Geslaagde Renessedag trekt vooral 's morgens veel volk Bruniversails trekt helft minder bezoekers door het slechte weer Ziekte oesters verwoest voorraad Grevelingenmeer Twee doden bij frontale botsing N59 Oude-Tonge Snelheidscontroles Haamstede, Scharendijke en Serooskerke Diefstal uit auto's Illegale kampeerders beboet SUPERMARKT VAN HET JAAR VERSE SPINAZIE Kop/staart aanrijding Haamstede MAANDAG 20 MEI 1996 NR 25977 3 Para's laten verstek gaan vanwege slecht zicht De Lynxk-helikopter van de Koninklijke Marine boven de haven van Bm. Door een zeer korte sluitertijd van de fotocamera lijkt het alsof de rotorbladen van de helikopter stil staan. (Foto: Joop van Houdt) BRUINISSE - Geen zeven- tot tienduizend be zoekers, maar vier- tot vijfduizend kwamen vrijdag en zaterdag op het Bruse watersporte venement Bruniversails af. Die vijftig procent minder was voornamelijk te wijten aan het slechte weer. Regen zorgde vooral zaterdagmor gen voor een dip in het bezoekersaantal, terwijl de parachutisten van het Korps Commando Troepen voor de opening vrijdagmorgen ver stek lieten gaan. Dit omdat het zicht te slecht was. Door het slechte weer waren betrekkelijk weinig boten op het water. „En van die recre atiezeilers moet je het toch ook hebben. Ze leggen aan en ko men naar de walactiviteitèn. Maar dat was er dit keer, dus, nauwelijks -bij,','meldt J. M. van Veldhuizen, voorzitter van de Stichting Brum versails. Van Veldhuizen zegt dat het vrijdag nog wel meeviel met het aantal bezoekers, maar dat het vooral zaterdagmorgen toen het voortdurend regende, wel erg stilletjes was op en rond het havenplateau waar onder meer de kermis en feest tent stonden. Maar ook al laten de cijfers veel te wensen over vergele ken met bijvoorbeeld vorig jaar, de voorzitter blijft een te vreden mens: „Ondanks deze wat tegenvallende weersom standigheden, is alles toch hartstikke goed verlopen. Ik ben best tevreden dat in zo'n situatie het programma kan draaien en we de bezoekers een en ander hebben te bieden," stelt hij. - Burgemeester A. Vogelaar liet tijdens de officiële opening van Bruniversails weten dat het evenement na zes keer een behoorlijke plaats begint in te nemen als het gaat om water- sportevenementen in den lan de. Hij vindt dan ook dat Bruniversails ook na de ge meentelijke herindeling be houden moet blijven. Als het aan Van Veldhuizen ligt, ge beurt dat ook. „We gaan zeker door," aldus de voorzitter. Hij zegt dat er voor volgend jaar ook wordt gedacht aan activi teiten die speciaal voor vijftig plussers zijn bedoeld. „Want voor die groep doen we nu nog weinig Niet voor vijftig-plussers, maar nadrukkelijk voor de jeugd tot dertien jaar, was er vrijdagmiddag een behendig heidswedstrijd met mini-jeeps op het parkeerterrein bij de kerk. En die ging er in als koek. Een uurtje wachten voor een ritje, zat er al gauw in. Zo veel belangstelling als er was voor de jeeps, zo weinig be langstelling was er juist weer voor de snuffelmarkt vrijdag morgen in de Korte Ring. Slechts een kwart van het aan tal deelnemers van vorig jaar, dat waren er zo'n honderd, kwam opdagen. Naast de voor Bruniversails gebruikelijke kermis, brade rie, playbackshow en een op treden van het Bruinisser Vis serskoor, was ook de Bruse brandweer in actie te zien. Vanaf de dijk keken bezoekers toe hoe een bekneld geraakte bestuurder van een auto, heel huids uit het wrak werd ge- haald. Ander reddingwerk was te aanschouwen in de vorm van verschillende de monstraties door de Koninklij ke Marine met een Lynx-heli kopter. Verder lag ook een modern duikvaartuig afge meerd. De Nautilus kon van top tot teen worden bewon derd. Van die mogelijkheid werd dankbaar gebruik ge maakt. Gevaren werd er natuurlijk ook, want daar is het bij Bruni versails toch eigenlijk om be gonnen. Vrijdag en zaterdag vond een serie van vijf wed strijden plaats voor Optimist en Fireball, voor catamarans een serie van twee op vrijdag en zaterdag het rondje Greve lingen van ongeveer 35 zeemij len. De eerste prijs in de categorie Optimisten ging naar Jurre M. Alberts uit Goes, tweede werd Van de Luytgaarden uit Hil versum en derde Paul Rijk uit Heinkenszand. Bij de Fireball streek het duo Wielemaker- Wentholt uit Den Bosch met de eer. Tweede werd het duo Wim Peeters en Mare Braet uit het Belgische Berchem en derde het tweetal Ernst Roemer en G. Broeren uit Schijndel. Catamaran Bij de grote catamaranwed strijden kwam het duo M. A. Diks en D. D. Diks uit Baren- drecht als eerste uit de bus. Tweede werden H. J. M. Win ters en P. Iven uit Dongen en derde D. C. Boomgaards en K. 1. van Renen uit Numansdorp. Wat betreft het Rondje Greve- lingen: daarbij eindigden op de eerste plaats Matthias Nothers en Erwin Kertens uit het Duit se Kaarts. Tweede werden John Moret en Nico Harre wijn uit Krimpen aan den IJssel, derde de heren Westhoven en Glerum uit Ouddorp. RENESSE - Zo'n 35 kramen met allerhande waar brachten zaterdag, voornamelijk 's ochtends, veel mensen naar het centrum van Renesse. Onder de noemer Renessedag vond daar voor de tiende keer in vereni gingsverband, de feestelijke rommelmarkt/braderie plaats, opgeluis terd met tal van activiteiten als pony-rijden en het Rad van Avontuur. De Renessedag wordt altijd op de zaterdag na Hemelvaarts dag gehouden. We mikken op de mensen die hier dan een korte vakantie houden," zegt Roel Boerma van d,e organise rende commissie. Die aantal len vakantievierders vielen wat Boerma zo om zich heen hoorde, trouwens wat tegen. „De mensen die van tevoren geboekt hadden zijn er wel, maar vanwege het weer mis je toch de mensen die normaliter op de bonnefooi komen," stelt hij. Sinds 1987 bestaat de Renesse dag. Destijds in het leven ge roepen door de leden van de Hervormde Kerk in het dorp, is het evenement sinds tien jaar een echt verenigingsge- beuren. Muziekvereniging Luctor et Emergo, sportvereni- Het druilerige weer tijdens de Renessedag leende zich uitstekend voor de demonstratie van disco lampen. zoals een 'oudere jongere' op de rommelmarkt laat zien. (Foto: Joop van Houdt) ging Renesse en tennisvereni ging Scelveringhe nemen de organisatie tegenwoordig sa men met de kerk op zich. De opbrengst van de dag wordt al tijd in vieren gesplitst en komt ten goede aan de verenigingen en de kerk. Zelfs al was het weer maar ma tigjes zaterdag, verkocht werd er zat en belangstelling was er te over voor het speelgoed, de curiosa, boeken en platen, kle ding, elektronica en kleine en grote rommel en de stands van ideële instellingen bij de kerk. Boerma noemt de aangeboden handelswaar 'goedzooi'. En om het zover te krijgen is volgens hem veel voorbereiding nodig geweest. „Begin april hebben we voor het eerst opgehaald bij de mensen. Later nog een keer. Als je ziet wat een berg spullen we dan voor ons hebben. De volgende stap is uitsorteren, want niet alles is tenslotte nog verkoopbaar," zegt hij. Alles wat aan het eind van de dag overbleef is in een container verdwenen om gratis gestort te worden.Vooral 's morgens had de markt niet over belangstel ling te klagen. De 'antiekzoe kers' waren om 8.30 uur al pa raat om de beste spullen te kopen voor het grote publiek richting kerk kwam. „De piek ligt altijd zo rond elf uur, dan zakt het wat af," stelt Boerma. Naast 'rommel' konden de be zoekers op de markt onder meer ook terecht voor een ei gen gebakken cake, koek en zo- pie en oliebollen. De meer sportief aangelegden zagen meer heil in een rondje schie ten, ringwerpen, darten en busgooien. BRUINISSE - De voortvretende hexabita-alg heeft het overgrote deel van de platte Zeeuwse oesters op het Grevelingenmeer verwoest. De oestervissers zitten met de handen in het haar nu volgens de eerste geluiden 95 procent van het jonge oesterbroed verloren is gegaan. Van de twee- en driejarige oes ters is meer dan de helft dood of stervende. Bioloog drs. P. van Banning van het RIVO in IJmuiden houdt er rekening mee dat de ziekte verband houdt met de lage temperatu ren in de afgelopen winter. Een en ander motiveert hij door te zeggen dat er in het afgelopen najaar nog geen verontrusten de ontwikkelingen op de oes terpercelen werden waargeno men. Volgens hem roepen de extreme palingvangsten in maart van dit jaar ook vragen op. Berichten dat de paling nu massaal aan het uitsterven is worden echter door een van de palingvissers op het Grevelin genmeer tegengesproken. Volgens de vissers is de myste rieuze ziekte het gevolg van een groot zuurstoftekort in het brakke water van het Greve lingenmeer. Het beperkte spuiregime in de doorlaatsluis van de Brouwersdam in Combi natie met de langdurige droog te en het kalme weer worden als belangrijkste oorzaak van de slachting onder de oesters aangewezen. Spuiregime De visserijsector hamert al ja ren op een frequenter spuiregi me en meer onderzoek door het RIVO. Van de zijde van het RIVO wordt voortdurend ge klaagd dat de financiële mid delen ontbreken. Op hun beurt klinkt vanuit de bedrijfstak dat zij deze kosten niet alleen kunnen ophoesten, omdat het water hen aan de lippen staat. OUDE-TONGE - Bij een frontale botsing op de N59 bij Oude-Tonge zijn zaterdagmiddag twee doden gevallen en raakten twee mensen zwaar gewond, waaronder een inwoonster van Zierik- zee. Eén van de doden, de bestuur der van een Duitse auto, een 60-jarige inwoner van Solin gen, is vermoedelijk achter het stuur onwel geworden en op de linker weghelft terecht geko men. Hij kwam daarbij in bot sing met een tegemoetkomen de auto, waarna er nog verschillende andere auto's bij de aanrijding betrokken raak ten. Een 39-jarige vrouw uit Oss, passagiere van één van de au to's die bij de kettingbotsing betrokken was, kwam daarbij om het leven. De bestuurster van diezelfde auto, een 41-jari- ge vrouw uit Zierikzee, raakte ook ernstig gewond. Zij moest door de brandweer uit het wrak worden gezaagd en is overgebracht naar het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam. Een 44-jarige man uit Rotter dam liep een aantal botbreu ken op. In totaal waren acht auto's betrokken bij de aanrij ding. Door de enorme ravage ontstond in beide richtingen een file. Het verkeer kon langs secundaire wegen worden om geleid. Rond 21.00 uur was de grootste ravage opgeruimd. BURGH-HAAMSTEDE - De politie heeft afge lopen zaterdag op een drietal plaatsen op het ei land snelheidscontroles uitgevoerd. Gecontro leerd werd langs de Kraaijensteinweg in Haamstede, de Serooskerkseweg bij Seroosker ke en op de Rijksweg N57 bij Scharendijke. In Haamstede stond de politie tussen 9.30 uur en 11.00 uur. Het aantal geregistreerde voertuigen bedroeg 495. Zeven tien reden er te hard. De hoogst gemeten snelheid was 107 kilo meter per uur. Langs de N57 bij Scharendijke werd tussen 13.25 uur en 16.00 uur gecontroleerd. Er passeer den 1045 voertuigen, waarvan er 51 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was daar 142 kilometer per uur. Langs de Serooskerkseweg ter hoogte van Serooskerke stond de politie tussen 11,10 uur en 13.10 uur. Het aantal geregis treerde voertuigen was daar 958. Ruim zestig daarvan re den te hard. De hoogst gemeten snelheid was 114 kilometer per ZIERIKZEE - Vrijdag is op drie plaatsen op Schouwen- Duiveland een auto openge broken. Ontvreemd werden onder meer een duikuitrusting en geld. Uit de auto van een 30-jarige inwoner van Rijswijk werden duikuitrusting, boosters, CD's en zonnebrillen gestolen ter waarde van vijfduizend gul den. Zijn auto stond gepar keerd aan de Hogeweg in Burgh. Een 26-jarige inwoner van Wegberg raakte een tas met portemonnee kwijt. Zijn wa gen stond bij de Weg naar de Val in Zierikzee. Uit de auto van een 23-jarige inwoner van het Duitse Herne werden op dezelfde plaats gestolen een fo totoestel, kleding en een onbe kend geldbedrag. ZIERIKZEE - In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de politie Zeeland gecontroleerd op illegaal kamperen. Op Schouwen-Duivcland werden elf bekeuringen uitgedeeld, op Walcheren zeven. De boete bedraagt 170 gulden. De politie voerde de controle uit in samenwerking met me dewerkers van Staatsbosbe heer. De bekeurden hadden de Zweedse, Franse, Belgische en Duitse nationaliteit. GRONINGEN - Een brand in een woning aan de Hora Sicce- masingel in Groningen heeft zondagnacht het leven gekost aan een 84-jarige vrouw. Advertentie ^,1996^ 0 A&P WINTERSWIJK LAARMANS GEVULDE a APPELKOEKEN pak k 6 stuks van jUüT KARNEMELK llterpak Aanbiedingen geldig van ma 20 mei t/m wo 22 mei 1996 A&P Service* 8.V. lel 035-5483333. ELKE DAG GOED NIEUWS Verwachting t/m vrijdag 24 mei WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht z.west 4 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht z.west 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht z.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 21 mei Zon op 05.37, onder 21.34 Maan op 09.02, onder— Eerste kwartier: 25 mei (16.14) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft voorlopig aan de frisse kant. Normaal zou de thermo meter 's middags 17 graden aan moeten wijzen; deze week is het met een graad of 14 wel bekeken. Moge lijk dat het tegen het pinksterweek- einde wat warmer wordt. Komende nacht drijven van tijd tot tijd wolken velden over en daalt het kwik tot 6 graden. Morgen overdag komt de zon er ook af en toe bij. Vooral in de middag en avond ontstaan enkele buien. Ook onweer is daarbij moge lijk. Het wordt hooguit 14 graden. Er waait een zwakke tot matige zuid westenwind. Verantwoordelijk voor dit weerbeeld is een lagedrukgebied boven de Britse Eilanden. Deze weet voorlopig nog van geen wijken, zo dat ook de rest van de week de wind uit het zuidwesten waait. Dat levert een wisselend weerbeeld op met wat zon, maar soms ook enkele bui en. Tegen het weekeinde komt de aanvoer van warme 'Franse' lucht op gang, maar of deze ons land ook weet te bereiken is nog maar de vraag. BURGH-HAAMSTEDE - Vrij dagmiddag vond op de krui sing Kraaijensteinweg/Meel- dijk in Burgh een kop/ staartaanrijding plaats. Beide betrokken voertuigen moesten worden weggesleept. Een 70-jarige inwoner van Haamstede sorteerde zijn auto op de, Kraaijensteinweg voor om linksaf de Meeldijk op te rijden. De achterop komende bestuur der, een 46-jarige inwoner van Den Haag, zag dit te laat en botste met de rechtervoorkant van zijn auto tegen de linker achterkant van de wagen van de Haamstedenaar. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld fe worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3