/ö\APON 3 Evenemententerrein Renesse gaat van Zoom naar de Rekes Bierflesje na dertig jaar in muur van poort ontdekt SCHOUWEN-DUIVELAND UW KRANT VAN r ZIERIKZEESCHE HK~! NIEUWSBODE SÜ i STORING Plannen versneld door foutje van gemeentebestuur 5Het was gewoon een aardigheidje Inbraak Hardrijders 3 Q 5 O s: 7 9 Rosanne van Stuijvenberg tweede bij de voorleesdag dé krant van schouwen-du ivebnd! j ■^TODELBU^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Voor al uw schilder-, behang- en witwerk Vlakestraat 48, 4301 XL Zierikzee Telefoon 0111-417576 - Autotelefoon 06-53163456 DONDERDAG 23 MEI 1996 152e JAARGANG NR 25979 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 i De Rekes in Renesse, waar gisteren voor het eerst na de renovatie weer markt werd gehouden, krijgt in de toekomst waarschijnlijk de functie van evenemententerrein. (Foto: Joop van Houdt) RENESSE - De politieke partijen in Wester- schouwen voelen wel wat voor verplaatsing van het evenemententerrein van de Zoom naar de Korte, Lange en Kromme Reke in Renesse. Voor het pleintje aan de Zoom moet dan een andere bestemming worden gevonden. Het idee is actu eel geworden na een fout van het gemeentebe stuur. „Ik had al eerder om een amb telijke nota gevraagd naar de samenhang tussen woning bouw en de bestemming van het plein aan de Zoom," legt wethouder C. W. Veerhoek uit. „De nota bleef lang weg. Deze week zag ik ineens dat er een welstandsaanvraag voor de bouw van vijf woningen lag. Bij nader onderzoek bleek daarover ook al een brief te lig gen," aldus Veerhoek gister middag. Wat blijkt: Bouwbedrijf Bra- ber heeft van het gemeentebe stuur toestemming gekregen om vijf huizen te bouwen in de buurt van het evenemententer rein. Planologisch kan dat niet, want de bewoners van die huizen krijgen gegarandeerd te maken met geluidsoverlast. De belofte aan Braber is niet meer terug te draaien. Het be drijf heeft meerdere schrifte lijke toezeggingen en inmid dels ook ongeveer 25.000 gulden kosten gemaakt voor tekeningen en publicaties in de vakpers. De raadscommissie ruimtelij ke ordening zag zich dinsdag avond dan ook voor een vol dongen feit geplaatst. Het evenemententerrein moet daar weg en voor het stuk grond zal een andere bestemming moe ten worden gezocht. 'Ongewenst' „Het evenemententerrein hier was verkeerstechnisch gezien altijd al ongewenst. Ik kies er voor om het terrein een andere bestemming te geven en zo wo ningbouw mogelijk te maken. Zo is de zaak opgelost. Anders waren we in een netelige situ atie gekomen," zei PvdA-frac- tieleider J. Hendrikse. Hij deed meteen de suggestie om evenementen voortaan op de Rekes te organiseren. „Het evenemententerrein heeft zijn naam nog nooit eer aan gedaan. Laten we - om al te grote problemen te voorkomen - Braber maar laten bouwen en de bestemming van het terrein wijzigen," vond ook A. J. Pad mos van oppositiepartij CDA. Motoren Over welke bestemming het terrein moet krijgen, kwam dinsdagavond geen duidelijk heid. Hendrikse suggereerde een parkeerplaats voor moto ren, maar daar wil Veerhoek niet van horen omdat dit ook geluidsoverlast veroorzaakt. De wethouder komt volgende maand met een voorstel. „Er was een slechte coördina tie tussen 'de afdelingen ruim telijke ordening, openbare werken en grond- en pachtza ken. En verder hadden burge meester en,.secretaris de zaak moeten checken alvorens de brief aan Braber te onderteke nen. Dit is verdomd hinder lijk," liet Veerhoek gistermid dag weten. ZIERIKZEE - Ruim dertig jaar geleden metsel de Johan Pankow uit Zierikzee een bierflesje in in de zuidmuur van de Zuidhavenpoort. Dat vinden ze later misschien wel eens als ik er niet meer ben, dacht hij toen. Dinsdag troffen voe gers bij de restauratiewerkzaamheden aan de poort het flesje, met daarin een briefje van Pan kow aan. Dat was eerder dan Pankow dacht. Hij leeft immers nog steeds. op het brief je. Volgens Bart moest het flesje ingemetseld zijn tijdens een grondige res tauratie van de poort. Het zat immers zo'n vijftien centime ter diep in de muur. Het jaartal 1930 verwees niet naar deze restauratie. 11 Bart bij de Vaate en Simon Berrevoets keken dinsdag wel even raar op, toen achter de stenen van de zuidkant van de Zuidhavenpoort ineens een in gemetseld bierflesje van Hei- neken opdook. Eruit halen ging niet. Het flesje zat immers helemaal in de specie. Wel slaagden ze erin het briefje dat in de fles zat eruit te halen. 'J. C. Pankow Rode Dorp 13 Zierikzee 24-12-1930' stond er Behalve het hoogst noodzake lijke onderhoud werd er in die jaren weinig aandacht besteed aan de poort. De mensen had den in de crisisjaren wel iets anjders te doen dan zich hier over zorgen te maken. Aardigheidje Van een grondige restauratie van de poort was pas sprake in de jaren zestig. Toen werd ein delijk na lang zeuren het poor tencomplex onder handen ge nomen. En tijdens deze restauratie werd inderdaad het bierflesje ingemetseld door Johan Pankow. De datum op het briefje is zijn geboorteda tum. Onder metselaars was zoiets gebruikelijk als ze er gens een groot karwei hadden. In welk jaar hij het flesje in de muur van de poort metselde weet hij niet meer exact. Hij houdt het op een dertig tot 35 jaar geleden, hetgeen dus over eenkomt met de restauratiepe riode. „Het was gewoon een aardigheidje. Mijn kameraden zeiden dat ik het toch niet zou Johan Pankow bij het door hem ingemetselde bierflesje in de Zuidhavenpoort. (Foto: Joop van Houdt) durven. Dat deed ik dus wel," zegt Pankow, nadat hij ge hoord heeft dat het flesje is ge vonden. Het was echter niet alleen om zich te bewijzen. „Ik dacht ook dat het wel leuk zou zijn, wan neer ze het flesje zouden vin den en ik er niet meer zou zijn. Leuke reclame toch voor Hei- neken." Dat het al gevonden werd op het moment dat hij nog in leven is, verbaast hem wel een beetje. Maar hij kan er de lol wel van inzien. Lol had den ze ook tijdens het werk aan de poort, vertelt hij. „Maar we hebben ook ontzet tend kou geleden daar." Moppen Het werk aan de poorten ver goedde voor Pankow veel. Prachtig, vond hij het. „Het was nog het echte bouwvak ken. Alles werd met oude Zeeuwse moppen gemetseld. We moesten nog met de kapsa- bel schuine kantjes aan de ste nen slaan. En dan die snijvoe- gen maken in de witte cement. Dat is tegenwoordig wel an ders. Er zijn geen bouwvak kers meer. Ze slaan alles zo maar in elkaar.En als iets tien centimeter uit het lood staat, kijken ze er niet eens naar." Het is waarschijnlijk maar goed dat Bij de Vaate en Berre voets dit niet gehoord hebben. Als voegers leggen zij deze week de laatkte hand aan de restauratie van de Zuidhaven poort. Ook nu zijn daarvoor weer Zeeuwse moppen ge bruikt. Deze zijn speciaal ge maakt, op een manier zoals dat vroeger ook werd gedaan. Het bierflesje is het enige dat ze hierbij hebben aangetrof fen. Pankow weet zich te her inneren dat er nog meer is inge metseld. „Aan de andere kant van de poort hebben we een klein monster-biervaatje inge metseld. Daar staan meer na men op dan die van mij. Maar als ze die vinden is de hele poort ingestort." Mededeling voor ónze abonnees Met man en macht hebben wij gewerkt om een motorstoring aan onze rotatiepers te verhel pen. De reparatie is gelukt, als gevolg van deze reparatie kan het echter toch zo zijn dat uw krant, de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, vandaag later in de bus valt dan gebruikelijk. Bij deze bieden wij u hiervoor ex cuses aan en vragen uw begrip voor dit ongemak. ZIERIKZEESCHE PJ NIEUWSBODE HS déhanivanschouwen-duivelaiid! tel. lezersservice vanaf 18.00 uur: 417314 BURGH-HAAMSTEDE - Bij een inbraak in een tuincen trum aan de Hogezoom in Burgh-Haamstede zijn in de nacht van dinsdag op woens dag geld en waardepapieren gestolen. De inbraak werd gepleegd tus sen dinsdagavond tien en woensdagmorgen zeven uur. De hoeveelheid geld die bij de ze inbraak werd buitgemaakt is niet bekend ZIERIKZEE - Bij drie snel heidscontroles werden giste ren 99 voertuigen geregis treerd die harder reden dan toegestaan. Op de N59 bij Oosterland werd tussen 7.30 en 10.45 uur gecon troleerd. Van de 1.252 voertui gen reden er 63 harder dan de maximum toegestane tachtig kilometer per uur. Op de Lan ge Blokweg in Zierikzee be trapte de politie één overtre der. Op het gedeelte van deze weg waar tachtig gereden mag worden, registreerde de radar- apparatuur een snelheid van 103 kilometer per uur. Op de Weg naar de Val kwa men daar nog eens 63 overtre dingen bij. Wie van zijn herinneringen kan genieten, leeft tweemaal. Martialis Af en toe regen HET WEER In het westen en noorden bewolkt en af en toe regen. In het oosten in de ochtend af en toe zon, 's middags mo gelijk een onweersbui. Minimumtemp. ±10 gr., middagtemp. van 14 gr. in het noordwesten tot 20 in het oosten. Wind uit zuidwest, krachtig, 6. WINDENERGIE Provincie houdt vast aan ontwikkelen 250 mega watt windenergie voor het jaar 2000. BUUT'NREEDNER Kampioenschap Burghse Buut'nreedner nieuw onderdeel van Burghse Dag. ANYWAVE Geen subsidie provincie Zeeland voor het Anywavefestival in Brogum. VOETBAL WIK levert creatieve Hendrikse in voor Zierikzeese wisselspelers. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Met Olie van Guus Kuijer NIEUWERKERK - Rosanne van Stuijvenberg uit Nieuwerkerk is tweede geworden in de fina le van de Nationale Voorleesdag in het Muziek centrum Vredenburg in Utrecht. Rosanne is leerlinge van de Goese school De Sprienke. Ze vertelt: „In het begin schrok ik er wel even van, dat het zo een volle zaal was, maar echt ze nuwachtig b,en ik niet geweest. De mensen moesten wel lachen om mijn verhaal, dat ging over Olie, de hond die kan praten. Het boek is van Guus Kuijer. Het was een heel grappig stuk je, waarin Olie tegen zijn baas over de vogels vertelt." Rosanne moest in Vredenburg alleen het podium op. Op het podium stond een soort troon en daar moest ze op gaan zitten om voor te lezen. Haar moeder, haar zusje, de kinderen uit haar klas en haar beste vriend in Romy Meijer waren met haar mee gekomen naar Utrecht. Rosanne: „Romy moest speciaal mee voor mij, zij is mijn mascotte, ze brengt me geluk." Stimuleren „Je kunt een kind niet dwin gen in de boeken te duiken, je moet het voorzichtig stimule ren. Voorlezen is daarbij een belangrijk hulpmiddel." Dat zei acteur Aart Staartjes, beter bekend als Meneer-.Aart uit Sesamstraat, hij was voorzit ter van de jury. Hij verwoord de hiermee de mening van de Stichting Lezen, de initiatief nemer van de voorleesdag. Over Rosanne zei hij: „Ze kan heel goed de sfeer van het ver haal op anderen overbrengen." Rosanne kreeg als prijs een boekenbon van 125 gulden, een oorkonde en een heleboel bloe men. Toen ze gisteravond thuis kwam, kwamen de buren nog feliciteren en belde de familie. Aan het Nationaal Voorlees- kampioenschap deden in het afgelopen jaar meer dan 40.000 leerlingen van ruim 1200 scho len mee. Twaalf basisschoolleerlingen streden om de titel Voorlees- kampioen van Nederland. Al lemaal moesten ze een frag ment lezen uit een zelfgekozen verhaal. De jury beoordeelde de voorlezers onder meer op stemgebruik, tempo en contact met het publiek. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving a ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving a 190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handfek. Bij automatische afschrijving uw i bank-Zg/ronummer vermelden. ..Plaats: Geb.datum:. 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1