Provincie houdt vast aan 250 megawatt windenergie in 2000 Jos van der Veer lijsttrekker D66 verkiezingen nieuwe raad Aanrijding bij afslag de Val Bestrijding verdroging van drie natuurgebieden Groenbeheer Dreischor blijft doorn in het oog Nu 100.000 miljonairs Aanrijdingen Deelnemers piramidespel overvallen DONDERDAG 23 MEI 1996 NR 25979 3 Verwachting t/m maandag 27 mei ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE lü Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per. -•» Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50.00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95.00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) ƒ180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht west 3 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht west 5 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 24 mei Zon op 05.33, onder 21.38 Maan op 12.01onder 01.40 Eerste Kwartier: 25 mei (16.14) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft wisselvallig. De komende dagen wisselen zon en re gen elkaar af. De middagtempera- tuur is met ongeveer 16 graden aan de lage kant, maar morgen kan in het zuidoosten het kwik tijdelijk oplopen tot 20 graden. Nadat vanmiddag de zon af en toe tevoorschijn komt, gaat het vanavond vanuit het zuidwesten opnieuw regenen. De regen hangt samen met de aanvoer van zachte lucht, die met een tot matig (kracht 4), aan zee tot krachtig (6) aantrek kende zuid- tot zuidwestenwind vannacht het land instroomt. De temperatuur komt dan ook niet of nauwelijks onder de 10 graden. Mor gen overdag ligt de scheiding tussen de zachte en koele lucht over het noordwesten van Nederland. Daar wordt het dan ook een regenachtige dag. In het zuidoosten schijnt eerst af en toe de zon, later ontwikkelen zich enkele regen- of onweersbuien. Het kwik loopt er lokaal op tot 20 graden, in het noordwesten wordt het niet warmer dan 14 graden. De zuidwestenwind verandert niet in sterkte. Ook het pinksterweekeinde levert wisselvallig weer op. Af en toe schijnt de zon, vooral op eerste pink sterdag is de kans op regen groot. ZIERIKZEE - Bij de afslag naar de Val vond dinsdagmid dag een aanrijding plaats waarbij een 23-jarige inwoner van Bruinisse en een 71-jarige Fransman waren betrokken. Bij de"afslag sorteerde de Bru- bnaSbUnkSVöor in hét ttó&ftob* bestemde vak, richting Zee- lahdbrug. Dè "Fransman nani het sorteervak voor rechtdoor- gaand verkeer. De man uit Bruinisse bedacht zich en ging ook rechtdoor. Hij zag daarbij te laat dat de Franse auto stop te voor het verkeerslicht, dat op oranje sprong. MIDDELBURG - De duinvallei Ginsterveld bij Renesse is door gedeputeerde staten van Zee land aangemeld bij de minister van landbouw, natuurbeheer en visserij voor subsidie in het kader van gebiedsgerichte bestrijding van de verdroging. De twee andere, in dit kader aangewezen projecten zijn de Westgeul in de Braakman en het rietland Blazekop in de Zak van Zuid-Beveland. De formele procedure is, dat een waterschap een aanvraag voor een project, via gs indient bij de minister. Gs sturen de aanvraag door na een positief advies van de ambtelijke werkgroep voor gebiedsge richte bestrijding van verdro ging. De duinvallei Ginsterveld bij Renesse is een onderdeel van de ecologische hoofdstructuur. Hier verdwijnen de opit ver trouwde vochtminnende soor ten. De waterstand is laag en de neerslag zorgt voor aanvoer van een te grote hoeveelheid voedingsstoffen, waardoor de vallei verruigt, wat wil zeggen dat bepaalde grassen de oor spronkelijke soorten gaan overheersen. Het waterschap wil hier een gemaal plaatsen en vervolgens het overtollige water van het gebied niet meer naar de pol der Schouwen laten afwate ren, maar in de duinvallei hou den. De verruigde vallei is vooreen gedeelte al afgeplagd. Om een optimaal resultaat te verkrijgen is het weghalen van de rest van de verruigde bo venlaag een noodzaak. Dit ge beurt in een ander verband. De verwachting is dat de oor spronkelijke vochtminnende begroeiing zich weer herstelt. De kosten van de bouw van het gemaal komen op vijftigdui zend gulden. Dit aldus de uit gave Milieutijdingen van de provincie. 'Dreischor gifvrij volkomen achterhaald Windenergieparken in zee mogelijk oplossing DREISCHOR - Het groenbeleid van de gemeen te Brouwershaven blijft een doorn in het oog van de inwoners van Dreischor. Dat bleek deze week tijdens de vergadering van de dorpsraad Dreischor. „Alles ligt er volkomen voor schut nu het onderhoud is uit besteed. De controle door de gemeenten is nul komma nul," aldus een geërgerde inwoner van Dreischor. Het aantal in woners van de Brouwse kern dat zelf de gifspuit ter hand neemt groeit snel. „Iedereen spuit dat het een lieve lust is." Tijdens de vergadering van de dorpsraad werd geconcludeerd dat de kreet 'Dreischor gifvrij' inmiddels een volkomen ach terhaald gegeven is. Tijdens de dorpsraadsvergadering klonk de roep om 'een vaste man per kern voor hetgroenonder houd. VOORBURG (ANP) - Het aan tal miljonairs is in 1993, het laatste jaar waarover het Cen traal Bureau voor de Statis tiek (CBS) cijfers heeft, de 100.000 gepasseerd. Nederland telde in dat jaar 101.000 huishoudens met een vermogen van meer dan 1 mil joen gulden. len en je krijgt dan een twee- pettenverhaal. Dat is niet goed. Je moet je zo onafhanke lijk mogelijk opstellen." Op de kandidatenlijst van D66 prijken veertien namen. Op de derde plaats staat Joke Schot uit Zierikzee. De voorzitter van de afdeling Schouwen- Duiveland, Jan Lagendijk uit Zierikzee, staat op een vierde plaats. De overige kandidaten zijn in opeenlopende volgorde: Chiel Weezepoel (Brouwersha ven), Theo van Dijk (Brou wershaven), Arno de Jonge (Scharendijke), Ina Hoek (Bruinisse), Raymund Pessers (Zierikzee), Gert-Jan Buth (Se- rooskerke), Ellen van de Kop (Dreischor), Bea van Oeveren (Brouwershaven), Henk Speel man (Zierikzee) en Jaap den Hollander (Haamstede). Voorspelling Van der Veer rekent op vier of vijf zetels in de nieuwe ge meenteraad. Hij leidt dit af uit de uitslag van de laatst gehou den verkiezingen. „Maar een exacte voorspelling is moei lijk, omdat we in vier gemeen ten niet aan deze verkiezingen hebben deelgenomen." Het verkiezingsprogramma van D66 wordt in september gepresenteerd. Over dit pro gramma willen Van der Veer en Geluk nog niet veel kwijt. Dogma's zullen de kiezers daar niet in aantreffen. „We luiste ren goed naar de mensen en stellen ons pragmatisch op," aldus Van der Veer. De Open baarheid van bestuur zal vol gens hem in ieder geval hoog in het vaandel staan. Dat dat no dig is, illustreert hij met het voorbeeld dat D66 niet in de Stuurgroep Herindeling Schouwen-Duiveland.is verte genwoordigd. „Dat heeft zeker zijn weerslag gehad op de in formatievoorziening. „Ik durf te beweren, dat als wij in de stuurgroep hadden gezeten, de informatie naar de burger toe beter was geregeld.' Dan kan er ook iemand aange sproken worden op de staat van het groen. Tijdens de dorpsraadsvergade ring werd ook geklaagd over het vele onkruid op het sport veld. Het onkruid zou het gras overwoekeren. De aanwezigen verzochten de dorpsraad met klem maatregelen te nemen of vragen te stellen aan het coller ge van b en w van Brouwersha ven. Voor de inwoners van Dreischor staat vast dat er veel strenger gecontroleerd moet worden op de staat van het groen. „Een hoop rotzooi no-., digt uit. opa er ropamel^jj.te gooien." BRUINISSE - Bij een aanrij ding op het kruispunt van de Havendijk en de Noorddijk in Bruinisse raakten gistermid dag twee auto's beschadigd. Dinsdag raakten twee auto's beschadigd bij een aanrijding op het kruispunt van de N59 en de Loensweg in Nieuwerkerk. Een 62-jarige man uit Noord- gouwe reed over de Havendijk in Bruinisse. Op het kruispunt met de Deestraat en de Stein- straat verleende hij geen voor rang aan een twintigjarige man uit Oude-Tonge. De be stuurders konden een aanrij ding niet meer voorkomen. Het ongeluk op de N59 werd veroorzaakt door een onver wachte manoeuvre van een 68- jarige man uit Zierikzee. Deze wilde linksaf de Loensweg ins laan. In verband met tege moetkomend verkeer sorteer de hij aan de rechterkant van de weg voor. Na het laten pas seren van het verkeer sloeg hij linksaf. Hierbij zag hij een achteropkomende auto, be stuurd door een 57-jarige man uit Veere over het hoofd. Deze werd in de rechterflank aange reden. PHILIPPINE - Een overvaller heeft maandagavond een onbe kend geldbedrag buitgemaakt bij een overval in een hotel-res taurant in Philippine. Slacht offers waren enkele mensen, die zich in een van de zalen van het complex hadden verza meld, voor deelname aan een piramidespel. De overvaller drong omstreeks 22.00 uur de zaal binnen. Er waren toen slechts enkele men sen aanwezig. De man hield hen onder schot met een vuist vuurwapen. Nadat hij een on bekend geldbedrag had wegge nomen, vluchtte hij via het raam naar buiten. De zaal was afgehuurd door een Marketing Adviesbureau uit het Overijsselse Balkbrug. Dit bureau is organisator van Titan, een van de soorten pira midespelen. Bij deze spelen wordt van de deelnemers een inschrijfbedrag gevraagd, dat op kan lopen tot enkele duizen den guldens. Of hiervan ook maandag sprake was, of dat het slechts ging om een infor matie-avond was bij de politie niet bekend. Windturbines vormen een scherp contrast met het landschap. De provincie sluit niet uit dat in de toekomst offshore-windenergiepar- ken gerealiseerd worden. (Foto: Joop van Houdt) MIDDELBURG - Hoewel men zelf toegeeft dat de ontwikkeling traag verloopt, houdt de pro vincie vast aan het uitgangspunt dat in Zeeland in het jaar tweeduizend 250 megawatt windver mogen moet zijn. Dat blijkt uit de concept- Energienota van de provincie Zeeland. Daarbij wil men niet alleen naar de mogelijkheden op land, maar ook off-shore ofwel in zee kijken. Momenteel wordt in Zeeland 40 megawatt windenergie op gewekt en zijn er plannen voor windmolens die bij elkaar nog eens 10 megawatt op moeten wekken. Resteert in vier jaar tijd het bouwen van windmo lens die bij elkaar goed zijn voor ,200, megawatt schone energie.'...Het" tot' stand brén gen van concrete windenergie projecten verloopt traag," geeft de provincie toe. Die trage ontwikkeling heeft volgens de provincie met ver schillende factoren te maken. Ten eerste kost de aanleg van windenergieparken veel geld, ten tweede wordt het door veel mensen gezien als landschaps vervuiling en ten derde ont breekt het aan draagvlak bij de gemeenten. De provincie wil nu gaan wer ken aan het maken van goede afspraken met de Zeeuwse ge meenten over de ontwikkeling van windenergie. Er wordt ook gewerkt aan een Milieu Ef fect Rapportage, gekoppeld aan herziening van het streek plan. In die MER wordt echter voor al gekeken naar locaties op land voor de aanleg van'Wind- v 'molenparken. „De vraag die daarmee niet beantwoord wordt is of er moeilijkheden bestaan voor offshore-wind- energieparken," aldus de pro vinciale energienota. De pro vincie wil de uitkomsten afwachten van een haalbaar heidsonderzoek waar de NOVEM momenteel mee bezig is. Tegenover de ministeries van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM) èn economische zaken (EZ) heeft de provincie haar bezorgdheid uitgesproken over de stopzet ting van subsidiëring van windenergieprojecten. De pro vincie vindt dat op z'n minst de extra lasten voor windenergie niet alleen binnen de provincie mogen worden opgebracht, maar landelijk moeten worden gepoold. Kernenergie Ten aanzien van kernenergie voert de provincie wat zij noemt een 'volgend' beleid. Dit betekent dat de provincie haar standpunt af laat hangen van wat er landelijk besloten wordt. Momenteel is de rijks overheid terughoudend met betrekking tot kernenergie. Tot het jaar 2050 staat geen uit- breiding van de bestaande ca paciteit gepland. Aan de andere kant wil de overheid niet dat bestaande kennis verloren gaat en sluit niet uit dat in de toekomst wel weer gebruik gemaakt wordt van nucleaire energie. In con- creto houdt dat in dat Borssele vestigingsplaats moet blijven voor een kerncentrale. Een goede toekomst ziet de provincie in warmte-kracht- koppeling. Deze manier van het opwekken van energie maakt volgens de provincie een stormachtige ontwikke ling door en er is inmiddels zelfs sprake van een overcapa citeit. „De rekening van deze overcapaciteit zal uiteindelijk bij de gebruiker worden neer gelegd en met name bij die ge bruiker die geen keuzemoge lijkheden heeft," waarschuwt de provincie. Het provinciale energiebeleid is gericht op meer duurzaam heid in de energiehuishouding. Daarbij wordt niet alleen naar de ontwikkeling van duurza me schone energie uit wind en water gekeken, maar wil de provincie ook proberen om, bijvoorbeeld, bij het bouwen van nieuwe woningen beter op energieaspecten te letten. Met veel glas op het zuiden en weinig glasoppervlak aan de noordzijde gekoppeld aan goé de isolatie kan al veel energie bespaard wordeft. „Deze sim pele toepassing van zorine- energie wordt steeds vaker toegepast. Dit is overigens niet nieuw. In tuinbouwkassen was en is sprake van passieve toe passing op grote schaal." Bij veel bedrijven kan de ener- gie-efficiency nog een stuk be ter. De provincie wil het ver gunningenstelsel daar ook op afstemmen. „Indien een be drijf een actief milieu/energie besparend beleid voert vormt de vergunning het sluitstuk van een proces," aldus de pro vinciale energienota. Ria Geluk beschikbaar voor wethouderspost wethouder. Huidig statenlid Ria Geluk is dat wel. Door dit nu al bekend te ma ken wil D66 duidelijkheid scheppen naar de kiezers. „Ik had ook de verkiezingen af kunnen wachten en dan in ja nuari afwegen of ik wel of geen wethouder word. Maar ik vind het beter om dat nu al te doen. We willen daar geen spelletje over spelen," aldus Van der Veer. Bovendien vindt hij dat iemand Van een gesubsidieer de instelling (Van der Veer is regiodirecteur Noord-Zeeland van Oosterschelde Thuiszorg) geen wethouder kan zijn. Onverenigbaar Ervan uitgaande dat D66 in ie der geval twee zetels haalt in de nieuwe raad, betekent dat voor Geluk dat zij haar zetel in provinciale staten van Zeeland opgeeft. De regel bij D66 is im mers dat dergelijke functies onverenigbaar zijn. Ze om schreef haar besluit als „een moeilijke keuze." Ze is zich er van bewust dat Schouwen- Duiveland met haar vertrek uit het provinciehuis geen 'ei gen' vertegenwoordiger meer heeft in provinciale staten. „Maar ze krijgen wel iemand met zes jaar ervaring als sta tenlid." Dat een combinatie van open bare functies binnen haar par tij niet mogelijk is juicht ze toe. „Dat vind ik een slechte zaak. Er worden in de provin cie veel zaken beoordeeld die bij de gemeente spelen. Je zou bijvoorbeeld over je eigen sub sidieverzoeken moeten oorde- Lijsttrekker Jos van der Veer en runner-up Ria Geluk rekenen op minimaal vier zetels bij de ver kiezingen voor de nieuwe gemeenteraad. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Jos van der Veer uit Zierikzee is lijsttrekker voor D66 bij de verkiezingen voor de nieuwe gemeenteraad. Ria Geluk uit Nieuwer kerk neemt de tweede plaats in op de kandidatenlijst. Zij is tevens be schikbaar voor een wethouderspost als D66 deel uit gaat maken van het college van burgemeester en wethouders. D66 rekent op vier of vijf zetels in de nieuwe gemeenteraad. Zierikzee Jos van der Veer neemt de eerste plaats in op de lijst. Maar als D66 deel uit gaat maken van het dagelijks be stuur, hetgeen de wens is van de partij, is hij in verband met zijn werkzaamheden niet be schikbaar voor een post als De kandidatenlijst van D66 werd dinsdag vastgesteld tij dens de algemene ledenverga dering. Vanmorgen werd de lijst aan de pers gepresenteerd. Zoals gebruikelijk bij de de mocraten hebben alle leden per post hun stem kunnen uit brengen op een van de veertien kandidaten die zich beschik baar hebben gesteld voor een zetel in de nieuwe raad. Aan de hand van deze stemming is de plaats op de kandidatenlijst bepaald. Huidig fractievoorzitter in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3