Ruimte waterscooters op de Grevelingen sterk ingeperkt r ^DE VLIEGER Brief op poten naar gs over de overlast door shredderen hout Natuurbus komt naar Schouwen-Duiveland Geen beroep tegen de lagere snelheidslimiet Vrouw uit Philippine is aanrander de baas ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE V Van twee banen terug naar een halve Klachten van omwonenden houden aan 2 GERUCHTEN 3 CONTROLE 5 ARCHITECTUUR 7 DELTA SPORT r "HET MAG NIET TEN KOSTE VAN GEHANDICAPTEN GAAN." dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEES NIEUWSBODE 24 uur bereikbaar BRUINISSE I ROLSTOELVERVOER DUIVELAND GROEPSVERVOER ZIERIKZEE ZIEKENFONDSVERVOER 0111-641562 PERSONENBUSVERVOER TAXIBUS DINSDAG 4 JUNI 1996 152e JAARGANG NR 25985 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Waterscooters krijgen steeds minder ruimte op de Grevelingen. (Foto: Marijke Folkertsma BROUWERSHAVEN - De minister van verkeer en waterstaat, A. Jorritsma heeft voor het be heersgebied van Rijkswaterstaat directie Zee land een waterscooterverbod ingesteld voor bepaalde vaargebieden en een aantal vaarge- bieden ingesteld waar liefhebbers met hun wa terscooter kunnen snelvaren. De nieuwe maat regel houdt in dat op het Grevelingenmeer alleen nog het westelijk deel van de baan tussen de Kabbelaarsbank en Springersdiep voor wa terscooters open staat. De kleine baan boven de haven van Bruinisse is sinds 3 mei jongstleden, de dag dat de maatregel van kracht werd, voor waterscooters gesloten. Waterskiërs en andere snelle motorboten mogen gebruik blijven maken van dé baan. Wat betreft de andere oor spronkelijke baan, die tussen de Kabbelaarsbank en het Springersdiep aan de Brou^ wersdam, blijft alleen het wes telijk deel open voor water scooters. Snelle motorboten kunnen daar ook terecht. Wa terskiërs weer niet. Die wor den geacht zich uit te leven op het oostelijk deel van de baan. Daar mogen ook snelle motor boten komen.Op de Grevelin gen geldt een snelheidsbeper king van negen :kilometer per uur, uitgezonderd op de grote betonde vaargeulen, waar twintig kilometer als maxi mumsnelheid is toegestaan. Daarnaast bestaan dan nog de twee zogenaamde snelle ba nen. Eén bij Bruinisse en één bij de Brouwersdam. Deze blij ven gehandhaafd, alleen moe ten de waterscooters aan ge bied inboeten, terwijl ook de waterskiërs enig terrein ver liezen bij de Brouwersdam. Op bepaalde locaties en delen van de vaarwegen heeft vol gens Rijkswaterstaat directie Zeeland, het varen met water scooters tot ongewenste situ aties geleid of zal naar ver wachting tot ongewenste situaties leiden. Om dit te voorkomen zijn nu met uitzon dering van de Oosterschelde, op de verschillende vaarwegen voor de waterscooter, één of meer gebieden beschikbaar waar sneller dan twintig kilo meter per uur gevaren mag worden. Directeur van het Grevelin- genschap, J. Lodders zegt niet helemaal tevreden te zijn met de nieuwe maatregel: ,,Het be stuur van het Grevelingen- schap ziet de waterscooters het liefst helemaal verdwijnen van de Grevelingen. De meeste mensen die van ons gebied ge bruik maken zitten helemaal niet op de waterscooters te wachten." Hij vertelt dat bij bijna alle klachten die binnen komen over conflicten op het water, snelle boten in het spel zijn, waarvan een aanzienlijk deel waterscooters is. ,,Ze produce ren veel geluid. Een jankend geluid waar veel mensen zich aan ergeren en ze geven de in druk onveilig te zijn. Boete Of dat zo is, laat Lodders in het midden. „Als je een kind van twaalf zonder rijbewijs achter het stuur van een auto zet, gaat 'er ook van alles fout. Bij een waterscooter heb je hetzelfde. Het ding wordt dan een onge leid projectiel," aldus de direc teur. Hij schat dat er op hoog tijdagen in het zomerseizoen zo'n tien tot dertig waterscoo ters, ook wel jetski's genoemd, op het Grevelingenwater zijn te vinden. Overigens, wie bui ten de speciale banen met zijn scooter aan de gang gaat, kan afhankelijk van de snelheid waarmee wordt gevaren, een boete van zeventig tot hon derdvijftig gulden krijgen. Naast de baan op de Grevelin gen kunnen waterscooterlief hebbers die harder dan twintig kilometer willen varen, te recht op nog drie andere plaat sen. Op het Volkerak op het huidige snelvaar- en waterski gebied buiten de hoofdvaar geul ZW van de vluchthaven Dintelmond. Op het Zoom meer tussen de Bergsediep- sluis en de Schelde-Rijnverbin- ding in het Tholense Gat en op het Veerse Meer op de twee huidige snelvaar- en waterski- gebieden in het oostelijk en westelijk deel van het meer. Gevaar Op de Westerschelde en in het kustgebied mogen waterscoo ters snelvaren buiten- de voor de doorgaande beroepsvaart bestemde vaargeulen en bui ten de watergedeelten waar doorgaans wordt gezwommen. Dit alleen als geen gevaar, hin der of overlast vóór anderen ontstaat, zo luidt de maatre- ZIERIKZEE - Als de provincie niet op korte ter mijn haar verantwoordelijkheid neemt en een einde maakt aan de overlast die door de firma Wandel veroorzaakt wordt door het in de open lucht shredderen van hout gaat er een brief op poten naar gedeputeerde staten van Zeeland, zo verzekerde burgemeester mr. J. Asselbergs de leden van de Zierikzeese gemeenteraad gister avond, aldus Pessers. Hij noemde het shredderen - machinaal ver pulveren - van hout in de open lucht zonder dat maatregelen worden genomen om versprei ding van stof te voorkomen. Ook zou de firma Wandel vol gens de D66-fractie niet-puin- afval in de open lucht opslaan, hetgeen volgens de democra ten in strijd is met de vergun ning. Pessers stelde dat in dit geval sprake is van een ernstige aan tasting van het woon- en leef milieu van inwoners van Zie- rikzee. De klagers hebben enige weken geleden de over-, tredingen aangaande de bepa ling in de vergunning gemeld aan zowel gemeente als pro vincie. Volgens Pessers heeft dat echter (nog) niets geholpen. ,,Van zowel de provincie als de gemeente is niets meer verno men met betrekking tot de af wikkeling van de klachten." D66 zou graag zien dat er nauwlettend op wordt toege zien dat de firma Wandel de re gels strikt naleeft. Wethouder P. de Rijke (CDA) zei niet beter te weten dan dat inmiddels maatregelen zijn genomen om verdere overlast te voorko- Burgemeester mr. J. Assel bergs: ,,Als provincie tekort schiet dan brief op poten". De kwestie werd tijdens de rondvraag aan de orde gesteld door de fractie D66 bij monde van R. Pessers. Volgens de fractie is door verschillende burgers geklaagd over de ma nier waarop de firma Wandel afval opslaat en verwerkt. ,,De bepalingen in de vergunning verstrekt aan de firma Wandel worden niet incidenteel, maar voortdurend niet nageleefd," D66-vertegenwoordiger R. Pessers: Ernstige aantasting woon- en leefmilieu men. ,,En als dat niet zo is zal ik er morgen zeker meteen werk van maken," aldus de wethouder. Burgemeester Asselbergs viel hem bij. ,,In wezen is het de verantwoordelijkheid van de provincie om erop toe te zien dat de regels van de vergun ning worden nageleefd. Als de provincie in deze tekort schiet zullen wij een brief op poten sturen." Op vragen van Pessers om trent de mogelijke vestiging van een groencomposterings- installatie bij dezelfde firma Wandel bleef wethouder De Rijke het antwoord schuldig. Pessers kreeg wel de toezeg ging dat de zaak uitgezocht wordt en dat hij schriftelijk antwoord krijgt op zijn vra gen. 'Haltes'in Oosterland, Brouw en Zierikzee ZIERIKZEE - Deze maand doet een vrolijk be schilderde natuurbus een aantal plaatsen op Schouwen-Duiveland aan waaronder Ooster land, Brouwershaven en Zierikzee. De natuur bus is een initiatief van Staatsbosbeheer. De opvallende verschijning van de bus blijkt een succesfor mule. Vooral kinderen kijken hun ogen uit als ze de truck met oplegger van binnen kun nen bekijken. Eenmaal binnen worden de zintuigen flink aan het werk gezet. Bij het binnen treden van de bus is het don ker. Je ruikt het bos, hoort ge luiden van opvliegende vogels en wegrennende dieren. Als het langzaam licht is ge worden kan de bezoeker zien hoe mensen gebruik maken van de natuur zoals tijdens een wandeling. In het kader van het jaar van de natuur in open bare bibliotheken komt de bus vrijdag 28 juni naar Schouwen- Duiveland. 's Morgens doet de natuurbus twee basisscholen aan in Brouwershaven en Oos terland. Van 13.30 tot 17.00 uur staat de natuurbus bij openbare biblio theek De Stolpe aan het Ha- ringvlietplein in Zierikzee. Het overdekte stukje natuur is met name voor kinderen uit de bovenbouw zeer aantrekkelijk en daarom zijn de twee Zierik zeese scholen uitgenodigd om de bus te komen bezoeken. De natuurbus is door iedereen gratis'te bezoeken. ZIERIKZEE - De gemeenten Duiveland, Bruinisse en Zie rikzee gaan niet in beroep te gen de beslissing van Rijkswa terstaat om de bezwaren van de gemeenten tegen de verla ging van de snelheidslimiet naast zich neer te leggen. Dat is althans bet voorstel van de portefeuillehouders. Dat deelde wethouder P. de Rijke mee in antwoord op vra gen uit de gemeenteraad van Zierikzee. De gemeenten Dui veland, Zierikzee en Bruinisse tekenden bij Rijkswaterstaat protest aan tegen de verlaging van de maximumsnelheid. Ge constateerd werd dat door het instellen van de nieuwe limiet er geen verschil in snelheid meer was tussen hoofdweg en parallelweg. In eerste instantie overwoog Duiveland als enige om in be roep te gaan tegen de beslis sing van Rijkswaterstaat. Toen was volgens De Rijke door de andere gemeenten nog niet beslist over het al dan niet in beroep gaan. Rust is voor levendige gemoederen een hel. Byron m HET WEER Vannacht opklaringen en minimum temperatuur omstreeks 12 graden. Morgen zonnig en warm, middagtem- peratuur ongeveer 26 graden. Wind uit zuidoost, zwak tot matig, rond kracht 3. CDA-voorman Heerma ontkent mogelijk vertrek uit Haagse politiek. Intensievere controle op naleving milieuregels vol gens Rijkswaterstaat geen overbodige luxe. Prijs voor architectuur moet ruimtelijke kwaliteit Zeeland vergroten. Atletiekvereniging Delta Sport houdt huis tijdens Zeeuwse kampioenschappen. O 5C Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. PHILIPPINE - Een achttienjarige vrouw uit Philippine slaagde er gistermorgen in haar woonplaats in een aanrander van zich af te slaan. De vrouw werd bij de aanranding, door een Vlaamssprekende man, bedreigd met een vuurwapen. Door hard te gillen en te schoppen raakte de man in paniek en vluchtte hij. De vrouw reed omstreeks 8.15 uur op haar bromfiets over het fietspad naast de Wuyckhuise- weg. Zij werd door een man ge vraagd om even te stoppen. In de veronderstelling dat de man iets wilde vragen voldeed zij aan het verzoek. Ze kreeg ver volgens een vuurwapen tegen het hoofd gedrukt en werd ge sommeerd met de man mee te lopen. Ter hoogte van een inham voor een drinkplaats voor koeien, duwde de man de vrouw tegen de grond. Hierbij viel de brom mer, die de vrouw nog steeds aan de hand hield, tegen de grond. De man rukte een deel van de kleding van de vrouw van het lijf, terwijl hij pro beerde zijn broek los te maken. De vrouw zag hierbij kans de man een trap te geven. Op dat moment passeerde een donkerkleurige personenauto. De vrouw probeerde de aan dacht van de bestuurder te trekken door hard te gillen. De auto reed echter door. Wel raakte de aanrander zodanig in paniek door het gegil, dat hij op de vlucht sloeg. Volgens de vrouw stapte hij in een bor deaux-rode auto met een Bel gisch kenteken, die in de nabij heid stond geparkeerd. Signalement De vrouw kon een signalement geven van de aanrander. Het gaat om een magere man van tussen de dertig en veertig jaar. Hij is ongeveer 1,80 meter lang en heeft zwart achterover gekamd haar. Hij was zeer net jes gekleed in een donkerkleu rig pak met stropdas. Hij droeg handschoenen. Behalve naar deze man is de politie op zoek naar de be stuurder van de auto, die voor bij reed over de Wuyckhuise- weg. Alle overige mensen die tussen 8.00 en 9.00 uur over de ze weg hebben gereden en iets bijzonders hebben gezien, wordt verzocht zich te melden bij de politie in Terneuzen. (T. Kalwei over investering in wijkgebouw) Blijf op de hoogte met de Zierikzeesche Nieuwsbode JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving kf 18,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving k 100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats:... Telefoon jGeb.datum Handtek. Bij automatische afschrijving uw I I I I I I I I 1 I I j 1 bank-/gironummer vermelden: II II II II II II II II II 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. ~i i II

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1