PTT Telecom dieper in de problemen met beveiliging Celstraf geëist voor aanranding in de bus De haringvisserij moet van Greenpeace meteen stoppen Exportverbod van Brits rundvlees blijft intact Problemen bij sociale diensten bijna opgelost Na 06-fraude nu ook gratis bellen in telefooncel Premies Prijzen Cannes Diana koopt flat Jackie 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tegen jongeman Reimerswaal ROTTERDAM (ANP) - Wegens aanranding en bedreiging van een groot aantal meisjes in trei nen en streekbussen in het hele land heeft offi cier van justitie mr. L. Ronsel maandag voor de rechtbank in Rotterdam zeven maanden gevan genisstraf geëist tegen een 19-jarige inwoner van Reimerswaal. De eis is gelijk aan het voorar rest. De jongen wordt verdacht van ruim twintig aanrandingen van meisjes, die vrijwel steeds gepaard gingen met ernstige bedreigingen. De 19-jarige reisde negen maanden achter een met het openbaar vervoer door het land om met meisjes in contact te komen. In treinen en streekbussen sprak hij zijn slachtoffers aan, waarbij hij obscene taal uit sloeg. Als de slachtoffers, in leeftijd variërend van 12 tot 21 jaar, zeiden niet van de avan ces gediend te zijn, greep hij ze bij borsten en geslachtsdelen. Vervolgens schold hij de meis jes uit en dreigde hen met een pistool of kettingzaag om het leven te brengen als zij hem niet lieten begaan. Ook te hplp geroepen medewerkers van de vervoersbedrijven voelden zich door de jongen bedreigd. ,,U heeft een spoor van geeste lijke vernieling achtergela ten", hield rechter mr. R. Ha- entjes de zwijgzame verdachte voor. Verschillende slacht offers durven sinds de aanran ding niet meer met de trein te reizen. Hun lichamelijke inte griteit is aangetast en ze heb ben trauma's opgelopen." Dp jongeman was in 1994 al tot een celstraf van zes weken voorwaardelijk veroordeeld wegens afpersing, diefstal en bedreiging. Vorig jaar ver plichtte het gerechtshof in Den Haag hem al tot gedwongen be handeling in een psychiatri sche inrichting wegens een aantal andere zedenmisdrij ven. Uitspraak op 3 jury.. Zeven landen tegen versoepeling BRUSSEL (ANP) - De Britse pogingen om een versoepeling van het exportverbod voor hun rundvlees te verkrijgen, zijn maandag ge strand. Londen had gehoopt met een verdubbe ling van het slachtprogramma de Europese partners hiervoor te winnen. Maar zeven landen, waaronder Nederland, bleven' zich vol gens bronnen bij het Perma nent Veterinair Comité, dat maandag bijeen was in Brus sel, verzetten tegen het vrijge ven van afgeleide producten. Nederland eiste handhaving van het uitvoerverbod op sper ma. Zolang de Britten geen garan ties kunnen geven dat.het zaad van BSE-vrije bedrijven komt, mag dit niet worden vrijgege ven, zei minister Van Aartsen. Wetenschappers weten nog steeds niet hoe de gekke-koei- enziekte wordt overgedragen, onderstreepte de bewindsman maandag. De Europese Commissie stelde vorige week voor gelatine, talg en sperma uit te zonderen van het exportverbod, om een ge baar te maken naar de Britten. In antwoord daarop maakte de regering in Londen dit week einde bekend bereid te zijn het aantal te vernietigen dieren te verdubbelen van 42.000 naar ruim 80.000 stuks. Slecht onderbouwd Desondanks bleven de Europe se partners in het yeterinair co mité zich maandag verzetten tegen een verspoeling van het exportverbod. Naast Neder land waren dat volgens inge wijden Duitsland, Luxem burg, België, Spanje, Portugal en Oostenrijk. De meeste vin den de plannen van Londen te weinig overtuigend en slecht onderbouwd. Volgens minister Melkert DEN HAAG (ANP) - Minister Melkert (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) denkt dat de auto matiseringsproblemen waarmee veel gemeen telijke sociale diensten kampen grotendeels achter de rug zijn. De situatie is bovendien niet van dien aard dat de gemeente lijke taken om bijstandsge rechtigden weer aan de slag te helpen en uitkeringsfraude te bestrijden onder druk zouden staan. Melkert heeft dat dins dag aan de Tweede Kamer ge schreven. Onlangs bleek dat de automa tisering bij veel sociale dien sten niet van een leien dakje gaat. De problemen komen deels door de nieuwe Algeme ne bijstandswet, die per 1 janu ari is ingevoerd. Die wet ver plicht de gemeenten tot meer inspanningen om bijstandsge rechtigden weer aan het werk te krijgen. Ook krijgen de so ciale diensten meer beleids ruimte bij het bepalen van de uitkeringen. Melkert schrijft aan de Kamer dat de gemeenten negen maan den de tijd hebben gehad zich op de nieuwe wet voor te berei den. Bovendien heeft de minis ter geregeld overlegd met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 22 mei 07.30 154 01.15 -155 19.35 137 13.25 -128 23 mei 08.05 144 01.55 -153 20.05 128 14.00 -124 ROOMPOT BUITEN 22 mei 05.50 157 00.00 -149 18.10 138 12.15 -123 23 mei 06.30 143 00.40 -145 18.50 125 12.50 -116 BRUINISSE 22 mei 07.40 162 01.15 -163 19.35 147 13.30 -136 23 mei 08.10 155 01.50 -160 20.15 138 14.05 -130 WEMELDINGE 22 mei 07.35 161 01.15 -160 19.40 145 13.25 -133 23 mei 08.05 152 01.50 -158 20.10 135 14.05 -128 Doodtij: 27 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - De problemen voor PTT Telecom rondom de beveiliging van het tele foonnetwerk in Nederland stapelen zich op. Vandaag, dinsdag, maakte de redactie van het computerblad Wave-magazine bekend dat com puterkrakers er ingeslaagd zijn de geheime nummers van meer dan duizend telefooncellen te kraken. Met die nummers is het moge lijk gratis gesprekken naar het buitenland te voeren. Ook bin nenlandse gesprekken zijn via de eigen PTT-voorziening Voice Response System moge lijk. In het weekeinde bleek dat in breken op het telefoonnet, on danks jarenlange ontkennin gen v»an PTT Telecom, wel mogelijk is. Ook bleek dat het bedrijf zelf al in 1989 een der gelijke fraude had ontdekt. Criminelen kunnen argeloze abonnees torenhoge rekenin gen voor nooit-gevoerde ge sprekken met seks- en babbel- lijnen bezorgen door de tele foonkabel op te graven en daar een automatische nummerkie zer naar 06- en 00-lijnen aan te verbinden. Bij de ontdekte fraude in 1989 in schakelkas ten van de PTT waren bedrij ven in de Rotterdamse Spaan- sepolder het doelwit. A. de Bruijn van de stichting Preventie Economische Crimi naliteit (PEC), die zaterdag de fraude met de telefoonkabel toonde, zei maandag dat hij zeer binnenkort ook grootscha lige fraude met het mobiele netwerk van PTT Telecom zal aantonen. In Wave-magazine zeggen com puterkrakers, ook wel hackers genoemd, dat zij gebeld heb ben naar de Automatic Num ber Identification van PTT Te lecom zelf. Als zo'n gesprek plaatsvindt vanuit een tele fooncel, geeft een computer stem automatisch het nummer van de desbetreffende cel. Ver volgens is het mogelijk met dat nummer via 06-lijnen van PTT Telecom zelf binnen- en buiten landse gesprekken te voeren op kosten van de telefooncel, de PTT dus. In het hackerblad 't Klaphek is een lijst met ruim duizend nummers van tele fooncellen gepubliceerd. De hackers zouden over nog meer nummers beschikken. Eigen nummer Woordvoerder M. Zellenrath van PTT Telecom zei dinsdag dat het bedrijf druk bezig is te achterhalen hoe de hackers aan de nummers van de cellen gekomen zijn. In het buiten land zijn de telefoonnummers van cellei} openbaar, maar in Nederland is dat volgens Zel lenrath om onduidelijke rede nen nooit zo geweest. Een cel heeft een eigen nummer zodat PTT Telecom storingen kan controleren, denkt Zellenrath. Uitzoeken ,,We moeten uitzoeken wat hier gebeurd is. Als we dat we ten kan een maatregel zijn dat we onmiddellijk alle nummers van telefooncellen wijzigen. Overigens weet ik tot nu toe niet dat er een 06-voorziening bestaat waarbij het nummer van de cel genoemd wordt als je vanuit die cel belt", aldus de woordvoerder. Hij wijst er wel op dat de PTT-operator bij het aanvragen van een collect call- gesprek het nummer zou moe ten controleren. Als dat ge beurt en de aanvrager belt uit een cel, dan klinkt er een waar schuwingssignaal waarmee de PTT de fraude ontdekt. DEN HAAG - Minister Borst wil dat de premies voor sociale zekerheid o'mlaag en de pre mies voor de volksgezondheid omhoog gaan, als definitief blijkt dat de beoogde 1,3 pro cent groei van kosten in de ge zondheidszorg niet gehaald kan worden. CANNES (AFP) - De Gouden Palm voor de beste film van 1996 is op het 49e filmfestival in het Franse Cannes toege kend aan Secrets en Lies van de Brit Mike Leigh. De grote prijs van de jury ging naar Breaking the Waves van de Deen Lars von Trier. Beste actrice was volgens de internationale jury de Britse Brenda Blethyn voor haar rol in Secrets en Lies. Daniel Au- teuil en Pascal Duquenne moesten de titel van beste mannelijke hoofdrolspeler de len. Auteuil en Duquenne kre gen hun eerbewijzen voor hun spel in Le 8e jour van de Belg Jaco van Dormael. LONDEN (AFP) - De Britse prinses Diana overweegt voor ruim zeven miljoen dollar het appartement van wijlen Jac kie Onassis aan de Fifth Ave nue in New York te kopen. Lady Di wil het grootste deel van haar tijd in de Verenigde Staten doorbrengen, omdat zij meent dat ze in Groot-Brittan- nië niet wordt gewaardeerd. Dat meldt de Britse krant Dai ly Star dinsdag. De prinses staat op het punt te scheiden van de Britse kroon prins Charles. Het beoogde ap partement verwierf Jackie On assis na de dood van haar eerste man, president John Kennedy. Haringstand Noordzee zou ver onder minimum liggen DEN HAAG (ANP) - De milieuorganisatie Greenpeace vindt dat de haringvisserij op de Noordzee met onmiddellijke ingang moet stoppen. Volgens de organisatie blijkt uit nieuwe Europese cijfers dat de haringstand momenteel met 500.000 ton ver onder het ]bio- logisch minimum van S00.000 ton ligt. De organisatie doet de op roep aan de vooravond van het haringsèizoen. Het actie schip Sirius voert momen teel actie voor de Schotse oostkust tegen industriële visserij in kwetsbare delen van de Noordzee. De haringstand in de Noord- zee staat overigens al jaren onder druk. Vorig jaar nog concludeerde het Rijksinsti tuut voor Visserij-Onder zoek (RIVO) dat de neer waartse trend zal doorzetten. In 1995 was spra ke van een stand die zich rond het biologisch mini mum bewoog. Volgens Greenpeace is de huidige situatie te vergelij ken' met die in de jaren ze ventig. Ook toen was de ha ringstand bijzonder laag. De vangst is daarop zes jaar lang gesloten. In de visie van de milieuorganisatie is het ook nu de hoogste tijd voor een noodplan voor de visse rij. Alle bedreigde visstan den moeten vijf jaar krijgen om op een aanvaardbaar ni veau terug te keren en het mes rqoet drastisch in de in ternationale vissersvloot, al dus de activisten. De Noord- zeeconferentie in maart 1997 moet zo'n noodplan bekrach tigen, zo vindt Greenpeace. Najaar Het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Vis serij kent de jongste cijfers die Greenpeace aandraagt. Volgens een woordvoerder van het ministerie gaat het echter wel om voorlopige ge gevens van een groep Euro pese visdeskundigen. Zij vergaderen daar binnenkort verder over. De wetenschap pers zullen pas in het najaar met een officieel advies ko men voor de Europese Com missie. Op basis daarvan zullen dan in december de vangstqouta voor 1997 wor den vastgesteld' door de vis serijministers. Overigens besloten de ministers vorig jaar tot hogere quota voor bepaalde vissoorten dan dat visdeskundigen bepleitten. Afspraken Een onmiddellijke stop van de haringvangst in de Noord zee is volgens LNV geen reë le optie. Over de huidige vangstactiviteiten en de daarbij behorende quota zijn tenslotte al eerder Europese afspraken gemaakt, mede op basis van weténschappelijke gegevens. „Die afspraken kun je niet zomaar halver wege even afbreken", aldus de zegsman. 'Niet aan wal' De Nederlandse Vissers Bond laat weten „niet aan de wal te gaan liggen". Volgens de woordvoerder moeten de nieuwste gegevens eerst maar eens behoorlijk be sproken worden door alle partijen. De oproep van Greenpeace is volgens de bond dan ook volstrekt niet aan de orde. UTRECHT - De Europese pre mière van Steve Reichs Pro verb lijkt de grootste verras sing van de vijftiende editie van het Holland Festival Oude Muziek. De hedendaagse com ponist Reich schreef het werk mede in opdracht van het festi val in Utrecht. LEEUWARDEN - De recht, bank in Leeuwarden heeft dinsdag de proefboringen in de Waddenzee door de Nederland se Aardolie Maatschappij. (NAM) verboden. Het ministe rie van Economische Zaken had voor de boringen wel toe stemming aan de NAM gege ven. DEN HAAG - Lou Bandy en Willy Derby krijgen een ge denksteen in de Haagse Schil derswijk, op de plaats waar hun geboortehuis stond. Me vrouw L. Berendsen-Dieben, de dochter van Lou Bandy, onthult op II juni de steen in de Limburg van Stirumstraat. Suske en Wiske -v 1 I "ROBOTKOP" door Willy Vandersteen In hoe is het randaaj met mi dm ore sipnore lambikske Ptlijn nam is la Chinchillatk ben nieuM hier U ziet er stralend uit Daarom hom ik u halen Idy jaan passejp are Mandelen Buiten straalt het zonnetje 6aan uu Man delen Up p Samen Hatu ralmenieha tuur lijkHaar eerst kryjt u no$ een spuitje, om te versterken Om je inslaap te spuiten, stomme idioot j o-' Ziezo hu noj lekker inpakken uanteris een beetje uwd Ida/'nstuk! Dal zou Stdoma moeten vendie zoo weer pisnydif zun ran ja loe zie turnt... Dinsdag 21 mei Zierikzee Fietstocht voor senioren. Vanaf: sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Vergadering werkgroep ontwikkelings samenwerking Zierikzee in de commissiekamer van het stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering raadscommis sie ruimtelijke ordening. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brou.wershaven Afsluiting project kinderjury. Gymzaal. 11.15 uur. Dreischor Dorpsraadsvergadering. Dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 22 mei Zierikzee Vergadering algemeen bestuur Zuidhoek. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Excursie in de Zeepeduinen. Vertrek 13.30 uur bij poort Slot Haamstede. Renesse Vergadering algemeen bestuur Stichting Renesse. Kantoor Jan van Renesseweg25.19.00 uur. Zonnemaire Ledenvergadering Rode Kruis Brouwershaven. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 23 mei Zierikzee Bingo. ANBO-gebouw, Paternosterstraat. 14.00 uur. Haamstede Info-avond borstvoeding. J. Riemens aan de Repel 2. 20.00 uur. Scharendijke Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Bruinisse Verkoopactie banketartikelen van Open Jeugdwerk. Huis-aan-huis. Van 17.30 tot 19.30 uur. Vrijdag 24 mei Nieuwerkerk Open huis poppenmaakster Alie Mol. Meeuwenlaan 15. 13.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 25 mei Zierikzee Snuffelmarkt. Havenplein. 10.00-15.00 uur. Concert Cobraz in Podium Brogum. Voorprogramma: De Niro. 22.00 uur. Kerkwerve Zeeuwse Kampioenschap palingroken op rommelmarkt Nederlandse Hervormde kerk. 9.00 uur. Concert Oosterlands Fanfa re. 19.00 uur Westenschouwen Lions wandeltocht en fietstocht. Vanaf paviljoen De Rotonde. Inschrijven vanaf 10.30 uur. Haamstede Rommelmarkt t.b.v. aidspatiëntjes Roemenië. Rond Gereformeerde kerk aan de Platboslaan. 9.00 uur. Brouwershaven Pinksterconcert bij kaarslicht met mannenkoor Ons Koor. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Zonnemaire Ophalen 'rommel' voor markt in dorp en polder. Hele dag. Dreischor Snuffelmarkt op het Havenplein. Van 10.00 tot 15.00 uur. Schuddebeurs Fietsexcursie Natuur- en Vogelwacht. Vanaf parkeerterrein Mon Plaisir. 9.30 uur. Nieuwerkerk Open huis poppenmaakster Alie Mol. Meeuwenlaan 15. 13.00 tot 17.00 uur. Bruinisse verkoping t.b.v. Hervormde Gemeente in de Kijk- en Koophal aan de Industrieweg 7. Van 09.00 tot 12.00 uur. Zondag 26 mei Zierikzee voorstelling Wildekind (v/h Rijn en Trijn) in Aula MFC. 15.00 uur. Maandag 27 mei Zierikzee Voorstelling Wildekind (v/h Rijn en Trijn) in Aula MFC. 15.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2