Tekort Grevelingenschap loopt op naar 2,4 miljoen HÖLTY 'Een goed handelaar verkoopt niet voor dag van ijsheiligen' RUIT-JURKJE MOOI MEEGENOMEN VROME B' Eén fiets terug op kijkdag Aanrijding Brouwersdam Auto in sloot Auto gestolen Themaconcert Geraniums en 'rommel'vinden gretig aftrek Kosten voor gemeenten stijgen met 2023 gulden Vier auto's in haven 1 marine/wit of groen/wit lang model met splitjes van 149,- voor/99,- FASHION flAM 1S-19 7IFRIK7FF Wat maakt de supermarkt A P in Nieuwer- kerk anders dan de andere op ons eiland? Het antwoord gleed deze week in onze brieven bus. Het is het huisblad met de fraaie Neder landse naam The Shopping Times'. Natuur lijk zult u zeggen dat ook andere grootgrutters Allerhande bladen uitgeven. Toch zijn er op vallende verschillen. Neem nu het stukje van hoofdredacteur Marten Roorda. Wie zou ver wachten dat hij als redacteur van een winkel blad een stukje zou schrijven over de kwaliteit van de houten wasknijper komt bedrogen uit. A P wil laten zien dat daar mensen werken voor wie het leven meer is dan de winsten op wasmiddelen. Ze willen net zo gewoon als de klanten lijken. Het joviale gezicht van Marten maakt de harten week als hij ontroerend ver telt over zijn kleine Mathilde waar de jonge vader zó trots en zuinig op is dat hij elke avond nog zachtjes op haar kamertje gaat luisteren of ze nog ademt. En daarmee is-de warm- menselijke toon van het blad gezet. Ze heb ben bij A P ingezien dat de toonbank van de kruidenier vroeger zo gek nog niet was. Te genwoordig zijn de kletspraatjes over niks te kostbaar geworden. De cassières zijn zo ge programmeerd dat ze alleen maar 'Dat is dan veertig gulden' en 'Spaart u zegels' kunnen uitstoten. Om dat goed te maken wordt er op los gekwekt in de huisbladen van de winkels. Wie het blad doorbladert vindt heel wat klets- stof. In de rubriek Eigen-aardigheden staan allerhande verhaaltjes over meisjes die buik dansen, jongens die buitenaardse wezens verwachten en poezen die elke dag keurig op de wc kakken. Ofwel de Nieuwsdienst ver zorgd door het A P. Er zijn nog meer redenen die A P anders maken. Je kunt er ook een Anneke van 38, een Arno van 24 of een Maurice van 1 meter 85 krijgen. Ze staan nog niet opgesteld bij de vleeswaren maar wel zijn ze in de contactad vertenties van drientwintig eenzame zielen te vinden in het huisblad. De supermarkt van vandaag is meer dan een winkel waar je een doos eieren en een ons ham haalt. Maar wat klinken deze advertenties anders dan de on beschaamde lokroepen uit De Telegraaf. Het zijn allemaal gezellige van stukjes van be schaafde klanten die met 'Hallo!' beginnen en als hoogste vorm van genot een knuffeltje of een gezellige wandeling vragen. Een beetje pikant is wel die ene advertentie van een jon gen die een jongen vraagt, maar dat is iemand met een 'gebruinde huidskleur'. Uit het hoge Jos-van-Maanen-Pieterse-gehalte blijkt dat al deze mensen uit dezelfde pen van een re dacteur vloeien. Je kunt natuurlijk kniesoren en vaststellen dat geen van deze mensen, die soms geen naam én geen leeftijd en zelfs geen sexe hebben, op deze aardbol rond wandelt. Toch vertelt de keuze van deze ru briek veel over de filosofie van het moderne winkelbedrijf. Bij A P laten ze zien dat voor hen geluk meer is dan een kilo Eigenheimers. En mochten er door A P ooit twee zielen aaneengesmeed worden, dan is de kans van een extra pak luiers in de toekomst niet uitge sloten. Maar het meest opvallende is toch wel het stukje van meneer Erivan Haub. Hij de is eige naar van alle A P supermarkten. Maar hij is zo gewoon! Ook hij schrijft niet over een spe ciale aanbieding van verse hamlappen. Meneer Haub vertelt hoe geweldig hij het vindt om in het voorjaar weer buiten te zijn. Heerlijk op je terras; in je caravan of op je boot. Nadat hij deze geneugten beschreven heeft trekt hij ineens een ernstig gezicht. 'Het is toch goed om ook eens stil te staan bij de achtergrond van het Pinksterfeest. Het mooi ste deel vind ik het moment waarop mensen uit alle landen in dezelfde taal met elkaar spreken. Geen grenzen, maar in vrede leven. Een mooi ideeToen mijn vrouw deze me ditatie voorlas wilde ik het niet geloven. Reli gie mag tegenwoordig weer, schrijven de kranten. A P komt als eerste met een eigen pinkster-boodschap. Daar zullen ze in Zaan dam heel wat tegenover moeten zetten. Heerlijk in het zonnetje zitten, een pilsje in de hand en op het dek wat filosoferen dat alle mensen in vrede moeten leven, zo'n pinkster- preek gaat er bij in als verse boterkoek. Het preekje zal ik goed onthouden, het pilsje wil ik best bij A P halen. Maar heeft meneer Haub ook een straaltje zonneschijn in de aanbie ding? MAANDAG 20 MEI 1996 NR 25977 ZIERIKZEE - Er kwamen wel geteld zes mensen kijken op de Fietsenkijkdag bij de politie in Zierikzee. Eén ervan vond zijn rijwiel terug tussen de on geveer dertig fietsen die de af gelopen tijd op Schouwen-Dui- veland zijn gevonden. Jaarlijks komen bij de politie in Zierikzee tientallen fietsen terecht waarvan de eigenaar niet bekend is. De eigenaren van een aantal worden terug gevonden via de ingegraveerde postcode, terwijl naar andere fietsen nooit wordt gevraagd. SCHARENDIJKE - Op de wes telijke parallelweg van de Brouwersdam werd zondag middag een motorfiets aange reden door een personenauto. De personenauto, bestuurd door een 78-jarige inwoner van Ellemeet, kwam scheef het ta lud afrijden. Bij het oprijden van de parallelweg zag hij de dertigjarige motorfietser uit Heinsberg, die in de richting van Ouddorp reed, over het hoofd. De motorfietser kwam ten val, waarbij hij licht ge wond raakte. BROUWERSHAVEN - Op de Delingsdijk bij Brouwersha ven is vrijdagmiddag een 41-ja- rige inwoonster van Scharen- dijke met haar auto in de sloot terecht gekomen na een uit wijkmanoeuvre. Een 61-jarige inwoner van Zie rikzee reed over de Zuider- nieuwlandseweg, komende uit de richting Kerkwerve. Hij verleende op de kruising geen voorrang aan de voor hem van rechts komende Scharendijkse bestuurster. De vrouw probeerde de auto te ontwijken, maar raakte in een slip, reed de dijk af en kwam in de sloot terecht. Niemand raakte gewond. De wagen -moest worden weggesleept. Op de kijkdag zoals de politie die afgelopen zaterdag hield, konden mensen die hun fiets kwijt zijn geraakt kijken of de ze toevallig niet tussen de par tij op het bureau stond. Dat bleek dus één keer het ge val te zijn. Een inwoner van Haamstede vond zijn met Pa sen in Haamstede gestolen fiets, weer terug op het bureau. De politie houdt gemiddeld twee keer per jaar een Fietsen kijkdag. De volgende wordt gehouden na het zomerseizoen. BROUWERSHAVEN In Brouwershaven is in de nacht van zaterdag op zondag een au to gestolen vanaf het parkeer terrein bij de Nieuwe jachtha ven. De diefstal is gepleegd tussen zaterdagavond 21.45 en zon dagmorgen 10.45 uur. Het be treft een blauwe Volkswagen Golf 1.8, met het Belgische kenteken LPE-244. Dezelfde nacht werden ook in braken gepleegd in auto's in Renesse, Bruinisse (2) en op de Brouwersdam. Uit de auto's zijn onder andere geld, bank passen, waardepapieren en een surfplank gestolen. MIDDELBURG - Het Middel burgs Kamerkoor onder lei ding van Jan Schuurmans geeft op zaterdag 8 juni een voorjaarsconcert in de Kleine Zaal van de Concert- en Ge hoorzaal in Middelburg met medewerking van Hetty Boe- ijen, fluit. Het thema van dit concert is Vreemde Vogels. Het eerste werk Les chants de oiseaux van Clément Janequin is beroemd om de talrijke imi taties van vogelgezang. Ook in een werk van Thomas Weelkes kan de luisteraar vogels horen, zoals de leeuwerik, de lijster en de koekoek. Van Claudio Monteverdi staan twee werken op het programma. Aanvang 20.15 uur. pende vereniging, ook voor de jeugd', hield de Zierikzeese at letiekvereniging Delta Sport zaterdag een rommelmarkt on der de Beuze. De opbrengst be droeg 2300 gulden. „Beregoed, echt een wereld dag. We hebben nog nooit zo veel verkocht en verdiend," vertelt Petra van Kralingen van de vereniging. Ze zegt dat de hele dag door erg goed is verkocht aan de onverwacht vele belangstellenden. „Voor al de stekjes en boeken gingen grif van de hand," zegt ze. Voetbal Ook H. G. Vermeule van voet balvereniging Zierikzee heeft zich verbaasd over de grote toeloop op de rommelmarkt van deze vereniging vrijdag onder de Beuze. Ruim 1500 gul den kwam er binnen. Dat be drag komt ten bate van de jeugdafdeling van de voetbal vereniging. „Het was hartstikke druk. Normaal ligt de opbrengst rond de duizend gulden, maar nu dus aardig wat hoger. Boe ken, platen, kleine meubels, stoelen en potten pannen: Je kunt het zo gek niet bedenken of het werd verkocht," aldus Vermeule. Kerk De rommelmarkt van de Gere formeerde Kerk Brouwersha- ven/Zonnemaire was de enige afgelopen w'eekend die iets minder geld in het laatje bracht dan in voorgaande ja ren. De verkoping van onder meer allerlei 'rommel' en etenswaar in de loods van de gebroeders Van Ast in Brouwershaven bracht 11.000 gulden netto op. Een gedeelte van dit geld gaat naar de eigen kerk. Het overi ge wordt beschikbaar gesteld voor een zendingsproject in In dia. De markt voorzag ook in een veiling waarbij onder an dere een pendule, schilderij tjes en oude glaasjes werden verkocht. Vorig jaar opende het Grevelingenschap het recreatiegebied Kabbelaarsbank. Het tekort op de begroting van het schap is opgelopen tot 2,4 miljoen gulden. (Foto: Marijke Folkertsma) BROUWERSHAVEN - Het tekort op de begro- ting van Natuur- en recreatieschap De Grevelin- gen loopt in 1997 op van 2,3 naar 2,4 miljoen gul den. Dat blijkt uit de begroting voor 1997 van het schap. Het gemeentelijk aandeel stijgt met 2023 gulden. Het oplopen van het tekort wordt door verschillende fac toren veroorzaakt. Zo vallen de onderhouds- en beheerslas ten van Staatsbosbeheer 124.000 gulden hoger uit. Waar die stijging precies door ver oorzaakt wordt blijkt niet uit de toelichting op de begroting. De kosten van het natuurbe heer stijgen in 1997 ten opzich te van 1996 met een bedrag van 8750 gulden. Voor het overgro te deel wordt die stijging ver oorzaakt door hogere kosten van algemeen toezicht in de na tuurterreinen. De kosten van recreatiebeheer stijgen met een bedrag van liefst 115.300 gulden. Niet al leen zijn loon- en prijsindex ge stegen, maar ook het onder houd van steigers en hellingen valt kostbaarder uit dan ver wacht. Vuilverwijdering Het Grevelingenschap ziet zich verder voor hogere kosten ge plaatst voor de verwijdering van afval -14.000 gulden meer - en ook de kosten van algemeen toezicht zijn gestegen. De di recte onderhouds- en beheers kosten van het schap stijgen met een bedrag van 5.200 gul den. De heffing en invordering van parkeerbelasting vergt 25.000 extra en voor de heffing en in vordering van liggelden dient het schap' 11.000 meer uit te trekken. Volgens het Grevelin genschap blijft de bijdrage van de gemeenten binnen de richt lijnen van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG). Volgens die richtlijnen mag het gemeentelijk aandeel niet hoger zijn dan 101,7 procent van het gemeentelijke aandeel van de goedgekeurde begro ting 1996. Dat goedkeuren van de begroting ging overigens niet zonder slag of stoot. In di verse gemeenteraden werd flink gemopperd en om dat soort problemen in de toe komst te voorkomen wil het Grevelingenschap de deelne mersbijdragen voortaan jaar lijks indexeren. BOMMENEDE - In de haven van Bommenede heeft een duikploeg van .de brandweer Goes zaterdagmiddag vier ge stripte auto's boven water ge haald. Van drie van de auto's was bekend dat ze gestolen wa ren. De vierde auto is nog niet achterhaald. De politie werd op het spoor gebracht van de auto's door een opzichter van Staatsbosbe heer. Omdat het slot van het toegangshek van het terrein was geforceerd en er autores tanten op het terrein en in het water lagen, waarschuwde hij de politie. Deze op haar beurt schakelde een duikploeg van de brand weer Goes in. De duikers haal den vier gestripte auto's, alle vier Mercedessen, boven wa ter. Twee van de auto's zijn vrijdag gestolen in Oostkapel- le en Scharendijke. De derde werd op 13 mei gestolen in Zie rikzee. ZIERIKZEE - Zowel de jaarlijkse Geranium- markt zaterdag in Zierikzee als de diverse ei- landelijke rommelmarkten die afgelopen da gen zijn gehouden, trokken erg veel publiek en brachten vaak veel geld in het laatje voor de or ganiserende verenigingen of instellingen. Petra van Kralingen van atletiekvereniging Delta Sport zegt zelfs dat hun rommelmarkt zaterdag onder de Beuze in Zierikzee nog nooit zo goed is verlopen. Hoewel het koud was, stond menigeen al vroeg voor de rij en bloeiende geraniums, hor tensia's, afrikaantjes, knolbe gonia's en wat er al niet meer op de Geraniummarkt op de Mosselboomgaard in Zierik zee was te vinden. De markt wordt jaarlijks geor ganiseerd door de afdeling Schouwen-Duiveland van de Vereniging Groei en Bloei en kon zich ook dit keer weer in veel belangstelling verheugen. Bestuurslid J. P. Makkeuze vertelt dat de afdeling er voor al naar streeft speciale planten aan te bieden, zoals daar bij voorbeeld zijn bijzondere hosta's. „We Lhebben hier hoofdzakelijk eenjarig goed staan. De mensen willen tegen woordig weer meer kleur in de tuin," legt hij uit. Al dat fleurige goed kan eigen lijk nu pas de tuin in. De kans op nachtvorst, waar deze plan ten niet tegen zijn bestand, is voorbij. De ijsheiligen midden mei, gelden als een grens. „Een goed handelaar verkoopt dit soort planten dan ook niet voor de ijsheiligen. Of hij moet er duidelijk bij vertellen wat er fout kan gaan," meent Mak keuze. Elk jaar nodigt de vereniging een aantal handelaren uit om in Zierikzee te komen verko pen. Bijna altijd zijn dat de zelfde. „Ze verkopen geen rot zooi en de sfeer is altijd goed," vindt de voorzitter. Naast de handelaren waren ook de plaatselijke afdelingen van de Vlinderstichting en de Vereni ging tot Bevordering der Bij enteelt aanwezig met een stand. Groei en Bloei verkocht onder meer stekken, terwijl een particulier met een geurige kraam kruiden en mosterd stond. Atletiek Onder het motto 'Een goed lo- Advertentie Op de Geraniummarkt werd voornamelijk éénjarig goed verkocht. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5