van afvalstoffen op een bedrijfsterrein waartegen door Rijks waterstaat is opgetreden. AMSTERDAM (ANP) - Leo Vroman (80) krijgt voor zijn bundel Psalmen en andere ge dichten de VSB Poëzieprijs 1996. Aan de onderscheiding is een geldbedrag van 50.000 gul den verbonden. De jury koos de bundel uit zeven nomina ties. Vorig jaar won Huub Beurskens met de bundel Aan- god en de afmens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3