Pearle Opticiens nu ook in Zierikzeese centrum Nieuwe logés Delta Expo Expositie poppen Kitty van den Berg Museumspoorlijn tussen Goes en Borsele 25 jaar Boekenpakket overhandigd WOENSDAG 15 MEI 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD Jubileumactiviteiten op 18 en 19 mei GOES - De museumspoorlijn van Goes naar Borsele bestaat 25 jaar. Het zilveren jubileum van de stoom trein wordt zaterdag 18 en zondag 19 mei gevierd met een uurdienst van de trein met daarop aanslui tend vanaf de stations bustochten waarmee het pu bliek langs een aantal historische attracties wordt gevoerd. De bussen rijden vanaf de stations door de Zak van Zuid-Beveland naar attrac ties als de schaapskudde in Nisse, de Scheldebrouwerij in 's-Gravenpolder en een aantal siertuinen. Op het stoomtreinstation van Hoe- dekenskerke en in het dorp zelf zijn tal van historische activiteiten. Onder meer volksdans- en muziekoptredens, huifkar tochten, een mini-stoomtrein en een tentoonstelling van oude tractoren en landbouw machines. Ook het 'wienkel- tje van Wullempje' is tijdens het jubileumweekeinde geo pend. Zaterdagavond wordt op een feesttent op het Veer havenplein in Hoedekens- kerke een dansavond gehou den met live muziek van de band Eldorado. De jeugd kan zich tijdens het jubileum- weekeinde vermaken in het natuur-, speel- en dierenpark naast het station in Hoede- kenskerke, dat vrijdag fees telijk wordt geopend. De museumspoorlijn wordt sinds 1971 geëxploiteerd door de Stichting Stoomtrein Goes. De afgelopen 25 jaar werden jaarlijks vele reizi gers op nostalgische wijze door de 'Zak van Zuid-Beve- land' vervoerd. Dat vervoer vindt plaats op een deel van de ringlijn Goes-Hoedekens- kerke-Borsele- 's Heer Arendskerke-Goes, die in 1927 werd geopend. In 1934 werd op een deel van de lijn gestopt met personenver voer. Later werden nog uit sluitend goederen per trein vervoerd. Toen daaraan in 1971 een ein de kwam, vatte een groep spoorwegliefhebbers het plan op om een toeristische museumspoorlijn op te rich ten. Na enkele 'losse' ritten was vanaf 1973 sprake van een geregelde dienstrege ling. De exploitatie is nu 25 jaar in handen van vrijwilli ge medewerkers. Zij dragen belangeloos zorg voor het on derhoud en het bemannen van de treinen. GOES - De provinciale voorleeskampioene "Rosanne van Stuijvenberg uit Nieuwerkerk overhandigde vanmiddag een boekenpakket aan de kinderafde ling Ithaka, van het Psychiatrisch Zorgcentrum Zeeland. Het pakket is beschikbaar gesteld door VSB Bank. Rosanne, een leerling van mytylschool de Sprienke in Goes, werd onlangs eerste bij het provinciale voorlees- kampioenschap en mag woensdag 22 mei deelnemen aan het Nederlands kam pioenschap voorlezen. De provinciale en landelijke wedstrijd .is mogelijk ge maakt door één bijdrage van VSB Bank. Het landelijk kampioen schap op 22 mei wordt gehou den tijdens de Nationale Voorleesdag in Utrecht. Dit is een initiatief van de Stich ting Lezen in samenwerking met de Stichting CPNB en het NBLC Centrum voor Bi bliotheken. De Voorleesdag is erop ge richt het lezen bij kinderen te bevorderen. GERANIUMMARKT ZIERIKZEE - Op de Mossel- boomgaard in Zierikzee wordt zaterdag 18 mei een ge- raniummarkt gehouden. Het betreft een initiatief van de afdeling Schouwen-Dui- veland van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw- en Plantkunde Groei en Bloei. Behalve geraniums worden tij dens het pv,enement-talri j_-H ke andèrè éénjarige'planten te koop aangeboden. Van 09.00 tot 15.00 uur. KUNSTBENDE MIDDELBURG - Ongeveer honderd jongeren uit alle de len van Zeeland komen zon dag 19 mei naar de Stads schouwburg in Middelburg om deel te nemen aan de Zeeuwse Kunstbende. Via 25 podiumpresentaties doen zij een gooi naar de fi naleplaatsen en prijzen die zijn te winnen. Te zien zijn solo-optredens, bands, dans- acts door groepen en solis ten, theater en conferences. Ook lezen jongeren een eigen gedicht of verhaal voor. Dit alles op het thema 'passie' dat centraal staat bij de Kunstbende 1996. Het programma begint om 14.00 uur en wordt gepresen teerd door Thomas Siahaya. OVERLEDEN KIND GOES - De regio Zeeland van de zelfhulpgroep 'Ouders van een overleden kind' houdt zaterdag 18 mei een open contactmiddag in Goes. Via het evenement kunnen ouders die een kind hebben verloren kennis maken met de organisatie en met elkaar. Na een korte inleiding be staat gelegenheid om met an dere ouders en grootouders te praten over eigen ervarin gen bij en na het overlijden van een kind of kleinkind. De contactdag begint om 13.30 uur. Nadere informatie via telefoonnummer 0118- 470077. GESTRAND OUDDORP - Op het strand bij Kwade Hoek in Ouddorp liep vorige week woensdag een zeilboot aan de grond. Het schip werd vlotgetrok- ken door de reddingboot Zee manspot en vervolgens naar Hellevoetsluis gesleept. Met een stevige noord-noord oosten wind (kracht zes) kwam een touw van het schip in de schroef terecht. Het jacht kan hierdoor niet meer manoeuvreren en dreef richting het strand. Het jacht liep vast, juist op het mo ment dat het hoogwater was. De reddingboot Zeemanspot uit Stellendam trok het jacht van het strand en sleepte het naar de haven van Stellen dam. Vervolgens zorgden de John Stegers uit Stellendam en de Griend uit Ouddorp voor transport van het schip naar Hellevoetsluis. de thuisha ven van het zeiljacht. In atelier-galerie Josefine Een van de fantasiepoppen van Kitty van den Berg. BURGH-HAAMSTEDE - In atelier-galerie Josefine in Haamstede is gedurende de maand mei een expo sitie van poppen die werden gemaakt door Kitty van den Berg uit Hoogvliet. Als grondstof voor haar pop pen gebruikt Van den Berg fimo-klei. Een kleisoort waarmee eindeloos is te boetseren, omdat ze pas hard wordt bij het bakken. Van den Berg begon met het ma ken van poppen, nadat ze eerst jarenlang landschap pen en stillevens schilderde. Het maken van poppen groeide uit tot een dagelijkse bezigheid. Van den Berg heeft bij het vervaardigen van haar pop pen veel profijt van het feit dat zij voorheen schilderde. Zij gaat bij het maken van haar poppen heel gedetail leerd en kleinschalig te werk. De expositie in atelier galerie Josefine omvat vier grote en ongeveer tien kleine poppen. Atelier-galerie Josefine is ge opend van woensdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en op zaterdag wan neer een cursus wordt gehou den. In juni is de galerie een hele maand gesloten. ZIERIKZEE - Na een ingrijpende verbouwing van de voormalige zaak van Struijk Optiek opent de Ne derlandse optiekketen Pearle Opticiens op vrijdag 17 mei de deuren van haar 132-ste filiaal aan het Ha venplein 1. De nieuwe eigenaren van het bedrijf zijn Archie en Christine Staal. Zij hebben beiden een rui me ervaring in de optiekbranche. Christine Staal heeft, als dochter van voormalig opti- cien in Burgh-Haamstede, Piet Boer de belangstelling voor het vak van huis uit mee gekregen. Op 23-jai*ige leeftijd studeerde zij af zo wel als optometrist als con tactlensspecialiste. Daarmee was zij indertijd de jongste contactlensspecialiste van Nederland. Behalve in de winkel van haar vader deed Christine Staal vele jaren er varing op bij diverse Pearle- winkels. Zij is met name gespecialiseerd in het aan meten en vervaardigen van moeilijker contactlenzen als de multifocale en bifocale lens. Met deze types is het mogelijk dezelfde contact lens zowel als kijk- als lees- lens te gebruiken. Aangetrokken door de com binatie van ambachtelijke, technische, commerciële, communicatieve en manage- mentsvaardigheden die voor het vak nodig is, belandde ook Archie Staal in het vak. Aanvankelijk studeerde hij af als historicus, eveneens in de optiek. Daarna volgde hij zowel een opleiding als opto metrist als contactlensspe cialist. Verder deed hij erva ring op als bedrijfsleider van Pearle in zowel Winschoten als Assen. De nieuwe winkel van Pearle in Zierikzee heeft twee onderzoeksruimten; de zogenaamde refractieruim ten, waar de ogen van de klanten worden onderzocht. Optometrist Omdat zowel Christine a,ls Archie Staal optometrist zijn, kunnen zij bij het onder zoek oogafwijkingen signa leren waarmee de klant naar de oogarts moet. Behande ling van de afwijking zelf doen wij niet, maar door on ze signalerende functie kun nen wij de klanten wel advi seren de oogarts eens te bezoeken." De contactlens specialist is verder in staat om na te gaan of de ogen van de klant wel geschikt zijn voor het gebruik van con tactlenzen. De krommingen van het hoornvlies, de hoe veelheid traanvocht en de al gemene gezondheidstoe stand van het oog zijn enkele elementen die daarbij van belang zijn, vult Christine haar man aan. Inrichting- De inrichting het nieuwe Pearle-filiaal is heel open. Behalve de twee i-efractie- ruïmten is door het wegbre ken van een tussenmuur één grote ruimte gemaakt, waar in aparte gedeelten zijn inge richt voor dames, heren en kinderen. Verder heeft de zaak een open laboratorium, Archie en Christine Staal gaan het filiaal van Pearle Opticiens in Zierikzee runnen. waardoor klanten kunnen zien hoe bepaalde zaken wor den vervaardigd. Ook een speelhoekje voor de kinde ren ontbreekt niet. „Overal in de wereld herken je een Pearle-winkel meteen. Niet alleen aan de bekende groene kleur of het uiterlijk. De ser vice en de garantie die wij ge ven is ook overal hetzelfde. De klant krijgt bij ons een vol jaar garantie op breuk en beschadiging van het mon tuur en de glazen. Contact lenzen kunnen worden aan geschaft met een pi-oeftijd van twee maanden, met geld terug-garantie. Daarnaast zijn reparaties en een vak kundige ooganalyse altijd gratis," aldus Archie Staal. De feestelijke opening van (Foto: Joop van Houdt) de Pearle-winkel is gekop peld aan een aantal aanbie dingen. Vanaf vrijdag 17 mei om 09.00 uur is iedere belang stellende welkom in de nieu we zaak, ook de mensen die geen bril of contactlens no dig hebben. CONCERT NOORDGOUWE - Kora en Anton den Boer geven vrij dag 17 mei een concert in de Drie Koningenkerk in Noordgouwe. Het concert be staat uit muziek van Neder landse componisten. In een gevarieerd program ma zijn de spinet, fluit en or gel, zowel afzonderlijk als in combinatie te horen. Er ko men verschillende muzikale stijlen aan bod, waaronder muziek van Jacob van Eijck, Antoni van Noordt, Christi- aan Ruppe, Johan Wagenaar en Marius Monnickepdam. Het programma wordt beslo ten met een improvisatie van Anton den Boer op orgel. Het concert begint om 20.00 uur. WIJKENKORFBAL ZIERIKZEE - Op initiatief van de korfbalvereniging All-Ready wordt dinsdag 4 en donderdag 6 juni een wij- kenkorfbaltoernooi gehou den. Het evenement wordt voor het dertiende achtereenvol gende jaar gehouden en vindt plaats op sportpark Bannink. De teams bestaan uit vier dames en vier heren, waarvan slechts twee geoe fende korfballers mogen zijn. Belangstellenden kunnen zich tot 20 mei aanmelden. Nadere informatie via tele foonnummer 415668. NIEUW KANTOOR GOES - Aan de Gravenpol- derweg 35a in Goes opende AKZ-Lahr Verzekeringen haar tweede, geheel nieuw gebouwde kantoor. Sinds Piet de Klerk en Paul Sijp in 1989 met het bedrijf startten maakte het assuran tiekantoor een sterke groei door. Door de overname van Lahr Co in 1993 kwam die groei in een stroomversnel ling. In de jaren daarna wer den nog eens drie kantoren overgenomen. Het diensten pakket werd behoorlijk uit gebreid. In het bedrijf kun nen alle particuliere en zakelijke verzekeringen worden afgesloten met een accent op horeca- en detail handel. AKZ-Lahr Verzeke ringen beschikt ook over een eigen hypotheekafdeling. AFBOUW YE 96 BRUINISSE - Aan de af- bouwkade van Maaskant Shipyards in Bruinisse arri veerde vorige week het casco van de nieuwe mosselkotter YE 96 'Jan Prins'. Het 41 meter lange casco liep vrijdag 3 mei van stapel bij Scheepswerf Metz in Urk. Opdrachtgever voor de fraai gelijnde mosselkotter is de firma Prins Dingemanse uit Yerseke. De doop en te waterlating werd verricht door Jacqueline en Janine Prins, kleindochters van wij len Jan Prins. De oplevering staat gepland voor septem ber. Op Neeltje Jans wennen aan vrijheid Ron Kastelein hebben de die ren gisteren pijlsnel met een reddingsauto vervoerd van uit Harderwijk. Vanaf de wal moesten ze een paar hon derd meter over het droge naar het bassin worden ge dragen. Dat gebeurde op een speciale brancard, terwijl ze met een sproeier vochtig werden gehouden. Aandrang Aanvankelijk bleven de twee angstvallig dicht in el- kaars nabijheid. Al snel ech ter, verschalkten ze hun eer ste' visje en na enige aandrang van een van de ver zorgsters waagden ze zich vanuit het kleine, in het gro te bassin. Daar moeten ze le ren om diep te duiken en vis te vangen. Observatiehut Op Neeltje Jans draagt bioloog Ron Kastelein Roy over in vertrouwde handen van verzorg ster Tineke Rippe. (Foto: Joop van Houdt) NEELTJE JANS - Met een rescue taxi van het Dolfi narium Harderwijk arriveerden gisteren de twee bruinvissen Marco en Roy bij Delta Expo op Neeltje Jans. De bruinvissen strandden enkele jaren gele den, toen ze hun moeder kwijt waren, op de Wadden- kust. Ze werden in het Dolfinarium in Harderwijk opgevangen. Ze worden nu in het dolfij nenstation zeewijs gemaakt, zodat ze later teruggezet kunnen worden in de Noord zee. De dieren zijn nu zo'n 1 meter 25 lang en wegen om en nabij de 28 kg. In het be gin zijn ze met kunstmelk ge voed. Ze eten nu 10 procent van hun lichaamsgewicht Pijlsnel Hun verzorgers en de bioloog Voorlopig worden ze dag en nacht gevolgd vanuit een gla zen observatiehut. Elke week wordt er gewogen en gemeten. De twee dolfijnach- tigen zijn nu ongeveer drie jaar oud en daarmee in de pu berteit gekomen. Ze worden sterker, sneller en schuwer. Hét moment om hen weer vertrouwd te maken met de vrije natuur. Marco en Roy zijn voor het publiek op Delta Expo te be kijken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 15