Eind verbod op export van Brits rundvlees is nabij Ongeval in Hoek Vlaggen in Kats HOLTY Sponsorloop zending Staking bij tv-fabriek van Philips in Brugge Lpg-tankwagen kantelt Bewijs geleverd voor fraude met netwerk van PTT Telecom Gevaarlijke vloeistof overboord MOOI MEEGENOMEN 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 „Want zonder jeep kunnen ze eigenlijk niks," meent Jan Leen. De nieuwe auto hoeft er niet vandaag of morgen te staan, maar volgens Jan Leen liefst wel zo snel mogelijk. De gemeenten Zeist en Purmerend dragen wat geld bij, de OZG niet of nauwelijks. Deze orga nisatie betaalt hoofdzakelijk het salaris van het echtpaar. Jan Leen is vastbesloten om door te gaan met actie voeren. Hij heeft al wat ideeën in zijn hoofd: „Oliebollen verkopen bijvoorbeeld en op kerstmark ten gaan staan met spullen." Aan de sponsorloop zaterdag deden zowel soosleden mee als mensen van buitenaf. Op de at letiekbaan van het sportpark liepen ze stuk voor stuk een kwartier. De deelnemers kon den per ronde worden gespon sord of voor het geheel. TERNEUZEN (ANP) - Een ongeval bij Hoek in Zeeuws-Vlaanderen heeft zaterdagochtend het leven gekost van de 20-jarige Zain Quachen uit Terneuzen. Vier andere inzittenden van de auto waarin hij zat raakten ge wond. Volgens de politie had de 21-jarige Terneuzense be stuurder te veel gedronken. De personenauto met de vijf inzittenden raakte rond drie uur ls ochtends van de weg en sloeg over de kop. De 20-jarige Quachen is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Gent, waar hij later overleed. De bestuurder raakte licht ge wond. Een van de passagiers werd in het ziekenhuis in Ter- neuzen behandeld voor een schouderfractuur, bij de overi ge twee zijn kneuzingen gecon stateerd. Ook acties op til bij spoorwegen BRUGGE (ANP) - Het personeel van de televi- siefabriek van Philips in de Belgische plaats Brugge is maandagochtend voor 24 uur in sta king gegaan. In Den Haag hebben verkeerslei ders van de NS laten weten dat zijn morgen mo gelijk het werk neerleggen. De 1300 werknemers van Phi lips in Brugge protesteren te gen de reorganisatieplannen van de directie. Volgens een sa neringsvoorstel moeten 312 ar beidsplaatsen verdwijnen. De vakbonden vrezen dat de sane ring het begin is van het einde voor de fabriek- en dat Philips de productie van televisietoe stellen verplaatst naar Oost- Europese landen als Honga rije. Daar liggen de lonen lager. De NS-verkeersleiders in Den Haag leggen dinsdagmorgen het werk mogelijk neer. Ze ei sen uiterlijk vanavond een ge sprek met het hoofd van de re gio Zuid-West, zo schrijven ze in een ultimatum. Als de ver keersleiding staakt, liggen alle treinen stil. De werkdruk is volgens de treindienstleiders veel te hoog. De veiligheid van het spoor verkeer zou daardoor in ge vaar komen. Volgens voorzit ter G. Hardeveld van de spoorwegvakbond FSV zijn de problemen ontstaan door de invoering van een nieuw sys teem voor treinbegeleiding, de VPT. De bond zegt dat met de invoe ring van het nieuwe systeem minder mensen zijn ingeroos terd, terwijl er volgens Harde veld net zoveel treindienstlei ders nodig zijn als bij het oude systeem. ZEVENBERGEN (ANP) - Rijksweg A17 tussen Roosendaal en Dordrecht is zondag uren afge sloten geweest door een ongeval met een lpg- tankwagen van het bedrijf LVT uit Antwerpen. In de loop van de middag is de weg weer vrijgegeven. Door nog onbekende oorzaak is de wagen gaan slingeren en daarna enkele keren omge rold. Dat gebeurde op de ooste lijke rijbaan ter hoogte van Moerdijk bij de afslag naar de A16. De 45-jarige Antwerpse chauffeur werd uit zijn cabine geslingerd en kwam onder de wagen terecht. Hij overleed ter plaatse aan zijn verwondin gen. Volgens een woordvoerder van de politie in Zevenbergen was de tankwagen leeg, maar be vond zich nog wel een restant gas in de tank. Bij het wegta- kelen werd het voertuig daar om nat gehouden door de brandweer. Gedurende de afsluiting is het verkeer via provinciale wegen omgeleid. Volgens de politie heeft dit wel geleid tot files, maar hebben zich geen grote verkeersproblemen voorge daan. KATS (ANP) - Alle huizen in het Zeeuwse dorpje Kats heb ben binnenkort een eigen vlag. Elk met een afzonderlijke in kleuring, die verwijst naar de bewoners van het betreffende pand én hun omgeving. Zaterdag 25 mei hangen de be woners hun persoonlijke vlag uit tijdens de kunstmanifesta tie „Schilderijvlaggen in Kats". Verder vlaggen de in woners op de eerste vier zater dagen in juni, op 20 juli, 17 au gustus en 21 september. Ook bij dorpsevenementen in de tóekomst zullen de vlaggen uit de kast worden gehaald.De 130 vlaggen zijn gemaakt door beeldend kunstenaar Anne Contant (1946) uit Rotterdam. Ze is bij het project uitgegaan van vier basisvlaggen. Ge sprekken met de bewoners, het uiterlijk van de woningen, de ligging in de buurt van de zee, het polderland en de luchten vormden verdere gegevens voor de inkleuring. Op elke vlag staat bovendien een teken dat verwijst naar de bewoner van het pand. Doelstelling van Contant bij het project was om kunst dichter bij de mensen te brengen. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 21 mei 06.55 162 00.40 -156 19.05 147 12.50 -133 ROOMPOT BUITEN 21 mei 05.10 168 11.35 -131 17.35 J49 BRUINISSE 21 mei 07.15 169 00.35 -164 19.05 154 12.50 -143 WEMELDINGE 21 mei 07.05 168 00.40 -161 19.10 153 12.55 -139 Doodtij: 27 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Paniek runderziekte bedreigt werkgelegenheid BRUSSEL (ANP) - De lidstaten van de Europe se Unie stemmen vandaag' waarschijnlijk in met versoepeling van het exportverbod voor Brits rundvlees. De kans op versoepeling' is aanzienlijk gestegen nu Groot-Brittannië heeft ingestemd met aanvullende maatregelen tegen de gekkekoeieiiziekte BSE. De paniek rond de runderziekte bedreigt de werkgelegenheid van 2000 tot 3000 mensen. Dat zegt het Produkt- schap voor Veen en Vlees. De Europese Commissie in Brussel stelde vorige week voor het exportverbod aan te passen. Afgeleide runderpro ducten zoals gelatine, talg en sperma zouden moeten worden uitgezonderd van het verbod. De veterinaire specialisten van de EU, verenigd in het Per manent Veterinair Comité, konden woensdag nog niet in stemmen met het voorstel. Een aantal lidstaten vond dat Groot-Brittannië nog geen recht heeft op versoepeling omdat het land onwillig is BSE op afdoende wijze te bestrij den. In antwoord daarop maakte de regering in Londen vrijdag be kend bereid te zijn het aantal te vernietigen dieren te ver dubbelen van 42.000 naar ruim 80.000 stuks.Deze runderen hebben mogelijk verdacht vee voer gegeten en kunnen daar door besmet zijn geraakt met BSE. Vandaag, maandag, zal de Britse regering details van het plan toelichten tijdens een nieuwe vergadering van het Permanent Veterinair Comité. Brusselse diplomaten achten de kans groot dat de lidstaten dankzij het Britse bod deze keer wel instemmen met ver soepeling van het exportver bod. Overigens vergaderen maan dag ook de Europese land bouwministers in Brussel over de gekkekoeienziekte. Zij pra ten over een voorstel van de Europese Commissie de rund veeboeren te compenseren voor de gevolgen van de BSE- crisis. Brussel wil maximaal 1,53 miljard gulden u'ittrekken om de boeren schadeloos te stellen voor de gedaalde vlees- prijzen. Paniek De paniek rond de gekkekoei enziekte BSE bedreigt de werkgelegenheid van 2000 tot 3000 werknemers in de rund vleessector. Voorzitter Taze- laar van het Produktschap voor Vee en Vlees zei dat zon dag in het NOS-journaal. Tazelaar wees erop dat de ex port van rundvlees naar Duits land met 40 procent is terugge lopen. Ook de uitvoer naar Frankrijk en Griekenland loopt terug. In Nederland is de consumptie van rundvlees met 10 procent verminderd. De sec tor wordt hierdoor met een om zetverlies van een miljard gul den geconfronteerd. Campagne Volgens Tazelaar moet er een campagne komen om het ver trouwen in rundvlees te her stellen. Hij pleitte ook voor compensatiemaatregelen voor de sector, zoals die ook in En geland en Frankrijk bestaan. Dezer dagen worden de laatste van de 64.000 Britse kalveren in ons land geslacht. De vernie tiging begon op 11 april. VLISSINGEN - Door de dom me pech, dat er een slechte plank in een pallet zat, ging er vrijdagnacht in het Sloegebied bij Vlissingen een dertiental vaten met een gevaarlijke vloeistof overboord. Het Noorse zeeschip Norgas Discoverer was in de Quarles- haven bezig met het overne men van allerlei scheepsbeno- digdheden. Op een gegeven moment werd een pallet opge hesen met daarop een aantal 25 litervaten, toen een slechte plank het begaf en de vaten in het water vielen. Advertentie PIRAAT-BERMUDA gardeur marine/wit ruitje katoen van f 149,- voor f 99,- FASHION DAM 15-19, ZIERIKZEE Met nummerkiezer bellen op kosten van een ander NIJMEGEN (ANP) - Het is mogelijk om met behulp van een automatische nummerkiezer, die onder andere te koop is in de Primafoon- winkels van PTT Telecom, fraude te plegen met het telefoonnetwerk in Nederland. Dat heeft A. de Bruijn van de stichting Preventie Economische Criminaliteit (PEC) uit Rotter dam zaterdag bewezen. De Bruijn haalde op klaar lichte dag de telefoonkabel naar het woonhuis van mi nister Sorgdrager (Justitie) in Enschede uit de grond en plaatste daar een nummer- kiezer op. De Bruijn en de Landelijke Werkgroep 06-Gedupeerden uit Ewijk, die al jarenlang strijdt tegen spooknota's die duizenden mensen hebben ontvangen voor nooit ge voerde gesprekken met 06- en 00- lijnen, zeggen bewij zen te hebben dat criminele bendes op de getoonde ma nier op grote schaal het PTT- netwerk misbruiken. De bendes exploiteren zelf seks en babbellijnen in binnen- en buitenland. Ze verdienen grote sommen door op kos ten van argeloze telefoon abonnees via een nummer kiezer urenlang te laten bellen met hun lijnen. Fraude De Kamerleden Kamp (WD) en Swildens (PvdA) willen dat minister Jorrits- ma van Verkeer en Water staat actie onderneemt tegen de fraude met 06-lijnen. De bëwindsvrouw moet volgens Kamp ingrijpen om burgers te beschermen. Jorritsma liet zaterdag weten dat de beveiliging van telefoonlij nen een zaak van PTT Tele com is en niet van het minis- terie. Directeur Netwerkdiensten van PTT Telecom, J. Kooij, zei zaterdag in een reactie op de actie van De Bruijn, dat het bedrijf al eerder wist dat fraude op deze manier moge lijk is. Het bedrijf betwijfelt echter, aldus Kooij, of deze fraude op grote schaal voor komt. Volgens Kooij is dat onmogelijk, omdat compu ters van PTT Telecom lek- stroompjes aangeven zodra een kabel beschadigd wordt. Bij een technisch onderzoek, dat PTT Telecom standaard instelt na een klacht over een onverklaarbaar hoge te- lëfoonrekening, wordt zo'n lekstroompje gevonden. Verwijten Voorzitter A. Claessen van de 06-werkgroep bestrijdt die stelling. Uit een onder zoeksrapport van Kema in Arnhem in 1993 is al geble ken dat PTT Telecom niet in staat is niet-voortdurende storingen in het netwerk op te sporen. PTT Telecom wil, aldus woordvoerder B. de Vos dit weekeinde, ophou den met verwijten over en weer en heeft de 06-werk- groep zondag uitgenodigd voor een „open" gesprek. Het telefoonbedrijf gaat de ze week met overheden en de Nutsbedrijven overleggen over een zorgvuldiger proce dure voor het afgeven van si tuatieschetsen van kabels en leidingen bij de zogenoemde Kabel- en Leidipgeninfor- matiecentra. Bevoegde aan nemers en wegebouwers kunnen die informatie op vragen als zij een karwei moeten doen waarbij gegra ven moet worden, zodat be schadiging van kabels en lei dingen kan worden voorkomen. Valse naam De Bruijn vroeg déze infor matie onder valse naam op bij een klic-lijn omdat hij zo genaamd bij de woonhuizen van de ministers Sorgdra ger, Jorritsma en Dijkstal (Binnenlandse Zaken) een vijver of een zwembad aan moest leggen. Zonder enige controle kreeg de Rotter dammer de stukken toege stuurd. Criminelen Volgens De Bruijn kunnen criminelen aan de hand van die tekeningen ook hieel een voudig fax- en dataverkeer naar de woningen van top mensen onderscheppen. Met een doorschakelfunctie kunnen bovendien telefoon gesprekken worden afge tapt. Suske en Wiske "-robotkop" door Willy Vandersteeri 11 1 1 EJH6ET1 LATER Jfct=ü=!ü== Uel, timbik, hoe pit het ermee IJ] IIII Ik ben half- 1 [doof, dokter /J H fl r~ f J T\ 1 -Jrrj _T Hilfdoofi? Dit kin met, je bent doof of niet doofUe zullen eens testen 6i jmds in de hoek ven de kimer stun en ie$ mij m Maandag 20 mei Zierikzee Paul Rosenmöller van Groen Links in MFC. 20.00 uur. Vergadering postzegelvereniging Schouwen-Duiveland. Scoutinggebouw. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Zonnemaire Dorpsraadsvergadering. Dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Israëlavond. Herv. Vereni gingsgebouw. 20.00 uur. Dinsdag 21 mei Zierikzee Fietstocht voor senioren. Vanaf: sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Vergadering werkgroep ontwikkelings samenwerking Zierikzee in de commissiekamer van het stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering raadscommis sie ruimtelijke ordening. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Afsluiting project kinderjury. Gymzaal. 11.15 uur. Dreischor Dorpsraadsvergadering. Dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 22 mei Zierikzee Vergadering algemeen bestuur Zuidhoek. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Excursie in de Zeepeduinen. Vertrek 13.30 uur bij poort Slot Haamstede. Renesse Vergadering algemeen bestuur Stichting Renesse. Kantoor Jan van Renesseweg 25.19.00 uur. Zonnemaire Ledenvergadering Rode Kruis Brouwershaven. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 23 mei Zierikzee Bingo. ANBO-gebouw, Paternoster straat. 14.00 uur. Haamstede Info-avond borstvoeding. J. Riemens aan de Repel 2. 20.00 uur. Scharendijke Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Bruinisse Verkoopactie banketartikelen van Open Jeugdwerk. Huis-aan-huis. Van 17.30 tot 19.30 uur. Zaterdag 25 mei Zierikzee Snuffelmarkt. Havenplein. 10.00-15.00 uur. Concert Cobraz in Podium Brogum. Voorprogramma: De Niro. 22.00 uur. Kerkwerve Zeeuwse Kampioenschap palingroken op rommelmarkt Nederlandse Hervormde kerk. 9.00 uur. Concert Oosterlands Fanfa re. 19.00 uur Westenschouwen Lions wandeltocht en fietstocht. Vanaf paviljoen De Rotonde. Inschrijven vanaf 10.30 uur. Haamstede Rommelmarkt t.b.v. aidspatiëntjes Roemenië. Rond Gereformeerde kerk aan de Platboslaan. 9.00 uur. Brouwershaven Pinksterconcert bij kaarslicht met mannenkoor Ons Koor. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Zonnemaire Ophalen 'rommel' voor markt in dorp en polder. Hele dag. Dreischor Snuffelmarkt op het Havenplein. Van 10.00 tot 15.00 uur. Schuddebeurs Fietsexcursie Natuur- en Vogelwacht. Vanaf parkeerterrein Mon Plaisir. 9.30 uur. Bruinisse verkoping t.b.v. Hervormde Gemeente in de Kijk- en Koophal aan de Industrieweg 7. Van 09.00 tot 12.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2