'Niet vies van winst als dat maar leidt tot meer banen' Hoofdlijnen voor fietspaden uitgezet in Actieplan Fiets GioenRij< Actie voor zwerfkinderen Kiupplantcn Wedstrijd palingrokers 'Duiken is bewonderen, stropen is bedonderen' Natuurbeleidsplan voor zuidkust van Schouwen Insluiping DINSDAG 21 MEI 1996 NR 25978 3 Verwachting t/m zaterdag 25 mei gen, natte natuur, agrarische productie, mariene cultures en natuurgerichte recreatie wa ren de basisgegevens voor de Rijksuniversiteit om studie te verrichten naar de technische mogelijkheden van het gebied. Uitgangspunt is, de eertijds zo rijke en eigen Schouwse na tuur opnieuw te ontwikkelen. De typische Schouwse open heid van het boomloze, lage land met zijn vogels, de ruime vergezichten en hoge wolken luchten te versterken. Na de herinrichting zal een an der landschap ontstaan, dat niet lijkt op het landschap dat op enig tijdstip in de eeuwen na de bedijking door toedoen van de mens zich heeft ontwik keld. Door het voeren van een ander waterbeheer met ge bruikmaking van de zoute kwel uit de Oosterschelde zul len in het lage land landschap- secologische processen optre den, die vergelijkbaar zijn met die in het verleden. BRUINISSE - De Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking Bruinisse (WOB) gaat actie voeren voor de zwerfkinderen van Rio de Janeiro. Gepland staat een bomen-sponsoractie. Eerder voerde de WOB actie voor een kindertehuis in Sri Lanka. In Brazilië leven honderddui zenden kinderen in een uit zichtloze situatie. Vooral in en om grote steden als Sao Paulo en Brasilia betekent leven voor kinderen niet meer dan overleven. Zwervend over straat scharrelen zij hun kostje bij elkaar. Soms proberen ze wat geld te verdienen, maar vaak kunnen ze niet anderen dan bedelen of stelen. De Stichting Brazilië Zending wil proberen de situatie voor de kinderen te verbeteren en is sinds augustus 1995 in een te huis bezig met het nieuwe pro ject Vista Alegre. Voor de kin deren wordt een dagpro gramma gemaakt. Een groep komt in de tuin werken, ter wijl een andere groep in de be zemmakerij aan de slag gaat. De stichting is al ruim dertig jaar werkzaam in diverse plaatsen in Brazilië. Het geld dat de WOB inzamelt wordt besteed aan speeltoe stellen die op het terrein van het tehuis worden geplaatst. De Bruse werkgroep wil Aart en Elly Sijl, werkzaam in een jongenshuis in Sao Gonzalo, steunen bij hun plan om 400 fruitbomen te planten op het terrein bij het tehuis. De WOB wil die bomen gaan sponsoren. Elke sponsor krijgt een certifi caat. Advertentie HABO RENESSE jchittcrende Hoqezoom 100. Renesse Tel.: 0111 46 27 91 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp.8 graden Mid. temp. 16 graden Windkracht z.west 5 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht z.west 4 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 22 mei Zon op 05.35, onder 21.36 Maan op 09.59, onder 00.38 23 mei Zon op 05.34, onder 21.37 Maan op 10.59, onder 01.11 Eerste kwartier: 25 mei (16.14) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen wisselen stapel wolken en zon elkaar regelmatig af. Ondanks de zon komt het kwik niet veel hoger dan een graad of 15. Van uit het (zuid)westen wordt de ko mende dagen relatief koele Oceaan- lucht aangevoerd. Van tijd tot tijd passeert er in die zuidwestelijke stroming een frontale storing of bui- engebied. Met name donderdag is dat het geval. Morgen bereikt de be wolking die hierbij hoort, later op de dag het westen van het land. Ook neemt de neerslagkans toe. Het grootste gedeelte van de dag is het toch droog, al zou een enkele stapel wolk net tot een buienwolk kunnen uitgroeien. Na morgen verandert er weinig aan dit beeld; wisselend be wolkt weer en af en toe een bui. De wind neemt zo nu en dan toe tot vrij krachtig en de temperatuur blijft met gemiddeld 16 graden net iets onder de maat. KERKWERVE - Tegelijkertijd met de tweejaarlijkse rommel markt van de Nederlandse Hervormde Kerk wordt in Kerkwerve op zaterdag 25 mei het eerste Zeeuwse Paling- rookkampioenschap gehou den. De deelnemers aan het rook- kampioenschap krijgen ieder zes gemerkte wedstrijdpalin gen, die ze met hun zelf meege brachte materiaal op hun eigen wijze kunnenToken. Aan het. èind van de wedstrijd worden drie palingen door een deskundige jury beoordeeld, waarna de Zeeuwse Kampioen 1996 bekend wordt gemaakt. Het evenement begint om 9.00 uur en eindigt omstreeks 16.00 uur. De plaats van het evene ment is de dorpsring van Kerk werve. Vrijdag Zaterdag Pakkende tekst voor stickers duikers SCHARENDIJKE - Een pakkende tekst op stickers van Onderwatersport District Zeeland (ODZ), de regionale organisatie van circa twee duizend duikers, moet van nu af aan duidelijk maken dat Zeeuwse sportduikers niets met stropen van doen hebben en willen hebben. Zaterdag 25 mei wordt in Duikcentrum de Grevelingen in Scharendijke de sticker met slogan gepresenteerd in aan wezigheid van gedeputeerde voor recreatie, J. G.. vanZwie- ten. De stickertekst 'Duiken is be wonderen, stropen is bedonde ren', komt voort uit een prijs vraag die Onderwatersport District Zeeland onder de aan gesloten leden heeft gehouden. Doel van de prijsvraag was het opstellen van een stickertekst die moet aangeven dat Zeeuw se duikers met het stropen van vistuig en kreeft niets van doen hebben en willen hebben. P. Sandkuijl uit Hulst kwam als winnaar uit de bus met voornoemde tekst. De presentatie van de sticker vindt op 25 mei plaats in Scha rendijke en zal daarna worden verzonden aan alle aangeslo ten leden van ODZ en de han del. Aan de provincie Zeeland zal worden verzocht de sticker mee te zenden bij elke nieuw af te geven Zeelandvergunning voor duikers. Dat zijn er jaar lijks zo'n zeven- tot tiendui zend. ODZ hoopt hiermee een bijdrage te leveren aan het beëindigen van de controverse tussen de sportduikerij en de beroeps visserij in Zeeland. Paul Rosenmöller bij presentatie GroenLinks in Zierikzee: Ben Hoexum, Heieen van der Stap en Paid Rosenmöller bij de presentatie van de nieuwe afdeling van Groen Links in Zierikzee. (Fo to: Marijke Folkertsma) MIDDELBURG - Gedeputeerde staten hebben een visie ontwikkeld aangaande de waterhuis houding aan de zuidkust van Schouwen. Dit is tevens de Zeeuwse uitwerking van het Natuur beleidsplan. Het plan is ter kennis gebracht van de Landinrichtingscommissie Schouwen-oost. ZIERIKZEE - „Het is goed, als bedrijven winst maken, daar ben ik echt niet vies van," zei Paul Rosenmöller, Tweede Kamerlid en fractievoor zitter van Groen Links, gisteravond in het MFC in Zierikzee. „Wel verwacht ik dan, dat zo een bedrijf ruimte gaat maken in arbeidsplaatsen. De laatste jaren werd er te veel in technologie en automatisering geïnvesteerd. Er moeten be tere instrumenten komen om werkgevers hun winst in werkgelegenheid te laten investeren." Met het oog op de nieuwe ver kiezingen in verband met de herindeling, heeft een aantal Groen Links-aanhangers de koppen bij elkaar gestoken om tot de oprichting van een nieu we afdeling van Groen LFriks' op Schouwen-Duiveland te ko men. Toen zich ook ^en lijst trekker in de gedaante van He- leen van der Stap uit Zierikzee aandiende, kon het plan con creet worden uitgevoerd. Om een extra feestelijk tintje aan de geboorte van de nieuwe par tij te geven, werd de voorman van Groen Links, de onlangs tot beste politicus van het jaar uitgeroepen, Paul Rosenmöl ler uitgenodigd voor een ken nismakingsronde met deze nieuwe afdeling. Op de avond waren zo'n veer tig belangstellenden afgeko men. Paul Rosenmöller pre senteerde Groen Links als een partij van politiek met peper. Volgens Groen Links doen de vier grote partijen hun best om zo veel mogelijk op elkaar te lijken. Hij noemt het milieube leid van deze regering ad hoe en zonder visie. Het milieu en verdeling van arbeid liggen de partij van Rosenmöller na aan het hart. ,,Wij staan achter de minder bedeelden," aldus Ro senmöller. Armoede ,,De regering zou er goed aan doen om het bestaan van ar moede in dit land te erken nen," aldus Rosenmöller. ,,De bonden en de kerken hebben dat al lang gedaan, bij de rege ring moeten ook de ogen open gaan. Tweehonderdduizend huishoudens in Nederland zit ten in financiële problemen, daar moet je je als overheid voor schamen. Het wordt tijd, dat er een structureel ant woord van deze regering komt op de armoede in Nederland. We komen een miljoen banen te kort. Er moet een herverde ling van schaars goed komen, namelijk dat van betaalde ar beid. De bonden hebben in alle afgelopen jaren bewezen in de zen verantwoordelijkheid te willen dragen. Van een rege ring mag ook verantwoorde lijkheid hierin gevraagd wor den," vindt de Groen Links voorman. Arbeid is meer dan alleen in materiële zin belangrijk, het emancipeert mensen ook, in zijn contacten met anderen," aldus Rosenmöller. De Groen Links fractievoorzit ter gaf de nieuwe afdeling goe de raad mee. Hij voorziet dat er oppositie gevoerd moet wor den. „Altijd weer is van belang om de achilleshiel van je tegen stander te vinden en die is er altijd. Niet afbreken maar dan aangeven hoe jij het beter zou doen, dat moét je kracht zijn. Het debat op de vierkante me ter is belangrijk. Je moet hel der profileren, wat je nu eigen lijk wilt. Je kunt ook met iets minder genoegen nemen, als je daarmee je doel bereikt. Wij weten waar we voor vechten. Mensen, die het wel redden, daar hebben we de VVD voor," onderwees Rosenmöller zijn nieuwbakken afdeling. „Groen Links moet het hebben van onderlinge lokale contac ten, gevoed worden uit de ba sis." Rosenmöller ging nog uit gebreid in op een schoner milieu, met het principe 'de vervuiler betaalt', beter open baar vervoer en milieuvrien delijke landbouw. Uit het pu bliek werd een aantal vragen gesteld. Asielbeleid Een van de vragenstellers was een asielzoeker uit Iran. In een emotioneel betoog vertelde hij een grote som geld betaald te hebben om naar Nederland te kunnen vluchten. Nu krijgt hij hier van de overheid te horen, dat Iran een veilig land is en dat hij terug kan, terwijl ieder een weet hoe het ervoor staat in Iran. Rosenmöller vertelde, dat de staatssecretaris zich in haar besluiten, over het wel of niet veilig achten van een land laat raden door de ambassa deurs ter plaatse. „Het aan scherpen van het asielbeleid maakt soms ook mede een poli tieke keuze." Een medewerk ster van het Asielzoekerscen trum bracht hem nog de situatie van de Somalische vluchtelingen, die in honger staking zijn gegaan onder de aandacht. Rosenmöller zegde toe, aandacht aan de genoemde punten te zullen besteden in politiek Den Haag: „Stille di plomatie werkt soms beter." Duidelijk beleid Een vertegenwoordiger van de Landelijke Stichting Ouders van Druggebruikers vroeg bij de nieuwe afdeling aandacht voor het opnieuw socialiseren van jonge verslaafden. „Het probleem wordt door de plaat selijke overheden hier wegge stopt, zo van zo iets gebeurt hier niet," vertelde hij. „Het is de hoogste tijd dat er in de nieuwe gemeente een duidelijk beleid komt. Want het komt hier wel zeker voor." De nieu we afdeling van Groen Links zegde toe hier aandacht aan te zullen besteden. In het plan zal ruim 650 ha agrarische grond ten dienste komen van natuurontwikke ling. De Landinrichtingscom missie heeft een eigen verant woordelijkheid ten aanzien van de herinrichting van Schouwen-oost. Het project is volgens de provincie een uniek natuurontwikkelingsproject en kansrijk om gefinancierd te worden. Als het geheel te hoog gegrepen zou zijn, kan er terug gekoppeld worden naar een eenvoudiger plan. Zowel voor het rijk als de pro vincie zal de Gebiedsvisie uit gangspunt zijn voor herinrich ting van het kustgebied tussen Serooskerke en Zierikzee. Een adviserende projectgroep be staat uit vertegenwoordigers van landbouw, natuur en vis serij, het waterschap, de Zeeuwse Milieu Federatie en de natuurbeherende instan ties. Ontwikkelen van gebiedsei- OUD-VOSSEMEER - bij de po litie werd aangifte gedaan van insluiping in de woning bij een sigarenwinkel in Oud-Vosse- meer. Volgens de politie zouden vier donker gekleurde' mensen - twee vrouwen en twee mannen - de winkel ingegaan zijn en terwijl één van hen de winke lierster bezig hield heeft een ander vermoedelijk en geldbe drag weggenomen. Fietspad Scharendijke richting Zierikzee op verlanglijst vervoerregio Zeeland MIDDELBURG - De afdeling Verkeer en ver voer van de provincie is met de webbeheerders in de provincie Zeeland in overleg getreden om met hen te overleggen, hoe ze plannen - neerge legd in het Actieplan Fiets van de Vervoerregio - tot uitvoer kunnen brengen. leemtes in het fietsnetwerk zijn in het actieplan aangege ven. Om het comfort voor de fiet sers te verbeteren, zal in 1997 voortgegaan worden met het aanbrengen van een nieuwe laag asfaltbeton op tegelfiets paden. Het beleid is om de bin nenwegen autoluw te maken en het bieden van extra ruimte voor het gebruik van de fiets wordt doorgezet. Er worden in de toekomst maatregelen ge nomen, om vermindering of re gulering van het toeristisch au toverkeer te regelen. Milieu vriendelijker vervoermidde len worden vanuit de provin cie gestimuleerd. Het Fiets- coördinatiepunt wil een beter diefstalpreventi beleid en een algemeen stimuleringsbeleid om meer de fiets te pakken, in Blaats van de auto. s stellen de staten voor om voor het in te stellen Fietscoör- dinatiepunt voor een periode van twee jaar een bedrag van 100.000,-te reserveren. In het plan wordt het verlang lijstje van de afdeling Verkeer en vervoer, aangaande het fietsverkeer kenbaar ge maakt. In deze regio staat ook een veiliger route voor fietsers vanuit Scharendijke richting Zierikzee en omgekeerd op de nominatie. De provincie wil, om het fiets verkeer te bevorderen, een Fietscoördinatiepunt instel len. Dit om de bevordering van het fietsverkeer daadwerke lijk de nodige aandacht te ge ven. In de praktijk is namelijk gebleken, dat het veel energie kost om een op papier geaccep teerd plan ook tot uitvoering te brengen. Utilitair De onderzoekers hebben on derscheid gemaakt tussen uti litair, dat is woon/werk/ school-fietsverkeer en recre atief fietsverkeer. Met recre atief verkeer bedoelt men rondrijroutes, die men voor zijn plezier kiest. Bij het utili tair fietsverkeer zal men door gaans voor de kortste weg naar werk of huis kiezen. Autover keer moet, volgens het plan, op bepaalde wegen worden gecon centreerd en andere wegen moetert door minder of geen autoverkeer geschikt gemaakt worden voor fietsers. Voor Schouwen-Duiveland staat er zo het een ander op het verlanglijstje wat betreft de infrastructuur voor fietsers. Uit bijgaande kaart blijkt, dat nog niet alle kernen over een goede fietsverbinding -met de centrumgemeente Zierikzee beschikken, de plaats waar veel schoolgaande jeugd op de fiets naar toe gaat. Scharendij ke, Brouwershaven en Drei- schor hebben geen fietspaden of beschermde fietsroutes voor het woon/werk- fietsverkeer, richting Zierikzee. Ook een veilige fietsroute Brouwersha ven richting Burgh-Haamste- de blijkt gewenst. Al deze Voor het ivoon/werk/school-fietsverkeer staan met stippellijnen de gewenste nieuwe fietspaden ge projecteerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3