Schelpen wapen in strijd tegen kou, vocht en stank Geen subsidie van provincie voor Any wavefestival Brogum Elektronisch zakendoen komt steeds meer in zwang 'Management in het MKB moet versterkt worden' Nederlanders fietsen vaak voor het plezier Business Transaction Management System Onderzoek universieit: Rijk mag fietsbeleid niet afschuiven Subsidies komen al langs andere kanalen Oplossing voor natte kruipruimte komt uit zee Strategische verkenning E1M: DONDERDAG 23 JANUAR11996 NR 25979 ZIERIKZEE - Nog steeds denken veel onderne mers dat elektronisch zakendoen moeilijk en duur is. Ten onrechte: met het nieuwe Business Transaction Management System, (BTMS) is elektronisch zakendoen, het elektronisch uit wisselen van zakelijke berichten, voor iedereen mogelijk. Het maken van een bericht is eenvoudig en verloopt altijd op dezelfde wijze, ongeacht de aard van het bericht. Voor het verzenden en ontvangen is geen kennis van moderne da tacommunicatie vereist. BTMS zorgt ervoor dat de be richten met een simpele druk op de knop snel op de plaats van bestemming arriveren. Mogelijkheden Ieder bericht dat men wil ver zenden kan afzonderlijk aan gemaakt en opgeslagen wor den. Dat kan een bestelling zijn, een betalingsopdracht, een planning, een vrachtbrief, of een ander bericht. De toe passingsmogelijkheden van BTMS zijn hierbij nagenoeg onbegrensd. Om het de klant gemakkelijk te maken kunnen 'oude' berichten aangepast en vervolgens verzonden worden. Op deze'wij ze kunnen model- berichten gemaakt worden voor regelmatig terugkerende en gelijksoortige transacties. Bovendien kunnen vaste gege vens die vaak worden ge bruikt, zoals adressen, artikel- gegevens of verzen dinstructies in een bestand worden vastge legd. Ze hoeven slechts een keer ingevoerd te worden en vervolgens kunnen ze telkens opnieuw gebruikt worden. Als berichten worden ver stuurd, worden ook automa tisch de nieuwe, aan de klant geadresseerde berichten door BTMS ontvangen. Daar zijn geen afzonderlijke handelin gen voor nodig. Het ontvangen van berichten kan één of meer dere malen per dag automa tisch plaatsvinden. De elektro nische post wordt dus dagelijks meerdere keren be zorgd. De berichten die ontvangen worden, kunnen als basis die nen voor te versturen berich ten. Wie met BTMS een order verstuurt, ontvangt van de ge adresseerde een orderbevesti ging, factuur en/of vracht brief. Doorgestuurd Retourberichten kunnen auto matisch worden gemaakt en, indien nodig, op details wor den aangepast. Desgewenst kunnen ontvangen berichten worden doorgestuurd naar an dere afdelingen of naar der den. Dit kan in de vorm van een elektronisch bericht, maar ook als een faxbericht. Ook planningsgegevens en finan ciële transacties kunnen op de ze wijze worden verwerkt, want in BTMS zijn al deze be richten gebaseerd op dezelfde gegevens. Bovendien is het mogelijk om de inhoud van retourberichten automatisch te toetsen aan de oorspronkelijk verzonden op dracht. Onregelmatigheden kunnen onmiddellijk in een melding op uw scherm worden getoond, bijvoorbeeld als er minder wordt geleverd dan was besteld of in geval van te late levering. Met BTMS be schikt de klant over een effec tieve prestatiemeting van zijn relaties. ZIERIKZEE - Onlangs deed de Katholieke Uni versiteit Brabant een onderzoek-naar bet recre atief gebruik van de fiets. Uit dat onderzoek blijkt dat bijna eenderde van de Nederlanders er regelmatig voor bet plezier met de fiets op uit trekt. Daaronder bevinden zich veel paren en mensen met kinderen. Alleenstaanden laten de fiets meestal staan. De fiets wordt vooral gepakt om mee naar de stad (51 pro cent) en naar het bos en de hei (45 procent) te gaan. De onder vraagden nemen de fiets om de volgende redenen: goed voor de gezondheid, genieten van de natuur, goed voor het milieu en ontspanning. Niet regelmatig De grootste fietsfans zijn voor al vrouwen, mensen tussen de 50 en 64 jaar, personen met een modaal inkomen en inwoners van Noord- en Zuid-Neder land. Een groot deel van de onder vraagden gebruikt de fiets niet zo regelmatig. Van de onder vraagden noemt 42 procent als argument daarvoor de kans op regen of wind. Op de tweede plaats staat een andere vrij etijdsbesteding (32 procent), gevolgd door tijdgebrek (29 procent). Gesloten Andere redenen zijn: de eigen fiets is te slecht of gestolen en de afstand is te lang om per fiets af te leggen. Op de vraag wat er zou moeten gebeuren om eens wat vaker de fiets te gebruiken, kwam als grootste wens naar voren een betere aansluiting van de fiets paden. Ook moet de overlast van auto's worden tegenge gaan, dus moeten de fietspa den goed gescheiden zijn van autowegen. De meeste onder vraagden vinden dat het fiets pad alleen door fietsers mag worden gebruikt en niet door brommers. ZIERIKZEE - De uitvoering van Masterplan Fiets zal dit jaar worden afgerond. Daarna zal het fietsbeleid hoofdzake lijk aan de lagere overheden worden overgelaten. Maar de Raad voor Verkeer en Waterstaat - het officiële ad viesorgaan van de minister - vindt dat de rijksoverheid de verantwoordelijkheid moet blijven dragen voor het fiets beleid. Dit staat in het advies 'Rijk op de fiets'. De Raad stelt hierin dat de fiets een belangrijke bij drage levert aan de verhoging van de leefbaarheid en de be reikbaarheid en dus onderdeel van het integrale beleid be hoort te blijven. Concrete taken Daarom moet het rijk concrete taken geven aan de provincies en gemeenten. Het gaat daarbij om fietsverbindingen en om aansluitingen met het open baar vervoer. De RAI Vereni ging is het hiermee volledig eenswanneer het rijk de lagere overheden geen concrete taken geeft, zou het geld weieens voor heel andere doeleinden ge bruikt kunnen worden. Verder bevat het rapport 'Rijk op de fiets' aanbevelingen ter stimu lering van het fietsbeleid. Any wave festival hoeft niet op provincie subsidie te rekenen. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Stichting Podium Brogum krijgt van de provincie geen subsidie voor het Anywavefestival. De extra aanvraag van 5.500,- wordt niet gehonoreerd, omdat de pro vincie vindt dat er al genoeg provinciale subsi dies op indirecte wijze naar Brogum toestromen. Brogum had de aanvraag ge daan, omdat er deze keer bij het Anywavefestival allerlei richtingen en stromingen uit de muziek aanbod komen. „Om toch het brede culturele aanbod te kunnen doen, rich ten we ons eenmalig tot u om ons in de gelegenheid te stellen een aanbod te doen op het ge bied van Jazz en Wereldmu ziek," zo formuleerde het be stuur van Brogum de subsidie-aanvraag. Ondanks het feit, dat de Stich ting Volksgezondheid, Maat schappelijke ontwikkeling en Cultuur de aanvraag van een positief advies voorzag, be schikte de provincie negatief. VMC vindt het Anywavefesti val van provinciaal belang en wilde daarom meewerken aan het verzoek van Brogum om geld op tafel te krijgen van de provincie om twee extra groe pen uit te kunnen kopen. De afdeling welzijn van de pro vincie oordeelde echter anders. Zij heeft besloten geen subsi die toe te kennen, omdat ze meent, dat het Anywavefesti val jaarlijks al indirect gesus- idiëerd wordt via de Stichting Popmuziek Zeeland. Deze stichting krijgt van de provin cie onder andere subsidie om een aantal in Zeeland plaats vindende popfestivals mede mogelijk te kunnen maken. Convenant Sinds 1994 is door de provincie Zeeland met onder andere de gemeente Zierikzee het conve nant meerjarige financiering podiumkunsten afgesloten. Hieronder vallen ook de pro fessionele en amateur-podium kunsten. Daartoe rekent de provincie ook de optredens tij dens het Anywavefestival. Het convenant houdt in dat jaarlijks aan de gemeente Zie rikzee door de provincie een bedrag beschikbaar wordt ge- Je krijgt een kurkdroge kruip ruimte, waarin schimmels en ongedierte geen voedingsbo dem meer vinden. Door de iso lerende werking van de schel pen stijgt de temperatuur van de lucht in de kruipruimte met het gevolg dat de behaaglijk- staat zijn complexe problemen te doorzien en vervolgens op te lossen. Het complexer worden van de omgeving waarbinnen onder nemers functioneren brengt met zich mee dat het maken van keuzen steeds belangrijker wordt. Het aantal mogelijke keuzen dat de ondernemer kan maken neemt toe. De kwaliteit van de keuzen die ondernemers moeten maken kan verbeterd worden als ondernemers min der solistisch te werk gaan en meer gebruik maken van klankborden om een visie te ontwikkelen en ideeën te toet sen. Klankbord Klankborden kunnen velerlei vorm hebben: het kunnen bij voorbeeld adviseurs zijn, ac countants of commissarissen, maar ook zakelijke relaties van de onderneming en werkne mers kunnen een klankbord functie vervullen. Hierdoor wordt een steeds groter beroep gedaan op de vaardigheden van de ondernemer om personen te mobiliseren en te stimuleren. Cruciaal bij de versterking van het ondernemerschap is dat on dernemers een attitude hebben die aansluit op deze nieuwe wij ze waarop het ondernemer schap zich in de komende jaren zal manifesteren. steld voor de organisatie van podiumkunsten in die stad. De gemeente Zierikzee kan dan zelf bepalen aan welke ui tingen van podiumkunst ze het geld beschikbaar wil stellen. De provincie heeft met vijf ge meenten een convenant afge sloten aangaande podiumkun sten en daar is Zierikzee er dus één van. Dit betekent, dat or ganisaties die actief zijn op ge bied van podiumkunst in Zie rikzee, alleen nog bij de gemeente subsidie aan kunnen vragen. Het nog overgebleven budget is voor aanvragen podi umkunst, die van buiten de vijf convenant- men. De den om van geving af te wijken, maar spreekt niettemin waardering uit voor de activiteiten van Brogum. ZIERIKZEE - De kruimpruimte verpest in me nig huis het woonklimaat. Dit komt omdat deze ruimte onder de begane grondvloer vaak voch tig is. Soms staat er zelfs een laag grondwater in. Door verdamping komt vochtige lucht door de begane grondvloer in de bovenliggende woonruimte terecht. Kou, vocht en stank is het gevolg. Met isolatie en folies tracht men de overlast te lijf te gaan. Meestal helpen ze heel kort of helemaal niet. Een laag gewassen zee schelpen op de vloer van de kruipruimte is het ei van Columbus. De schelp is terug onder de wo ning. Een eeuwenoud middel krijgt zijn functie als bodemaf- sluitende laag weer terug. De bijzondere eigenschappen, zo als de zuiverende werking en het isolerend vermogen wor den weer vollop geprezen. Vooral in kruipruimten komen de eigenschappen van een laag schelpen goed tot zijn recht. De lucht in deze ruimte onder de begane grondvloer is door gaans erg vochtig. Doordat vloeren nooit helemaal lucht dicht zijn, stroomt deze lucht de woning in, waardoor het vocht gehalte in huis te hoog wordt. De kans op schimmels, natte plekken en een toename van huisstofmijten neemt daardoor toe. De enige oplossing voor deze problemen is om de bodem van de kruipruimte luchtdicht af te sluiten. Volgens Dirk Oppen huizen, directeur van Isoschelp B.V. uit Yerseke is dat met een laag schelpen van voldoende dikte goed te realiseren. .Tus sen de schelpen zitten allemaal kleine afgesloten ruimten. Ruim zeventig procent van een schelpentapijt bestaat uit lucht. Het is voornamelijk stil staand lucht dat de eigenschap heeft om heel goed te isoleren." ..Optrekkende koude en voch tige dampen worden door het schelpenpakket tegenhouden. heid boven de vloer meteen toe neemt. „Voor een goed isolerende en afsluitende schelpenlaag op de bodem van de kruipruimte, die in aanmerking komt voor een vloerisolatie-subsidie is een laagdikte van 25 cm nodig," vervolgt Dirk Oppenhuizen in zijn kantoor in Yerseke. „De schelpen moeten dan wel droog liggen. De isolerende werking ervan vermindert namelijk naarmate er meer water op de vloer van de kruipruimte staat. Een dik droog pakket schelpen is dus van belang." „Een groot voordeel van schel pen ten opzichte van andere materialen die hiervoor wor den gebruikt, is dat schelpen niet door water worden aange tast. Of de schelpen nu droog of in het water liggen, het maakt voor de schelp niet uit. Boven dien hebben ze geen capillaire werking. In zand bijvoorbeeld wordt water tot hoog boven het grondwaterpeil opgezogen. Bij schelpen gebeurt dat niet. Daar komt nog bij dat water gemak kelijk uit de schelpenlaag weg zakt." Het aanbrengen van de schel pen gebeurt met behulp van dikke slangen. Hiermee blaast men de schelpen in iedere uit hoek van de kruipruimte. Tij dens het aanbrengen mag de vloer van de kruipruimte niet te nat zijn. Als er veel water op staat, moet het eerst worden weggepompt. De temperatuur van de begane grondvloer stijgt daardoor. De bewoners merken dat me teen aan hun voeten die war mer aanvoelen, maar ook aan een lagere gasrekening. Door het aanbrengen van de schel pen is dus de begane grond vloer in feite geisoleerd. De schelpen worden met behulp van diokke slanen netjes op hun plaats geblazen. (Foto: Ries van 'Huiten fotografie) ZIERIKZEE - De managementkant van het on dernemerschap wordt steeds belangrijker en moet worden versterkt. Dit is een gevolg van ontwikkelingen in het ondernemersklimaat die zich voltrekken en die zich uiten in de vorm van fragmentatie, dynamiek en instabiliteit van markten. van ondernemingen om mee sa men te werken en het 'kièz'èn van de markt waarop de onder neming opereert. Parallel daaraan dient de ondernemer de vormgeving van de onderne ming voortdurend aan te pas sen aan de veranderingen in de omgeving. Hetzelfde geldt voor de strate gische doelstellingen van de on derneming. Ook de wijze waar op de ondernemer het ondernemerschap invult en de vraag of hij/zij ondernemer blijft, zijn hiermee aan de orde. Dit betekent dat de manage- mentkant van het ondernemer schap steeds belangrijker wordt en dat er in de toekomst andere eisen gesteld worden aan de kennis en de vaardighe den van de ondernemer. Het belangrijkste punt waarop het ondernemerschap verster king behoeft, betreft het ont wikkelen van het lerend ver mogen van ondernemers, waardoor zij in staat zijn beter van ervaringen te leren. Verder moeten ondernemers meer in Ook uiten zij zich in flexibili teit en instabiliteit van relaties Ondernemingen onderhou den, en voorts in dynamiek in de in- en externe organisatie van ondernemingen. Deze ont wikkelingen leiden tot toene mende complexiteit. Er zal daardoor in de toekomst een steeds groter beroep op de on dernemer worden gedaan wat betreft het kannen omgaan met deze toenemende complexiteit. Keuze Dit concludeert het Econo misch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (EIM) in een strategische verkenning naar het ondernemerschap na de eeuwwisseling. Het kunnen omgaan met complexiteit heeft betrekking op het kiezen ten aanzien van de steeds groter wordende stroom informatie die de onderneming in- en uit gaat. Het betreft ook het kiezen van mensen waarmee de onderne mer zich omringt, het zoeken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7