Gewonde bij aanrijding De intieme vriendschap tussen de vogel en mens 'Werkloze kan aan de slag door goedkopere diensten' 70T0i I f 0 2 r i mm succesje ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE kerkbericïïM ingezonden stukken Groene Kruis FOTO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE iedere dag r. dé brant van schouwen - duiveland! 2 J Vjfc DE KRANT NA 18.00 UUR NOG NIET ONTVANGEN? 0111-417314 water'r TEL. 01 1 1 "401267 Van Pijketen v Van Leeuwen c 8 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Een 17-jarige inwoner van Wemeldinge liep zaterdag nekletsel op bij een aanrijding op de Weg naar de Val bij Zierikzee. De auto waarin de 17-jarige als passagier zat, een bestelauto van net een week oud, sloeg over de kop. Het voertuig, bestuurd door een 22-jari- ge man uit Den Haag, belandde in een flauwe bocht op de verkeerde weghelft. Een tegemoetkomende auto bestuurd door een 54-jarige inwoner van Hulst, kon een aanrijding niet meer voorkomen. De auto van de Hagenaar sloeg over de kop en kwam liggend op het dak tot stilstand. De bestuurder kwam met de schrik vrij, maar zijn passagier liep nekletsel op. Hij werd voor onderzoek overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee De vrijwillige brandweer van Zierikzee verleende assistentie bij het opruimen van de voertuigen. (Foto: Joop van Houdt) Over Sijsjes en drijfsijsjes AMSTERDAM (ANP) <-N Halsband parkieten? Nooit van gehoord. Watersnippen, krakeenden en kiekendieven???? Wat veel Amsterdammers betreft bestaan er twee soorten vogels: Sijsies en drijfsijsies. Lekker overzichtelijk. De we reld wordt er voor hen vanaf vrijdag een stuk ingewikkelder op door de presentatie van het boek Sijsje en drijfsijsjes van het Amsterdamse Bureau Stadsecologie. Tientallen vogelliefhebbers brachten de Amsterdamse vo gelbevolking in kaart en stuit ten zo op zeker 140 soorten. Ze troffen waterrallen, snorren, bosrietzangers en grote kare- kieten aan in het Westelijk Ha vengebied en op de sterk ver vuilde voormalige stortplaats Diemerzeedijk. Bergeenden en scholeksters vliegen vrolijk rondom Schiphol en gierzwa luwen en Turkse tortels doen zich graag tegoed aan eetbaar afval midden in de stad. Amsterdam een stenen jungle waar niets groeit of bloeit? Dat was al moeilijk vol te houden na de verschijning van twee vorige boekwerken. Haring in het IJ, over het rijke leven in Amsterdamse wateren, is sinds de verschijning in 1991 een regionale bestseller. Drie jaar later volgde Van muur bloem tot straatmadelief waaruit bleek dat in Groot- Amsterdam, een gebied van 320 vierkante kilometer, ruim 800 verschillende soorten plan ten voorkomen, waarvan er 70 op de Rode Lijst van bedreigde soorten staan. De natuur had status gekregen in Amsterdam, maar dat gold nog niet voor de vogels. Juist over de meest zichtbare dieren in de stad was geen overzicht beschikbaar. Het laatste com plete werk over de gevederde vrienden stamde uit 1937. In 1990 verscheen Broedvogels in Noord-Holland, maar de regio Amsterdam schitterde als een witte vlek op de overzichts kaarten. Sijsjes en drijfsijsjes vult de laatste leemte. Tientallen vogelaars gingen er voor op pad, telden de dieren, schreven stukken en maakten tekeningen. Honderd procent compleet is het boek niet, zeg gen de samenstellers Martin Melchers en Remco Daalder. ,,A1 zoek je nog zo goed, er glipt altijd wel een vogeltje doorheen." J Stadsnomade Zo niet de kneu. Die noemen de vogelaars geheel in stadster- minologie een „echte stadsno made". De kleine vinken vol gen de aftakeling, leven op opgespoten terreinen en wor den verdreven door huisje boompje-beestje-mensen, de aanleg van parkeerplaatsen en de uitbreiding van de havens. De putter gedijt ook goed in de stad. Met een paar boompjes, of die nu in een havengebied of een hofje staan, is de vogel al tevreden. „Daar heb je weer zo'n soort. Je maakt je druk om de natuur in Nederland, je protesteert tegen kantoor bouw en wegenaanleg, je wordt zelfs lid van de Vogelbe scherming en daar héb je weer zo'n vogel die ondanks alle el lende juist enorm vooruitgaat. Koren op de molen van de men sen die menen dat de natuur zich wel aanpast, wat er ook in de wereld gebeurt", verzucht auteur Daalder. Natuurlijk ontbreekt de stads duif niet in het overzicht. Sinds Gert en Hermien is er .geen Nederlander meer die niet weet dat die in grote geta- len voorkomen op de Dam. Ze leven van granen en brood, maar ook van rondslingerende snacks. De auteurs maken dan ook onderscheid tussen hét' „slanke, macrobiotische type en het soort dat meer op heeft met Febo." Toch is het niet de duif met wie de Amsterdammers de meest innige relatie onderhouden. Dat is de blauwe reiger. Die staat in Frankendaal in de Wa tergraafsmeer in de deurope ning van de keuken te wachten op voedsel. Als dat te lang duurt stappen ze zelfs naar bin nen om te kijken of er nog een viskop te bietsen valt. Een opmerkelijke vriend schap, want dertig jaar gele den beschouwde de mens de reiger als een vijand. De vogels aten vis, maar de mensen ook. Die situatie is 180 graden om geslagen. Zo sterk dat sommi ge reigers het dagprogramma van mensen nauwkeurig be studeren en volgen. Er zijn er die om half 2 in Betondorp staan, om half 4 bij de pinguïn rots in Artis en daarna gaan ze nog even snel naar het bejaar denhuis aan de Zeeburgerdijk. In Betondorp kloppen ze op de deur als het voer te lang op zich laat wachten en bij sommige slagerijen wandelen ze dood leuk naar binnen. „Misschien leren de reigers nog wel eens om ijskasten open te maken of mensen hun huissleutels te ontfutselen", verzucht één van de auteurs van Sijsjes en drijf sijsjes. Persoonlijke dienstverlening moet uit informele circuit ZIERIKZEE - Veel werklozen zouden in de per soonlijke dienstverlening aan de slag kunnen, als deze diensten buiten het informele circuit goedkoper worden aangeboden. Ook zouden de aanbieders van diensten eraan moeten werken het vertrouwen van de consument te winnen. Dit constateert dc Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf (RMK) in een rapportage over bevordering van commerciële activiteiten in de persoonlijke dienster lening. De RMK geeft hierbij aan hoe een en ander bereikt kan worden. Het te rugdringen van de informele sector in de persoonlijke dienstverlening is slechts mo gelijk door een substantiële verlaging van de prijs van de diensten. Door de loon- en inkomstenbe lasting en de BTW drastisch te verlagen, en tegelijkertijd de ruimte tussen het minimum loon en het Cao-loon beter te benutten, kunnen de diensten goedkoper worden aangebo den. Deze prijsverlagende maatregelen moeten worden gecombineerd met een inten sieve voorlichtingscampage over deze verbeterde mogelijk heden van de formele markt. Ook is het noodzakelijk dat de consument vertrouwen krijgt in de aanbieder van diensten. Deze moet er dan ook aan wer ken dit vertrouwen te winnen. Dit kan door voorlichting te geven over de kwaliteit van de dienstverlening en door garan ties voor de verleende diensten te bieden. Vanwege de grote diversiteit van de diensten is daarnaast aanvullend dienst-specifiek beleid nodig. Het experiment van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid met loonkostensubsidies in de schoonmaakbranche is een goed voorbeeld van dienst-spe cifiek beleid. Wel is het zaak, zo stelt de RMK, te voorkomen dat socia le instellingen of overheidsin stellingen die geen reële kost prijs berekenen, zich op de markt voor persoonlijke dienstverlening begeven. Dit met het oog op de dan optre dende concurrentievervalsing. Op dit moment wordt het grootste deel van de persoon lijke diensten verricht door vrijwilligers, familie en vrien den en door consumenten zelf. Daarnaast bestaat er in deze sector een omvangrijk zwart circuit. Uit verschillende on derzoeken blijkt dat de poten tiële formele vraag naar per soonlijke diensten groot is, vooral voor huishoudelijke hulp, gesubsidieërde kinder opvang, klusjesdiensten en ho reca. De verwachting is dat deze vraag nog zal gaan toenemen. Uitbreiding van de persoonlij ke dienstverlening in de for mele sfeer zal naar verwach ting vooral werkgelegenheid creëren voor laagopgeleide nieuwkomers op dc arbeids markt bij bestaande bedrij ven. Positief is voorts dat uit breiding van de persoonlijke dienstverlening het milieu ten goede kan komen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Haulerwijk/Was- kemeer: drs. H. G. F. Hübbers, kandidaat te Zeewolde; te Slie- dreeht: W. Westland te Middel- harnis; te Goedereede: J. W. van Estrik te Moerkapelle; te Zoetermeer (wijk 4): J. het- Lam te Dirksland; te Maas tricht en Eijsden: dr. K. H. W. Klaassens te Vorden; te Schar- negoutum-Loenga en Lutke- wierum en Bozum en Brits- werd-Wieuwerd en Ooster- wierum (SoW) (beiden part time): J. Wilts en mw. A. Hee- ringa te Beemster (beiden part time, die dit beroep hebben aangenomen. Aangenomen naar Gouda (wijk 4): P. van der Waal, 1.1. predikant van de Verenigde Protestantse Gemeente te Wil lemstad, Curasao. Bedankt voor Hollandsche- veld (buitengewone wijkge- meente): J. C. den Toom te Sommelsdijk; voor Ooltgens- plaat: J. A. de Koeijer te Baarn (bw); voor Wageningen: L. Wüllschleger te Middelburg (buitengewone wijkgemeente GB). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te IJsselmuiden- Grafhorst: T. C. Zwarts te Zuidbroek; te Enschede-Zuid: H. Pathuis te Urk; te Rotter- dam-Delfshaven: J. B. Wil mink te Hilversum; te Wijnje- woude in combinatie met Oosterwolde (Fr.): R. IJbema, kandidaat; te Assen-Noord (Westerwijk): R. de Graaf te Rouveen. Aangenomennaar Utrecht- Noord/West: A. Buursema te Almkerk-Werkendam; naar Assen-Noord (Oosterwijk): T. Wendt te Bunschoten-Oost. Bedankt voor Axel en voor Waddinxveen: A. O. Reitsema te Bunschoten-West; voor Pre toria, wijk west (Die Vrije Ge- ref. Kerke): A. de Graaf te Delfzijl c.a. i.c.m. Marknesse. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. In mijn jeugd, lang geleden, las ik eens het verhaal over de Schiltburgers, een land dat lag in de buurt van het land van de bekende Gulliver's reizen. In dit land woonden geen lilliput ters, geen reuzen, maar gewo ne mensen. Ze hadden echter één gebrek, ze konden niet lo gisch denken en namen daar door steeds de verkeerde be sluiten. Dat liep natuurlijk fout. Nu moet ik daar wel eens aan terug denken, met betrek king tot het Groene Kruis. Een kleine honderd jaar geleden kwam men tot de conclusie, dat er een groot gebrek was aan verpleegartikelen. Dege nen die er voor in aanmerking kwamen waren meestal ziek, oud, onbemiddeld, gebrekkig of vereenzaamd. Men kwam toen op het idee om verenigin gen op te richten waarvan men voor een acceptabel bedrag (contributie) lid kon worden. De verpleegartikelen werden daarop gratis ter beschikking gesteld. De burgemeester, do minee, notaris, gemeentsecre- taris vormden veelal het be stuur, aangevuld met verte genwoordigers van de bevol king. Al het werk voor de ver eniging gebeurde gratis. Al leen de bode die voor het bezorgen en het ophalen van de spullen zorgde had een be scheiden salaris. Ieder dorp had een afdeling van het Kruiswerk en ieder dorp had dikwijls een eigen wijkver pleegster. Iedereen was dus te vreden, al was het salaris van de wijkverpleegster vaak te krap. Gelukkig kwam daarin verbetering. De Schiltburgers zijn als volk verdwenen, maar hun geest of het virus waarmee ze besmet waren, waart nog rond en komt vooral voor in de burelen in Den Haag en Mid delburg. Alles moet groter, dat is voordeliger. De depots van verpleegartikelen verdwenen uit de dorpen. De plaatselijke verenigingen werden opgehe ven en er kwamen gesalarieer de bestuursleden. Het uitgifte depot kwam voor het gehele eiland centraal in Zierikzee. De termijn van gebruik werd ingeperkt tot een half jaar. Het afhalen of terug bezorgen werd ingeperkt tot enkele uren per week en voor de kleinere arti kelen moet de gebruiker zelf maar zorgen. De contributie werd centraal vastgesteld. In 1975 was die op Bru nog twin tig gulden, nu twintig jaar ver der is die 55,-. Allemaal in het teken van de vooruitgang en het moderne denken in de trant van de Schiltburgers. Het gebeurt om de kosten te drukken. Geef mij de oude re geling maar, waarvoor de be stuursleden - die alles gratis deden - tot ereburger van hun gemeente werden benoemd, al de pijp aan Maarten gaven (er mee ophielden). S. A. Jumelet Bruinisse ROTTERDAM (ANP) - De ex positie met werk van meester vervalser Han van Meegeren in de Kunsthal Rotterdam heeft ruim 90.000 bezoekers ge trokken. Zondag was de laat ste dag dat de tentoonstelling was te bezichtigen. AMSTERDAM (ANP) - Het Na tionale Ballet wijdt een zomer festival aan de balletten van George Ballanchine. Van 3 tot en met 13 juli danst het gezel schap negen balletten ,van de invloedrijke Russische-Ameri- kaanse choreograaf. 1 uur service ƒ0,99 VERSCH00RE Dam 5 - Zierikzee GEEF UW ADVERTENTIE TIJDIG OP! ONZE SLUITINGSTIJDEN ZIJN: VOOR MAANDAGKRANT - VRIJDAG VOOR DINSDAGKRANT VOOR DONDERDAGKRANT VOOR VRIJDAGKRANT Bel dan ons lezersservice telefoonnummer: Onze lezersservice-telefoon is bereikbaar tijdens kantoor-uren van MAANDAG t/m VRIJDAG: van 8.30 tot 17.00 uur tijdens de avond-uren: MAANDAG - DlHSDAG DONDERDAG én VRIJDAG: (niet op woensdag) van 18.00 tot 20.00 uur) 13.00 UUR MAANDAG 11.30 UUR WOENSDAG II.30 UUR DONDERDAG 11.30 UUR Elekti# Riolering Nieuwbouw - Verbouw - Renovatie - Onderhoud A D V 0 C *A TEN Kantoor Zierikzee Engelse Kade 2 Postbus 3 4300 AA Zierikzee Telefoon 0111-415151 Fax 0111-412244 Kantoor Tholen Vossemeersepoort 6 Postbus 24 4690 AA Tholen Telefoon 0166-605000 Fax 0166-604455 (Maximaal 1 bon per week per opdrachtgever/telefoonnummer). Uitsluitend voor particulieren voor aanbiedingen met een maximum prijsvermelding van 200,—. Zie onderstaande voorwaarden. Een gratis succesje mag niet langer zijn dan 3 regels. Voor elke letter, leesteken en ruimte tussen de woorden gebruikt u één vakje. f Postcode: Woonplaats: Bon uitknippen en opsturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. In de linkerbovenhoek van de envelop vermelden 'Succesje*. U kunt deze bon ook afgeven op ons kantoor Jannewèkken 11 te Zierikzee. Voorwaarden Uitsluitend voor aanbiedingen van particulieren (geen handelaren). Alleen voor ie koop aangeboden artikelen. Per advertentie één artikel. In uw advertentie de prijs tot max. t 200,-- en uw telefoonnummer vermelden. Gratis succesjes kunnen alleen via bovenstaande bon worden opgegeven, geen fotokopieën Indien plaatsing voor de eerstvolgende uitgave niet mogelijk is wordt uw succesie automatisch in de daarop volgende uitgave geplaatst Wij behouden ons te allen tijde het recht voor advertenties, zonder opgaaf van redenen, te weigeren. Voor schade van welke aard dan ook ontstaan door het niet tijdig ot onjuist plaatsen van gratis succesjes zijn wij niet aansprakelijk. Gratis succesjes die met aan deze voorwaarden voldoen worden zonder overleg niet geplaatst 'Succaajaa', zakelijk en particulier Zowei voor de zakelijke als particuliere 'succesjes' blijven de mogelijkheden ongewijzigd. Het tarief bedraagt 1 t/m 4 regels 7,50 elke regel meer 1.90 (excl. 17.5% BTW) Voor brieven onder letter of nummer wordt 5.- in rekening gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 8