Het extraatje van Honig. J sJ Staatsbosbeheer stemt beleid meer af op wensen van publiek uncle sam laat een flinke skate Nieuw of occasion: altijd goed 'Prachtig om oude kozijnen een opknapbeurt te geven' nFIIR LOO s Maandags sesiolen Ui z UJ c UNIEK AANBOD ra Deze week alleen bij Albert Heijn. Oh Prachtige 27. zitsbank leverbaar in diverse stoffen. Tijdelijke aktieprijs van 2295,- voor Haringvlietplein 4 Zienkzee 'Wr INTER'MEUBEL Tel. 0111-412946 luvv/Donderdag koopavond ÜBÉBT KRITISCHE DAG HEINKENSZAND - De kring Midden-Zeeland van de ZMO houdt op dinsdag 11 juni in samen werking met de drie Zeeuwse landbouworga nisaties (3 ZLO) een mi nisymposium over het onderwerp Milieu en voedsel in De Stenge te Heinkenszand. Daarin wordt het milieu beleid kritisch bekeken. Aanvang 20.00 uur. De bijeenkomst is voor ie dereen vrij toegankelijk. Prof. dr. A. Bast spreekt over voedsel, gezondheid en milieubeleid. Hij zal ingaan op de vraag hoe giftig ons voedsel is en wat het nut van bestrij dingsmiddelen. Hij is werkzaam in Leiden en Amsterdam aan het Centre for Drug Re search en de Vrije Uni versiteit als farmaco- loog/toxicoloog. Bast is verbonden aan de HAN, een groep weten schappers, die zich kri tisch opstelt ten aanzien van het hedendaagse mi lieubeleid. Tweede spre ker is dr. S. W. Verste gen, milieuhistoricus en docent ecologische ge schiedenis. Advertentie inline skates, skateboards en rollerskates uncJesam trendsports schuithaven 10 zienkzee (Foto: Joop van Houdt) een flexibel bedrijf. ,,Ik wil ook in de weekeinden en de bouwvakvakantie werken." WANDELTOCHT OUWERKERK - Sportver eniging Ouwerkerk houdt op zaterdag 8 juni een wandel tocht. Men kan inschrijven vanaf 18.30 uur bij het sport complex aan de Julianas- traat. De tocht begint om 19.00 uur. Men kan afstanden lopen van 5, 8 en 15 kilome ter. Advertentie Een goede en betrouwbare occasion vindt u op het drive-in park van Cor Melissant. En als officieel Mazda dealer staat het team van Cor Melissant ook voor een nieuwe auto voor u klaar. A U T O. B E D R I J F IIWUJB CORMEUSöANT Nijverheidsweg A - Dirksland - (0187) 601596 uipersweg 23-25 Middelburg e Roterij 9-11 W urgh-Haamstede )118-626649 Q Z O N D I a: u* N De ZSST zorgzame verhuizers Q sinds 1086! Prikkeldraadafrasteringen wegen boswandelingen met natuurgidsen ANSICHTKAARTEN BRUINISSE - In het dorps huis in Bruiriisse wordt za terdag 1 juni een ansicht- kaartenbeurs gehouden. Het betreft een initiatief van de Nederlandse Vereniging van Prentbriefkaartenverza melaars. Tijdens het evene ment bieden standhouders enkele honderdduizenden oude ansichtkaarten te koop aan. Onder meer dorps- en stadsgezichten, molens, fan- tasiekaarten, filmsterren, af beeldingen van leden van het koninklijk huis, trams, trei nen, militaire kaarten en lucht- en scheepvaartkaar- ten. Bezoekers kunnen meege brachte ansichtkaarten laten taxeren. De beurs is van 09.30 tot 14.30 uur. Advertentie COMPLETE BRIL INFORMEER NU ALEX DE NIE OPTIEK BURGHSERING 27 BURGH-HAAMSTEDE INFO: 0111-652440 V 'S MAANDAGS GESLOTEN Advertentie BURGH-HAAMSTEDE - „Vroeger ging Staatsbos beheer zijn gang en niemand had daar commentaar op. Tegenwoordig zijn de mensen mondiger. Ze leve ren kritiek als bomen worden gekapt en willen we ten waarom bepaalde gebieden niet toegankelijk zijn. Het publiek is meer 'natuur-minded' gewor den, maar stelt ook hogere eisen aan de mogelijkhe den en voorzieningen in natuurgebieden. Daar spe len we op in". Dirk Fluyt is boswachter. Samen met vier collega's is hij verantwoordelijk voor de be- heerseenheid Schouwen-Duiveland en Tholen. Zo'n 2400 hectare beschermd natuurgebied, dat eigendom is van de rijksoverheid; van Staatsbosbeheer. Het gaat daarbij onder meer om de Boswachterij en de meeuwenduinen in de Kop van Westerschouwen, het Dijkwater tussen Sirjans- land en Dreischor, het Kre- kengebied bij Ouwerkerk en het bos rondom het landgoed Mon Plaisir in Schudde- beurs. Onder invloed van de politiek is het beheer van die gebieden de afgelopen tijd nogal veranderd. ,,We hou den meer rekening met de wensen van het publiek." Zo werd in de Boswachterij een route gecreëerd voor ATB- rijders, fietsers die op moun tainbikes rijden. De prikkeldraadafrastering, langs het pad naar de uit kijktoren aan het eind van de Adriaan van der Weydeweg verdween. Belangstellenden kunnen in de vakanties deel nemen aan boswandelingen onder leiding van een gids. De brandweer mag in de Bos wachterij oefeningen houden om zich voor te bereiden op mogelijke bosbranden. Op het eeuwenoude paarden- weitje naast het Bos van Schuddebeurs wordt een ijs baan uitgegraven. En enkele weken geleden werd een openbaar wandelpad geo pend, dat door het kwetsbare natuurgebied Dijkwater bij Sirjansland loopt. Afweging Dit alles is volgens Fluyt het resultaat van een zorgvuldi ge afweging tussen de belan gen van de natuur en de be hoeften van de recreant. „Vroeger was Staatsbosbe heer uitsluitend gericht op het beschermen van de na tuur. Alle andere belangen waren daaraan onderge schikt. Tegenwoordig is het recreatief gebruik van de na tuur ook een belangrijke fac tor. De politiek wil dat we zoveel mogelijk tegemoet ko men aan de behoefte die daaraan bestaat." Maar er zijn grenzen vindt Fluyt. „Aangespannen rijden met paard en wagen door de Bos wachterij, ULV-vliegtuigjes boven het gebied of crossmo toren op de paden is onmoge lijk. We zoeken naar een stil le rustige manier van natuurbeleving voor het pu bliek." Het féit dat veel Staatsbos- beheergebieden onder de Na tuurbeschermingswet val len, draagt daaraan ook een steentje bij. „Voor bijna al les moet ontheffing worden gevraagd. Dat maakt het ex tra moeilijk om recreatieve voorzieningen te creëren." Fluyt vindt dat een goede zaak. Hij is ook sceptisch over het plan om een wandel route aan te leggen door het natuurgebied vanaf de Vroonweg naar camping Duinhoeve. „Dat zijn we mo menteel aan het afwegen. Persoonlijk vind ik het geen goede zaak. Het betreft een van de weinige gebieden die nog stil zijn. Zelfs enkele wandelaars zouden de vogels in het gebied verstoren." Bos wandelingen De medewerkers van Staats bosbeheer willen het publiek graag informeren over de na tuurgebieden en de wijze waarop zij die beheren. Dat gebeurt onder meer tijdens de boswandelingen onder lei ding van een natuurgids, die in de vakantieperiodes wor den gehouden vanuit de ex- cursieschuur aan de Kraaij- esteinweg. „De gids vertelt over het ontstaan van het bos, de planten en dieren die er zijn en de wijze waarop Staatsbosbeheer het gebied beheert." Dat beheer houdt onder meer in dat het gebied wordt omgevormd van een naaldhout- naar een loofbos. „De boswachterij werd in de jaren dertig ingeplant als productiebos. Omdat het re creatief gebruik in de loop 'van de jaren een steeds meer belangrijke rol ging spelen, worden sinds 1979 meer duurzame boomsoorten aan geplant. Daardoor wordt de variatie aan planten groter en worden honderden vogels en insecten aangetrokken." Behalve voor natuurbele ving .en recreatief gebruik wordt het bos ook nog steeds gebruikt voor houtproduc tie. Houtoogstmachine Voor het kappen van de naaldbomen, die in de twin tiger jaren werden aange plant, heeft Staatsbosbeheer sinds kort de beschikking over een volautomatische houtoogstmachine en een uit- rijdmachine. „Daarmee kan in enkele uren de hoeveel heid bomen worden geoogst waar voorheen dagen voor nodig waren. Het nadeel is dat het herrie maakt en de grond wat omwoelt. We wil C. Apon begint eigen schildersbedrijf len aan de mensen uitleggen waarom we de voorkeur ge ven aan deze wijze van wer ken." Alle grotere werk zaamheden in het bos worden door Staatsbosbe heer uitbesteed aan aanne mers. Volgens Fluyt gaat het in het algemeen goed met de Bos wachterij. „De zure régen heeft hier niet zo'n grote in vloed, omdat er veel kalk in de grond zit en vanwege de overheersende windrichting. De wisselingen in de grond waterstand zijn een groter probleem. Bij langdurige droogteperiodes wordt het voor de bomen moeilijk om met hun wortels het water te bereiken. Dan gaan ze kwij nen en neemt hun weerstand tegen de invloed van insec ten af." Afval Sinds een stuwensysteem werd aangelegd dat voor een waterbuffer zorgt, is de toe stand volgens Fluyt wat ver beterd. „Maar nu klagen om wonenden over water in hun kelders." Uit financiële overwegingen en omdat het publiek tegenwoordig min der geneigd is om afval in het bos achter te laten heeft Staatsbosbeheer de zestig vuilkorfjes in de Boswachte rij vervangen door zes grote re containers aan de rand van het gebied. „De mensen zijn zich er meer bewust van dat ze zuinig moeten zijn op de natuur. Daarom nemen ze hun rom mel zelf mee terug. Aan de rand van het bos kunnen ze dat in de container gooien." Om het nieuwe, meer op het publiek gerichte, beleid te benadrukken zijn de borden aan de ingang van de natuur gebieden vervangen. Aan de aanduiding Boswachterij Westerschouwen werd het woord 'welkom' toegevoegd. „Wij willen het contact met het publiek intensiveren. Uitleggen wat Staatsbosbe heer doet, zodat ze.-de over- heidsnatuurorganisatie niet meer verwarren met particu liere natuurorganisaties als Natuurmonumenten en het Zeeuws Landschap.'7 ZIERIKZEE - „Ik houd heel veel van het schilders vak. Het is heerlijk om buiten te werken en zelfstan dig bezig te zijn." Dat zegt de 46-jarige C. Apon uit Zierikzee. Na het schildersvak vele jaren in dienst van anderen te hebben uitgeoefend, nam hij het ini tiatief om een eigen schildersbedrijf te beginnen. Advertentie Boswachter Dirk Fluyt: „We willen het publiek beter informeren over de activiteiten van Staatsbosbeheer. (Foto: Marijke Folkertsma) Voorlopig betreft het een eenmanszaak, die Apon van uit zijn woning in Poortam bacht runt. Maar het is zijn droom om zijn zaak ooit te kunnen runnen vanuit een ei gen werkplaats. Apon is op timistisch over de kansen van zijn bedrijf. „De schil dersbedrijven op Schouwen- Duiveland barsten van het werk. Daarom is er zeker ruimte voor nog een be drijf." Het schildersvak werd Apon met de paplepel ingegoten. „Mijn vader had in Rotter dam een schildersbedrijf waar 120 mensen werkten. Hij had karweien in heel Ne derland. Mijn broer en neef werkten ook in het bedrijf. Voor mij was het vanzelf sprekend dat ik ook schilder zou worden. Na een korte schildersopleiding aan de LTS leerde Apon het vak vooral in de praktijk bij zijn vader. Later verhuisde hij naar Zie rikzee om bij een hotel in Re- nesse te gaan werken, onder meer als schilder. Daarna was hij bijna drie jaar actief als werknemer bij een schil dersbedrijf in Goes. Het ver langen om voor zichzelf te be ginnen leefde al langere tijd bij Apon. Mede daarom volg de hij in Middelburg de avond-opleidingen aspirant gezel en gezel nieuwe stijl van de Stichting Vakoplei ding Schilders- en Stuca- doorsbedrijven. „Het is belangrijk om vak kennis te hebben, om als schilder veel te weten van de producten waarmee je werkt, en over kleurleer en bouwstijlen. Dat maakt het mogelijk om goede adviezen te geven en om na te gaan of het werk dat je hebt gedaan zich goed houdt. Na twee jaar ga ik altijd kijken hoe het er bij staat." C. Apon:Kwaliteitswerk leveren en flexibel zijn. Hoewel hij ook met veel ple zier nieuwbouwwoningen schildert, werkt Apon het liefste aan oude gevels. „Ik vind het prachtig om oude Advertentie K- voetbal '96. Daar ga je toch even écht goed voor zitten!!" ëiiro 96 EnqfrtntJ Grote rolf-benz zitheubelshow met speciale actie-modellen 17 MEI 11M 70 MEI ROLF BENZ Zutdueg 20A. Zonnemaire TeL 0111-4013IS. VnjtLtg koopavond, maandag gefloten. Rttime parken dingen weer op te knappen. Dat geeft mij veel voldoe- ning." Tot de voorbereiden de werkzaamheden van een klus hoort bij Apon ook het bekijken van de binnenzijde van een kozijn dat moet wor den opgeknapt „De meeste houtrot ontstaat van binnenuit, vanuit de huiskamer. Vanwege het temperatuurverschil met buiten ontstaat daar condens dat zich afzet op de ramen en kozijnen. Als de beglazings- kit niet goed is aangebracht, sijpelt het vocht daar door heen en begint het rottings proces. Daarom hoort bij het opknappen van de buitenko zijnen ook het repareren van dergelijke 'lekkages'. Apon gebruikt voor het bui tenschilderwerk liever geen moderne, milieuvriendelij ke, watergedragen verfpro ducten. „Voor binnenschil- derwerk is die verf wel geschikt, maar buiten niet omdat het slechts kan wor den gebruikt bij een bepaal de luchtvochtigheid. Wan neer de temperatuur lager is dan acht graden droogt de verf zeer slecht Dat strookt niet met het doel van Apon om zich te profile ren als een schilder die kwa liteitswerk levert. Daar naast presenteert hij zich als Nu krijgt u bij drie van de onderstaande pakken Honig-mixen en/of Florenza pasta's een supertiandlg champignonborsteltje cadeau. Om champignons schoon te maken zoals het moet zonder water dus. Honig Mix Champignon- of Macaronisaus, Florenza Fusilll, Pipe Rlgate, Penne Rigate, Farfalle, 1 "7Q Alles per pak Nliii/ kj BI) 3 pakken een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1