Heerma ontkent tussentijds vertrek uit Haagse politiek Failliet Fokker mag nog tijdje doorgaan Alders nuchter onder lauwe reacties komst Groningen agenc Zes maanden tucht voor aanrander in de bus Forse boete voor PNEM wegens dood door schuld Kraamkamer in Kralingse Bos Auto in circustent 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verlengde afbouwperiode SCHIPHOL (ANP) - De kans is groot dat het failliete Fokker voorlopig nog een tijdje door gaat met het bouwen van vliegtuigen. De cura toren A. Leuftink, R. Schimmelpenninck en A. Deterink en rechter-commissaris P. van Vonde- ren moeten het besluit hiertoe echter nog for meel nemen. „We moeten nog even geduld heb ben, maar het ziet er redelijk positief uit", verklaarde woordvoerder L. Steijn dinsdag na mens de curatoren. Een zogeheten verlengde af bouwperiode geeft de curato ren de kans om de vliegtuig bouwactiviteiten van Fokker onder te brengen bij een nieu we partij. Hiervoor zijn de Ne derlandse zakenlieden J. Ro sen Jacobson en J. van den Nieuwenhuyzen en de Russi sche vliegtuigbouwers Toepo- lev en Jakovlev in de markt. De curatoren hebben als voor- waarde gesteld dat de schuld eisers niet gedupeerd raken als gevolg van zo'n verlengde af bouwperiode. Dat houdt in dat de bouw van nieuwe toestellen een positieve bijdrage aan de kasstroom moet leveren. Ook moeten de klanten direct beta len, opdat het failliete Fokker geen enkel risico hoeft te lo pen. „Het lijkt een haalbare zaak", aldus Steijn. Hoe lang de periode gaat du ren, hoeveel vliegtuigen nog eens extra worden gebouwd en hoeveel werknemers daar dan bij betrokken worden, hangt af van de definieve besluiten van de curatoren en de instem ming van de rechter-commissa ris. De reacties van toeleveran ciers zijn positief. Ook klanten - kringen rondom Fokker den ken daarbij aan de KLM en luchtvaartmaatschappijen uit Ethiopië en Vietnam - zouden positief hebben gereageerd. Het besluit over de verlengde afbouwperiode moet snel wor den genomen. Op 15 juni rolt het laatste toestel uit de Fok ker-fabriek. De curatoren zijn er sinds het faillissement op 15 maart niet in geslaagd de vliegtuigbouwactiviteiten door te zetten met een nieuwe partner. Rechter volgt eis OM ROTTERDAM (ANP) - Wegens aanranding van een groot aantal meisjes in treinen en bussen in het hele land heeft de rechtbank in Rotterdam maandag zes maanden tuchtschool opgelegd aan een 19-jarige inwoner van Reimerswaal. De straf is gelijk aan de eis van het openbaar mi nisterie twee weken geleden. Meestal zonder geldig plaats bewijs reisde de jongen negen maanden achtereen met het openbaar vervoer door het land om met meisjes in contact te komen. Hij sprak in totaal twintig slachtoffers met obsce ne taal aan. Daarna streek hij ze door het haar. Als de vrou wen, in leeftijd variërend van 12 tot 21 jaar, zeiden hiervan niet gediend te zijn, greep hij ze bij borsten en geslachtsde len. Vervolgens schold hij zijn slachtoffers uit. Hij dreigde hen met een pistool of ketting zaag om het leven te brengen als zij hem niet lieten begaan. Ook te .hulp geroepen perso neel van de vervoersbedrijven voelde zich regelmatig door de jongen geïntimideerd en be dreigd. Psychologische en psychiatri sche rapporten concludeerden, dat de man verminderd toere keningsvatbaar is voor deze daden. Hij is in '94 reeds tot een celstraf van zes weken voorwaardelijk veroordeeld wegens afpersing, diefstal en bedreiging. Ook pleegde hij al eerder zedenmisdrijven, waar voor hij een gedwongen psy chiatrische behandeling onder gaat. BREDA (ANP) - De rechtbank in Breda heeft maandagmid dag wegens dood door schuld het Brabantse elektriciteitsbe drijf PNEM een boete opgelegd van 10.000 gulden. Volgens het vonnis is de PNEM schuldig aan de dood van de 30-jarige B. Wijnstok uit Oisterwijk, die in juli 1993 onder de douche werd geëlektrocuteerd en daardoor kwam te overlijden. De PNEM had volgens de uit spraak moeten weten dat in Oisterwijk bij het vervangen van de loden waterleidingen door kunststof pijpen levens gevaarlijke situaties konden ontstaan omdat de aarding van het elektriciteitsnet wegviel. Dat de PNEM destijds een brief naar de betrokkenen stuurde waarin alleen de ver vanging werd vermeld en niet de mogelijkheid van levensbe dreigende situaties, is naar het oordeel van de Bredase recht bank volstrekt onvoldoende. De waterleidingmaatschappij Oost-Brabant (WOB), waarte gen ook 10.000 gulden boete was geëist, werd vrijgespro ken. Tijdens de rechtszitting twee weken geleden was ook gezegd dat de gemeente Oister wijk verantwoordelijk was voor het dodelijke ongeluk on der de douche. Maar volgens het vonnis had de PNEM - gezien haar speci fieke deskundigheid op dit ge bied - met de gemeente moeten overleggen over de gevaarlijke situatie, maar het bedrijf heeft dat niet of onvoldoende ge daan. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 5 juni 07.05 174 00.35 -160 19.25 154 12.50 -136 6 juni 07.55 173 01.30 -167 20.05 V149 13.50 -134 ROOMPOT BUITEN 5 juni 05.00 198 11.20 -142 17.25 170 23.55 -169 6 juni 05.50 189 12.20 -136 18.20 157 BRUINISSE 5 juni 07.40 185 00.30 -169 20.00 166 12.55 -145 6juni 08.20 187 01.20 -175 20.40 161 13.50 -143 WÈMELDINGE 5 juni 07.15 178 00.35 -165 19.40 159 12.55 -142 6 juni 08.10 180 01.30 -171 20.25 155 13.50 -140 Doodtij: 10 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 'Hef is een canard DEN HAAG (ANP) - CDA-fractievoorzitter Heerma spreekt met grote stelligheid tegen dat hij zou overwegen de Haagse politiek tussen tijds te verlaten. De CDA-voorman verwijst be richten van die strekking, dinsdag, naar het rijk der fabelen. „Het is een canard, de journa list kan beter met zijn speculaties zijn geluk op de optiebeurs beproeven", aldus de fractielei der dinsdag in een reactie. Anonieme bronnen binnen het CDA zinspelen in de media op een aanstaand vertrek van Heerma. Vice-fractievoorzit- ter De Hoop Scheffer zou het politieke leiderschap van het CDA moeten overnemen. Met name het katholieke smaldeel binnen het CDA zou zeer ge porteerd zijn van een dergelijk scenario. De bronloze speculaties over een tussentijds heengaan van Heerma zijn niet de eerste. Zij zijn onderdeel van de reeks die volgde na het aantreden van de oud-staatssecretaris van Volkshuisvesting als opvolger van fractievoorzitter Brink man, op 18 augustus 1994. Brinkman sneuvelde door toe doen van de partijtop, tegen de zin van de fractie in, als gevolg van de desastreuze verkie zingsuitslag van mei dat jaar en van zijn opereren in de kabi netsformatie. In september 1995 morde de CDA-fractie tijdens een inter ne bijeenkomst te Lage Vuur- sche over de gebrekkig uit de verf komende oppositierol te gen het paarse kabinet. Een hartiere oppositie was geboden om het CDA meer profiel te geven. „Straatvechter" en buitenlandwoordvoerder De Hoop Scheffer werd na onder zoek van een fractiewerkgroep aangewezen als nieuwe vice- fractievoorzitter naast Heer ma, om het CDA „meer smoel te geven". Enkele dagen eerder had Heer ma zijn fractie met aftreden ge dreigd als de anonieme kritiek op zijn functioneren niet zou verstommen. Heerma noemde zijn critici publiekelijk „laf bekken". Aanleiding waren toen negatieve uitspraken over Heerma's optreden als op positieleider tijdens het debat over de onderwijsvrijheid. Hij was toen gedwongen een motie van wantrouwen tegen VVD-minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken in te trek ken, wegens gebrek aan steun van andere oppositiepartijen. Na afloop van die fractieverga dering liet Heerma weten dat hij „een streep had getrok ken". „Mededelingen in de pers van fractieleden over het functioneren van de fractie en van mij zijn onacceptabel", al dus Heerma. ZOETERMEER (ANP) - Een twee meter lange slang zwom maandag heen en weer in het water van het Wilhelminapark in Zoetermeer. Voorbijgangers waarschuwden de politie, die de hulp inschakelde van een medewerkster van Reptillion. ROTTERDAM (ANP) - Een ooievaarsechtpaar in het Kra lingse Bos in Rotterdam heeft twee jongen gekregen. Zater dag werden de twee geboren. Het gezinnetje maakt het uit stekend, zo constateerde bos wachter A. van Hoof met zijn verrekijker. Hij ziet de geboorte als een be kroning op zijn werk. Het is de eerste keer sinds de afgelopen zeven jaar dat de gemeente in het bos ooievaarsnesten plaatst, en dat er kleintjes zijn. Van Hoof en zijn collega ver zorgen de ooievaars en voeren ze de komende tijd nog bij. De boswachter verzoekt het pu bliek de ooievaars niet te voe ren met brood. De kleine ooie vaars kunnen dit nog niet verteren en kunnen er zelfs door overlijden. ROTTERDAM (ANP) - Een 25-jarige Rotterdam mer wilde maandag avond zijn auto 'ophalen die hij 's ochtends had neergezet op een parkeer terrein bij disco Cargo aan de Gorsstraat te Spij- kenisse. Maar wat bleek: er was een circustent om zijn au to gebouwd. Drie olifan ten versperden de uit gang. Een medewerker van het circus reed ver volgens de auto langs de olifanten. Eén, volgens de politie kennelijk ver moeide, olifant legde zijn slurf en slagtanden te rusten op het dak van de passerende auto. Daar door ontstond schade aan het voertuig. Kwestie van wennen'' GENEVE (ANP) - Hans Alders, de aanko mend commissaris van de koningin in Gro ningen, laat zich niet ontmoedigen door de enigszins lauwe reacties op zijn komst naar het noorden des lands. „Ik heb er recht op om nu eerst aan het werk te gaan en te wennen, aan Groningen. En Groningen aan mij. Dan komt het wel goed", re ageert de minister van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieube heer in het kabinet-Lubbers III vanuit zijn huidige werk plek, het Europese kantoor van het Verenigde-Naties programma voor Milieu (UNEP) in Genève. In de provincie Groningen is overwegend terughoudend tot negatief gereageerd op de benoeming van óud-minister Hans Alders tot commissaris van de koningin. Velen be twijfelen of Alders wel ge noeg gewicht in de schaal legt. „We hadden liever gezien dat een WD'er commissaris werd", verzucht fractievoor zitter E. Schmied van de sta tenfractie van de WD, te vens lid van de ver trouwenscommissie. Afwachten „En voor wat de kwaliteit betreft moeten we het af wachten. Als minister heeft Alders niet veel nieuwe din gen laten zien. Het moet nog blijken of hij met het be drijfsleven overweg kan." Ook fractievoorzitter K. van Doesen van D66, eveneens lid van de vertrouwenscom missie, staat niet te juichen. „Maar Alders was de beste kandidaat die ons als com missie werd voorgedragen", verklaart ze. „Het is echter erg jammer dat tevoren was besloten dat het een PvdA'er moest zijn. Dat beperkte het aanbod van mensen nogal." Het negatiefste oordeel over Alders komt van één van zijn partijgenoten. Jan Bey- ert is een bekende Groningse columnist en was zestien jaar lang wethouder in Delf zijl. Ook was hij fractievoor zitter van de PvdA in de sta ten. „Ik ken hem niet zo, maar iedere Nederlander kent hem als ministertje, of nog leuker als dat typetje van Kees van Kooten. Hij is geen persoonlijkheid. Na Toxopeus en Vonhoff is hij een dip voor Groningen. Maar we weten natuurlijk nooit hoe we daar over vijf jaar over denken," Beyert vreest dat Alders te veel de nadruk op het mi lieuaspect zal leggen. „Gro ningen kampt met torenhoge werkloosheid en dan is Al ders niet de eerste kandidaat waar je aan denkt. Maar in Den Haag kijken ze niet wat de problemen in een provin cie zijn om er vervolgens een goede kandidaat bij te zoe ken. Alders moest een nieu we baan hebben en toen hebben ze hem maar com missaris in Groningen ge maakt. Dat was al heel lang bekend en zo'n vertrouwens commissie is dan ook een wassen neus. Dat is heel slecht, maar zo gaan die din gen nu eenmaal." Liberakl Met name in WD-kring had men in Groningen eigenlijk gehoopt op een liberaal als opvolger van partijgenoot Vonhoff. „Ik kan me die dis cussie als politicus levendig voorstellen. Maar er is abso luut sprake geweest van 'fair play'. De vertrouwens commissie, met wie ik steeds eerlijk en open heb gepraat, heeft een advies uitgebracht en de minister van Binnen landse Zaken heeft dat gewoon overgenomen. De procedure is zorgvuldig ge volgd", aldus Alders, die zo als zich laat raden erg con tent is met zijn benoeming. „Het is natuurlijk altijd ver heugend als je je belangstel ling voor een functie ken baar maakt en men daar vervolgens op ingaat." Bureaucratie Alders, die sinds twee jaar in Geneve werkt, zegt vooral graag de UNEP te willen verlaten wegens de hoge ma te van bureaucratie bij die VN-organisatie. „Ik kende die bureaucratische kant van het werk vooraf niet. Als ik nu na twee jaar de ba lans opmaak, geloof ik ook niet dat ik de meest geschik te persoon ben voor zo'n bu reaucratie. Daarom is een at titude ontstaan om eens verder rond te kijken." Hoewel geboren en getogen Nijmegenaar denkt Alders toch gemakkelijk aan de slag te kunnen in het Noor den. Hij memoreert dat het voormalig ministerschap hem al regelmatig in contact heeft gebracht met Groning se onderwerpëh, bij voor beeld op het gebied van de ruimtelijke ordening en het plattelandsbeleid. „Wat mij vooral aanspreekt in Gro ningen is de zelfverzekerde houding daar; het geloof in eigen mogelijkheden en het zeker niet zielig doen. En je kan met Groningers van me ning verschillen, maar uit eindelijk is een afspraak al tijd een afspraak." Suske en Wiske 'R0B0TK0P' door Willy Vandersteen Dinsdag 4 juni Zierikzee Open dag DAC-College. Jannewekken 19. Van 10.00 tot 12.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Fietstocht voor senioren. Vanaf: zwembad Onderdak. 13.30 uur. Wijkenkorfbaltoernooi. Sportpark Bannink. 19.00 uur. Uitvoering Zeeuwse Muziekschool. Concertzaal. 19.30 uur. Zonnemaire PvdA-bijeenkomst 'Gemeentelijke herindeling en bestuurlijke vernieuwing'. Dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 5 juni Zierikzee Paardenmarkt/Jaarmarkt. Binnenstad. Overdag. Gratis spreekuur FNV in MFC. Van 10.00 tot 11.30 uur. Nationale Straatspeeldag. Hoek Mulockstraat/Kaerse- makerstraat/Maltastraat. 13.30 tot 16.00 uur. Clownsvoorstelling Slim Jeugdtheater. Multifunctioneel Centrum. 14.00 uur. Haamstede Studiedag Confessionele Vereniging in de Nederlandse Hervormde Kerk. Nederlandse Hervormde kerk. 14.30-20.30 uur. Renesse Ledenvergadering Vekabo, Fomona en Recron Zeeland. Hotel Zeeuwse Stromen. 19.30 uur. Brouwershaven Natuurexcursie van VW om 09.30 en 13.00 uur. Woensdag 5 juni toten met Zaterdag 8 juni Zierikzee Kleine kermis. Havenplein. Middag/avond. Donderdag 6 juni Zierikzee Wijkenkorfbaltoernooi. Sportpark Bannink. 19.00 uur. Burgh-H aamstede Vergadering adviescommissie algemene en bestuurlijke zaken. Gemeentehuis. 15.00 uur. Vrijdag7juni Brouwershaven Opening Zomertentoonstelling. Grote Kerk. 17.00 uur. Dreischor Oud papier ophalen. Vanaf 18.00 uur. Zaterdag 8 juni Zierikzee Open dag Huidverzorgingsstudio Els Folmer. Schouwenbank 53. Van 10.00 tot 17.00 uur. Open dag. Beauty salon Up-To-Date. 11.00 tot 15.00 uur. Zangavond Woord en Daad met Gemengd Katwijks Koor. Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Voorstelling 4-dubbel door theatergroep Zierik in het MFC. 20.30 uur. Rapavond. Concert Ouder kerk Kaffers, West Klan en Zuid Oost in Podium Brogum. 22.00 uur. Serooskerke Wandeling Bij nacht en ontij. Vanaf restaurant Schelphoek. 22.00 uur. Noordgouwe Open dag. Stern Kosmetiek Zeeland. Beautyfarm. Oosterweegje 5. 10.00 tot 16.00 uur. Ouwerkerk Wandeltocht. Start 19.00 uur sportcomplex Julianastraat. Bruinisse Rommelmarkt/bazar. Gereformeerde Kerk, Noorddijk 4. 09.30 tot 13.30 uur. Zondag 9 juni Haamstede Zangdienst met koor in Gereformeerde kerk, Platboslaan. 19.00 uur. Neeltje Jans Recreatief fietsevenement. Inschrijven vanaf 7.30 uur. Noordgouwe Open dag. Kuuroord De Schouw. 12.00-17.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2