Roemrijke Grevelingen is troosteloze akker geworden Van der Wekken eerste op de kandidatenlijst Expositie van 'box' camera's VRIJDAG 31 MEI 1996 NR 25983 Bijeenkomst gemeentelijke herindeling ZIERIKZEE - De Zierikzeese wethouder Daan van der Wekken staat bovenaan de kandidaten lijst voor de PvdA-fractie in de nieuwe gemeen teraad Schouwen-Duiveland. Van der Wekken is opnieuw in voor een wethouderszetel. Even als Gert-Jan van der Salm uit Burghsluis, die nu nog wethouder is in gemeente Westerschou- wen. De PvdA-kandidatenlijst omvat achttien namen. In het kader van de gemeente lijke herindeling op 1 januari aanstaande houdt de afdeling dinsdag 4 juni een bijeenkomst in het dorpshuis in Zonnemai- re. Het thema daarbij is 'Ge meentelijke herindeling en be stuurlijke vernieuwing'. Het onderwerp wordt toegelicht door de voorzitter van de Stuurgroep Gemeentelijke Herindeling Schouwen-Duive land C. Dietvorst, de Brouwse burgemeester AP. de Haan en vertegenwoordigers uit de dorpsraden. Naar aanleiding van een aan tal stellingen, die deels afkom stig zijn uit het ontwerp-ver kiezingsprogramma van de PvdA, wordt een debat gehou den. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Kandidatenlijst Tweede op de PvdA-kandida tenlijst voor de verkiezing van een nieuwe gemeenteraad Schouwen-Duiveland staat Ar jan van de Berge uit Ouwer- kerk en derde de huidige Wes- terschouwse PvdA-wethouder Gert-Jan van der Salm. Het Brouwse PvdA- raadslid Erna Overbosch is de vierde kandi daat voor het afdelingsbestuur en de Middenschouwse PvdA- wethouder Wijnand Renden staat vijfde. De overige dertien kandidaten zijn Frans Arkenbout uit Burgh-Haamstede, Jan Kempe uit Bruinisse, Linda Sies uit Burgh-Haamstede, Gerard Bosman uit Oosterland, Aad Melieste uit Nieuwerkerk, Paul den Hartog uit Burgh- Haamstede, Chris van den Ber ge uit Bruinisse, Gerard Co- bussen uit Scharendijke, Jan Hendrikse uit Noordwelle, Maaike de Jong-van Loo uit Zierikzee, Herman Asma uit Zierikzee, Sylvia Loschacoff- de Kanter uit Noordgouwe en Rina Ketting-Koopman uit Noordgouwe. Museum De Blikvanger RENESSE - In museum de Blikvanger in Renes- se is van dinsdag 4 tot en met vrijdag 28 juni een expositie van 'box' camera's. Het betreft de verzameling van de Zierikzeese fotograaf Leen Koper. De verzameling omvat ongeveer zestien boxca mera's, waarvan de oudste da teert uit ongeveer 1920. Alle ca mera's hebben de 'doosvorm' die typerend is voor een boxje. De eerste boxcamera's werden gemaakt van karton of hout. Dit met de bedoeling om een zo goedkoop mogelijke - damera'11 voor een groot publiek te ont werpen. Op die manier werd getracht veel mensen in aanra king te brengen met fotogra fie. In de jaren dertig kon zelfs bij de sunlight zeep worden ge spaard voor een boxcamera. Ook deze camera is tijdens de tentoonstelling te zien. Verder zijn Alfa Rapid camera's te zien uit de jaren vijftig. Een van deze fototoestellen was in dertijd de premie van de maand van de Albert Heijn Club. Leen Koper verzamelt reeds tien jaar boxcamera's. Tijdens de expositie zijn ook boeken over fotografie te zien, die afkomstig zijn uit biblio theek de Schutse uit Burgh- Haamstede. Etalagepoppen wofdèn in oude stijl aange kleed en foto's van het Renesse van vroeger worden in groot formaat getoond. De tentoonstelling is geopend op dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Tijdens de Kunstschouw is hét museum ook op zondag 16 juni geopend van 11.00 tot 15.00 uur. Doorlopend van maandag tot en met zaterdag Brouwershaven Expositie: Op de Reede. De wereld van boel houwer Van Beveren (1822-1899), schipper, berger, redder, loods en lichttorenwachter. Museum De Vergulde Garnaal. Toten met31 mei Renesse Expositie zeepjes en corsetten. Museum De Blikvanger, Capelweg 18. Open di. en vrij dag 10.00-12.00 uur, plus zo. 21 april 11.00- 15.00 uur, zo 28 april 11.00-15.00 uur, do. 16 mei 11.00-15.00 uur, zo. 26 mei 11.00-15.00 uur. Tot en met vrijdag 31 mei Burgh-Haamstede Poppen Kitty van den Berg. Atelier-galerie Josefine. Woensdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur. Tot 5 juni Expositie van schilderijen in St. Nicolaas- kerk. Tot en met zaterdag 8 juni Schilderijen Elly Mes. 't Lange Uus. Tijdens winkelopeningstijden. Maandag gesloten. Brouwershaven Zierikzee Toten met 12juni Tekeningen, collages, gedichten Lucien Suel in galerie Galerij. Toten met 13juni Burgh-Haamstede Schilderijen van Jetteke Hooij en keramiek van Jetteke Hooij, Femke van de Berg en Liesbeth Muilemeister. Galerie 't Zuuddek Donderdag: 10.00-17.00 uur en vrijdag: 13.OO IT.00 uur. Tot en met maandag 17 juni Burgh-Haamstede Ecologisch bouwen. Bibliotheek De Schutse. tijdens openingstijden bibliotheek. 7 tot 23 juni Tentoonstelling van de Zeeuwse Kunstkring. St. Nicolaaskerk. Van dinsdag 4 tot en met vrijdag 28 juni 'Bot' camera's. Museum Blikvanger. Dins dag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. 24 juni tot 15 juli Schilderijententoonstelling van Jean du Nele. St. Nicolaaskerk. Brouwershaven Renesse Brouwershaven Creuses uit Oosterschelde houden oesterhandel op peil M. Scheele van oestervereniging Ostrea uit Yerseke: „De overheid moet snel geld beschikbaar stellen om de oorzaak van de ziekte te onderzoeken. Dat de sector hieraan een steentje bijdraagt, behoeft geen betoog."(Foto's: Joop van Houdt) verruiming van het spui- regime in de doorlaatsluis van de Brouwersdam. Als het aan hen ligt, gaat de doorlaatsluis tussen 1 april en 1 oktober niet meer permanent dicht, maar pas op het eind van de zomer. „Rijkswaterstaat wil de Gre velingen veel te zout houden," zegt ook palingvisser W. Bout, secretaris van de Vereniging van Grevelingenvissers. „De Noordzee is 's zomers zoe ter dan in de winter. Dus kun nen ze de Grevelingen in de zo mermaanden makkelijk zoeter maken. En bovendien kan er dan weer een visje terugko men. Want ze schrijven nu wel over 'bergen dode vissoorten', maar er zit helemaal geen an dere vis dan paling op de Gre velingen. Die paar dode palin gen en krabben die ze misschien hebben gezien is voor ons de normale vorstscha- de." Kouder zeewater Rijkswaterstaat staat voorals nog niet te trappelen om 's zo mers kouder zeewater door de Grevelingen heen te spoelen. Ir. L. A. Adriaanse van Rijks waterstaat, directie Zeeland wijst de kritiek dat het zuur stofgehalte te laag zou zijn van de hand. Volgens hem wordt dit periodiek gecontroleerd en zijn er nauwelijks of geen ver schillen ten opzichte van de voorgaande jaren. Op een vast punt bij Bom- menede wordt tevens het zout gehalte regelmatig gecontro leerd en ook hier zijn geen noemenswaardige verschui vingen gesignaleerd. Bij de laatste meting bedroeg het zoutpercentage 17,1 gram per liter; een waarde die tussen het normale streefcijfer van 16 tot 18 gram per liter schommelt. Goudvis Overigens acht Adriaanse het niet ondenkbaar dat er een dis cussie wordt aangezwengeld over het op andere tijden open stellen van de doorlaatsluis. Ook over de factoren waarop wordt beslist over openstel ling zou dan kunnen worden gepraat. Dergelijke voorstellen klin ken de beroepsvissers van Bruinisse, Ouddorp en Yerse ke als muziek in de oren. Elke goudvis heeft regelmatig een verversing nodig, klinkt het op de kades. „Zou dan voor het Grevelingenmeer - dat welis waar een maatje groter is - niet hetzelfde gelden?"suggêreren de vissers in koor. Omdat niemand het juiste ant woord weet, vindt Scheele het de hoogste tijd dat de overheid met financiële middelen over de brug komt voor een onder zoek naar de oorzaak van de catastrofe in het Zeeuwse goud. Dat de sector zelf ook een steentje bij moet dragen, behoeft volgens Scheele geert betoog. Treurig vindt hij het dat - als het om een bijdrage in de onderzoekskosten gaat - niet alle ondernemers even so- (Door Jacob de Ronde) De hexemita-alg in de platte Zeeuwse oesters op het Grevelingen meer woekert voort. Indianenverhalen over fuiken halfvol met dode vis en tienduizenucn uodt palingen op de zeebodem mogen dan onwaar zijn; het staat buiten kijf dat het niet pluis is met de water kwaliteit in het voor de visserij zo interessante eldorado van weleer. 'Echt niet goed' Poelman: „In 1987 lag het meer ook dicht en kwamen de paar den zelfs vanaf de eilanden naar de vaste wal gelopen. Toen was er niets aan de hand. Nee, het is de moeite waard om eens na te gaan of ër geen ande re planktonsoorten tot bloei zijn gekomen. Jarenlang is het goed gegaan, terwijl de Greve lingen toch aan het veranderen Zo'n vijftien tot twintig miljoen creuses uit de Oosterschelde moeten de handel dit seizoen op peil was. Misschien is de samen- houden. „Op de Grevelingen ziet het er niet best uit," zegt kweker/handelaar M. Scheele van Oestervereniging Ostrea uit Yerseke. „De helft van de voorraad jonge oesters is dood. De overheid moet snel geld be schikbaar stellen om de oor zaak van deze ziekte te onder zoeken." Zeeuwse oesterba ronnen en palihgvissers hijsen eendrachtig de stormbal! Zo optimistisch als Scheele het afgelopen najaar was, zo pessi mistisch reageert hij nu als hem naar de toestand op het stagnante meer wordt ge vraagd. Maar liefst de helft van de jonge oesterbestanden tot driejarige leeftijd is in de afgelopen maanden verloren gegaan en de handelaren in Yerseke zitten met de gebak ken peren. En het eind is nog lang niet in zicht. Voorlopig blijft het afwachten wat voor schade de ronddolende hexe mita-alg en' eventuele andere bloeiende planktonsoorten op de eens zo rijke zeearm aan richten. Naar de mening van Scheele kan het niet anders of het schort aan voldoende instroom van vers zeewater. Als gevolg daarvan zou het zuurstofgehal te in het water veel te laag zijn. In deze redenering staat de nes tor van de oestersector niet al leen. In de visserijsector klin ken steeds meer geluiden op die pleiten voor een intensie ver gebruik van de doorlaat sluis in de Brouwersdam. Als mogelijke oorzaak voor de oestersterfte wordt ook de koude winter genoemd waar door het wateroppervlak ge ruime tijd van de butenlucht was afgesloten. Ook het feit dat het in het achterliggende half jaar slechts sporadisch heeft gestormd en geregend speelt misschien een rol. lidair zijn. Volgens de oester voorman profiteren een aantal ondernemers veel liever van de revenuen van de onderzoe ken dan dat zij er zelf aan mee betalen. Ondanks de tegenvallers die de 27 huurders van oesterper celen op het Grevelingenmeer moeten incasseren, hoeft de ex port niet in gevaar te komen. Aan de vraag naar de- zilte schelpdieren kan ruimschoots worden voldaan door aanwe zigheid van 15 tot 20 miljoen creuses op de Yerseke Bank. Deze voorraden hebben de koude winter ongeschonden overleefd. Scheele onder streept dat de consumenten ook niets hebben te vrezen van de oorspronkelijk Japanse oes ters die nu in de handel ver krijgbaar zijn. „Er is beslist geen gevaar voor de volksge zondheid. De Rijksdienst voor keuring van Vee en Vlees con troleert elk uur van de dag." In de ogen van visserijkundig ambtenaar J. Poelman uit Zie rikzee begint de Gevelingen - waar je ook komt - een trooste loze akker te worden. „De vis druipt uit de oesters. Vele soor ten plantjes en anemonen gaan dood. Er is iets dat het water niet in orde maakt. Er blijft alsmaar minder over," is de ondervinding van Poelman, die in één adem de wens uit spreekt dat er op korte termijn nagedacht zal gaan worden over de waterkwaliteit op lan gere termijn. De doorgewinterde visserij- kundig ambtenaar kan zich niet voorstellen dat de opbloei van de hexemita-alg alleen aan de aanwezigheid van de ijslaag in de wintermaanden valt toe te schrijven. stelling nu zodanig dat het wa ter voor de oesterkweek onge schikt is geworden. Het gaat nu echt niet goed!" Commercieel gezien kost de ta nende aanvoer van platte oes ters de laatste jaren handenvol geld. In de gloriejaren van 1985 tot en met 1987, toen de Greve lingen nog als uitstekende kweekvijver voor de 'platte Zeeuwse' fungeerde, werden jaarlijks ruim tien miljoen platte oesters aangeland en verkocht. Sinds de Bonamia Ostrea-ziekte zich in 1989 in het meer heeft genesteld liep de jaarlijkse aanvoer met meer dan zeventig procent terug. „Voor de oesterboeren waren de laatste jaren amper kosten dekkend," zegt Poelman. Palingvissers Ook de palingvissers op het Grevelingenmeer zijn voor een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7