Recreatie, zand en water rond Goeree-Overflakkee 704 n Feest bij opening van Wapen van Herkingen 2jb say cheeers! cheeers dier in het vizier Dictee in De Knotwilg Nederland-Schotland: Amnesty International houdt actiedag 'China' Activiteiten om natuur in evenwicht te brengen met recreatie 'Sociale ontmoetingsplaats maken van café Stand bij muziektent Havenpark Renko, een trouwe lobbes die van gezelschap houdt WOENSDAG 29 MEI 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD (Door Hans Timmer) OOSTFLAKKEE - 'Terugbrengen wat je hebt weg gehaald.' Het credo van natuurbeheer is een. inge wikkelde bezigheid waar het gaat om het milieu en de effecten. Mensenhanden stopten de natuurwet ten van ebbe en vloed. De Krammer en Volkerak werden afgesloten en met de Philipsdam kwamen de miljarden muggen. Het zoete water verdreef een aantal vogelsoorten uit het getroffen gebied. Onder de waterlijn hebben zich onbeschrijflijke drama's afgespeeld, want neem maar gerust aan dat er ontel bare schelpdieren en vissen zijn gesneuveld. Wij mensen zouden het ook niet overleven als we plotse ling uitsluitend zeewater zouden moeten drinken. Wat ook verdween was het openlucht-zwembad van Ou- de-Tonge. Het lag daar zo mooi, helemaal aan het eind van de Havendijk bij de sluis en de sportvelden. In de zo mer was het er een gezellige drukte. Nee, het water was niet zo helder. Als je van de duikplank afzeilde wist je nooit wie je onder water te genkwam. Op en rond de rui me zonnewei van het zwem bad zijn heel wat liefdes ontloken. Jaas Hagens, hoofd badmeester van des tijds, kan over die zwembad periode nog hele verhalen vertellen. De tijd en de ontwikkeling hebben niet stilgestaan. In zo'n kleine tien jaar is nogal wat veranderd. De verliefde jeugd van toen zit nu met hun kroost aan de Grevelingen- dam, in de volksmond 'de Dam'. Terugbrengen wat is weggehaald in de letterlijke zin is niet te verwezenlijken. Toch doen zich omstandighe den voor waarmee onbewust een gunstige ontwikkeling in de hand wordt gewerkt. Bescherming Toen het nog eb en vloed was kreeg de wal niet de volle aanval van stroming en golf beweging. Immers bij op- en afgaand getij had de oever niets te lijden. Eenmaal afge sloten van de zee kon niet meer worden gerekend op die natuurlijke 'bescher ming'. Om de nu ontstane permanente golfaanval op de wal tegen te gaan werden ste nen dammen aangelegd met de bedoeling schade door af brokkeling te voorkomen. Rijkswaterstaat ging er van uit dat achter de dammen vanzelf zandplaten zouden ontstaan, waarop nieuwe ve getatie als planten en strui ken spontaan mee zouden werken aan de oeverbescher ming. Dat is, zegt Rijkswa terstaat, minder gunstig uitgepakt. Kennelijk afgeke ken van de ontwikkelingen in het Grevelingenmeer is in de Krammer van opgespoten zand een groot aantal eilan den gemaakt. Ten eerste om het hele gebied te bescher men, ten tweede om de wa terkwaliteit te verbeteren en ten derde voor de zoetwater vis, die er naar hartenlust kan paaien en zodoende een ware plaag wordt voor de muggenlarven. Ingewikkeld Al met al een ingewikkelde bezigheid. Volgens betrok kenen was het geen sinecure, mensen van gemeenten, diensten van waterstaat en milieu-organisaties bij el kaar te brengen. Eén groep mensen die allemaal ver schillende belangen hebben. Een groot samenwerkings verband, want voor zo'n pro ject is heel wat nodig; sche pen,, zandzuigers, bulldozers, kranen, de nodige mens kracht, tijd en veel geld. Uit gaande van de stelling 'de meeste goeie dingen gaan langzaam' is in een tijdsbe stek van negen jaar en een in- In het Volkerak wordt een aantal eilandjes gecreëerd. vestering van ongeveer 35 miljoen het eind in zicht. Bij de Philipsdam en Krammer is een deel van 'het werk' te zien. Voor de grote vakanties worden de zaken afgerond en voldoet het hele gebied aan de Natuurbeschermingswet ten. Omdat Rijkswaterstaat ver antwoordelijk is voor de nadelige gevolgen van de overgang van zoute eb en vloed naar stilstaand zoet water, probeert ze de conse quenties daarvan zoveel mo gelijk op te heffen. Dat heeft gunstige bijkomstigheden zoals het uitdiepen van de vaargeul naar de haven van Oude-Tonge en het opspuiten van het strandlichaam bij de sluis. Daarna wordt een laag teelaarde aangebracht voor een zonneweide en beplan ting. Daarna zal de gemeente Oostflakkee het gebied in ei gendom en onderhoud over nemen. Het gebied is een laat alternatief voor het open lucht-zwembad. Een uit komst voor mensen die dich ter bij huis van rust willen genieten, maar niet helemaal naar de Grevelingendam wil len rijden. Suysenwaerde Op dit moment wordt in Ou- de-Tonge een informatiecen trum gebouwd. Aan de hand van een groot model zal bin nenkort een indruk van het resort 'De Suysenwaerde' worden gegeven. Het Yach ting Resort, dat nog voor het jaar 2000 gereed zal zijn, is ontwikkeld voor waterspor ters. Het wordt een voorzie ning met allure, met een ei gen identiteit en een 'royal Class way of life'. Het gebied strekt zich uit over een leng te van ongeveer 1.100 meter, vanaf de kern van Oude-Ton ge langs de haven tot aan het open zwem- en vaarwater van de Krammer en Volke rak. Er komt een lange wandel boulevard met terrassen, boetieken, winkels, apparte menten en terraswoningen. De meeste woningen hebben een eigen aanlegsteiger voor de deur aan de kade. Stranden Het resort De Suysenwaerde zelf is geprojecteerd op een gebied van ongeveer vijftien hectare. Het gebied heeft een eilandenstructuur, waarop 142 luxe koop-villa's in di verse typen komen. Op weg naar open water passeren de schepen het nieuwe Kram- merstrand van Oude-Tonge. Om naar- buiten te kunnen varen is halverwege de weg naar sportvelden en strand het doorbreken van de Ha vendijk mogelijk gemaakt. Daarin wordt een altijd (Foto: Marijke Folkertsma) openstaande sluis gemaakt met een bedienbare brug die kan worden gesloten bij cala miteiten. Het schiereiland Goeree heeft zijn echte stranden. Flakkee kan beschikken over kunstmatig aangelegde zandstortingen, zoals de Gre velingendam, het strand bij Ooltgensplaat, op het haven hoofd van Middelharnis, het zandstrand van Stad aan 't Haringvliet en nu dus ook Oude-Tonge. Ook het Del- tastrand van Stellendam mag er zijn en aan de water kant op de slikken van Melis sant is er heel wat waterpret. Als laatste aan deze reeks kan worden toegevoegd het strandje bij Battenoord. De aanleg is nog niet geheel vol tooid, maar als de zomerzon gaat schijnen zullen ook hier, evenals aan alle echte of kunstmatige stranden, men sen genieten van vakantie en vrijheid. TREIN OP ZON DAG GOES - De intercity van de NS gaat vanaf 2 juni ook op zondag rijden op de route naar Middelburg en Vlissin- gen. Het initiatief maakt deel uit van een nieuw voorstel voor het openbaar vervoer in Zee land dat werd gemaakt door NS Reizigers en de streek- vervoersmaatschappij ZWN. Wanneer Rijkswaterstaat en het bestuur van de BOS-ge- meenten het voorstel goed keuren gaan de veranderin gen 1 september in. Het plan is onder meer gericht op het verbeteren van de aanslui tingen van bus op trein en omgekeerd. Ook wordt de frequentie waarmee bussen rijden verhoogd. WANDELINGEN WISSENKERKE - Het Zeeuws Landschap en de Biologische Werkgroep van de Nederlandse Onderwater sport Bond houden op 1, 2, 15, 16, 22 en 23 juni een zestal op de Oosterschelde georiën teerde wandelingen. Deze vinden plaats aan de oever van de Oosterschelde, bij het nollenhoofd van de Keihoog te bij Wissenkerke. 'Ooster schelde onder de vloedlijn' is het thema van de wandelin gen. Gidsen vertellen over het Zeeuwse zeedijkenland schap met bijhorende vegeta tie en vogelleven. £an de buitenzijde van de zeedijk wordt het gezelschap opge wacht door duikers/biologen van de Biologische Werk groep. Zij geven met behulp van glazen bakken zeewater informatie over de flora en fauna en andere zaken die het onderwaterleven in de Oosterschelde beïnvloeden. Informatie: 0113-695431. Advertentie verschillende gordijnstoffen vindt u inde 52 ploegstoffen kollaktie bij 't lange uus havenpark 28 De nieuwe eigenaar van het Wapen van Herkingen, Ger Mes: Openingsfeest ten bate van goed doel.(Foto: Marijke Folkertsma) HERKINGEN - Cafetaria en eetcafé 't Wapen van Herkingen wordt vrijdag 31 mei officieel geopend. Ger Mes, de nieuwe eigenaar houdt ter gelegenheid daarvan in het café een groot feest met lage prijzen en live-muziek. De opbrengst van de avond gaat naar een goed doel. Ger Mes wil de lokale bevol king graag bij zijn zaak be trekken. Via een prijsvraag onder de bevolking van Her kingen kreeg de horecagele genheid zijn naam. Het echt paar Van Wageningen won met haar naamsuggestie de prijs: Een etentje voor vier personen. Ook het goede doel waarheen de opbrengst van de openingsavond gaat wordt democratisch vastge steld. Iedereen die een folder ontvangt van de opening kan daarop het goede doel van zijn keuze aangeven. Door deze initiatieven wil Ger Mes een goed contact op bouwen met zijn klanten. Door het overnemen van het personeel van de vorige eige naar verliep het inburgeren tot nu toe zeer vlot. Met zijn werknemers heeft hij een goede verstandhouding en Advertentie het team werkt perfect sa men. Door de combinatie van goede rustige muziek en een warme inrichting wordt in 't Wapen van Herkingen een huiselijke sfeer gecreëerd. ,,In die sfeer moet het moge lijk zijn dat allerlei verschil lende mensen elkaar ontmoe ten. Jong en oud naast elkaar, maar ook mensen van heel verschillende inko mensklassen," aldus de nieu we eigenaar. Hoog in zijn vaandel staan 'schoon, kwa liteit en gezelligheid'. In de keuken van het cafetaria en eetcafé worden veel gerech ten zelf vervaardigd, zoals gehaktballetjes, pindasaus, saté en knoflookmayonaise. Het terras aan de achterzijde wordt geschikt gemaakt voor barbecuen. Ger Mes heeft plannen om de zaak verder uit te breiden. Zeker de keuken wil hij wat groter maken. De gemeente Dirks- land heeft medewerking toe gezegd wat betreft de ver gunningen. Ger Mes wil van 't Wapen van Herkingen een sociale ontmoetingsplaats maken waar mensen gezellig samen kunnen zijn. OOSTKAPELLE - In het ge bouw van openbare basis school De Knotwilg in Oost- kapelle wordt dinsdag 4 juni het Groot Oostkappels dictee der Nederlandse Taal gehou- ,den. 'Het evenement vindt voor het vijfde achtereenvolgende jaar plaats. Belangstellen den die aan het dictee willen deelnemen kunnen zich aan melden via een briefje naar De Knotwilg Orinonstraat 44 4356 BR Oostkapelle. Het dictee begint om 20.00 uur. Advertentie (uitslag) Monsterscore tijdens E.K: De bodemprijs! Heineken pils krat met 24 flesjes a 0,30 liter Golden Mansion Glen House 0,70 liter 0,70 liter Johnnie Chivas Glenfiddich Walker Regal malt red label 12 years whisky hele liter 0,70 liter hele liter 3^95 5^95 5^95 De leukste drankenwinkel om de hoek. Nieuwerkerk Deltostroot 16 (noosl A&P), Sommelsdijk Dorpsweg 42 (naast A&P). Aanbiedingen geldig t/m moondog 10 |uni 1996 en xolong de voorraad «trekt. Onder de naam Politiepreventje brengt de politie Oosterscheldebekken in deze rubriek een praktische tip of wenk onder uw aandacht. Het onderwerp kan gaan over, of heeft raakvlakken met, het verkeer, crimi naliteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en an dere zaken waar u als burger en wij als politie bij betrokken kunnen raken. Geef autokrakers geen kans Jaarlijks vinden in het Oosterscheldebekken ruim dui zend autokraken plaats. Het overgrote deel van de men sen die daarvan de dupe is zijn vakantiegangers. Toegegeven, een inbraak in uw auto is niet altijd te voor komen, maar u kunt het de inbrekers wel moeilijk ma ken. Veel autokraken zijn te wijten aan nonchalance. Vijf tot tien procent van de geparkeerde auto's blijkt nog steeds niet te worden afgesloten en in 25 procent van de auto's bevinden zich waardevolle goederen die vragen om diefstal. Zorg er voor dat alle waardevolle spullen uit uw auto zijn zodat het niet aantrekkelijk is om in te breken. Parkeer uw auto, als het even kan, niet op een stille plaats; Daar is het voor de inbreker gemakkelijker om zijn 'werk' te doen. Parkeer bij duisternis uw auto bij voorkeur op een ver lichte plaats. Zorg voor goede sloten op uw auto en sluit ramen, portie ren, open daken en kofferdeksels goed af. Zorg voor een goed beveiligingssysteem. Uw garagehou der kan u er alles over vertellen. Om teleurstelling tijdens uw vakantie te voorkomen ra den wij u aan deze preventieadviezen over te nemen zodat het voor de autokraker wat moeilijker wordt om zijn slag te slaan. Het team dat zich bezig houdt met integrale veiligheids zorg is bereikbaar in het gemeentehuis in Burgh-Haam- stede. Telefoon 651651. ZIERIKZEE - Leden van de groep Schouwen-Duive- land van Amnesty International houden zaterdag 1 juni een actiedag die in het teken staat van China. Van 11.00 tot 16.00 uur staan ze met een stand bij de muziektent op het Zierikzeese Havenpark. De actie maakt deel uit van de internationale actiedag China, die Amnestie Interna tional op 1 juni wereldwijd houdt. Daarmee wordt de aandacht van het publiek ge vraagd voor de aanhoudende schendingen van de mensen rechten in China. Volgens Amnesty worden die gene geerd in de jacht van zaken lieden naar 's werelds groot ste economische markt: China. Amnesty voert momenteel een wereldwijde campagne tegen de onderdrukking van de Chinese bevolking. Dui zenden Chinezen worden ge vangen gehouden vanwege hun overtuiging. Honderd duizenden worden gevangen gehouden zonder vorm van proces. In China worden vele doodvonnissen uitgesproken en voltrokken en veel gevan genen worden gemarteld. Vrouwen worden gedwon gen tot abortus. De actiedag wordt1 gehouden, precies zeven jaar na de ge beurtenissen op het Plein van de Hemelse Vrede. Het Zierikzeese Havenplein krijgt voor de gelegenheid één dag dezelfde naam: 'Tien Anmenplein'. Burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs onthult om 11.00 uur het naambord. De overige burge meesters van Schouwen-Dui- veland zijn uitgenodigd om hierbij aanwezig te zijn. Zij worden rondgeleid langs een foto-tentoonstelling over China en uitgenodigd om hun handtekening te plaat sen onder een petitie aan de Nederlandse regering. Daar in wordt de regering ge vraagd allen te doen wat in haar vermogen ligt om de mensenrechten in China te bevorderen. Tijdens de actie dag kan iedere belangstel lende de petitie onderteke nen en voorbedrukte kaarten versturen. NATURISTEN DAG RITTHEM - In het kader van Wereldnaturistendag houdt de naturistenvereniging Zee- landia zondag 2 juni een open dag. Het evenement is op het ver enigingsterrein van de ver eniging aan de Fort de Ruy- terweg. Belangstellenden kunnen van 13.00 tot 17.00 uur, naar eigen keuze ge kleed of ongekleed kennis maken met het naturisme en met de uit 1975 daterende na turistenvereniging Zeelan- dia. (Foto: Marijke Folkertsma) De Drentse patrijs Renko is heel makkelijk. Hij kan het met iedereen goed vinden. Of het nu de omgang met soortgenoten, katten of kinderen betreft, het zal hoogstwaarschijnlijk geen problemen opleveren. Renko is een ontzettend lieve hond. die heel rustig en aanhankelijk is. Deze acht jaar bruin/witte reu kan niet lang alleen thuis blijven. Renko zal dan snel la ten blijken dat hij zich eenzaam voelt door te gaan blaffen. Momenteel zit deze trouwe lobbes in het dierenasiel aan de Zandweg in Zierikzee. Hij zou dit verblijf graag verruilen vooreen aardig baasje, dat hem een goed onderkomen geeft. Wie denkt er aan Renko9 Deze persoon kan contact opnemen met het asiel, telefoon 0111-417013. Er zitten vijf honden en twintig katten. De poes Minka is nog niet geplaatst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 9