Vijfentwintig mille voor kunstwerk in Oosterland Brouwse basisscholen kiezen de leukste kinderboeken uit Burghse Buut'nreedner nieuw onderdeel van de Burghse Dag CDA Zeeland houdt Statendag en een extra ledenvergadering Rinus Verhage opent reeks orgelconcerten Nieuwe Kerk L. W. D. Geluk-Poortvliet kandidaat voorzitterschap Man maakt proefrit auto en verdwijnt Wandelingen Oosterschelde In kader van landelijke actie Kinderjury bibliotheken Combinatie met Boerenmarkt DONDERDAG 23 MEI 1996 NR 25979 5 MIDDELBURG - Het CDA Zeeland houdt in de komende tijd twee provinciale bijeenkomsten. De eerste bijeenkomst is de CDA Statendag op vrijdag 7 juni in Middelburg met een excursie op Schouwen-Duiveland. Het programma be gint om half tien met een ontvangst in de Wan- delkerk in Middelburg. De tweede bijeenkomst is de extra Algemene Ledenverga dering van de CDA Kamer- kring op woensdag 12 juni in Goes. Als kandidaat voor het voorzitterschap CDA Zeeland wordt L. W. D. Geluk-Poort- vliet uit Burgh-Haamstede voorgedragen. ciale staten. De huidige voor zitter W. Jansen uit Middel burg legt zijn functie neer van wege andere werkzaamheden. L. W. D. Geluk-Poortvliet is momenteel waarnemend voor zitter. De vergadering van 12 juni, die om 19.30 uur in de Prins van Oranje in Goes begint staat vooral in het teken van allerlei verkiezingen. Verder is een agendapunt de tussentijdse evaluatie van het verkiezings programma 1995-1999 provin- Statendag Op de Statendag van 7 juni zul len leden uit alle geledingen van het CDA aanwezig zijn. Het officiële programma be gint om 10.00 uur in de Koor kerk in Middelburg met een welkomstwoord door fractie voorzitter drs. S. Buijs. Vol gens coördinator L. Neder- hoed-Zijlstra hebben zich als gasten voor de Statendag euro parlementariërs, kamerleden en leden uit de provincie aan gemeld. Er is een toespraak van de Commissaris der Ko ningin drs. W. T. van Gelder. Drs. E. Heerema, fractievoor zitter van de CDA Tweede Ka merfractie houdt een politieke rede. Op het middagprogramma staat een aantal excursies. De excursie op Schouwen-Duive land omvat een bezoek aan Neeltje Jans, de Stormvloed kering Oosterschelde, de Schelphoek, waarbij natuur- bouw, de Zeeuwse uitwerking van het Natuurbeleidsplan en het integraal waterbeheer on der de loep worden genomen. In Brouwershaven wordt een bezoek gebracht aan het ver nieuwende landbouwbedrijf van landbouwer De Koeijer. ZIERIKZEE - Rinus Verhage opent donderdag 30 mei de reeks concerten die dit seizoen wor den gegeven op het Kam- en Van der Meulenor- gel in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Verhage is de vaste organist van de Nieuwe Kerk. In de reeks van zeven concerten komen later onder anderen Kees van Eersel, Jan Janse, Arie J. Keijzer en Bas de Vroome aan bod. Het openingsconcert van Ri nus Verhage heeft als thema: In relatie tot Bach en het pink sterfeest. Diverse muzikale lij nen van en naar de grote com ponist Johann Sebastian Bach vormën het uitgangspunt van dit concert. Zo begint en ein digt het programma met een Sonate van Mendelssohn. Hij is in hoge mate verantwoorde lijk voor het in gang zetten van de Bach-renaissance in de ne gentiende eeuw. Met name in de zes Sonates van Mendelssohn zijn invloeden van Bach te horen. Ze slaan met deze wortels als het ware een brug tussen Barok en Ro mantiek. Een leuk detail hier bij is, dat de muziek gecompo neerd is in 1844. Dat is vier jaar vóór de bouw van het Zierik- zeese orgel. Strijd Als voorbeeld van een lijn naar Bach speelt Verhage de eerste Bijbelse Sonate van Kuhnau. Deze Sonate beeldt de strijd uit tussen David en Goliath. Het is daarmee een vroeg voorbeeld van program mamuziek. Kuhnau publiceer de in 1700 een bundel met zes sonates 'Voorstellend en uit beeldend enige Bijbelse histo riën'. Bach werd in 1723 be noemd als directeur van de Thomasmuziekschool in Leip zig. Jlij was de opvolger van Kuhnau die in het jaar daar voor stierf. J Van Walther (bevriend en ver want met Bach), Krebs (leer ling van Bach) en van Bach zelf speelt Verhage koraalbewer kingen van pinksterliederen. Als grotere compositie van de meester zelf, brengt hij de spi rituele Toccata en Fuga in d, BWV 565, ten gehore. Deze be kendste compositie van Bach legt minstens op indirecte wij ze een relatie naar bijvoor beeld zijn leermeester Buxte- hude. Dat komt in ieder geval tot uiting in de vorm van het werk. Deze is sterk beïnvloed door de Noord-Duitse traditie. Buxtehude leefde en werkte in Noord-Duitsland. Orgeldocent Verhage studeerde orgel, koor directie en kerkmuziek aan het Rotterdams Conservatorium. Daarnaast studeerde hij inter pretatie bij Kees van Eersel. Deze is later in het seizoen te beluisteren als concertorganist in de Nieuwe Kerk. Verhage is naast organist in Stellendam, sinds 1990 organist in de Nieu we Kerk in Zierikzee. Daar naast is hij orgeldocent, docent stemvorming en muziek schooldirecteur op Goeree- Overflakkee. In Zierikzee speelt Verhage op een Kam en Van der Meulenor- gèl. Dit 'orgéï stamt uit 1848 en werd vorige maand na een grondige restauratie weer in gebruik genomen. Het concert in de Nieuwe Kerk op 30 mei begint om 19.30 uur. Andere concertdata zijn: 27 ju ni, 23 juli, 1 en 13 en 29 augus tus en 21 september. De concer ten beginnen allemaal om 20.00 uur, met uitzondering van de concerten op 23 juli en 13 augustus. Deze beginnen om 15.00 uur. NIEUWERKERK - Een jonge boom met drie kauwtjes. Dat is verwerkt in de schets voor een kunstwerk dat in het centrum van Oosterland geplaatst wordt. Het college van. b en w van Duiveland wil er 25 mille voor uittrekken. Dat voorstel komt aan de orde tijdens de gemeente raadsvergadering van donderdag 30 mei. Bij het aanbieden van de ge meentebegroting van 1996 werd door het college voorge steld om in het centrum van Oosterland een kunstwerk te plaatsen en te kijken of het mogelijk is om in Nieuwer- kerk een historische dorps pomp neer te zetten. Aan de Stuurgroep Dorpsplan Ooster land werd advies gevraagd. In eerste instantie werd een viertal kunstenaars uitgeno digd voor een gesprek met de stuurgroep. Zij werden in de gelegenheid gesteld een ont werp in te dienen voor het kunstwerk. Voorwaarde voor hen was dat het kunstwerk een duidelijke relatie met het dorp Oosterland moest hebben. Ook moest het kunstwerk weerbe- stendig zijn en qua vormge ving passen op de Markt in Oosterland. Uiteindelijk sprak de meer derheid van de Stuurgroep Dorpsplan Oosterland haar voorkeur uit voor het ontwerp van kunstenares M. A. Raven- swaay-Deege uit Hoogblok- land. Het ontwerp omvat een jonge boom met drie kauwtjes, refererend aan de geschiedenis van Oosterland waaruit de bij naam voor de inwoners van Oosterland - de Kraaien - is ontstaan. Het kunstwerk kost 18.000 gul den exclusief BTW en het plaatsen van een voetstuk. Er geldt een levertijd van drie maanden. Het college stelt de raad voor 25.000 gulden uit te trekken voor het kunstwerk. Voor wat betreft het laten ver vaardigen van een dorpspomp op de Kerkring in Nieuwer- kerk kan de gemeenteraad van Duiveland binnenkort een voorstel om een aanvullend krediet beschikbaar te stellen verwachten. Herbestrating Verder komt tijdens de ge meenteraadsvergadering het voorstel van het college aan de orde om 325.000 gulden extra op tafel te leggen voor herbe strating. De afgelopen jaren werd het geld dat eigenlijk voor herbestrating bedoeld was gebruikt voor werken in het kader van het Dorpsplan Oosterland. Na afronding van dat werk zou gekeken worden welke herbe- stratingswerkzaamheden op korte termijn uitgevoerd moesten worden. BURGH-HAAMSTEDE - Bij Autobedrijf Noordhoek in Burgh-Haamstede is gisteren een Volvo S 40 gestolen. Een onbekende man maakte een proefrit met de auto, maar keerde niet terug. De man kwam met een Volvo 850 en wilde een proefrit ma ken in de nieuwe Volvo S 40. Hij keerde echter niet terug van deze proefrit. De Volvo 850 bleef achter.Ook deze was ge stolen. WISSENKERKE - Het Zeeuws Landschap en de Biologische Werkgroep van de Nederlandse On derwatersport Bond houden op 1, 2,15,16, 22 en 23 juni een zestal op de Oosterschelde georiën teerde wandelingen. Deze vinden plaats aan de oe ver van de Oosterschelde. bij het nollenhoofd van de Kei hoogte bij Wissenkerke.'Oos terschelde onder de vloedlijn' is het thema van de wandelin gen. Gidsen vertellen over het Zeeuwse zeedijkenlandschap met bijhorende vegetatie en vogelleven. Aan de buitenzijde van de zeedijk wordt het gezel schap opgewacht door dui kers/biologen van de Biologi sche Werkgroep. Zij geven met behulp van gla- zen bakken zeewater informa tie over de flora en fauna cn andere zaken die het onderwn- terleven in de Oosterschelde beïnvloeden. Informatie: 0113- 695431. Burgemeester A.P. de Haan van Brouioershaven houdt de spanning er nog even in. Even later zal zij de winnaars van de Kinderjury bekend maken. (Foto: Marijke Folkertsma BROUWERSHAVEN - Burgemeester A. P. de Haan van Brouwershaven gaf de kinderen van de Brouwse basisscholen een grote pluim. „Gis teravond hoorde ik een meneer bij het journaal vertellen, dat kinderen haast geen boeken meer lezen, omdat ze andere dingen leuker vinden om te doen. Dat geldt niet voor jullie, de kinde ren van Brouwershaven houden wel van lezen. Daarna ook nog uit 223 de mooiste kiezen, dat vind ik heel knap," aldus de burgemeester. Medewerkster Etina van der Sluijs van de bibliobus van Schouwen-Duiveland vroeg de groepen drie tot en met acht van de openbare basisschool De Schoener en de christelijke basisschool De Schouw uit Brouwershaven om meete doen met dé Kinderbóekènju- ry van 13 februari tot 14 mei. Het was de tweede keer, dat de Kinderjury in Brouwershaven werd georganiseerd. In het land jureren de kinderen niet in groepsverband, maar indi- vidueel.Voor het jureren, waaraan 81 kinderen van Brouwse scholen meededen, waren 223 nieuwe boeken uit 1995 beschikbaar. Er zijn kin deren, die vijftig boeken had den gelezen om goed te kunnen jureren. Dat was een record. Gemiddeld hebben de kinde ren negen boeken gelezen. De hoogst genoteerde boeken in de categorie 10- tot 12-jari- gen waren: De wortels van het woud van Tais Teng, Meisje in de oorlogswinter van Wil Ve- ning, Treiterkoppen van Mie- ke van Hooft, Drijfjacht bij de grens van U. G. de Jong en De zuivere waarheid van S. Ver ster. De hoogst genoteerde boe ken van de zes- tot negenjari gen: Het paard van H. Galeron, De boot van meneer Nood van Yeoman, Liselotje krijgt een fiets van M. Busser, De boom hut van P. Dale en Haven vrienden van I. Uhlenberg. Winnaars De winnende titels in Brou wershaven zijn Liselotje krijgt een fiets van Marianne Busser en Treiterkoppen van Mieke van Hooft. De uitslag wordt doorgestuurd naar de landelij ke Kinderjury. De uitslag wordt bekend gemaakt op woensdag 19 juni om 19.30 op Nederland 3. Uit een hoge hoed trok burge meester De Haan de namen van vier winnaars. Zij kregen de boeken cadeau, die als mooiste uit de bus waren geko men. De winnaars waren Frank Bos en Bart Weezenpoel uit Brouwershaven van Open bare school De Schoener en An- nemieke den Boer uit Zonne- maire en' Marieke de Ruiter uit Scharendijke van Christelijke school De Schouw. Burgemeester De Haan ver lootte, omdat de kinderen zo goed hun best hadden gedaan, een miniatuur sprookjesboek. Ze had het boekje, ter grootte van een lucifersdoos, uit haar eigen boekenkast meege bracht. ,,Ik stond gisteren voor mijn kast en heb toen gemerkt hoe moeilijk het is, om het mooiste boek uit te kiezen. Toen kwam ik op dit boekje te recht. Ik heb het dertig'jaar gè- leden van iemand -gekregen en ik wil het nu aan een van jullie geven." De gelukkige winnaar was Geertje de Ruiter uit Noordgouwe van Christelijke basisschool De Schouw. krijgen de deelnemers de gele genheid om in het openbaar een positief, humoristisch of ludiek verhaal af te steken wat past in de sfeer van de Burghse Dag. Een deskundige jury be oordeelt het optreden van de deelnemers op originaliteit, kleding en stijl. Inschrijven kan bij P. J. Landegent (652415). Binnen het comité Burghse Dag is ook het idee geboren voor het starten van een bol- lenactie onder de titel de Burghse Bol. Gedachte hier achter is om Burgh een blijven de herinnering te geven aan de gemeentelijke herindeling door het komende najaar een 'plant-dag' te organiseren. Op die plant-dag worden op goed zichtbare plaatsen langs de openbare weg bollen geplant zodat straten en perken in het voorjaar van '97 veranderen in een gele zee van narcissen. Narcissenbollen worden tij dens de Burghse Dag verkocht Ot en Sien Na de positieve reacties van vorig jaar staat ook dit jaar de Burghse Dag weer in het teken van Ot en Sien. Een groot ge deelte van de activiteiten en attracties wordt hierop afge stemd. Voor wie zelf Ot-en- Sien-kledij wil maken maar daar wat tegenop ziet, biedt Maria Scholten de helpende hand. Zij heeft aangeboden om te helpen bij het uitzoeken van patronen en het maken van de kleding. De Burghse Dag is, zo bena drukt het comité, een echt dorpsfeest en dat kan niet zon der de inzet van vrijwilligers .Gelukkig bieden al velen de helpende hand, maar toch heb ben we voor verschillende acti viteiten en werkzaamheden nog dringend behoefte aan de medewerking van vrijwilli gers die een bepaalde taak op zich willen nemen," aldus het comité in het speciale Nieuws blad De 'Burgher'. BURGH - Wie zich een jaar lang- de Burghse Buut'nreedner 1996 mag noemen blijkt zater dag 10 augustus. Het open kampioenschap Burghse Buut'nreedner is één van de nieuwe onderdelen van de Burghse Dag. Een ander nieuw onderdeel is de Burghse Bol. Voor het eerst wordt het jaarlijkse evenement gecombi neerd met een ander evenement, te weten de Boerenmarkt. Idee achter de samenwerking is dat als beide evenementen op één dag plaats vinden men kan profiteren van ejkaars diensten en uitstraling. Mits de organisatie daarvoor toe stemming van de gemeente Wésterschouwen krijgt wordt de Boerenmarkt gehouden op het grasveld bij de Karolingi sche Burcht. Op de Boerenmarkt kunnen de bezoekers kennis maken met allerlei agrarische producten en dan gaat het niet alleen over aardappelen en groente, maar vooral ook om nieuwe produc ten als het Vlegelbier. De Burghse Dag speelt zich af op Weeldeweg, Burghsering en Hogeweg. Aan het begin van de Weeldeweg komt een kin derkennis waar kinderen zich naar hartelust kunnen verma ken met allerlei attracties. De organisatoren van de Burghse Dag hebben verder het plan opgevat om op de Burghsering een Kunstmarkt neer te zetten. Een gedeelte van de Hogeweg wordt ge bruikt voor allerlei activitei ten. Wat er precies gaat gebeu ren op de Hogeweg is nog niet bekend. Wat wel vaststaat is de komst van achttien combinaties van de Zeeuwse Ringrijders Ver eniging. Zij strijden onderling om de wisselbeker bij het ring- rijden. Ook heeft de Twentsch- Gelderse vereniging van Oude Ambachten haar medewer king toegezegd en is een Vlaamse vrouw uitgenodigd om bezoekers in te wijden in de geheimen van de aardap pel.Gepland staan verder Vlaamse Volksspelen, Oud- Hollandse kinderspelen, een Oud-Hollandse kermis en de monstraties van de brand weer. Geprobeerd wordt een fors aantal oude automobielen naar Burgh te halen voor de Burghse Dag en ook zijn er vo lop mensen gehuld in kleder- dracht.Tijdens het kampioen schap Burghse Buut'nreedner Paarden in afwachting van het ringsteken, één van de vaste onderdelen van de Burghse Dag. (Foto: Joop van Houdt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5