Zierikzeese Paardenmarkt dit jaar met 140 kramen Zomerexpositie Zeeuwse Kunstkring Voorstel voor verkoop grond aan ambtenaar ingetrokken Mogelijk verplaatsing van buitendijkse bedrijven Bru streeknieuws Zeiltocht met hoogaars Kunstproject Neeltje Jails geen provinciale subsidie Nieuwe in Zierikzee Minister en gedeputeerden krijgen boek over Zeeuwse natuur aangeboden VRIJDAG 31 MEI 1996 NR 25983 5 Bij de Noord- en Zuidhavenpoort is de werkelijke Paardenmarkt. Verder treedt daar de volksmuziekgroep De Zeeuwse Rei op. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Dit jaar wordt in Zierikzee de Paardenmarkt op 5 juni gehouden. Traditioneel vindt die plaats op de woensdag vóór de eerste donderdag in juni. Al jaren is de Paardenmarkt een jaarmarkt met kramen en standwerkers. Dit jaar zijn er zelfs honderdveertig kramen. Net als vorig jaar staat de Paardenmarkt weer opgesteld rond het Havenplein, Haven- park, Kraanplein en langs de Oude Haven tot aan de Noord en Zuidhavenpoort. Sinds een aantal jaren is er ook weer een echte Paardenmarkt. Zierik zee Aktief organiseert, in over leg met de gemeente en met de handel, het nevenprogramma op de Paardenmarkt. Bij de Noord- en Zuidhavenpoort en rond het witte bruggetje staan paarden, tractoren en statio naire motortjes, bovendien een aantal kramen met 'platte landszaken'. Tot die zaken behoort van de Zeeuwse Trekpaarden een in formatiestand van de Stich ting het Werkend Trekpaard. Men kan het gewicht raden van een van de aanwezige paarden. Er is pony rijden voor de kinde ren, de kinderboerderij is er met dieren en verkoop van pro ducten. Er zijn informatiekra- men met zuivelbereiding en promotiekramen van de Ver eniging Stad en Lande en de Streek-VVV. Publiekstrekker van het project plattelandstoe- risme zijn oude tractoren, een GMC-truck, de paardentram en koetsjes. Tijdens de Paardenmarkt wor den optredens verzorgd door De Zeeuwse Rei, een volksmu- ziekgroep'uit Noordgouwe. De liedjes verhalen uit het boeren leven, met onder andere De Walcherse vrijage, De vrijage in de haverkist en het droevige verhaal van de oude Beth uit Schuddebeurs. Het instrumen tarium van de groep bestaat uit viool, klompviool, gitaar, mandoline, accordeon, contra bas, tuba, draailier, krabkast, leitrom, lepels en natuurlijk veel zang. De kramen van het nevenprogramma sluiten aan op de jaarmarktkramen. Op het Havenplein is er zoals al tijd weer een kleine kermis naast de gebruikelijke terras sen. BROUWERSHAVEN - Vanuit Brouwershaven wordt zondag 30 juni een vaartocht gehouden over de Grevelingen met de Zeeuwse hoogaars De Wet. Het betreft een initiatief van de Stichting Educatief Toeris me Zeeland Oranjezon. De zeil tocht wordt gecombineerd met een natuurwandeling op het ei land Veermansplaat in het Grevelingenmeer. De boottocht begint om 11.00 uur vanuit Brouwershaven. Voor de hoogaars aanlegt bij de Veermansplaat wordt een gids opgehaald bij Bezoekers centrum De Grevelingen bij De Punt in Ouddorp. Die geeft in formatie over de flora en fauna tijdens een wandeling over de Veermansplaat. De tocht wordt gehouden in het kader van de Zeeland Na- tuurmaand. Belangstellenden kunnen zich voor deelname aanmelden via telefoonnummer 0118-581507. Plan te ambitieus voor beschikbare geld MIDDELBURG - Het bestuur van het Samen werkingverband Neeltje J ans krijgt geen subsi die voor het organiseren van een kunstproject op het voormalig werkeiland. Het project zou georganiseerd worden in het kader van de Zeeland Natuurmaand 1996, maar krijgt nu op advies van de Kerngroep geen provinciale subsidie. De provincie vindt het project met een totaalbedrag van 82.800,- te ambitieus voor de beschikbare middelen. Daar om zal ze het verzoek dan ook niet honoreren. De Kerngroep Natuurmaand heeft voorge steld om het project op te ne men bij de sponsorwerving in het kader van de Zeeland Na tuurmaand in 1997 en advi seert het bestuur in overleg te treden met de Kerngroep Na tuurmaand. NIEUWERKERK Oud papier Bij gebouw Salem kan van daag, vrijdag 31 mei, van 18.30- 20.00 uur oud papier ingele verd worden. Een en ander komt ten goede aan de zending. ZIERIKZEE - D. Vos uit Oud- heusden komt met ingang van 2 juni bij £e Hervormde Ge meente Zierikzee in dienst als evangelist aan de gewone wijk. De heer Vos is in fulltime dienst benoemd voor een pe riode van drie jaar. Dit in het kader van een project dat de kerkenraad van de Hervormde gemeente opzette in samen werking met IZB. Het project heeft tot doel de kerkelijke ge meente te stimuleren, bemoe digen en toe te rusten. Verder wil de kerkgemeenschap via het project haar roeping ten opzichte van jongeren in de ei gen gemeente en niet-meele- vende gemeenteleden en bui* tenkerkelijken gestalte geven De nieuwe evangelist wordt zondag 2 juni officieel in de wijkgemeente ingeleid. Dat gebeurt tijdens een kerkdienst in de Gasthuiskerk die begint om 9.30 uur. In Sint Nicolaaskerk Brouwershaven BROUWERSHAVEN - De Zeeuwse Kunstkring - al 38 jaar de vereniging van Zeeuwse beeldend kunstenaars - houdt haar zomertentoonstelling in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwers haven. De Zeeuwse kunstenaars ervaren de Grote Kerk als een waar feest van licht en ruim te. Vandaar dat de keuze viel op dit gebouw voor de zomerexpositie. Van 7 juni tot en met 22 juni worden in de kerk ruim vijftig kunstwerken getoond. Er doen twaalf leden mee aan de expo sitie met onder andere schilde rijen. aquarellen, tekeningen, keramiek, beeldhouwkunst, grafiek, fotografie en gemeng de technieken. De opening wordt op vrijdag 7 juni ver richt om 17.00 uur door A. P. de Haan, waarnemend burge meester van Brouwershaven. Daarna is de expositie dage lijks geopend van 13.30 tot 16.30 uur, behalve op zondag. Sluiting op 22 juni om 16.30 uur. Aan de expositie werken mee: Tessa Braat uit Zierikzee met keramiek. Ze is actief beel dend kunstenaar sinds 1957. Miems van Citters uit Burgh- Haamstede met olieverfschil derijen en pastels. Ze ziet zich zelf als handwerkvrouw en had haar opleiding aan de Ko ninklijke Academie in Den Haag. Hans Cool uit Kerkwer- ve presenteert vijf werken op papier, haar werk komt voort uit emotie. Leen van Duiven- dijk uit Middelburg werkt vooral thematisch. Hij komt met een werk van* 4,30 meter bij dertig centimeter over het thema horizon en tien met el YHave it) in Black and White II' 1996 uan Margreet Leijdekker uit Zierikzee. kaar verbonden werkjes. Sas- kia Eggink uit Nieuwerkerk, vijftien jaar actief als graficus komt met vijf drie-dimensio nale ets-collages, geheel ge wijd aan de kat. Fotografe Marijke Folkertsma, fotografe en beeldend kunstenaar komt met abstracte oliedoeken. Ernst Joachim uit Biervliet is er met een serie tekeningen. Voor Jan Jongschaap uit Zie rikzee is het kernbegrip 'Vrij heid', hij exposeert met vier abstracte acrylschilderijen op papier. Margreet Leijdekker uit Zierikzee exposeert met twee werken, elk bestaand uit drie panelen, uitgevoerd in zwart/wit gemengde technie ken. Renée Mink uit Kortgene had haar opleiding aan de kunstacademie van Arnhem. Zij presenteert drie werken in gemengd techniek op papier. Fransje van de Swan uit Drei- schor komt voort uit de Vrije Academie in Den Haag. Expo seert in pastel en abstract in acryl en Rien van Zeist (Weert/Schouwen) Zijn foto's illustreren bij uitstek het ka rakter van het kustlandschap in de voortdurende wisselende seizoenen. ,Gewoon hap uit rechthoekig stuk genomen NIEUWERKERK - De verkoop van een stuk ge meentegrond aan een gemeenteambtenaar in Nieuwerkerk hield de gemoederen gisteravond in de raad van Duiveland bezig. Het leidde er toe, dat het voorstel terug werd genomen tot de volgende raadsvergadering, om het nog eens een keer onder de loep te nemen. J. Goudzwaard uit Nieuwer kerk maakte gebruik van het spreekrecht voor het publiek. Hij maakte bezwaar tegen het feit, dat ambtenaar D. A. Haak een stuk grond aan de Muye- weg in Nieuwerkerk van de ge meente mag kopen. Goud zwaard maakte de raad er opmerkzaam op, dat in 1991 een dergelijk verzoek van be woners van de Unastraat door de raad van de hand was gewe zen. De gemeente voerde toen aan, dat er alleen groenstroken worden verkocht, die op onlo gische wijze tussen particulie re eigendommen komen te lig gen. De bewoners van de Unastraat zien nu met lede ogen toe, hoe er volgens Goudzwaard van de regel afgeweken wordt bij de verkoop van het stuk grond aan de Muyeweg. ,,Er wordt gewoon een hap uit een recht hoekig stuk terrein genomen en de afrastering wordt ver zet." Volgens Goudzwaard wil nog steeds een aantal mensen uit de Unastraat een stukje groenstrook erbij kopen, om verschillende redenen. Ze zou den dan een gedegen geluids scherm daarop aan kunnen leg gen voor het steeds toenemend verkeer op de N59. Bovendien vindt men een kale groen strook ook niet zo mooi. C. J. Hillebrand van de PvdA kwam daarop met het verzoek, het plan nog eens te bezien. Limiet Burgemeester G. Hokken deel de gisteravond mee, dat de ge meente Duiveland het beroep tegen de tachtig kilometer li miet op de N59 heeft verloren. De directeur van Rijkswater staat heeft het niet ontvanke lijk verklaard. Burgemeester Hokken stelde namens het col lege voor om - gezien de tijd - nu maar in die beslissing te be rusten. G. van den Ouden- Zwart van de VVD voelde daar niets voor, zij wilde in beroep gaan. De voorzitter stelde voor dit onderwerp te delegeren naar de commissie bestuurza ken. De raad stemde daarmee De Saele Ten aanzien van het servicewo- ningencomplex De Saele kon de voorzitter met trots aan kondigen, dat de bomen ger ooid zijn en het terrein bouw rijp gemaakt. Na de bouwvakvakantie zal de eer ste paal geslagen worden. De gemeenteraad sprak zich positief uit over het gekozen kunstwerk voor de Markt in Oosterland. Op de vraag of het bestand is tegen vandalisme antwoordde de voorzitter, dat het van brons gemaakt is en daarom tegen een stootje kan. Enquête Bij de rondvraag merkte C. J. Hillebrand (PvdA) op, dat hij er zich aan gestoord had, dat de gemeente Duiveland als enige van de zes gemeenten niet mee had gedaan aan de enquête 'duurzaam beleid' van de pro vincie. De voorzitter: ,,Er zijn steekhoudende motieven waarom we dat niet gedaan hebben. We komen daar in de volgende raadsvergadering op terug." Raad achter extra krediet voor onderzoek BRUINISSE - Mogelijk worden in de toekomst in Bruinisse één of meerdere buitendijkse be drijven in Bruinisse verplaatst naar een andere locatie. Dat bleek gisteren, donderdag, tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Brui nisse. Het idee wordt geopperd in de nog niet af geronde haalbaarheidsstudie naar de ontwik keling van de havens in Bruinisse. Hét onderzoek in kwestie 'is nog niet afgerond, maar CDA- woordvoerder N. P. de Dan- schutter lichtte, tot ergernis van burgemeester A. Vogelaar, toch vast een tipje van de slui er op. Hij zei zich af te vragen hoe eventuele verplaatsing van bedrijven in zijn werk zou kunnen gaan. Hij noemde daarbij de naam van Maaskant Shipyards als mogelijke 'ver- huiskandidaat'. Burgemeester A. Vogelaar riep De Dènschutter tot de orde met de opmerking dat de inhoud van de studie nog niet ter discussie staat en verzocht de CDA-voorman vriendelijk doch dringend om zich te be perken tot het voorstel van het college om 10.000 gulden extra uit te trekken voor het onder zoek, omdat er 'een aantal nieuwe aspecten' bij het onder zoek betrokken zijn. Als één of meerdere buiten dijkse bedrijven zouden ver huizen - naar bijvoorbeeld de nu niet in gebruik zijnde Veer haven en Vluchthaven - zou dat mogelijkheden bieden tot ver groting van de Vissershaven. Daarmee zou men twee vliegen in één klap slaan: meer ruimte voor de Bruse vloot en benut ting van een nu ongebruikte haven. Burgemeester*Vogelaar onthield zich van verder com mentaar. Het collegevoorstel werd zonder verdere discussie met algemene stemmen aange nomen. Jachthaven Geen moeite had de raad met het voorstel van het college om een krediet beschikbaar te stellen voor het uit laten voe ren van een verkeersonder- zoek. De eigenaar van BV Jachthaven Bruinisse heeft plannen voor realisering van een tweede jachthaven aan de Grevelingen en de gemeente heeft al eerder laten weten dat men in principe bereid is tot medewerking aan die plannen. Voorwaarde is dan wel dat men inzicht krijgt in de conse quenties van die tweede jacht haven voor de infrastructuur. Wel de nodige discussie ont stond over het speelruimte plan. Eerder trok de gemeente raad al 3000 gulden uit voor het door Impuls op laten stellen van een speelruimteplan. Eén onderdeel van dat plan is al ge realiseerd in de vorm van een speelplek in nieuwbouwwijk Riekusweel. Het is de bedoe ling dat dit jaar ook de speel plek in de Deestraat, het schoolplein van OBS De Meer paal en de speelplek West plantsoen aangepakt worden. Er ligt een plan voor het West plantsoen, maar dat is - zo merkte Lijst van de Velde- woordvoerder C. van den Ber ge op - ver boven de begroting. Hij rekende de raad voor dat uitvoering van dat plan meer dan twee keer het bedrag van. 60.000 gulden, dat ervoor be stemd is, gaat kosten. Van den Berge kwam uit op een totaal investering van 135.000 gul den. Niet te gek Mevrouw M. C. Maaskant-Ok- kerse (Algemeen Belang) viel hem bij. „Het moet natuurlijk niet te gek worden." Burge meester Vogelaar antwoordde dat de door Van den Berge ge noemde 60.000 gulden voorals nog vertrekpunt blijft voor het college. „We hopen ook dat we uiteindelijk niet op zo'n hoog bedrag uitkomen," aldus de burgemeester. Hij zegde toe dat eerst de plannen verder uitgewerkt worden en dat het college daarna met een com pleet uitgewerkt voorstel komt. Daar kon Van den Berge mee leven. In afwachting van het defini tieve plan wil het college in ie der geval op korte termijn een aantal speeltoestellen in het Westplantsoen vervangen. Zonder discussie ging de raad akkoord met het voorstel om daar 9.335,39 gulden voor uit te trekken. Populaire inventarisatie wetenschappelijke rapporten VEERE - Tijdens de presentatie op zaterdag 1 juni van de Zeeland Natuurmaand, krijgen mi nister J. van Aartsen van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij en de gedeputeerden G. de Kok en G. van Zwieten de eerste exemplaren over handigd van het boek 'Natuur in Zeeland tus sen zee en zoom'. Het boek wordt overhandigd door Jan Bruijns, uitgever van de Koperen Tuin in Goes. De presentatie vindt plaats op De Haringvreter, een eiland in het Veerse Meer. Vanaf de Kampveerse Toren wordt een geregelde bootdienst onder houden met het eiland. De offi ciële opening van de Zeeland Natuurmaand en de overhan diging van het boek vinden plaats om 15.30 uur. In het boek wordt op populaire wijze verslag gedaan van weten schappelijke rapporten over de natuur in Zeeland van de af gelopen jaren. De gegevens vertellen iets over de ontwik keling van de Zeeuwse natuur in de loop van de tijd. De in ventarisaties dragen bij aan de kennis van de toestand van de natuur in Zeeland aan het eind van de twintigste eeuw. Niet alleen de provincie heeft in de afgelopen jaren inventarisa ties verricht. Allerlei instan ties hebben zich op enigerlei niveau beziggehouden met as pecten van de natuur in Zee land. Vrijwilligers hebben eveneens hun steentje bijge dragen. Zo is een enorme sta pel rapporten verschenen over de Zeeuwse natuur. Het is on doenlijk al deze rapporten in één allesomvattend werk te publiceren. Dat zou duizenden, zo niet tienduizenden pagina's tekst opleveren. Vandaar dat het idee werd geopperd Zee land aan de hand van verschil lende landschapstypen te be handelen. 'Natuur in Zeeland tussen zee en zoom' is een rijk geïllustreerd boek, 144 pagi na's dik en in fullcolour uitge voerd. Het is geschreven door Winant Halfwerk en de eindre dactie berustte bij de Afdeling Voorlichting van de provincie. Voor het boek zijn speciale aquarellen gemaakt door Erik van Ommen en Adri Karman. Veel beroeps- en amateurfoto grafen hebben hun collectie - vaak om niet - ter beschikking gesteld. De vormgeving vond plaats door Jan Bruins van Uitgeverij De Koperen Tuin in Goes. De Zeeuwse schooljeugd kon meedoen aan een kleur- wedstrijd. Daarvan zijn veer tig winnaars uitgekozen door Zeeuwse kunstenaars. Uit de winnaars zijn weer twee hoofdprijswinnaars gekozen. Zij mogen, met hun klas. een dag doorbrengen in het zwem paradijs De Roompot in Kam perland. De werkstukken zul len in de hal van vier ziekenhuizen worden geëxpo seerd. In het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee is dat van 3 tot 10 juni.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5