'Begin van een tijdperk dat meer vrouwen bij de brandweer komen' 'Recreatie is bedreiging voor natuur maar, biedt ook kansen' Minisymposium op de Dag van de landbouw Brandweervrouwenwedstrijd in Oosterland Consulentschap NME Zeeland: Wisseling van artsen Milieubeleid anders bekeken Ecologisch bouwen Herinrichting Brouwse Markt Kil VR.OUW MAANDAG 3 JUNI 1996 NR 25984 5 De brandweervrouwen bleken zeer fanatiek. (Foto: Joop van Houdt) OOSTERLAND - Mascottes, yells, brandweer lieden die met camera's hun verrichtingen vast legden. De meeste brandweervrouwen hadden daar geen oog meer voor vanaf het moment dat hun ploeg aan de beurt was om te laten zien wat ze kon. Tijdens de brandweervrouwenwed strijd, die zaterdag werd gehouden in Ooster land, lieten de echtgenotes en vriendinnen van brandweerlieden uit Zeeland en Vlaanderen zien dat ze een aantal brandweervaardigheden aardig onder de knie hebben en minstens zo fa natiek zijn als de reguliere brandweerlieden. De wedstrijd werd gewonnen door 'De Verdeelstukken' uit Wolphaartsdijk. Zij eindigden nog achter de Duivelandse 'Kraaitjes', die echter buiten mededinging mee deden. Hoe wel jurylid en commandant van de Duivelandse brand weer, H. L. van der Maas de brandweervrouwenwedstrijd omschreef als 'een lolletje', was hij van mening dat deze activiteiten het begin vormen van een nieuw tijdperk waarin meer vrouwen bij de brand weer komen. ,,Er zijn zat vrouwen die hun mannetje staan en daarom ge schikt zijn voor het reguliere brand weerwerk." Volgens Van der Maas wordt de nood zaak om niet alleen mannen, maar ook vrouwen in de brandweerkorpsen op te ne men steeds groter. ,,Het wordt steeds moeilijker om mannen te vinden die hun dagelijkse bezigheden op het dorp hebben en daardoor inzet baar zijn' voor de brandweer. Er zijn minder kleine bedrij ven en meer forensen." Hoe wel hij ervan overtuigd is dat vrouwen bijna alle werkzaam heden van de brandweer ook kunnen leren, heeft Van der Maas wat twijfels over hun li chaamskracht. ,,Bij het dragen van een persluchtmasker tors je zo'n achttien kilo op je rug. Dat is een zware lichamelijke belasting. Maar vrouwen die dat kunnen zouden wij nooit afwijzen." Hindernissen Onder stralende weersomstan digheden legden zestien vrou- wenploegen het wedstrijdcir cuit af, dat door de Duivelandse brandweer was gecreëerd in de straat voor de brandweerkazerne. Het betrof een blusbaan met hindernis sen, waarbij onder meer zuig- slangen aan een pomp werden gekoppeld. Een aanvalskorf met blusmaterialen werd door een pijp met een diameter van zeventig centimeter en over een twee meter hoge muur ge bracht. Voor het echte blus werk was een huisje opgericht, waarin zich een slachtoffer be vond en een gasfles. Die moes ten beide worden ontdekt en uit het huis gehaald, voor het huis werd geblust. Schouwen-Duiveland werd bij de wedstrijd vertegenwoor digd door zes brand weervrou wenteams, waarvan "De Kraaitjes' uit Duiveland bui ten meedinging meededen. De Zierikzeese brandweer was vertegenwoordigd met een vrouwenteam, Middenschou- wen zond 'De Hete Vlamme tjes', Brouwershaven 'De Fire Lady's', Westerschouwen 'De Vuurtorentjes' en de bedrijfs brandweer van Zeelandia werd vertegenwoordigd door de 'Blus Lady's'. Bevelvoer ster van die laatste ploeg, Kla- zina van Houselt toonde zich niet helemaal tevreden over het resultaat dat ze met haar ploeg bereikte. 'Kopwerk' ,,Ik streef naar het beste resul taat en dat lukt dan net niet. Misschien omdat ik nogal ze nuwachtig was. We hebben slechts vier keer kunnen oefe nen terwijl ik bevelvoerster was." Van Houselt is heel en thousiast over het brandweer- werk. ,,Ik zou best lid willen zijn van de bedrijfsbrandweer, want het is spannend en leuk. Maar ook wel zwaar. Vooral het 'kopwerk', het regelen en plannen dat je als bevelvoer der moet doen. Dat moet je echt leren. Maar er moeten ze ker meer vrouwen bij de brandweer komen." Uitslag De wisselbeker werd.aan het eind van de wedstrijd uitge-, reikt door dei! burgemeester van Duiveland, G. Hokken. Het gevaarte ging naar 'De Verdeelstukken' uit Wol phaartsdijk, dat 1463 punten in de wacht sleepte. Een stuk minder dan de 1508 van het Duivelandse team 'De Kraai tjes' dat buiten mededinging deel nam. De Vuurtorentjes uit Westenschouwen eindigden op de tweede plaats met 1429 pun ten. Derde was de 'Spuit Elf jes' uit Klossterzande met 1365 punten. De Blus Lady's van Zeelandia eindigde met 1364 punten als vierde. De 'Fire La dy's uit Brouwershaven kwam op de negende plaats met 1282 punten, de 'Hete Vlammetjes' uit Middenschouwen op de elf de plaats met 1242 punten en Zierikzee eindigde als twaalf de met 1212 punten. ZIERIKZEE - Dat de recreatieve druk op de Zeeuwse natuur groot is is geen nieuws. ,,Dat is een bedreiging maar ook een kans," schrijft het Consulentschap Natuur- en Milieu Educatie (NME) in haar jaarverslag over 1995. „Een kans om tienduizenden recreanten de waarde van de natuur te laten ervaren en hun verblijf een ex tra dimensie te geven." Al jarenlang worden recrean ten door IVN'ers en andere gid sen rondgeleid in de natuur. In 1995 kregen deze activiteiten een extra impuls. De werk groep Natuur, landschap en re creatie, ingesteld door het pro vinciaal bestuur van Zeeland werkte hierbij als katalysator. ,,De natuur- en recreatiesector gingen elkaar meer en meer zien als partijen die belang bij eikaars werk hebben," conclu deert het consulentschap. Het jaar 1995 was voor het con sulentschap een druk jaar. In samenwerking met de Stich ting Recreatiewerk Zeeland werd een breed opgezet Na tuurproject 1995 opgezet. Een project dat werd genomineerd voor de nationale Natuur- en Recreatieprijs van het ministe rie van Economische Zaken. ,,Deze nominatie was voor alle betrokkenen een stimulans," aldus het consulentschap. Voor recreatiewerkers werd een boekje geschreven met al lerlei werkvormen om een weekprogramma op de cam ping te vullen. Met het theater spektakel Kilometer kanjer show werd de provincie rond gereisd en probeerde men kin deren en hun ouders te stimu leren om de auto wat vaker te laten staan en meer te voet. per fiets of per openbaar vervoer te gaan Duizenden mensen,za gen de voorstelling en kinde ren vulden trouw de 'kilome- terkaart' in. Educatief Centrum Ook hield het consulentschap zich bezig met het zoeken naar mogelijkheden voor het opzet ten van een Milieu Educatief Centrum op Schouwen-Duive land. ,,De uitbouw van de werkgroep schoolbtologie naar een volwaardig Milieu Educatief Centrum wordt ge blokkeerd door de weigering van vier van de zes gemeenten om do vorming van dit MEC mogelijk te maken. Gezocht wordt naar nieuwe kansen om op Schouwen-Duiveland toch een MEC te realiseren," aldus het consulentschap. Het consulentschap wil ook graag meert bezoekerscentra en daar is het beleid van de provincie Zeeland ook op ge richt. ,,Deze centra zullen vooral door de eigenaren/be heerders van de natuurterrei nen worden geëxploiteerd, Sa menwerking gericht op een hogere efficiëntie is daarbij van belang," aldus het consu lentschap. Ondanks het wegvallen van een rijkssubsidie voor en sa men met het Regionaal Peda gogisch Centrum Zeeland uit gevoerd project is er volgens het consulentschap nog steeds veel enthousiasme voor na tuur- en milieu educatie. ,,Dat enthousiasme is voor ons een bewijs dat natuur- en milieu educatie een vaste plek binnen het onderwijs aan het verover en is. Uit de evaluaties die het Landelijk Procesmanagement heeft gepresenteerd blijkt dat Zeeland relatief en absoluut zeer goed heeft gescoord bij de ze onderwijsprojecten." Tegelijkertijd bleek volgens het consulentschap echter dat de echte inbedding van natuur- en milieu educatie in de scho len nog niet is afgerond. ,,Een goede reden ook na afloop van de landelijke'projecten door te gaan." Wel is het zo dat inmid dels op vrijwel iedere school een coördinator voor milieu- en natuur educatie is aange steld. Enige tegenslag ondervond het consulentschap bij de organi satie van het project 'Natuur 3 x anders. ,,Dit projectonder deel, bestaande uit mini-expo sitie, dialezing en excursie werd geplaagd door enkele or ganisatorische onvolkomenhe den en te mooi weer. Al met al kwam dit onderdeel niet goed uit de verf," aldus het consu lentschap. Men voegt daar me teen aan toe dat delen van dit project een plaats krijgen bin nen de Zeeland Natuurmaand 1996. GOES - In het Oosterschcldc- zickcnhuis in Goes wordt vrij dag 5 juli afscheid genomen van de internist/nefroloog dr A. H. J. Hintzen en de orthope disch chirurg H. Steenhuis. Deze doktoren worden opge volgd door internist P. B. Leurs en orthopedisch chirurg M. P. Teeuwen. Zij beginnen hun werkzaamheden op 1 juli en zijn vanaf die datum werk zaam binnen respectievelijk de maatschap interne genees kunde en ortho-chirurgie. HEINKENSZAND - Een dag verzorgen voor de Zeeuwse bestuurder waarin een stuk voorlich ting wordt gegeven over milieubeleid en voed sel. Dat is het doel van het minisymposium dat op initiatief van de Kring Midden Zeeland van landbouwmaatschappij ZMO dinsdag 11 juni in De Stenge in Heinkenszand gehouden wordt. De Zeeuwse boer is niet alleen agrarisch ondernemer, maar ook beheerder en verzorger van het landschap. Hij geeft het karakteristieke Zeeuwse platteland kleur en vorm. Ken- méVkend voor de Zeeuwse landbouw is de kleinschalig heid. Ondanks een tendens tot vergroting is het gemiddelde Zeeuwse bedrijf 24,5 hectare groot. Naar schatting wordt twintig procent van de bedrij ven als nevenbedrijf uitgeoe fend, hetgeen wil zeggen dat de boer ook buiten het agrarisch bedrijf een inkomen heeft. In vroeger jaren was bijna de hele Zeeuwse bevolking afhan kelijk van de land- en tuin bouw, maar nu werkt nog slechts zes procent van de be roepsbevolking in die sector. Daarnaast vinden mensen werk in toeleverende en ver werkende bedrijven, in vak termen agri-business. De mees- Ondanks een geleidelijke afna me van het aantal boerenbe drijven blijft Zeeland een agrarische provincie bij uit stek. De vruchtbare Zeeuwse klei brengt tal van producten voort die terug te vinden zijn in het dagelijkse voedselpak ket. Granen, suikerbieten en aardappelen zijn de belang rijkste gewassen van de Zeeuwse landbouw. Daarnaast komen langzaam maar zeker nieuwe teelten van de grond zoals groenten, bloemen en zwarte bessen. De fruitteelt concentreert zich vooral op Zuid-Beveland. De vroegere gemengde bedrijven - akkerbouw en veeteelt - ko men bijna niet meer voor in Zeeland. De laatste jaren is wel een lichte toename van mo derne en gespecialiseerde vee houderijbedrijven op het Zeeuwse platteland te consta teren. te agrarische bedrijven zijn ge zinsbedrijven. Tijdens het minisymposium staat het milieubeleid in de agrarische wereld centraal. Prof. A. Bast, verbonden aan de Stichting Heidelberg Appeal Nederland spreekt over voedsel, gezondheid en milieubeleid ofwel: 'Hoegiftig is het Zeeuwse voedsel en wat is het nut van bestrijdingsmid delen'. De stichting - waarin tal van wetenschappers - stelt zich teweer tegen wat zij om schrijven als 'paniekmaatrege- len' die de politiek neemt ten aanzien van bijvoorbeeld het milieu. S W. Verstegen, werkzaam op de Vrije Universiteit in Am sterdam als milieuhistoricus en docent ecologische geschie denis, wil met zijn lezing 'Na tuur en landbouw vanuit het verleden naar het heden' kij ken in hoeverre het milieu in Zeeland nu beter of slechter af is dan in het verleden. Na de inleidingen is er gelegenheid tot discussie. Het mini-symposium wordt gehouden in De Stenge in Heinkenszand en begint om 20.00 uur. De discussie wordt geleid door Aly Wisse. BURGH-HAAMSTEDE - Eco logisch bouwen is het thema, van de tentoonstelling die tot en met maandag 17 juni is te zien in bibliotheek de Schutse in Burgh-Haamstede. De tentoonstelling wordt ver zorgd door het landelijk bu reau voor advies en voorlich ting over duurzaam bouwen Vivi Techni/Jolien Hemmes uit Zierikzee. De tentoonstel ling is te bezichtigen tijdens de openingstijden van de biblio theek. BROUWERSHAVEN - Het wordt menens met de plannen van het Brouwse college van burgemeester en wethouders om nog dit jaar iets te doen aan de inrichting van de Markt in Brouwershaven. Of het daarbij gaat over een in grijpende herinrichting, waar bij de Markt helemaal 'op de schop' wordt genomen, of het slechts enkele aanpassingen betreft die het gebied ver keersveiliger maken, blijkt donderdag 13 juni tijdens een gecombineerde vergadering van de Brouwse adviescom missies in het stadhuis. Tij dens de bijeenkomst wordt ook gesproken over de waarde vaststeling van de gebouwen in de gemeente en de daaraan gekoppelde onroerende zaak belasting. Ook de herinrich ting van de haven komt aan de orde. Spreekrecht. De vergadering kan door iede re belangstellende worden ge volgd vanaf de publieke tribu ne en de toeschouwers hebben ook spreekrecht. Aanvang 19.30 uur. At r lk werd te vroeg wakker. Ik lag met de SGP in mijn hoofd. 'Hoe zouden ze dat toch gezegd hebben?' peinsde ik maar. Zouden ze even gekucht hebben en met ernstige blik gespro ken hebben dat ze 'om des gewetens wille' niet met de RPF op één lijst wilden staan? Omdat daar maar liefst twee vrouwen op de lijst voorkomen? Of zou de SGP open kaart hebben gespeeld? 'Beste mensen, jullie heb ben allemaal gelezen dat er een enorme-hei bel in onze partij is over het lidmaatschap van de vrouw. Als wij in november bij de gemeen teraadsverkiezingen bij jullie tussen de vrou wen schuiven zijn de poppen aan het dan sen.' Kijk dat je uit overtuiging vindt dat vrouwen wel wat anders te doen hebben dan raadslidje spelen, daar snap je niks van, maar dat kun je respecteren. Maar dat je vindt dat anderen dat ook niet mogen doen, is dat nu echt principieel? M'n gepeins werd onderbroken door een vre selijke kabaal van de wekkerradio. Blijkbaar was de stofdoek er gisteren overheen ge gaan. Op de rand van het bed schoot iets in m'n gedachten: Dat is vroeger toch wel an ders geweest? Om half n^egen belde ik mevrouw Lena van der Sluis al. Dat is vast een vroege vogel. 'Vroeger was dat toch wel anders?' vroeg ik. 'O nee hoor' lachte ze. 'Je had die mannenge- zichten moeten zien toen ik in het begin als eerste vrouw lid werd van de ARP. Dat von den ze toen ook al niks.Maar ze begreep me verkeerd. Jullie hebben toch vroeger ook sa mengewerkt met de SGP? Wat vonden ze toen van vrouwen op de lijst. 'O bedoel je dat? Ja dat was vroeger heel anders Zo werd ik op het spoor gebracht en 's avonds bracht een vriendelijke meneer mij een grote enveloppe met bewijsstukken uit het verleden... We gaan precies dertig jaar terug in de Zierik zeese geschiedenis. Het CDA en dus ook de RPF waren nog niet verwekt. Protestanten en katholieken trokken politiek nog gescheiden op. Maar in de gemeenteraad van Zierikzee bevond zich een opmerkelijke combinatie: de Protestants Christelijke Federatie, een sa menwerking tussen de ARP, de CHU en.... de SGP. Het ging zelfs zó ver dat men bij de ver kiezingen met één lijst uitkwam. In 1966 was dat lijst 1Lijstaanvoerder was toen de heer H. Koevoets en op de achtste plaats treffen we aan: de nog immer welbekende heer W.F. Sprengelmeijer, namens de Staatkundig Ge reformeerde Partij. Maar wie schetst onze verbazing als we enkele plaatsen lager op de zelfde lijst ook de naam van een vrouw aan treffen! Het is Mej. A.H. Heinén en in nog lage re regionen treffen we wederom een dame, Mej. M.K. Beije. Gezusterlijk staan ze op één lijst met de mannen van de SGP. Ze hebben blijkbaar de smaak te pakken. Want vier jaar later, bij de nieuwe raadsverkiezingen valt er een vrolijke folder in de Zierikzeese brieven bussen. Op de folder blikken drie mensen ons uitnodigend aan. Het zijn de lijstaanvoerder, C. Bij de Vaate, nummer vier van de lijst, W.F. Sprengelmeijer (40 jaar) en op dezelfde blad zijde net boven hem... mevrouw Beije! Zij is met stip gestegen naar de derde plaats op de lijst, met Sprengelmeijer een plaatsje onder de vrouw. Jarenlang bestaat er dus een PCF- fractie in de gemeenteraad, compleet met vrouw én SGP. Jarenlang hebben dus de fractievergaderingen vrolijk gemengd plaats gevonden. Koffie bij het begin en een borreltje voor het weggaan. Het gaat zelfs nog verder. Ook de katholieke vrienden van de KVP besluiten bij de fractie vergaderingen van de protestanten te krui pen, zodat er enige tijd lang opzienbarende oecumenische fractievergaderingen gehou den worden waar een SGP'er, een katholieke man en een hervormde dame gemoedelijk naast elkaar zitten. Zo ging dat. Zo kon dat. Tóen Als ik de RPF was zou ik er nog maar eens een telefoontje op wagen: Jongens, doe niet zo gewichtig. Neem mevrouw De Pagter maar voor lief. Ze is even aardig als mevrouw Beije en ze bijt echt niet. En als ze nog een telefoon tje naar het CDA wagen wordt alles weer van ouds: met een borreltje na afloop. Persoonlijk ben ik voor de vrouw in de politiek. Als vrou wen er bij zijn zwetsen de mannen minder. En daarom stop ik maar gauw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5