SRAW weer in startblokken voor enerverend activiteitenseizoen Folke Nauta en Zeeuws Orkest te beluisteren in Grote Kerk Delta College Zeeland houdt morgen een actie Forse verschillen in beloning bij MKB Preventie alcohol in verkeer ter sprake Boordevol programma voor Schouivse Westhoek Te hard gereden Vrouw gewond bij ongeval Veel schade bij aanrijding Rapavond Cultureel Gekleurd Verkeersongevallen in Zeeland ernstiger afloop dan elders 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Er is al van alles vertoond in Renesse. Na het bungee-jumping k wa m iivt acro-bungee en dit jaar is een plaatsje ingeruimd voor de Get them off-competitie waarbij gladiatorenelkaar op een hoog plateau bestrijden. (Foto: Joop van Houdt) BURGH HAAMSTEDE/RENESSE - Ze kun nen zich nog een kleine maand bezig houden met de voorbereidingen, maar vanaf 1 juli zal er weinig rust meer zijn voor de mensen van de Stichting Recreatie Activiteiten Westerschou- wen. Zowel in Burgh-Haamstede als in Renesse zijn er bijna dagelijks evenementen variërend van kindertheater tot fiets- en wandeltochten, Vlaamse volkssporten en theaterrondleidin- gen. Ei>n aantal activiteiten komt steeds terug. Elke dag is er kin dertheater in Renesse, en elke woensdag zijn er wandel- en fietstochten en elke zaterdag gaan de Promo-clowns op toer- nee. In Renesse is in de week van 1 tot en met 6 juli het program ma vooral op kinderen gericht. Maandag staat de Schminkt- roon in het centrum van Renes se, dinsdag wordt de Voel sprietentest gedaan, donder dag is er een skelterparcours uitgestippeld en elke dag is er kindertheater. In Haamstede gaat het activiteitenprogram ma vrijdag 5 juli van start met kinderspelen. Maandag 8 juli is er een grote fancy-fair met een heleboel spelletjes, dinsdag 9 juli speelt er een Big Band in het centrum van Renesse en voor woensdag 10 juli staan fiets- en wandel tochten op het programma. Donderdag 11 juli kunnen kin deren tijdens het Fietsfestijn hun fietsbewijs halen en op vrijdag 12 juli staat het popu laire Karaoke op het program ma. Diezelfde week krijgt het pu bliek in Haamstede maandag Kinderspelen voorgeschoteld e#i ls er dinsdag een theater rondleiding. Op woensdag zijn er geen activiteiten, maar de donderdag staat traditiege trouw in het teken van de Ringpromotie en de trimloop 's avonds. Vrijdag zijn er kin derspelen. Veronica De derde week van juli - van 15 tot en met 20 juli - gaat maan dag 15 juli in Renesse van start met Vlaamse Volkssporten, volgens de SRAW een ijzer- sterk succesnummer. Dinsdag 16 juli rijdt de paardentram en wordt de Mid-Zomerloop ge houden, Op woensdag 17 juli brengt Radio Veronica een be zoek aan de Westerschouwse badplaats. Wederom is er de Voelsprietentest en 's avonds is het stuntteam Les Aranis weer present met zijn Big Foot-show. Donderdag kun nen de kinderen weer terecht op het Skelterparcours en vrij dag staat de mechanische ro deostier op het programma. Zaterdag 20 juli gaat op de Kerkring de kermis van start. Deze blijft tot en met woens dag 24 juli. Het programma in Burgh-Haamstede is identiek aan dat van de week ervoor. In de laatste week van juli (22 tot en met 27 juli) zijn er vanwege de aanwezigheid van de ker mis weinig andere activiteiten in Renesse. Wel is er de Schminktroon op maandag, het Fiets Festijn op donderdag en Karaoke op vrijdag. Zondag 28 juli is Circus Renz te vinden aan de Roelandsweg. Het pro gramma in Burgh-Haamstede is hetzelfde als dat van de voorgaande weken. Circus Renz Circus Renz verzorgt in de week van 29 juli tot en met za terdag 3 augustus in Renesse voorstellingen op maandag, dinsdag en woensdag. Daar naast is er maandag een fancy- fair en &ordt de recreanten dinsdag Eric's Magic Bike Show voorgeschoteld en rijdt de paardentram. Woensdag is Big Foot weer present en komt deTros-Zomertour naar Renes se Donderdag kan men zich weer uitleven op het skelter parcours en vrijdag wordt een zeskamp gehouden. In Burgh-Haamstede begint die week zoals gebruikelijk met de kinderspelen op maan dag en de theaterrondleiding op dinsdag. Donderdag, vrij dag en zaterdag staan te boek als de Dolle Dagen: Ring Pro motie en trimloop op donder dag, kinderspelen op vrijdag en de Wielerronde op zaterdag. De eerste week van augustus - 5 tot 10 augustus - gaat in Re nesse van start met Vlaamse volkssporten op maandag. Dinsdag treden 'gladiatoren' op een froog platform tegen el kaar in het strijdperk tijdens de Get them off-competitie en donderdag is er weer het Fiets Festijn en zaterdag is Karao- ke-tijd. Het programma in Burgh-Haamstede is volgens vast recept: Kinderspelen op maandag, theaterrondleiding op dinsdag, Ringpromotie en trimloop op donderdag en kin derspelen op zaterdag. Maandag 12 augustus staat de Schminktroon weer in Renesse en is er de Voelspriefentest. Dinsdag 13 augustus komt de Oekraïnse dansgroep Polissok naar Renesse en op woensdag 14 augustus is Circus Renz weer present evenals de stunt show Big Foot. Die dag brengt ook Radio Noordzee een be zoek aan Renesse. Voor vrij dag 16 augustus staat een lam pionoptocht gepland en verzorgt Circus Renz voorstel lingen. Het programma in Haamstede is identiek aan dat van de week van 5 tot 10 augus tus. De laatste recreatieactivitei- tenweek in Renesse is die van 19 tot en met 23 augustus. Maandag 19 is er fancy-fair en kunnen kinderen zich laten schminken. Voor dinsdag 20 augustus staat de Taptoe ge pland en op woensdag zijn er fiets- en wandeltochten. Don derdag 22 augustus is er weer het Fiets Festijn en op vrijdag 23 augustus is er kindertheater en staat het Springkasteel op gesteld. ZIERIKZEE - De winnaar van het Schevenin- gen Internationaal Muziekconcours 1994, Folke Nauta, doet donderdag 20 juni met het Zeeuws Orkest Zierikzee aan. Nauta speelt met het or kest het tweede pianoconcert van Serge Rach- maninov. Het tweede pianoconcert van Rachmaninov is een van de be roemdste romantische, piano concerten. Het bevat mooie melodieën, die gecombineerd worden met een evenzo mooie pianistiek. Het concert in Zierikzee valt binnen de reeks .zomer-concer- fen van het Zeeuws Orkest, dat onder leiding staat van Lucas Vis Op het programma staan drie werken. Het concert wordt geopend met het kleine exotisch symfonisch gedicht 'Een .tepppenschets uit Mid- (irn-Azir' van Alexander Bo rodin. Na het pianoconcert volgt de vierde symfonie van Robert Schumann. Een symfo nisch hoofdwerk en kenmer kend voor de stijl die Schu mann nastreefde: symfonisch, klassiek en romantisch. De pianist Polke Nauta won twee jaar geleden het Scheve- ningeri Internationaal Muziek concours. Hij was toen 21 jaar oud. Hij kreeg bovendien de Nederlandse Persprijs. In maart 1995 werd hem de Philip Morris Finest Selection 1995 toegekend. Nauta genoot zijn opleiding aan het Sweelinck Conservatorium bij de pianist Jan Wijn. Het concert in Zierikzee wordt gegeven in de Grote Kerk. De aanvang is 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV. Het Zeeuws Orkest en Folke Nauta zijn na 20 juni nog te be luisteren in Goes (21 juni) en Veere (22 en 23 juni). Folke Nauta. MIDDELBURG - Dc leerlin gen raad van het Delta College Zeeland in Middelburg heeft voor morgen, dinsdag een actie op touw gezet tegen de bezuini gingsplannen van minister Kitzen van Onderwijs. De ac tie bestaat uit een lesonderbre king en een handtekeningenac tie. Recentelijk kwam minister Rit/cn volgens dc leeriingen- raad met ccn onduidelijk en onuit gewerkt voorstel voor be- /winigingen binnen het Mid delbaar Beroepsonderwijs (MBO). De huidige wetgeving zegt nu nog dat MBO-scholie- ren negen jaar het recht op stu diefinanciering hebben. Met de invoering van het on derwijscontract, een onderdeel van de nieuwe Wet Educatie Beroepsonderwijs (WEB), zul len scholieren in de meeste ge vallen een contract gaan teke nen waarin ook staat hoelang zij over de gekozen studio mo gen gaan doen. aldus de lcer- lingenraad. ,.Op dit moment doen MBO-schoIieren gemid deld één tot anderhalf jaar lan ger over hun opleiding dan er voor staat." De leerlingenraad vindt dat MBO-scholieren op dit moment al belachelijk wei nig studiefinanciering krijgen en is bang c^it door verdere be zuinigingen. deze groep in de samenleving juist ontmoedigd wordt om tc studeren. .Ter wijl het ministerie nota bene, het MBO de bnnenmotor van de Nederlandse econonmie noemt, zou men dit door bezui nigingen gaan afbreken. Tel daarbij op dat nu al meer dan do helft van de MBO-scholie ren een bijbaantje heeft, een teken aan de wand. Ze kunnen nu al slecht rondkomen en als er ook nog gewerkt moet wor den, zal dit zeker niet ten goe de komen aan de studie," aldus de leerlingenraad. De raad ziet het feit dat er steeds meer Regionale Oplei- dings Centra worden gevormd waardoor scholen steeds vaker in één gebouw komen te zitten, ook als een nadeel. Dit alles bij elkaar, en nog veel meer, is, stelt de raad, aanlei ding voor de actie van morgen. Om 12.10 uur wordt een hand tekeningenactie gehouden. Al le lessen op het Delta College zullen voor een korte tijd wor den onderbroken. Deze hand tekeningen worden bekrach tigd door de Centrale Directie van het Delta College, waarna de handtekeningen aangete kend naar minister Ritzen worden verstuurd ZIERIKZEE - Bijna 180 wegge bruikers krijgen over enkele weken een 'prent' in de brie venbus, omdat ze vrijdag of zondag te hard reden op de Weg naar de Val bij Zierikzee, de N 59 tussen Zierikzee en Brui- nisse of de Serooskerkseweg in Serooskerke. De politie stond vrijdag van 10.15 uur tot 11.45 uur met de radarapparatuur langs de Weg naar de Val. Daar passeerden 625 voertuigen, waarvan 45 harder reden dan de maxi mumsnelheid van tachtig kilo meter. De hoogst gemeten snel heid was 133 kilometer per uur. Langs de N59 nabij Brui- nisse werd gecontroleerd van 11.50 tot 12.35 uur. Van de 435 voertuigen, die voorbij reden, liepen zeventien een boete op. Bij een controle ter hoogte van Nieuwerkerk, van 12.40 tot 13.40 uur, werden ook zeven tien hardrijders gesignaleerd. De hoogste snelheid die de ra dar op de N59 registreerde was 122 kilometer. Zondag controleerde de politie van 12.20 tot 14.40 uur op de Serooskerkseweg. Er passeer den 1.335 voertuigen, waarvan 102 harder reden dan maxi maal toegestaan is. De hoogst gemeten snelheid bedroeg deze keer 129 kilometer. BURGH-HAAMSTEDE - Bij een eenzijdig ongeval» op de Meeldijk in Burgh-Haamstede raakte een 69-jarige vrouw uit Kamperland gewond. De vrouw zat in een auto, be stuurd door een 73-jarige plaatsgenoot. Op de Meeldijk raakte de auto met het rechter wiel in de berm en reed hij ver volgens de dijk af. Het voer tuig kwam in de sloot tot stil stand. De vrouw werd met verwondingen aan het borst been overgebracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. BRUINISSE - Twee auto's raakten vrijdagmiddag bij een ongeluk zo zwaar beschadigd dat zij moesten worden wegge sleept. Er vielen geen gewon den. Een 20-jarige inwoner van Den Bommel wilde met zijn auto een bocht in de Langeweg bij Bruinisse met hoge snelheid nemen. Dat lukte niet en de man uit Den Bommel kwam met zijn auto op de verkeerde weghelft terecht. De hem tege moetkomende auto bestuurd door een 69-jarige inwoner, van Nieu w-Bei jerland probeerde nog uit te wijken, maar kon een aanrijding niet meer voor komen. Bij de botsing die volg de raakten beide auto's zwaar beschadigd. ZIERIKZEE - Onder het motto 'Nederhop leeft' wordt zater dag 8 juni in het Zierikzeese podium voor muziek en theater Brogum een rapavond gehouden. Aan het evenement werken de groepen Ouderkerk Kaffers, West Klan en Zuid Oost mee. De Ouderkerk Kaffers komen uit Ouderkerk aan den Am- stel. De groep brengt funcky hip hop nummers met Neder landstalige teksten die uit het dagelijks leven zijn gegrepen. West Klan brengt rapmuziek op instrumentale beats van on der meer Ice Cube. De groep Zuid Oost komt uit Deventer en brengt muziek die varieert van hardcore tot zeer funky. De rapavond in Brogum begint om 22.00 uur. ZIERIKZEE - Het van 14 tot 28 april gehouden festival Cultu reel Gekleurd heeft in totaal 5700 bezoekers getrokken. Deze konden kennis maken met cultuur van anderen door middel van ontmoetingen op het 'gebied van muziek, film, theater, beeldende kunst en li teratuur. In twee weken tijd werden in tien Zeeuwse ge meenten meer dan veertig acti viteiten gehouden. Zierikzee en Aardenburg waren voor het eerst te vinden op de festival kalender. De inmiddels traditionele 'open dagen' bij de drie Zeeuw se asielzoekerscentra trokken ook dit jaar weer veel bezoe kers. Ook diverse jeugdvoor stellingen en tentoonstellin gen konden rekenen op grote belangstelling. Ook volgend jaar staat de maand april in het teken van Cultureel Ge kleurd. Volgens EIM-ondersoek ZIERIKZEE - De beloningsverschillen tussen grotere en kleinere bedrijven zijn de afgelopen tien jaar meer dan verdubbeld. Deze ontwikke ling past binnen een meer algemene trend tot loondifferentiatie. Thans bedraagt de belo ningsachterstand van werknemers in kleinere bedrijven gemiddeld ruim 7 procent. In 1979 was dit 2,6 procent. Dit concludeert het EIM in het onlangs gepubliceerde onder zoek 'Belonen grotere bedrij ven beter' In dit rapport is de ontwikkeling van de bruto- uurlonen vanaf 1979 onder zocht. De allerkleinste bedrij ven met minder dan 10 werknemers kennen gemid deld een beloningsachterstand van maar liefst 11 procent ten opzichte van de allergrootste bedrijven met meer dan 500 werknemers. Binnen het kleinere bedrijfsle ven (10 werknemers) neemt de beloning toe met de bedrijfs- grootte. Een opvallend resul taat is verder dat de belonings- verschillen binnen de groep bedrijven met meer dan 50 werknemers beperkt van om vang zijn. Vaak wordt veron dersteld dat ook binnen deze groep de beloning toeneemt met de bedrijfsgrootte. Dat blijkt niet het geval. Alleen in een kleine groep van bedrijven met meer dan 500 werknemers is de beloning hoger. Beloning van specifieke groepen op de arbeidsmarkt. Uit het onder zoek blijken ook belangrijke loonverschillen tussen oplei- dings- en functieniveaus. De relatieve beloningsver- schillen tussen de opleidings niveaus zijn in de loop van de tijd kleiner geworden. Lager opgeleiden worden beter be taald in het kleinbedrijf. Ten slotte is ook voor bepaalde ca tegorieën werknemers een forse beloningsachterstand ge constateerd. De beloning van vrouwen blijft circa 10 procent achter bij die van mannen. Voor deeltijders is sprake van een beloningsachterstand van minimaal 7 procent. MIDDELBURG - In Zeeland vormt het aandeel ernstig gewonden, als gevolg van een ongeval overleden of in het ziekenhuis opgenomen, bij na veertig procent van het aantal verkeers slachtoffers. Dit aandeel bedraagt in de rest van Nederland circa 25 procent. In Zeeland hebben de ongeval len dus een ernstiger afloop dan elders in Nederland, vol gens het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland. Verhoudingsgewijs zijn er in Zeeland meer slachtoffers bij ongevallen buiten de bebouw de kom en minder binnen de bebouwde kom. Hiermee hangt samen dat er meer slachtoffers vallen op wegen met een maximumsnelheid van tachtig kilometer per uur en juist minder op wegen met een maximumsnelheid van vijftig kilometer per uur. In 1995 kwamen er in het Zeeuw se verkeer 46 personen om. Daarvan 7 (15%) binnen de be bouwde kom, 5 (11%) op de A58 van Bergen op Zoom naar Mid delburg, 9 (20%) op 100 km/h- wegen en 25 (54%) op de 80 km/h-wegen. Op de 80 km/h- wegen vallen dus veel ver keersslachtoffers De oorzaak moet gezocht wor den in'de combinatie van rela tief hoge rijsnelheden, optre dende snelheidsvariaties in verkeersstromen en gevaarlij ke conflictpunten op deze we gen. Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid vergadert MIDDELBURG - Het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland houdt op woensdag 5 juni een plenaire vergadering in het Provincie huis, Abdij 6 in Middelburg. Een van de onder werpen is het alcoholgebruik in het verkeer. In 1995 heeft de politie van 87 overleden en 1.123 in het zie kenhuis opgenomen verkeers slachtoffers geregistreerd dat zij betrokken waren bij een al coholongeval. Het is echter be kend, dat de ongevallenregis tratie door de politie niet compleet is: Van de verkeers doden kwam in 1992/1993 circa 95 procent in de officiële regis tratie terecht, van de ernstig gewonden slechts zestig pro cent. Bekend is, dat overleden of ernstig gewonde slacht offers van ongevallen waarbij geen derde partij betrokken was, slechts zelden op alcohol gebruik worden onderzocht. Onder jonge mannen tussen de 18 en 24 jaar komen de meeste drankrijders voor. Gegeven het grote aandeel van jongeren dat alcohol gebruikt in het ver keer, verdient het aanbeveling voor jonge bestuurders (bij voorbeeld onder de 21 jaar) een totaal verbod op alcoholge bruik in de wet op te nemen. Volgens het ROVZ zijn educa tie en voorlichting over de ge varen van rijden onder invloed waarschijnlijk het meest effec tief bij mensen die nog geen vast patroon van alcoholge bruik in combinatie met ver- keersdeelname hebben ont wikkeld. HAAMSTEDE Haamstede zingt In de Gereformeerde kerk in Haamstede wordt op zondag 9 juni een zangdienst gehouden, onder de titel 'Haamstede zingt'. Het is de elfde keer dat zo een zangdienst wordt geor ganiseerd. Medewerking zal worden verleend door het gos pelkoor 'Laetare' onder lei ding van Marco van 't Hoff, Jikke Troost-Offringa. orga- niste en ds. Leen Jan Lingen, liturg. BROUWERSHAVEN Natuurexcursie De VW Brouwershaven orga niseert natuurexcursies op het Grevelingenmeer in samen werking nret Staatsbosbeheer en het Natuur- en Recreatie schap de Grevelingen. De ex cursies zijn op woensdag 5 juni en donderdag 4 juli, om 9.30 uur of 13.00 uur. Vanaf de ha ven van Bommenede vertrekt men per boot van Staatsbosbe heer. Men gaat te voet over de eilanden, waar men uitleg krijgt over wat groeit en bloeit door een gids van Staatsbosbe heer. De excursie duurt ruim twee uur. Deelname is alleen mogelijk na betaling vooraf bij VVV Brouwershaven. OOSTERLAND Collecte De onlangs gehouden gehou den collecte van het comité Schouwen-Duiveland van de Stichting Woord en Daad voor de actie 'Zeeland bouwt scho len op Haïti' heeft opgebracht: Haamstede f 875, Renesse 814.85, Brouwershaven 522.75. Noordgouwe 148.10. Schuddebeurs 319,70, Zonne- maire 189,35, Dreischor 415,30, Zierikzee 2735.80. Nieuwerkerk 1144,95, Ou- werkerk 427,55. Oosterland 1125.95, Sirjansland 218,60 en Bruinisse 1132,90.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 6