Bijzondere aanpak leer- en gedragsproblemen Onze Top 10 van deze week. Zwarte bestelwagens voor aannemer Straijer 'Zaak op deze locatie is een lot uit loterij' £r Os U<r"\ O O 0 Programma Radio Schouwen-Duiveland 0 O 0 0 0 0 Zelf ontwikkelde therapie Janny de Jong leidt tot opmerkelijke resultaten Nieuw model Citroën Nieuwe eigenaren Dean Fastfood SUPERMARKTEN Zieye u/oZ'daó Jumbo 'trpüedkcopit is iT°PRInde week rvan WOENSDAG 22 ME11996 HET EXTRA NIEUWSBLAD DREISCHOR - Mevrouw J. J. E. de Jong-Koutstaal, onder ingewijden beter bekend als Janny, reageert bijna verontwaardigd als de term 'verstandelijk ge handicapte kinderen' valt. Zelf spreekt zij liever van kinderen met gedrags- en leerproblemen. In de loop van vele jaren ontwikkelde zij een speciale the rapie, die uiterst heilzaam blijkt te werken bij de oplossing van deze problemen bij kinderen, maar ook bij volwassenen. De door haar ontwikkelde the rapie wordt inmiddels steeds meer erkend in zowel binnen- als buitenland. Uitgangspunt van de thera pie van Janny de Jong is dat veel leer- en gedragsproble men een lichamelijke oor zaak hebben en dat feitelijk helemaal geen sprake is van werkelijke afwezigheid van bepaalde vermogens van de hersenen. De term 'verstan delijk gehandicapt' is daar om volgens Janny de Jong niet juist. Volgens haar worden door verschillende oorzaken de opname en ver werking van de zintuig-in formatie belemmerd, waar door die onvolledig of niet correct verloopt. Deze dysfuncties leiden vaak tot problemen als leerach- terstand, moeilijkheden bij het bewegen of problemen bij het omgaan met emoties. Door een uitgebreide en spe ciaal hierop georiënteerde diagnostisering, waarbij zo wel het kind als de ouders worden betrokken, worden deze belemmerende oorza ken opgespoord. Op basis hiervan stelt Janny de Jong een speciale en zeer individu ele behandeling hierop af. Overstap In de praktijk blijken haar behandelingen zo succesvol, dat kinderen die worden aangemerkt als 'verstande lijk gehandicapt' meestal na een jaar weer 'normaal' of 'normaler' gaan functione ren. Het is mogelijk geble ken om op die manier kinde ren (maar ook volwassenen) van hun leerhandicaps te verlossen. Jaarlijks kan een aantal kinderen vanuit het speciaal onderwijs of een pe dagogisch instituut, na een behandeling door Janny de Jong, met succes de overstap maken naar het reguliere on derwijs. In negentien jaar ontwikkel de Janny de Jong haar thera pie, die in Amerika de 'De Jong Brain Stimulating Me thod' wordt genoemd. De be handeling bestaat uit vier delen. Het eerste gedeelte be staat uit een anderhalf tot twee uur durend gesprek met de ouders, waarbij het kind onopvallend wordt geobser veerd. Gedurende dit ge sprek tracht Janny systema tisch lichamelijke oorzaken van achterstanden te achter halen. Deze oorzaken kun nen bijvoorbeeld liggen in de manier waarop het (kinder)lichaam, erfelijk be paald, met voedsel omgaat, de lichamelijke conditie van de moeder tijdens de zwan gerschap, bepaalde gebeurte nissen tijdens de bevalling of ziekteprocessen van het kind zelf. Met behulp van platen en te keningen uit neurofysiologi sche studieboeken wordt het probleem aan de ouders uit gelegd. Zo nodig wordt door verwezen naar andere gespe cialiseerde hulpverleners. De waarde van regulier psy chologisch onderzoek wordt door Janny de Jong onder- Janny^de Jong: „Leer- en gedragsproblemen hebben vaak lichamelijke oorzaak. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Niet wit, rood of blauw, maar zwart is de kleur van de drie nieuwe Citroën bestelwagens, waarmee het wagenpark van Straijer Aannemer BV uit Noordwelle werd vernieuwd. 107.1 FM/88.5 KABEL Maandag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/11.30 Bedrijvig Schouwen-Duiveland (interview met een ondernemer van ons eiland) 11.45/12.00 De Beurs-berichten (Rabobank) 16.00/17.00 Mozaïek (Seniorenprogramma) 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma), 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Nomen Nescio (ziekenomroep). Dinsdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma) 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 De Silo show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 Boot on the Road (muziekprogramma). Woensdag 09.00/11.00 Ochtendmix. 11.00/12.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 15.00/16.00 Ontbijtkids (herh.) 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 De Roek-editie (jongerenprogramma). 21.00/22.00 After Hour (metal muziek). Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Mozaïk (herh.). 15.00/17.00 Met vlag en wimpel (Hollandse hits). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Funny FM (jongerenprogramma). 21.00/22.00 Bonzai (housemuziek) Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh.). 15.00/16.00 Een bolus bie de koffie. 16.00/17.00 Nashville. 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Groove is in the Haert (jongerenprogramma). 21.00/22.00 Schots en scheef. Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (inform, ochtendshow). 12.00/14.00 Mariska's Middag Magazine. 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Hitradio sensatie (jongerenprogramma). 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). Zondag 10.00/11.00 On a classical note (klassiek). 11.00/12.00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 12.00/13.00 Zijn of niet zijn (toneel en cultuur). 13.00/14.00 Be my guest (muziekprogramma), 14.00/17.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 17.00/18.00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '50/'60). 18.00/19.00 Alle remmen los (Hollandse hits). 19.00/21-.00 G.A.0.5. (jongerenprogramma). 21.00/22..00 Music from Paradise (romantische muziek). ZIERIKZEE - „Wanneer je een zaak kunt kopen op deze locatie is dat een lot uit de loterij. In het cen trum van Zierikzee is het heel gezellig, de hele dag loopt hier publiek langs." De 29-jarige Pieter Jans- sens uit Rotterdam en de 33-jarige Edwin van de Velde uit Zierikzee zijn de nieuwe eigenaren van het Dean Fastfood restaurant aan het Zierikzeese Ha venplein. TWEE CULTUREN VLISSINGEN - 'Kinderen opvoeden in twee culturen' is het thema van een bijeen komst die vandaag, woens dag 22 mei, wordt gehouden in het Woltershuis aan de Ho- geweg 103 in Vlissingen. Het betreft een initiatief van de Provinciale Interculturele Werkgroep Vrouwen. De bij eenkomst is vooral bedoeld voor ouders die afkomstig zijn uit een ander land, ter wijl hun kinderen geboren zijn in Nederland. Het pro bleem wordt behandeld via een videofilm en een korte inleiding. Daarna kunnen vragen worden gesteld. Het evenement wordt muzikaal ondersteund door een pre sentatie van kinderliedjes uit allerlei landen. Aanvang 20.00 uur. GEMEENTEGIDS SCHARENDIJKE - In de ge- meente Middenschouwen zal er vóór de herindeling nog een gemeentegids verschij nen. De gids moet in augus tus uitkomen. Dat er op de valreep nog een gemeentegids wordt uitge bracht, terwijl Middenschou wen kort daarop in een grote re gemeente opgaat, komt door het vijfjarig contract, dat met de uitgeverij is afge sloten. Er zijn voor de gemeente geen kosten aan verbonden, omdat er vooraf een adver tentiewerving plaats vindt. De adverteerders dragen de kosten van een dergelijke uitgave. Een woordvoerster van de gemeente vertelde, dat de bezorging eveneens gratis is. Al is het voor een korte tijd, het is wel handig, dat iedereen dan nu meteen de nieuwe telefoonnummers voorhanden heeft, meent zij. SNUFFELMARKT ZIERIKZEE - Op initiatief van Zierikzee Aktief wordt zaterdag 25 mei een Snuffel- markt gehouden op het Ha venplein in Zierikzee. De Snuffelmarkt is bedoeld voor particulieren die over tollig geworden spullen in de aanbieding hebben. De Snuf felmarkt is nadrukkelijk niet bedoeld voor handela ren en het is ook niet de be doeling dat er groente, fruit, eieren en dergelijke wordt verkocht. De Snuffelmarkt begint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Tijdens de Snuffel markt zorgt dweilband De Notenkluvers voor de muzi kale omlijsting en kan men terecht op de terrassen aan het Havenplein. Voor parke ren blijft een deel van het Havenplein beschikbaar. Het deel bestemd voor de Snuffelmarkt wordt vrijdag avond afgezet. De bestelwagens werden door de directeur van Goed- bloed Auto's, Citroën Busi ness Center voor Zuid West Nederland L. Goedbloed uit Zierikzee overhandigd aan de eigenaar van het aanne mersbedrijf de heer Straijer. Het betreft auto's van het nieuwe type C 15 diesel. Straijer houdt zich, behalve met bouwactiviteiten, ook bezig met projectontwikke ling, verhuur en exploitatie van bungalowparken. Met Taxi Lemsom uit Kerk- kend. Na de diagnostisering begint, indien gewenst, de actieve hulpverlening. Die bestaat uit een aantal indivi dueel gerichte bewegingsoe feningen: het lichamelijke gedeelte en een didactisch ge deelte waarbij individueel gericht en afgemeten huipon- derwijs wordt gegeven. De op de dysfuncties gerichte bewegingsoefeningen stimu leren. bepaalde hersenactivi- teiten, zodat de leerstof op genomen kan worden. Het hulponderwijs is zo ingericht dat het aansluit op de toegan kelijkheid die het brein op dat moment heeft. Deze zogenaamde 'remedial teaching' is uniek, omdat zo wel rekening wordt gehou den met de lichamelijke als werve ging Goedbloed Au to's een vijf-jarige overeen komst aan betreffende het beheer van de auto's van het taxibedrijf. Lemsom ver zorgt op Schouwen-Duive land en daarbuiten zowel het normale taxi-vervoer als de zogenaamde tele-taxi en groepsvervoer. Voor het ver voer van mensen die gebruik maken van een rolstoel heeft het bedrijf speciale taxi-bus sen. In totaal beschikt Lem som momenteel over vijftien voertuigen. de psychologische en cere brale mogelijkheden van het kind. Het vierde gedeelte van de therapie bestaat uit het voortdurend in de gaten houden van de effecten van de oefeningen. Een perio diek, meestal telefonisch, contact met de ouders of ver zorgers is daarom onmis baar. Impulsen ,,Het op gang komen van de menselijke hersenactivitei- ten is onder meerxafhanke- lijk van de mate waarin sti mulerende impulsen het brein kunnen bereiken. Deze impulsen worden opgewekt in sensoren, die voorkomen in de weefsels van spieren, CJ V-ZOMERKAMP ZIERIKZEE - Het CJV Sa- men Verder houdt in de week van 13 tot en met 20 juli we derom een zomerkamp in Re- nesse. Jongens en meisjes van ze ven en acht jaar mogen mee tot dinsdagavond. Jongeren van negen tot en met vijftien jaar mogen de hele week blij ven. Voor informatie kan worden gebeld met Hei kamp, telefoonnummer 417671 of Schot 412154. ROMMELMARKT BURGH-HAAMSTEDE Rondom de Gereformeerde kerk in Haamstede wordt za terdag 25 mei een rommel markt gehouden. Behalve het snuffelen naar koopjes is er de mogelijkheid koffie te drinken op het ter ras of een pannenkoek te eten. Ook voor kinderen zijn er activiteiten en verder draait het rad van avontuur. De markt begint om 9.00 uur en de opbrengst is voor hulp aan kinderen met aids in Roemenië. BORSTVOEDING BURGH-HAAMSTEDE 'Voorkomen is beter dan ge nezen'. Dat is het thema van een moedergroepavond van La Leche League, die donder dag 23 mei wordt gehouden op het adres Repel 7 in Haamstede. Op de avond, die om 20.00 uur begint, wordt informatie gegeven over het voorkomen van problemen bij borstvoe ding. Voor meer informatie kan worden gebeld naar Ly- dia de Raad, telefoonnum mer 412927. pezen, gewrichtkapsels, de huid en het evenwichtsor gaan. Deze impulsen kunnen zowel een activerende als remmende werking hebben. Om remmende effecten te vermijden moet rekening ge houden worden met wat het kind zelf, bewust of onbe wust, reeds tot ontwikkeling heeft kunnen brengen," ver duidelijkt Janny de Jong haar behandelwijze. „Verder is het van groot be lang te weten, dat noch de leeftijd nog de intelligentie met betrekking tot de thera pie van enig belang blijkt." Janny de Jong werd in 1977 door de bekende Haagse ont wikkelingspsychologe G. C. Kuipers gevraagd haar te helpen met de begeleiding van een aantal jonge en bij haar in behandeling zijnde Zeeuwse patiëntjes. Omdat er geen behandelwijzen be stonden bedacht Janny 'zelf maar wat'. Ook toen al ver baasde zij verscheidene psy chologen met het succes van haar methode. Omdat de ge hele materie een ongelooflij ke interesse bij Janny wekte, ging zij het onderwerp bestu deren. Zij verslond vele boe ken op het gebied van herse nen, neurofysiologie en alles wat hiermee te maken heeft. Boek Het werk van Janny de Jong bleef, gezien het succes van de door haar ontwikkelde therapie, niet onopgemerkt. Binnenkort wordt in Ameri ka onder de titel 'Reading Disorders' een boek uitgege ven, waarin zij met name de behandeling beschrijft van kinderen met leesproblemen (dyslexie). Verder zijn er op dit moment reeds twaalf therapeuten die haar behandelingsmethode actief toepassen. Vijf daar van zijn in staat om de be handelwijze van Janny de Jong ook te onderrichten. Een aantal erkende Institu ten waar de therapeute uit Dreischor regelmatig mee sa menwerkt is van plan om haar therapie te gaan toepas sen. Het is dan ook niet voor niets, dat Janny op een wet telijke erkenning van haar therapie hoopt. Vanwege haar drukke prak tijk is zij zelf niet in staat om aan verwezenlijking van die wettelijke erkenning de no dige aandacht te geven. Be langstellenden die nadere in formatie willen over de therapie of andere vragen hebben, kunnen Janny de Jong bellen via telefoonnum mer 402008. DONATEURS ZIERIKZEE - De toneelgroep Stichting tot Behoud van Roodkapje en de Boze Wolf is op zoek naar donateurs. De nieuw ingeschreven 'vrien den van de stichting' kunnen op tweede pinksterdag, maandag 27 mei, gratis een try-out bijwonen van de pro ductie Wildekind. De Stich ting tot Behoud van Rood kapje en de Boze Wolf van Reint Laan en Cecilia M. Meinders stelt zich ten doel door middel van voorstellin gen, sprookjes, volksverha len, oude vertellingen en lie deren levend te houden. Ze spelen zo'n honderdtwintig voorstellingen per jaar. Er is geld nodig voor een nieuwe productie, vandaar dat het bestuur een oproep doet voor meer donateurs. Geldgebrek mag nieuwe producties niet in de weg staan, vindt het be stuur. Inl. 0111 - 414134. Zij kochten de zaak van Dien en Thijs van Arkel en zetten die voort onder dezelfde naam. „Dean is afgeleid van de voornaam van de vorige eigenaresse. Omdat het res taurant bekend is onder die naam houden we dat zo", al dus Janssens. Hij en zijn compagnon runnen het res taurant samen met hun echt genotes en enkele oproep krachten. Vrienden Van de Velde werkte voor heen als ober bij Mondragon, als directie-assistent bij Van der Valk en op de Holland Amerika Lijn. Daar leerde hij Janssens kennen. Beide mannen trouwden met een Filippijnse vrouw en werden vrienden. Daarom dacht Van de Velde direct aan Janssens toen hij via via hoorde dat Dean Fastfood restaurant te koop kwam. Voor Janssens was het idee om samen een restaurant te beginnen een complete ver rassing. „Ik had daar nog nooit aan gedacht." Na zijn opleiding aan de middelbare Hotelschool vervulde Jans sens administratieve func ties bij de Holland Amerika Lijn en Nordsea Ferries. Het voorstel van Van de Vel de sprak hem direct aan. „Het was een buitenkans." De overname van Dean Fastfood restaurant was snel rond. De nieuwe eigenaren werkten nog enkele weken met het echtpaar Van Arkel mee in de zaak en runnen het restaurant nu zelfstandig. Zij brachten in de zaak een nieuw interieur aan in groe ne en terra tinten en breid den de menukaart uit met en kele 'echte' diners zoals biefstuk en spareribs. Achter de toonbank werd een tap- meubel geplaatst. Dat heeft alles te maken met het terras op hef Havenplein dat Dean Fastfood, samen met Markt- zicht runt. Advertentie Ill MBO TOPPERS VAN DE WEEK! VARKENSFILET aan een stuk, als lapje of als rollade per kilo van 21,90 voor co BOEREN TIJGERWIT OF FIJN VOLKOREN- qs heel brood, ca. 800 gram 1 gratis gesneden, van 2,39 voor JL.y CROUSTIL GEBAKKEN HAM per 100 gram von 2,99 voor 00 05». rH UNIEKAAS OUDE KAAS 40 weken gerijpt, per kilo 00 PRINZESS MAGERE VRUCHTENKWARK {"1-58 beker a 200 grom van 0,68 voor WK 21. Geldig t/m zoterdag 25 mei 1996. HET SPAARKADO Met onte Pro-Ka do spoarakfie spoort u snel en voordelig voor prachtige huishoudelijke kado's met wel 30 tot 50% tpaarwkis». Haal snel de Informatiefolder bij de Jumbo-Supermark». LUXE BRAADHAM IN ROOMBOTER GEBRADEN, per 150 gram CHAMBOURCY CHOCOIADE MOUSSE, beker a 250 gram HAUSI BRÖStl ItS, pok 130 gram EUROBREAD WORSTE- OF SAUCÜZEBROODJES, pak-ó 10 stuks HONIG GEVUDE PASTA'S, per pak Jumbo vestigingen vindt u in: Bergen, Berghem, Blade!, Den Bosch, Den Dungen, Deurne, Dongen, Eindhoven, Gemert, Grove, Heeswijk Dinlher, Kerkrade, lieshout, lilh, luyksgeslel, Mariahout, Meerssen, Middelburg, Moergestel, Nistelrode, Nuenen, Nulh, Oirsbeek, Oisferwijk, Ooltgensploot, Scharendijke, Schijndel, Sevenum, Sint Michielsgestel, Someren, Steenbergen, Terneuzen, Tilburg (2x), Uden, Volkel, Willemstod De eigenaar van Goedbloed Auto's L. Goedbloed overhan digt drie nieuwe Citroën bestelwagens aan de heer Straijer. (Foto: Joop van Houdt) Advertentie Sperziebonen, 500 gram Granny Smith, zak 1.5 kilo CU Witte puntjes of witte- of tarwebolletjes, QQ 2.49 3.99 zak 10 stuks Cll Zaanlander kaas pikant 48+, 2S& kilo Coca Cola Regular of Light, fles 2 liter 13.90 2m 2.49 Bulgaarse Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay of Rosé, fles 0.75 liter Smiths Crispy Chips, 4 zakken 200 gram Honig variatiesaus, wit of bruin, pakje Unox Chicken Tonight, diverse smaken, pot 500 gram CflAIbi Allesreiniger, diverse soorten of ChAIbi Vloeibare zeep, flacon 750 ml 4.95 nü 5.99 2&r 1.25 znr 2.99 Nü 1.99 Ctl Fijne cervelaat of goudsalami, verpakt, 250 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 25 mei as.Zolang de voorraad strekt S3.19 De nieuwe eigenaren van Dean Fastfood restaurant: Een zaak op deze locatie is een lot uit de loterij (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3