Manhuisstraat na drie jaar weer in bezit echte klinkers Beeld Hedi Bogaers in Zuiddorpe onthuld fs." Sigaretten taboe voor minderjarigen Mosselvissers 'krauwen' op verse bolletjes halfwasjes RPF neemt met aparte lijst deel aan verkiezingen raad VVV-wink Voorjaarscampagne een week verlengd Na bouw De Veste en vernieuwing riolering Moere als beschermvrouw J. Roukema lijsttrekker Orgelconcert in Kapelle Nieuw kantoor BMD Zomermarkt 's-Heerenhoek Haal plezier Slimme DINSDAG 28 MEI 1996 NR 25981 7 DEN HAAG (ANP) - Het kabi net wil de verkoop.van sigaret ten en shag aan jongeren onder de 18 jaar verbieden. De rege ring wil zoveel mogelijk voor komen dat jongeren gaan ro ken. Behalve het verkoopverbod komen er scherpere regels voor tabaksreclame. Vandaag, dins dag, maakt het kabinet het volledige ontmoedigingsbe leid bekend. Twee weken geleden maakte premier Kok bekend niet afke rig te zijn van het idee sigaret ten en shag duurder te maken, maar het kabinet wil niet een zijdig de accijns op tabak ver hogen. Kok vindt dat hierover afspraken in Europees ver band moeten worden gemaakt. Het is volgens Kok niet de be doeling achter elke automaat of bij elke sigarettenboer een agent te zetten die de leeftijd van kopers van tabak moet gaan controleren. BRUINISSE/ZIER1KZEE - De derde week van de voorjaarSzaadvissers op de Waddenzee ver liep voor de meeste mosselkwekers boven ver wachting goed. Afgelopen dinsdag en woens dag werden in het Klimstergat en de Omdraai betere halfwasvangsten genoteerd dan zich aanvankelijk liet aanzien. Dinsdagavond nog hakte de Producentenorganisatie voor de Nederlandse mosselcultuur de knoop door om de zaadvis serij met een week te verlen gen. Het quotum voor volgen de week bedraagt 50.000 ton. Voorafgaande aan de zaadvis- campagne is vastgesteld om een eventuele verlenging af te laten hangen van de resultaten in de eerste drie weken. Vooral na de tweede week, toen tien vaartuigen meer dan 100 ton van het individuele quotum niet wisten te vangen, zag het er niet naar uit dat er nog een verlenging achteraan zou ko men. Dinsdag stuitten onder meer de kotters BRU 43, YE 46, YE 103, BRU 24, BRU 50 en BRU 68 onder ideale weersomstan digheden op een aantal leuke 'rilletjes' halfwasmosselen in het Klimstergat. Ladingmeter J. Fraanje zag aan boord van het meetschip WON 3 hand- kokkelvisser J. Nadema uit het Friese Witmarsum de YE 46 's middags om half twee als eerste langszij verschijnen. Niet veel later dienden de YE 103 en de BRU 43 zich aanJ rjr." Vanuit de Omdra begroette Fraanje onder meer in de na middag de YE 16, de YE 80 en de YE 86 met vangsten tussen de 500 en de 800 tonnen. Het trio BRU 24, BRU 50 en BRU 68 korde tonnages tot 781 ton nen schip aan boord. Ruim 20 vaartuigen verschenen dins dag onder de meetstok bij de WON 3, het overige deel van de vloot liet op woensdag de kor ren nog (een poosje) vieren. Bij het meetschap Omega in het Vlieter knoopte dinsdag middag om half vier de YE 158 als eerste vast bij PV-mede- w erker J. Kosten. Daarna ga ven onder meer de YE 182, de YE 2, de YE 82, de YE 1, de YE 74 en de YE 69 acte de presen ce. De grootte van de vangsten halfwasjes schommelde tussen de 500 en 700 ton per vaartuig. De YE 1 profiteerde van een buitenkansje en tikte 300 ton zuiver zaad op de kop. Het overgrote deel van de ruim 70 mosselvaartuigen die bij de zaadviscampagne zijn ingezet had woensdagavond het indi viduele vangstaandeel weten te bemachtigen. Donderdagmorgen vertrokken de YE 30, de YE 19, de YE 27, de Ye 161, de YE 62, de YE 1 en de BRU 62 opnieuw naar de halfwasbestekken op de wes telijke Waddenzee, 's Middags om half vier waren de twee laatstgenoemde vaartuigen nog niet onder de meetlap van de ladingmeter gepasseerd. De stratenmakers hopen deze week hun werkzaamheden in de Manhuisstraat af te ronden. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Nadat ze bijna drie jaar genoegen moesten nemen met een bouwstraat, kunnen de bewoners van de Manhuisstraat in Zierikzee binnenkort hun woning weer bereiken over een echte straat. Vorige week werd een begin ge maakt met de herbestrating, die naar verwach ting deze week wordt afgerond. De herbestrating vloeit voort uit de nieuwbouw van het ser- vicewoningencomplex de Ves te en de vervanging van het ri ool in de Manhuisstraat. Met de bouw van De Veste werd in oktober 1993 begonnen. Vanaf dat moment hebben de bewo ners hijskranen, hopen zand, ongelijke straat en nog meer ongemak moeten dulden. Geklaagd is er hierover niet. Dat deden de bewoners wel .voorafgaand aan de bouw van De Veste. Zij tekenden protest aan tegen de bouwwijze van het complex. Door de hoogte van het gebouw vreesden ze voor inkijk in hun woningen aan de overkant. Zij zetten hun bezwaren door tot aan de Raad van State. Deze verklaarde de bezwaren van de bewoners on gegrond. Riolering Nadat De Veste een jaar gele den in gebruik werd genomen, was het nog niet gedaan met de werkzaamheden in de straat. Nog geen week na de officiële opening van het complex werd de straat opengebroken voor het vervangen van honderd meter riolering. De oude bui zen waren node aan vervan ging toe. Na afronding van dit karwei werd de werkstraat weer aan gelegd. Dat niet gelijk werd overgegaan tot de normale be strating heeft te maken met de npodzaak om de grond te laten inklinken. Volgens M. van Zet ten van de afdeling gemeente werken in Zierikzee, is het ge bruikelijk dat de gemeente de grond hiervoor een half jaar de tijd geeft. In het geval van de Manhuisstraat heeft dit lahgèr geduurd door de aanhoudende vorst en de vernieuwing van de riolering. Deze werd direct na de winter uitgevoerd. ,,En je kunt geen twee straten tege lijk in eikaars directe nabij heid opbreken," aldus Van Zetten. De bestrating van de West- straat wordt na het zomersei zoen uitgevoerd. In deze straat wordt onder het wegdek een speciale fundering aangelegd. Deze moet trillingen in de hui zen voorkomen. De bewoners van de straat hebben hierover geklaagd. Na de herbestrating van de Weststraat zijn de Poststraat en de Korte en Lange Sint Jan straat aan de beurt voor ver vangingvan de riolering.. Van Zetten verwacht ,c(at hiermee in. oktober wordt begonnen, omdat de werkzaamheden in ieder geval met de feestdagen klaar moeten zijn. SCHIPHOL - De marechaussee op Schiphol heeft op eerste pinksterdag een 42-jarige Ca nadees aangehouden die met ruim een kilo marihuana in het vliegtuig naar Toronto wilde stappen. KAPELLE - Op initiatief van de Orgelcommissie van de Her vormde Kerk in Kapelle ver zorgt organist H. G. van Put ten zaterdag 1 juni een orgelconcert in de kerk. Het concert begint om 20.00 uur. Op het programma staan or gelwerken van onder anderen Bach, Reger, Karg-Elert en Guilmant. Het programma wordt afgesloten met het be roemde 'Litanies' van de in de Tweede Wereldoorlog om het leven gekomen jonge Franse componist Jehan Alain. Van Putten is de vaste organist van het Batz-Witte-orgel. Hij studeerde orgel bij Piet van den Kerkhoff en later bij Arie J. Keijzer aan het Rotterdams Conservatorium. In 1971 be haalde hij het solistendiploma met onderscheiding met de aantekening improvisatie. Naast organist in Kapelle en concertgever in binnen- en bui tenland is Van Putten stads- beiaardier van Middelburg en Vlissingen. MIDDELBURG - De Bedrijfs- milicudienst Zeeland neemt donderdag 6 juni officieel het nieuwe kantoor, in het gebouw van de Kamer van Koophan del, in Middelburg in gebruik. Het nieuwe kantoor betekent niet dat de BMD Zeeland is verhuisd. Wel is sprake van een grotere werkruimte. Die was noodzakelijk door het aantrekken van twee nieuwe milieu-adviseurs. De officiële opening wordt verricht door drs. A. A. D, Saman, secretaris van de Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging. ZUIDDORPE - Sinds donderdag prijkt er in de straten van het Zeeuws-Vlaamse Zuiddorpe een beeld van de Schouwse kunstenaar Hedi Boga- ers Het beeld heeft de naam Moere gekregen. Dit verwijst naar de oude naam van Zuiddorpe en naar de vruchtbare veengrond, die aange duid wordt met de naam Moere. Het beeld werd donderdag middag onthuld onder leiding van de voorzitter van de werk groep beeldende kunst van de gemeente Axel, J. M. van Schaik. De onthulling werd verricht door de heren Ben Hoek en Jos Tolhoek, die bei den op deze dag officieel af scheid namen van de werk groep. Bogaers kreeg de opdracht voor het maken van het beeld in juni 1995. Het beeld, dat raakvlakken diende te hebben met de geschiedenis, het ka rakter en dc hedendaagse bele ving van Zuiddorpe, een dorp ten zuiden van Axel. In het monumentale ontwerp van Bogaers zit een in brons gegoten vrouw op een sokkel van terrazzo beton De aan dacht van de vrouw is gericht op de verte, de toekomst. Ogenschijnlijk rustig zittend hangt het kleed dat de vrouw draagt langs de sokkel naar be neden. Hierdoor wordt een link gelegd naar het verleden. Het geheel is ongeveer 1,80 me ter hoog. De naam Moere, die Bogaers haar beeld meegaf, stamt uit het verleden toen Zuiddorpe nog Moere heette. Het gebied bestond voor een groot deel uit vruchtbare moer, ofwel veengrond. Deze naam inspireerde Bogaers om een vrouwen-, danwel moeder figuur als uitgangspunt te ne men. Daarin speelt ook een rol, het gegeven dat het Zuiddorpe van vroeger dankzij haar kloosters en de adel die zich daar gevestigd hadden, be scherming kon bieden aan be volking en arbeiders tegen plunderende en rovende ben des. En ook nu nog biedt het dorp dergelijke bescherming. Het beschikt over een noodopvang voor asielzoekers. En ook de plaats van het beeld heeft wellicht onbewust be trekking op de rol van Moere als beschermvrouw. Het beeld is namelijk geplaatst in de buurt van een kruispunt. Be reid om op ieder moment tot actie over te gaan en bescher ming te bieden. Het beeld Moere in de straten van het Zeeuws-Vlaamse Zuiddor pe. (Foto: Hedi Bogaers) ZIERIKZEE - De RPF neemt met een aparte kandidatenlijst deel aan de verkiezingen voor de nieuwe gemeenteraad in november van dit jaar. Omdat de RPF ook vrouwen onder haar le den heeft, kon er volgens de SGP geen sprake zijn van een gezamenlijke verkiezingslijst. Lijsttrekker voor de RPF is J. Roukema. De RPF heeft wel geprobeerd mee te werken aan de totstand koming van een gezamenlijke kieslijst van de drie kleine con fessionele partijen. De partij wilde hierbij echter vrij zijn in het kiezen en benoemen van haar eigen kandidaten. Voor de SGP was dit onaanvaard baar, omdat de RPF vrouwen als leden heeft. De RPF heeft daarop besloten alleen aan de verkiezingen deel te nemen. Het partijbestuur blijft wel streven naar samenwerking met de SGP en GPV. Er is bij voorbeeld al besloten tot het aangaan van horizontale ver bindingen van beide lijsten. Of de RPF-fractie in de nieuwe raad samen zal werken met de SGP/GPV-fractie en op welke manier dat dan zal zijn, is nog niet bekend. Dat hangt vol gens het partijbestuur, sterk af van de wensen en mogelijkhe den van de fractie, laat voorzit ter J. de Bruijne weten. Op de kandidatenlijst neemt J. Roukema, fractievoorzitter van de SGP/RPF/GPV in Wes- terschouwen, de eerste plaats in. J. van de Berge, raadslid in Duiveland voor de SGP/RPF, neemt een tweede plaats in. De eerste vrouw op de lijst staat op een derde plaats, in de per soon van M. R. de Pagter-ten Kate uit Brouwershaven. De plaatsen achter haar worden 'S-HEERENHOEK - De Ondernemersvereni ging van 's-Heerenhoek houdt op zondag 9 juni een jaarmarkt. De officiële opening is 's mor gens om 11.00 uur. Honderd en twintig marktkra men, met een gezamenlijke lengte van 700 meter, staan die dag opgesteld in de straten van het dorpscentrum. Verder is er de Sport en Spel-Show en de Lachen is oké Show van Ton Laros. Er zijn optredens van fanfare, majorettes en een amusementsorkest. Volop ker misattracties, waarvan som mige gratis en optreden van Ons Boeregoed met Zeeuwse klederdrachten. achtereenvolgens ingenomen door P. M. Aarnoudse (Bruinis- se), H. J. Boot (Burgh-Haam- stede), N. A. Passchier (Noord- welle), mevrouw A. C. Schellevis (Zierikzee), E. B. Jongejan (Zierikzee), A. Boot (Nieuwerkerk) en A. S. van Dijke (Nieuwerkerk). J. Roukema Advertentie handig opvouwbaar. Nu per stuk van f4,95 voor slechts VVV Burgh Haamstede, Noordstraat 45a, Tel. 0111 65 15 13 Aanbieding geldig lol lurr arken na irrulnining tun dil Had of zolang dr iw Koning geldt tintinnend bij heirnitaande l 'l 'l '-Hinkel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7