Politiechef onder voorwaarden akkoord met overplaatsingen Negen doden in verkeer Reünie Ouwerkerk GPV voorlopig wars van fusie met RPF Stedenconferentie van start in Istanbul Wiet alleen op grond IRT-affaire Gewonden bij ontploffing in Israël Verzoekplaten Wereldomroep Miljoenenschade bij grote brand eiverwerkingsbedrijf 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HILVERSUM (ANP) - De chef van de regiopoli tie Hollands Midden, S. van Hulst, heeft er geen problemen mee wanneer alle politiechefs een andere baan krijgen. Maar als ze alleen maar op grond van de IRT-affaire gedwongen worden overgeplaatst, is dat ,,te eenzijdig". Van Hulst, die ook voorzitter is van de Raad van Hoofdcommissarissen, zei dit maandagochtend in het Radio 1-journaal. Vervolg van pagina 1 Ook de korfbalvereniging Houdt Dapper Stand (HDS), leeft voort in de herinnering van de vriendinnen. ,,We oe fenden op een weiland waarin de koeienvlaaien nog lagen. Maar het ging goed, want we speelden wedstrijden in alle plaatsen in Duiveland." Later ging de korfbalvereniging op in de Sportvereniging Duive land. In strenge winters werd geschaatst op de Spuipit bij Viane. ,,daar werd chocolade melk verkocht en polkabrok- ken." Evacuatie De drie vriendinnen verlieten hun geboortedorp doordat ze, vanwege de evacuatie in de oorlog elders een man ont moetten of omdat het werk van hun man verhuizing nood zakelijk maakte. Alle drie ko men ze regelmatig terug naar Met name RPF-fraetievoorzit- ter Van Dijke heeft de afgelo pen tijd bij herhaling een lans gebroken voor een fusie tussen zijn partij en het GPV op weg naar de eerstkomende Kamer verkiezingen. Hij verwacht van een samengaan van die twee van klein rechts in een nieuwe beweging positieve electorale effecten. Schutte acht speculaties over een fusie uitermate prema tuur, samengaan met de RPF is volgens hem volstrekt nog niet aan de orde. „Een eventuele fu sie tussen partijen mag niet het gevolg zijn van organisatori sche integratie. Het moet juist beginnen met inhoudelijke dis cussie. Die wordt de komende tijd in het bijzonder gevoerd tussen GPV en RPF. Zonder in houdelijke overeenstemming moeten er wel heel drastische wijzigingen komen in het poli- Circa honderd brandweerlie den waren bezig .het vuur te blussen. Het nablussen zal nog zeker tot maandagochtend voortduren. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Er was sterke rookontwikke ling. Tot zo'n dertig kilometer verderop was de rook te zien. Er kwamen duizenden ramp toeristen op de brand af. De brandweer verrichtte metin gen naar eventuele gevaarlijke stoffen, maar er was geen ge vaar voor de volksgezondheid. DEN'BOSCH (ANP) - Een twintigtal beeldende kunste naars werkt mee aan de vlie germanifestatie Luchtspiegels in Den Bosch. Ze beschilderen ieder voor zich een reusachtige vlieger. De werkstukken wor- Ouwerkerk, omdat daar nog familie woont. Desondanks bracht de reünie het nodige puzzelwerk met zich mee. „Vier jaar geleden was het nog moeilijker. Maar ook vandaag moesten we goed nadenken. Ik kende mijn eigen buurmeisje niet meer terug," aldus Nel Priester-Remeeus. In het kader van de reünie werd in het gebouw van de openbare basisschool een dia serie gedraaid met beelden van de reünie in 1992. De Ouwer- kerkse muziekvereniging Nieuw Leven presenteerde een concert en streekdrachtvereni- ging De Arke een kleder drachtshow. Tijdens de bijeen komst in het dorpshuis presenteerde de werkgroep Oud Ouwerkerk het boekje met ansichten van Ouwerkerk, dat inmiddels reeds enkele maanden in de boekwinkel ligt. Volgens mevrouw Kuij- per is het zeker de bedoeling om over vijf jaar weer een reü nie te organiseren. tieke landschap of een wijzi ging in het kiesstelsel, voordat deze zaak daadwerkelijk aan de orde is", stelt Schutte. SGP-fractieleider Van der Vlies heeft niet lang geleden te kennen gegeven het toe te jui chen indien RPF en GPV bin nen afzienbare termijn opgaan in één nieuwe beweging. De SGP zelf blijft buiten een der gelijk samenwerkingsver band. Principiële verschillen tussen de drie staan zulks in de weg. Met name de wijze waarop de SGP vrouwen uitsluit van ac tieve politieke participatie is binnen klein rechts een pro bleem. Populair gezegd biedt de SGP vrouwen wel de lasten maar niet de lusten: wel mogen stemmen op de SGP maar géén recht op functies als gemeente raadslid, statenlid of Kamer lid. De bedrijfsoppervlakte be droeg anderhalf hectare. De schade is hoog doordat dure machines in het bedrijf net wa ren vervangen. Het bedrijf is verwoest. Er werken honderd mensen. De wederopbouw zal maanden in beslag nemen. Eerder' dit weekeinde werden enkele kleine inbraken gemeld in omliggende bedrijven. De politie onderzoekt of één en an der verband houdt met elkaar. Rond half vijf zondagmiddag is er nog een veiligheidscontro le geweest in het bedrijf. den op 21 en 22 september door ervaren vliegeraars opgelaten. Dat gebeurt in het Bossche Broek, een natuurgebied ten zuiden van de Brabantse hoofdstad, pal onder de histo rische stadswallen. Van Hulst is de eerste hoofd commissaris die publiekelijk reageert op de afspraak in het kabinet dat vrijwel alle 26 hoofdcommissarissen een an dere post krijgen. De groot scheepse functieroulatie heeft te maken met de uitkomsten van de parlementaire enquete van de commissie-Van Traa. Minister Dijkstal van Binnen landse Zaken kan kan nie mand ontslaan zonder een gou den handdruk. Om een nieuwe start bij de politie te maken, heeft hij gekozen voor gedwon gen overplaatsingen. Van Hulst wees erop dat bin nen de politiekorpsen al enige tijd wordt gediscussieerd over mobiliteit van het personeel. „Wanneer mobiliteit een be- JERUZALEM (RTR) - Drie Is raëlische medewerkers van een telefoonmaatschappij zijn maandag op de Westelijke Jordaanoever licht gewond ge raakt bij een ontploffing. Deze is vermoedelijk door Pa lestijnse terroristen veroor zaakt. De drie werkten aan een reparatie in een olijfboom gaard vlak bij het dorp Bidiya. HILVERSUM (ANP) - Liefheb bers van Arbeidsvitaminen kunnen dit populaire Avro-ra- dioprogramma ook deze zomer horen via Radio Nederland Wereldomroep. Het verzoekplatenprogramma voor bedrijven, dat dagelijks meer dan een miljoen luiste raars trekt, is van 3 juni tot en met 30 augustus op de Wereld omroep te horen. ISTANBUL (EFE) - In de Turkse stad Istanbul begint maandag de VN-conferentie over de problematiek van steden, Habitat II. De 15.000 aanwezige politici, stedebouw kundigen en vertegenwoordi gers van hulporganisaties pra ten er over huisvesting, armoede en het milieu in de 21e eeuw, wanneer meer dan drie miljard mensen in steden wo nen. Ook buigen ze zich de komende langrijk doel dient, namelijk opgedane ervaring elders in zetten, is dat ook heel goed be spreekbaar. Maar die discussie moet breder zijn dan het oplos sen van een incident", aldus Van Hulst. De kabinetsdelegatie en de korpsbeheerders hebben zon dag niet gesproken over een concrete invulling van de per soneelswisselingen. Ook over de omstreden Haarlemse hoofdcommissaris Straver is geen besluit genomen. „Daar hebben wij het niet over ge had", aldus Dijkstal. De Tweede Kamer krijgt maandag een brief over het Catshuisberaad met de vijf burgemeesters. Dijkstal zal twee weken over de vraag of huisvesting al dan niet een mensenrecht is. De westerse landen staan huiverig tegen over een verklaring waarin het recht van individuen wordt ge regeld hun regering juridisch te vervolgen als die niet voor huisvesting zorgt. De ontwik kelingslanden vinden dat het Westen mede verantwoorde lijk is voor het opheffen van armoede. Een VN-rapport, dat vooraf gaand aan de bijeenkomst is het parlement over enkele we ken een plan van aanpak aan bieden. In september volgt het definitieve voorstel voor de functieroulatie bij de politie top. „Dit kan geen mens serieus ne men. Dit wordt een geweldige show om te laten zien hoe ferm het kabinet is." Hans van Duijn, voorzitter van de Ne derlandse Politiebond (NPB), heeft geen goed woord over voor minister Dijkstal. „Hij heeft geen enkel argument. Dit is pure arrogantie van de macht. Het probleem dat de parlementaire enquête heeft bloot gelegd, betreft niet de mensen, maar het beleid. De aanpak die de minister nu heeft gekozen, geeft blijk van een geweldige fantasie, maar slaat verder werkelijk nergens op." De Vereniging van Middel baar- en Hoger Politieperso neel (VMHP) is laaiend over het voornemen van het kabi net om de gehele politietop van baan te laten veranderen. Bij de VMHP zijn vrijwel alle korpschefs aangesloten die als gevolg van de parlementaire uitgebracht, maakte melding van een aantal van 100 miljoen daklozen, voornamelijk vrou wen. Meer dan 600 miljoen le ven onder de armoedegrens en wonen in „ziekmakende" hui zen. De ontwerp-slotverklaring van Habitat roept regeringen en andere bestuurders dan ook op tot het verzekeren van huis vesting, goede gezondheids voorzieningen, voedsel, water, onderwijs en open ruimtes. enquête opsporingsmethoden binnenkort moeten verkassen. In een eerste reactie zei voor zitter A. van der Ven zondag avond: „Wat het kabinet nu heeft besloten is wel erg kort door de bocht. Het rapport van de commissie Van Traa wordt als breekijzer gebruikt om de vuiltjes bij de politie weg te werken. Dat is onverteerbaar. De discussie over de politie be hoort te gaan over beleid en niet over personen." PvdA-woordvoerster Kals- beek wilde zondagavond nog niet reageren. „Het is voor mij nieuw, maar ik wil eerst de brief van het kabinet lezen", zei ze. De politiewoordvoer ders van andere fracties waren niet bereikbaar. De bewindspersonen en de korpsbeheerders hebben voor zondag twee keer in het diep ste geheim met elkaar over een nieuw personeelsbeleid voor hoge politiefunctionarissen ge sproken. Woensdag lekte de tweede bijeenkomst uit. Tot zondagavond wist niemand buiten het achttal wat er in de beslotenheid van het Catshuis werd besproken. Het stuk spreekt verder van een minimalisering van de ef fecten van oorlog en strijd op mensen die daardoor gedwon gen worden tot het ontvluch ten van gevechtshaarden, een gevoelig onderwerp in gast land Turkije. Volgens organisaties van men senrechten hebben troepen in het zuidoosten van Turkije 3000 dorpen platgebrand of verdreven ze de bewoners in de strijd tegen de Koerden. Maandag 3 juni Zierikzee Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Haamstede Ledenvergadering Rode Kruis, Schuitkant 5. 19.30 uur. Dinsdag 4 juni Zierikzee Open dag DAC-College. Jannewekken 19. Van 10.00 tot 12.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Fietstocht voor senioren. Vanaf: zwembad Onderdak. 13.30 uur. Wijkenkorfbaltoernooi. Sportpark Bannink. 19.00 uur. Uitvoering Zeeuwse Muziekschool. Concertzaal. 19.30 uur. Zonnemaire PvdA-bijeenkomst 'Gemeentelijke herindeling en bestuurlijke vernieuwing'. Dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 5 juni Zierikzee Paardenmarkt/Jaarmarkt. Binnenstad. Overdag. Gratis spreekuur FNV in MFC. Van 10.00 tot 11.30 uur. Nationale Straatspeeldag. Hoek Mulockstraat/Kaerse- makerstraat/Maltastraat. 13.30 tot 16.00 uur. Clownsvoorstelling Slim Jeugdtheater. Multifunctioneel Centrum. 14.00 uur. Haamstede Studiedag Confessionele Vereniging in de Nederlandse Hervormde Kerk. Nederlandse Hervormde kerk. 14.30-20.30 uur. Renesse Ledenvergadering Vekabo, Fomona en Recron Zeeland. Hotel Zeeuwse Stromen. 19.30 uur. Brouwershaven Natuurexcursie van VW om 09.30 en 13.00 uur. Woensdag 5 juni tot en met Zaterdag 8 juni Zierikzee Kleine kermis. Havenplein. Middag/avond. Donderdag 6 juni Zierikzee Wijkenkorfbaltoernooi. Sportpark Bannink. 19.00 uur. Burgh-H aamstede Vergadering adviescommissie algemene en bestuurlijke zaken. Gemeentehuis. 15.00 uur. Vrijdag 7 juni Brouwershaven Opening Zomertentoonstelling. Grote Kerk. 17.00 uur. Zaterdag 8 juni Zierikzee Open dag. Beauty salon Up-To-Date. 11.00 tot 15.00 uur. Zangavond Woord en Daad met Gemengd Katwijks Koor. Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Voorstelling 4-dubbel door theatergroep Zierik in het MFC. 20.30 uur. Rapavond. Concert Ouder kerk Kaffers, West Klan en Zuid Oost in Podium Brogum. 22.00 uur. Serooskerke Wandeling Bij nacht en ontij. Vanaf restaurant Schelphoek. 22.00 uur. Ouwerkerk Wandeltocht. Start 19.00 uur sportcomplex Julianastraat. Bruinisse Rommelmarkt/bazar. Gereformeerde Kerk, Noorddijk 4. 09.30 tot 13.30 uur. Zondag 9 juni Haamstede Zangdienst met koor in Gereformeerde kerk, Platboslaan. 19.00 uur. Neeltje Jans Recreatief fietsevenement. Inschrijven vanaf 7.30 uur. Noordgouwe Open dag. Kuuroord De Schouw. 12.00-17.00 uur. Maandag 10 juni Zierikzee Senioren-wandeldriedaagse. Vanaf Borrendamme, De Wieken en Corneliastichting. 14.15 uur. Tijden en .standen volgens getijdctabe! Hydro-metcocentrum Zeeland Lo.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 4 juni 06.20 172 11.55 -140 18.40 159 ROOMPOT BUITEN 4 juni 04.10 202 10.35 -149 16.40 181 23.00 -167 BRUINISSE 4 juni 06.50 179 12.05 -149 19.20 168 WEMELDINGE 4 juni 06.30 175 12.00 -146 18.55 162 Doodtij: 10 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Suske en Wiske "ROBOTKOP" door Willy Vandersteen Fractievoorzitter Schutte: DEN HAAG (ANP) - De kleine christelijke par tijen RPF, SGP en GPV gaan afzonderlijk de verkiezingen van 1998 in. Een fusie van bij voorbeeld RPF en GPV zit er vooralsnog niet in. GPV-fractievoorzitter Schutte maakt dat za terdag duidelijk in een vraaggesprek met het CDA-blad CD/Actueel. Honderden brandweerlieden in actie WAALWIJK (ANP) - Bij het eiproducten-ver- werkingsbedrijf Van den Burg op het industrie terrein bij Waalwijk is zondagavond rond half acht een zeer grote brand uitgebroken. De oor zaak is nog niet bekend. De brandweer had het vuur even voor middernacht onder controle. De schade bedraagt circa dertig miljoen gulden, al dus eerste schattingen van de leiding van het bedrijf. DEN HAAG (ANP) - Verkeersongelukken hebben in het weekeinde het leven gekost aan vier motorrijders, twee kinderen en drie inzittenden van auto's. Een 20-jarige motor rijder uit Wouw kwam zaterdagavond in zijn woonplaats om het leven. De man ver loor door onbekende oorzaak in een flauwe bocht de macht over het stuur en botste te gen een tegemoetkomende auto. Bij een frontale botsing bij Wijdewormer tussen twee auto's vrijdagnacht kwam één persoon om het leven. Door onbekende oorzaak kwam een auto in botsing met een tegenligger. Een passagier vari dié auto, een 22rjarige inwoner van Pur- merend,.kwamom. Er waren drie gewonden. Bij een verkeersongeval in de Brabantse plaats Gemert kwamen vrijdagavond twee inwoners uit die plaats om het leven. Hun auto kwam door onbekende oorzaak op de linker weghelft terecht en botste tegen een tegemoetko mende vrachtwagen. F. de Klein (20) en P, Coolen (19) waren op slag dood. Bij ongevallen in Drenthë kwamen vrijdag twee kinde ren om het leven. Een derde raakte zwaargewond. In Drouwen kwam de 8-jarige Gert-Jan van der Linde om het leven toen hij de weg op fietste en een bestelbus hem niet meer kon ontwijken. De 7-jarige Lamieke Blanken uit Nieuw-Balinge kwam in haar woonplaats samen m,et een 6-jarig vriendinnetje on der een vrachtauto toen de chauffeur moest raakte uit wijken voor een tegenligger. Blanken overleed, het vriendinnetje zwaar ge wond. De 40-jarige A. Gielen uit Deurne kwam zaterdag avond in de Brabantse ge meente Someren-Heide om het leven toen een linksaf slaande automobilist de mo torrijder over het hoofd zag. In Asnen (Drenthe) veronge lukte zaterdag de 48-jarige M. Stavenga uit Den Andel (Groningen). Tijdens een in haalmanoeuvre naderde een bestelbus. Door hevig afrem men verloor de man de macht over zijn motor en botste tegen de bus. Een 19-jarige Duitse motor rijder botste zaterdag in Ro zenburg op een tegemoetko- - mende auto. Volgens de politie was de man kort daarvoor met de veerboot uit Engeland gearriveerd en moet hij abusievelijk op de linkerweghelft zijn gaan rij- den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2