Straatspeeldag op een Zierikzees kruispunt koelties 0115-613(141 Groothandel J-D viert vijftigjarig bestaan De Loze Visser nu ook voor invaliden Boekenpakket van voorleeskampioene Boekenmarkt in tuin boekhandel De Vries 100,- MEI-KORTING bij aankoop van een kostuum of kolbert met pantalon deurloo Open dagen poppenmaakster WOENSDAG 22 MEI 1996 HET EXTRA NIEUWSBI \D man Mol 7 Hoek Mulockstraat/Kaersemakerstraat/Maltastraat5 juni afgesloten voor verkeer Op zaterdag 1 juni BAZAR BRUINISSE - Het CJV in Bruinisse zal op woensdag 29 mei een bazar houden in het clubgebouw aan de Molen straat. De bazar is van 13.00 tot 16.00 uur. Om 15.00 uur zal de trekking plaats vinden van de loterij ten bate van het CJV. Op de bazar kan men sjoelen, enve loppen trekken, grabbelen, vissenspel spelen, lollybord, blikkengooien en schmin ken. Buiten het clubgebouw wordt er een rommelmarkt gehouden. AQUAREL NOORDGOUWE - De docen ten Corrie Tieleman en An neke Leijdekker geven deze zomer een aantal buiten- schilderdagen in aquarel. Deze dagen, in de maanden mei en juni, zijn voor begin ners en gevorderden. Per les- dag wordt gestreefd naar een kant en klaar werkstuk. Men behandelt per dag een be paald thema van het land schapschilderen. Deelne mers, die alle dagen meedoen wordt daardoor een geva rieerde cursus geboden, waarin alle facetten van het landschapschilderen aan bod komeh. Er wordt gewerkt in kleine groepen op locatie. In formatie en opgave: tel. 401587. ROMMELMARKT BRUINISSE - De jaarlijkse rommelmarkt van de Neder lands Hervormde kerk in Bruinisse wordt gehouden op zaterdag 1 juni. De op brengst komt ten goede aan de restauratie van het kerk orgel. Op de bazar/rommelmarkt zijn onder meer te koop ge- bakkien vis, gerookte paling en tong. Verder versgebak ken oliebollen, groenten en fruit, zuivelwaren, bloemen, planten en handwerkartike- len. Ook meubelen, boeken, platen en rommelmarktspul letjes zijn te koop. Er is een rad van avontuur en een sjoelbak. De markt begint om 10.00 uur. Tussen 10.00 en 12.00 uur en 14.00 en 16.00 uur worden enkele orgelconcer ten gegeven en is de kerk te bezichtigen. Bij minder goe de weersomstandigheden wordt uitgeweken naar het Hervormd verenigingsge bouw. REÜNIE OUWERKERK - Inwoners en oud-inwoners van Ouwer- kerk kunnen elkaar zaterdag 1 juni ontmoeten tijdens een reünie in het dorpshuis in Ouwerkerk. De reünie is een initiatief van de reünie-commissie Ou werkerk. Wie meer wil we ten kan bellen met Riet Kuy- per(412233) Advertentie 1 U wilt er 1 i bijzitten? fj Schakel nü de ZVU in voor een airconditioning die bij uw bedrijf past Deskundigheid in advies. installatie en onderhoud Bel voor een koele offerte: Z*tuwse Verwarming* Unie B.V. J> f Vorig jaar werd voor het eerst een boekenopruiming gehou den in de tuin van boekhandel De Vries. ZIERIKZEE - In de diepe stadstuin achter het pand van boekhandel De Vries in Zierikzee wordt zater dag 1 juni eën boekenmarkt gehouden. In vier kra men worden enkele duizenden boeken met grote korting aangeboden. Het is voor het tweede achter eenvolgende jaar dat achter de boekwinkel aan het Havenplein een dergelijk evenement wordt gehou den. ZIERIKZEE - Koekhappen en verkleed-estafette. Op woensdag 5 juni kunnen kinderen deze en acht andere spelletjes doen op een Zierikzees kruispunt, dat alle andere dagen van het jaar in beslag wordt genomen door het verkeer. In het kader van de Nationa le Straatspeeldag wordt de hoek Mulockstraat/Kaerse- makerstraat/Maltastraat die dag van 13.30 tot 16.00 uur af gesloten voor verkeer. De ge meente Zierikzee doet dit op verzoek van de Stichting So ciaal Kultureel Werk (SKW) De Lichtboei. Die werkt dit jaar mee aan de Nationale Straatspeeldag door de orga nisatie van straatspelletjes op het kruispunt voor het Multifunctioneel Centrum (MFC). De Nationale Straatspeeldag is eezi initiatief van de Stich ting Kinderen Voorrang. He't evenement werd zeven jaar geleden voor het eerst gehou den om aandacht te vragen voor de noodzaak van een veilig verkeer en voldoende speelruimte in de directe woonomgeving van kinde ren. Het is tegenwoordig niet meer vanzelfsprekend dat kinderen veilig op straat kunnen spelen. In steeds meer buurten wordt dat on mogelijk door het autover keer. Auto's rijden vaak veel te hard, ook in rustige woon straten. Voertuigen nemen steeds meer ruimte in beslag in de woonomgeving. Ruim te die door kinderen niet kan worden gebruikt. Ook gebeuren veel ongeluk ken met kinderen in het ver keer. In 1995 kwamen in Ne derland 87 kinderen van nul tot veertien jaar om in het verkeer. Meer dan 1000 kin deren moesten als gevolg van een verkeersongeval worden opgenomen in een zieken kinderen niet meer alleen la ten buiten spelen en niet meer alleen naar school laten gaan. Kinderen blijven in hun spel steeds langer afhan kelijk van volwassenen. Die beperkingen kunnen volgens de Stichting Nationale Straatspeeldag op den duur negatieve gevolgen hebben voor de lichamelijke en so ciale ontwikkeling van kin deren. Daarom wordt door middel van de Nationale Stra&t- speeldag gepleit voor veilig verkeer en voldoende speel ruimte in de directe woon omgeving. Voor een keer worden de rollen omge draaid: Op 5 juni is de straat er helemaal voor de kinde ren. De Straatspeeldag-deel nemers vragen hun gemeente om maatregelen te nemen die het verkeer voor kinderen veilig makep. Bijvoorbeeld door de aanleg van snelheidsremmers, het uitbreiden en verbeteren van speelruimte op straat en het aanpakken van specifieke knelpunten als gevaarlijke oversteekplaatsen. De Stich ting Kinderen Voorrang on dersteunt de groepen die deelnemen aan de Straat speeldag en voert ook op lan delijk niveau actie voor vei lig, kindvriendelijk verkeer. De organisatie zet zich onder meer in voor een verlaging van de maximumsnelheid in de hele bebouwde kom tot dertig kilometer per uur. In 1995 deden zo'n negenhon derd Nederlandse scholen, speeltuinverengingen en buurtgroepen mee aan het evenement. Ook dit jaar wordt grote belangstelling verwacht voor het evene ment. De stagiaires Tessa Beenen en Nora Franken, die het evenement namens de Lichtboei in Zierikzee orga niseren, zoeken nog een aan tal vrijwilligers die tijdens het evenement willen helpen met de begeleiding van de spelletjes. Belangstellenden kunnen zich telefonisch aanmelden via 412075. Hans Jordaan (midden) met zijn schoonzonen Wout, Dim, Gerrit en Addi. (Foto: Marijke folkertsma) Uit onderzoek door de Stich ting Kinderen Voorrang blijkt dat veel ouders hun MIDDELHARNIS - De firma J-D Middelharnis, ge vestigd op het industrieterrein viert haar vijftigja rig bestaan. Hans Jordaan, begonnen als bezemma ker, heeft een zaak opgebouwd tot groothandel in allerlei huishoudelijke zaken en kantoorbehoeften. Het assortiment kent haast geen limiet. ,,Als er een paar keer naar een artikel wordt gevraagd, wordt het opgenomen in ons assortiment," aldus J. Troost. Hans Jordaan, inmiddels 87 jaar, kan veel verhalen. Hoe hij op z'n elfde jaar al van school ging. Het verkopen werd hem met de paplepel in gegoten. „Vader was vishan delaar en moeder had een klein kruidenierswinkeltje. Na een. schooldag ging je naar de haven om blanke bokking of garnalen af te ha len. Daar ging je mee l^ngs de deuren." Eerst werkte Jordaan bij Bij- leveld in een bloemisterij. Het waren werkweken van 67 uur voor twee gulden. „Het was een hard leven vroeger, maar de mensen hadden meer voor elkaar over en er was meer saamho righeid. Je kon ook overal met elkaar over praten, nu moet je uitkijken wat je zegt." Bij Van Sliedrecht en in Rotterdam heeft hij jaren in een borstelfabriek ge werkt. Werkbank In 1928 ging hij zelf borstels maken en verkopen. Dat heeft hij vijf jaar gedaan. Hij liep dan op de klompen met een hondenkar van de vuur toren in Ouddorp tot Oolt- gensplaat. Na de oorlog in 1946 kreeg hij van Van den Doel een werk bank. Maar materiaal was er niet te krijgen. Wel lag over al in het land veldkabel. Erg onbuigzaam en je handen gingen er van kapot. Maar er was niets. Van Kievit in Sommelsdijk met kleinvee kocht Hans de oude paarden staarten. En hout van Van den Boogert, wagenmaker in Sommelsdijk. Met de hand werden de gaat jes in het hout gedraaid. Hans was zo snel dat hij twintig borstels in het uur fa briceerde. Die werden dan voor negen cent verkocht. Ondertussen had Hans met zijn vrouw een pandje op het Spui als winkeltje ingericht. Hij leerde een grossier in ga lanterie uit Dordt kennen. Deze man leverde aan Hans Jordaan voor vierduizend gulden handel dat hij per week afrekende. Tien pro cent was voor hemzelf. Veters, knijpers, pleisters, band en elastiek. Er kwamen steeds meer venters naar het eiland die bij Jordaan in kochten en zo liepen de zaken steeds beter. In 1961 kwam schoonzoon Wout Verduyn bij het bedrijf als vertegen woordiger. Hij ging naar de overkant, naar de Hoekse Waard, waar hij zijn eerste klant vond in Zuid-Beijer- land. Inmiddels is hij er dus al 35 jaar werkzaam en heeft hij een groot aandeel in de groei van de zaak gehad. Pakhuis In 1965 werd het pakhuis aan het Kerkepad aangekocht. Daar was veel ruimte en kon er düs groter ingekocht wor den. In 1966 kwam de tweede schoonzoon, Dim Vogelaar in het bedrijf. Hans Jordaan heeft vier dochters en schoonzoon Gerrit Wielhou- wer kwam in 1971 ook bij het bedrijf om de inkopen te gaan regelen. Troost verliet in 1974 de havens om als laat ste schoonzoon ook in het be drijf te gaan werken. Hij ver zorgt de administratie en de klantenbestellingen. Hans Jordaan was inmiddels 65 jaar geworden en vond het tijd om te stoppen. Helemaal loslaten zal hij het bedrijf nooit. Vaak nog twee keer daags komt hij langs om de boel in de gaten te houden zo als hij lachend zegt. Tussen de verhalen van vroe ger door verzucht hij: „Ik heb zo veel wonders meege- huis. Uit angst voor het ver keer houden steeds meer ou ders hun kinderen binnen. maakt en veel voorspoed ge had." Sinds het begin van dit jaar werkt ook zijn kleinzoon Ad di Troost als vertegenwoor diger in het familiebedrijf. J- D zit al vanaf 1980 op het industrieterrein Oostplaat en ze hebben een flinke klan tenkring opgebouwd. „Onze kracht ligt daarin dat we per gerief verkopen. Een winkel kan desnoods twee stuks van iets bestellen. Ze hoeven dan geen grootverpakkingen op te slaan," legt Troost uit. In de grote hal staan alle goe deren overzichtelijk in stel lages. Van cosmetica tot speelgoed en van borstel werk tot kantoorartikelen. Zo'n zevenduizend artikelen. Er worden vaak lange dagen gemaakt om alle bestellin gen op tijd de deur uit te krij gen, maar het is leuk werk om te doen. Aanpassing strandpaviljoen RENESSE - Dat de horeca-ondernemers in Renesse niet alleen aan geld verdienen denken, blijkt uit een initiatief van de eigenaar van strandpaviljoen De Loze Visser, Jan van Hengel. Hij liet de duinover gang nabij zijn bedrijf vanaf de weg met betonpla ten doortrekken naar het strand. Met dezelfde stel- tonplaten liet hij naast zijn strandtent een terras realiseren. Op die manier maakte Van Hengel het strand bereik baar voor mensen in rolstoe len en andere minder-va- liden. „Het idee is door een samenloop van omstandig heden geboren. Sinds vorig jaar het strand werd opges poten is het zelfs voor een au- to met vierwiel-aandrijving nauwelijks mogelijk om op het strand te komen. Ik vond het altijd al naar, dat mensen met een rolstoel nauwelijks op het strand konden komen, zodat ik al langere tijd van plan was daar wat aan te doen," aldus Van Hengel. In de afgelopen jaren behielp de strandtenthouder zich nog met de aanleg van een loop brug en het neerleggen van planken. Nu pakte hjj de za ken wat radicaler aan. Van Hengel is verder van plan en kele kinder-speeltoestellen als een wipwap en een schommel te plaatsen. Vol gens Van Hengel passen zijn initiatieven en ideeën in de gemeentelijke toekomst plannen voor het strand en de daarbij in de buurt liggen de gebieden. Nu hij de bereikbaarheid van zijn strandtent heeft ver beterd, denkt hij erover om in de toekomst ook een inva lidentoilet te realiseren. „Het probleem hierbij is dat de aan mij toegekende ruim te er eigenlijk te klein voor is. Op dit moment moeten de invaliden door hun begelei ders nog op het toilet worden getild." P alenconstructie Van Hengel vindt het jam mer dat hij van de autoritei ten geen toestemming krijgt voor de aanleg van een vaste palenconstructie, die het mo gelijk zou maken de strand tent ieder seizoen wat langer open te houden. „Deze sei zoensverlenging kan het toe risme bevorderen, terwijl de mensen, die buiten het huidi ge seizoen het strand bezoe ken, gebruik zouden kunnen maken van de sanitaire voor zieningen en van de telefoon. Veel campings zijn reeds op 1 maart open. Wanneer ik ook langer open zou kunnen zijn, zou ik bereid zijn meer in mijn strandtent te investe ren." Marco van Oeveren van boekhandel De Vries be waart goede herinneringen aan de eerste boekenmarkt. „Het was een geweldig feest. We kregen zo'n 3000 a 4000 mensen in de tuin. Het leek af en toe wel een ontmoe tingsplaats van Schouwena- ren, die een praatje maakten en tussen de boeken snuffel den. Er waren zoveel mensen gelijk in de tuin dat we af en toe bang waren dat iemand in de vijver zou lopen. Maar alles verliep zo geordend dat dat gelukkig niet gebeurde." Tijdens de boekenmarkt vo rig jaar werd zeventig pro cent van het assortiment aangeboden boeken ver kocht. Ook dit jaar worden in de tuin van De Vries weer duizenden boeken te koop aangeboden. Het gaat om ze stig dozen waarin elk veertig tot zestig nieuwe boeken zit ten. Het gaat om boeken die meer dan twee jaar in de win kel hebben gelegen. Zij wor den met korting te koop aan geboden, omdat ruimte gemaakt moet worden voor de nieuwe najaarscollectie. Het betreft zowel literatuur van Nederlandse en buiten landse schrijvers, als lees boeken voor kinderen, pren tenboeken, spannende boeken, tuinboeken, hobby- boeken en geschiedenisboe ken. Tijdens de boeken markt wordt ook een aantal Zeeuwse boeken extra goed koop aangeboden. Bezoekers van het evenement worden 's morgens ontvangen met kof fie en 's middags mi glaasje rode of witte wijn of jus d'orange. De tuin-boe kenmarkt is van 9.30 tot 16.30 uur. VSB verrast kinderafdeling Emergis KLOETINGE - De kinderafdeling van het psychia trisch ziekenhuis Emergis in Kloetinge kreeg van de VSB Bank een boekenpakket. De boeken werden overhandigd door de Zeeuwse voorleeskampioene Rosanne van Stuyvenberg uit Nieu werker k. Het pakket dat Rosanne van Stuijvenberg in Emergis uit reikte omvatte vijfti boe ken van de tien meest voor gelezen kinderboekenschrijvers D« VSB Bank stelde het bot k. pakket beschikbaar ome ze zich achter de doel.-*' m- gen van de Stichting 1 stelt. Die probeer., onder meer door de Nationale Voorleesdag, het lezen bij kinderen te bevorderen. Zij werd vorige maand voor leeskampioene tijdens de provinciale voorrondes, die mede mogelijk werden ge maakt door de VSB Bank. Rosanne zit op mytylschool De Sprienke in Goes. Zij neemt vandaag, 22 mei, deel aan de finale van het natio nale Voorleeskampioen- schap in Utrecht, waar ze het moet opnemen tegen de voor- leeskampioenen van de elf andere provincies. Advertentie NIEUWERKERK - Iedereen die belangstelling heeft voor zelfgemaakte poppen is in het pinksterweek- einde welkom in de woning van poppenmaakster Alie Mol in Nieuwerkerk. Gedurende drie dagen houdt de poppenmaakster open huis om haar tyerk in privé- sfeer aan het publiek te to nen. Vrijdag 24 mei, zaterdag 25 mei en maandag 27 mei twee de pinksterdag kunnen be langstellenden van 13.00 tot 17.00 uur terecht in het pand Meeuwenlaan 15 in Nieuwer kerk. en functionaliteit Advertentie Boeken, serviezen, glazen, mooie dingen, de TV, de radio-CD unit, spullen die je in laden of achter deuren bewaart, zoals bestek, spellen, paperassen, foto's Omnia biedt ongelofelijk rijke mogelijkheden in prachtige systeem- wandkasten. Ook om ruimtes af te scheiden. Overal toepasbaar. Schitterend vormgegeven schoonheid in hout, glas en staanders van mat, veredeld staal. ;e bij Paavi^e 12000m2 showroom Marconistraat 15, 0113 220840 Rosanne van Stuijvenberg met het boekenpakket reikte namens de VSB Bank.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 19