Vlucht van Janny Geluk in boek verwerkt dier in het vizier Motortoerclub Uitlaatklep begeleidt lopers Roparun Nieuwe Ibiza Latino en de Toledo Dream Whiskyproeverij bij slijterij De Molen 'Natuur in uitvoering' Ordehandhaving in de Tweede Wereldoorlog e Parel Kerel is een perfecte hond die nieuwe start wil maken WOENSDAG 15 ME11996 HET EXTRA NIEUWSBLAD mw\m Onder de naam Politiepreventje brengt de politie Oosterscheldebekken in deze rubriek een praktische tip of wenk onder uw aandacht. Het onderwerp kan gaan over, of heeft raakvlakken met, het verkeer, crimi naliteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en an dere zaken waar u als burger en wij als politie bij betrokken kunnen raken. Vakantie De vakantieperiode nadert weer. Verheugt u zich er al op? Fijn een paar weken rlaar de camping, naar een va kantiehuisje, naar een warme Costa of naarHoe dan ook: u gaat genieten. Zo'n vakantie kost een paar centen, maar dat heeft u er voor over. Soms kost een vakantie echter te veel. Veel te veel. Wanneer u weer thuis komt bijvoorbeeld en er is bij u ingebroken. Probeer dit te voorkomen. Ga daarom nu uw woning nog eens kritisch bekijken. Is dat slot van de achterdeur of keukendeur echt wel voldoende? Zijn naar buiten draai ende deuren en ramen voorzien van dievenklauwen of dergelijke voorzieningen. Hebt u al afspraken gemaakt met een buur, vriend of familielid om een oogje in het zeil te houden. Alles in orde? Fijn!!! Tekenwedstrijd Provinciale Landschappen ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Natuur in uitvoe ring-' is de titel van een tekenwedstrijd die wordt ge organiseerd door de Unie van Provinciale Land schappen. Belangstellenden van alle leeftijden kunnen zich cre atief uitleven op tekeningen over de natuur in uitvoering. Hun werkstukken worden tentoongesteld tijdens de 'Week van het Landschap' die dit jaar wordt gehouden van 21 tot en met 29 septem ber. De Zuid-Hollandse loca tie die daarbij centraal staat is het duingebied van Oost- voorne, In Zeeland gaat het onder meer om Neeltje Jans.. Gedurende die week worden in alle Nederlandse provin cies activiteiten gehouden om de natuur dichter bij de mens te brengen. De teken wedstrijd hoort daar ook bij. De deelnemers worden inge deeld in drie categorieën: kinderen tot twaalf jaar, jon geren van twaalf tot negen tien jaar en volwassenen vanaf negentien jaar. De bezoekers van de tentoon stelling waar de tekeningen worden gepresenteerd vor men de publieksjury. Verder worden de inzendingen be oordeeld door een professio nele jury. Een van de prijzen bestaat uit een weekendar rangement voor twee perso nen in een van de mooiste ge bieden van Nederland. Nadere informatie over deel name en het wedstrijdregle ment is verkrijgbaar via te lefoonnummer 035-6285011. BRUINISSE/DIRKSLAND - Bij autocenter Irene in Bruinisse en Auto Bakker in Dirksland staan de twee nieuwe automodellen van Seat; de Ibiza Latino en de Toledo Dream. De auto's zijn voorzien van extra voorzieningen waaron der airconditioning. De Ibiza Latino is een variant op de Ibiza CL. De auto springt di rect in het oog door zijn Lati no-logo's, zwarte achterspoi ler en bumpers in carrosseriekleur. De auto heeft getinte ruiten, brede banden en bijzondere wiel- deksels. Daarnaast is het interieur voorzien van accenten als een bestuurdersairbag, een toerenteller en een digitale klok. De radio/cassettespe ler met vier luidsprekers is standaard. De auto heeft veel bergruimte en het inte rieur is voorzien van speciale bekleding. De auto is ver krijgbaar in uitdagende kleuren. De nieuwe Toledo Dream is een ruime en pittige vijf- deurs auto, die is gebaseerd op de Toledo 1.8 SE. De auto is vooral een luxe uitvoering van dit type met slechts en kele uiterlijke kenmerken zoals in carrosseriekleur ges poten buitenspiegels. De au to kan worden geleverd in drie kleuren metallic lak. Om het hoge confortniveau onder alle omstandigheden te garanderen heeft de auto ook airconditioning aan boord. Schrijver zoekt materiaal voor boek ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - De schrijver Frank van Riet uit Heerjansdam is op zoek naar ma teriaal dat betrekking heeft op de ordehandhaving in de Tweede Wereldoorlog. Het gaat om foto's, do cumenten en verhalen over het werk van de politie, Vrijwillige Hulppolitie. Landwacht, Prijsbeheer- singsdienst en de Arbeidscontroledienst. Eind vorig jaar verscheen het boek 't Uwen Dienst, waarin Van Riet de geschie denis van de Nederlandse po litie van de Middeleeuwen tot de Tweede Wereldoorlog beschrijft. De schrijver koos er bewust voor om de ge schiedenis van de ordehand having tijdens de Tweede Wereldoorlog in een apart boek te beschrijven. Die periode verdient volgens hem meer aandacht, terwijl een gedegen onderzoek nodig is om de feiten juist weer te kunnen geven. Het nieuwe boek, waarvoor hij nu infor matie verzamelt, belicht de organisatie en gebeurtenis sen bij de politie vanaf 1940 tot en met de zuivering na de oorlog. Voor de tweede Wereldoor log waren politiemensen vaak vertrouwensfiguren. Zij waren meestal beter ge schoold dan de gemiddelde burger en stonden midden in de maatschappij. Tijdens de oorlog moesten diezelfde po litiemensen meewerken met de bezetter en diens opdrach ten uitvoeren. Daardoor kwamen ze voor het dilem ma: doorwerken of onderdui ken. Vandaag de dag is dit nog een moeilijk onderwerp dat bij veel mensen emoties op roept. Van Riet benadrukt daarom dat het niet zijn be doeling is om te gaan onder zoeken wie 'goed' of 'fout' was. Het is volgens hem wel belangrijk om na ruim-vijf tig jaar zoveel mogelijk gege vens te achterhalen, zodat het totaalbeeld van de poli tie tijdens de oorlog zo com pleet mogelijk wordt weer gegeven. Omdat veel materiaal be wust of onbewust verloren is geraakt, is dit een moeilijke opgave. De schrijver is ervan overtuigd dat desondanks nog veel waardevol materi aal in handen is van particu lieren. Hij wil graag contact met die mensen. Hun materi aal wordt met zorg behan deld en zo spoedig mogelijk weer terug bezorgd. Frank van Riet is bereikbaar via het adres Postbus 28, 2995 ZG Heerjansdam. Certificaat voor Flip Otte NIEUWE-TONGE - Op initiatief van de heer Otte van slijterij De Molen in Nieuwe-Tonge werd een avond voor whisky-liefhebbers gehouden. In restaurant Visbeen pre senteerde Ria Schoenmakers van United Distillers Neder land een zogenaamde 'nosing en tasting' avond. Whisky liefhebbers konden daarbij kennismaken met zes ver schillende Schotse Malt Whisky's uit de Lowlands, Highlands en de Isle. Via een diaserie werd een tocht gemaakt langs de ruige Schotse kust. Iedere whisky heeft zijn eigen karakter. De smaak is grotendeels afhan kelijk van de plaats van her komst. Typerend is het licht ziltige en de aromatische smaak die de turf afgeeft aan de whisky. Elke single Malt heeft zijn ei gen scala van smaken, waar van de heide zeker opge merkt wordt in Dalwhinnie. Deze vijftien jaar oude whis ky van de Northern High lands is zacht en licht van smaak. De Talisker, de gou den drank van Skye, is rui ger en steviger van smaak. Een echte vissersdrank. Het was een interessante ontdekkingsreis voor de aan wezigen. Na afloop ontvin gen zij een certificaat van deelname aan deze whisky proeverij. Mogelijk wordt de avond bij voldoende belang stelling herhaald in novem ber. (Foto: Marijke Folkertsma) Een schat, een hond waar niets op aan te merken valt. De Me- chelse herder Kerel is een perfect beestje, dat in de steek is gelaten door zijn baasje. Nu vertoeft hij in het dierenasiel aan de Zandweg in Zierikzee. Kerel wil een punt achter het verleden zetten en een nieuwe start in zijn leven maken. Deze viervoeter hoopt dat spoedig een baasje zich voor hem meldt. Een baas of bazin die hem liefde geeft. Je krijgt er veel voor terug. Zo is de ongeveer zes jaar oude Kerel een ware knuffel hond. luistert hij goed en kan prima overweg met soortgeno ten, katten en kinderen. Deze reu is rustig van aard. maar op zijn tijd wil hij graag spelen met net baasje. Wie deze lieve hond in het gezin wil opnemen, kan bellen met het asiel, tele foon 0111-417013. Er zitten vijf honden en 29 katten. Kater Bob is geplaatst, hond Boris inmiddels ook. 1 ZIERIKZEE/EMMELOORD - Gedwongen door de Duitse bezetters, die Schouwen-Duiveland onder water zetten, vluchtte Jariny van Hoeve-Geluk in februari 1944 van Kapelle naar de Noordoostpolder (NOP). Een barre tocht die negen dagen in beslag nam. Haar verhaal werd door Greetje van den Berg verwerkt tot een streekroman, met als titel: Lente in het nieuwe land. ,,Toen ik in de polder kwam was er helemaal nog niets te zien. Ik heb toch zo'n heim- wee gehad naar Schouwen- Duiveland. Ik kwam uit een t' groot gezin moet je weten en die waren allemaal, met uit- zondering van mijn broer achter gebleven of ergens an- ders naar toe gegaan." Dat ze 1 als vrouw in een mannenwe- reld terecht kwam droeg daar nog een steentje aan bij. ,,Ik zat in de kerk met alleen t' maar mannen met laarzen of klompen aan. Je kon ze ge- woon ruiken." Helemaal alleen in de polder was ze echter niet. Haar aan staande man, Klaas van Hoe ve uit Sirjansland, verbleef al sinds 1941 in de NOP. Klaas was een van de man- 1 nen die met de schop in de hand meegeholpen hebben aan de ontginning van de 1 NOP. Hij kreeg een boerderij toegewezen, maar voordat hij daarin zijn intrek kon ne- - men moest er wel eerst ge- trouwd worden. Het huwelijk met Janny Ge- luk was gepland voor half fe- bruari. Het zou voltrokken worden in het gemeentehuis I van Nieuwerkerk en vervol- gens een kerkelijke bevesti- - ging krijgen. Het hele feest ging echter niet door. De Duitsers hadden plannen om Schouwen-Duiveland onder water te zetten, om in het laatste oorlogsjaar een lan- ding van de geallieerden te voorkomen.Vrijwel alle ei- landbewoners werden in fe- bruari 1944 gedwongen te vertrekken. Ook Janny, die I op advies van haar ouders naar de NOP trok, samen met haar broer Vreek. Koud Ze herinnert het zich nog als de dag van gisteren. Het was 21 februari 1944 en ontzet tend koud, toen zij samen met Vreek op pad ging. Twee Zeeuwse trekpaarden en een wagen gingen mee. Op de wa gen waren de inderhaast bij elkaar geraapte spullen van Janny geladen, inclusief haar fiets. Ook levensmidde len gingen mee en voer voor de paarden. Ze waren niet de enigen die Schouwen-Duiveland de rug toekeerden. Bij de pont van Zijpe was het een drukte van belang. Maar tot haar verba zing zijn er ook nog mensen die naar Schouwen-Duive land toekomen. Op de pont die in hun richting komt va ren, ontwaart Janny tenmin ste enkele mensen. En haar verbazing wordt nog groter als zij tussen deze mensen haar Klaas ziet. Klaas is echter niet in staat om samen met Janny en Vreek naar het noorden te reizen. Zijn reisdoel is zijn ouderlijk huis, om daar wat van zijn persoonlijke bezit tingen te halen. De bedoeling was dat hij met de trein terug zou gaan naar de NOP en daar Janny en Vreek op zou wachten. De details van de reis kan zij zich niet meer zo goed herin neren. Evenmin als de adres sen waar zij en haar broer on derdak vonden. Maar dat de mensen gastvrij waren weet ze nog wel. Zeker tijdens de Janny van Hoeve-Geluk: ,,De mensen waren allemaal ontzettend gastvrij.- (Foto: Joop van Houdt) eerste dagen van de reis. „Ze stonden je als het ware al op te wachten. Later werd dat minder. In het noorden wa ren ze er niet van op de hoog te dat wij moesten vluch ten." Beschietingen Maar natuurlijk waren er ook bange momenten tijdens de reis. Zoals bij het vlieg veld Gilze-Rijen. Daar kwa men broer en zus terecht in een beschieting van Engelse vliegtuigen. Het vliegveld werd zwaar onder vuur geno men en ineens waren er alle maal parachutisten in de lucht. En Duitsers op de weg. Een van hen komt op Janny toe en eist haar fiets. Als ze weigert, krijgt ze een geweer op haar gericht. Janny geeft toe en de Duitser fietst weg. Later krijgt ze de fiets weer terug. Waarom weet ze niet. Als ze uiteindelijk in de NOP aankomt is Klaas daar inder daad alweer aangekomen. Zij mag echter niet bij Klaas in de boerderij intrekken die voor hem klaarstaat. Ze zijn immers niet getrouwd en 'hokken' was in die-tijd nog uit den boze. Het huwelijk vond zeven weken later plaats, op 26 april 1944. Zij waren de eersten die in de NOP in het huwelijk traden. Iedereen vroeg zich af, waarom ik in vredesnaam in een witte trouwjurk trouwde in het verlaten gebied. Maar alles was al op Schouwen- Duiveland gekocht." Jam mer vond ze wel dat haar ouders niet bij de huwelijks voltrekking aanwezig wa ren. Daar tegenover stond dat de kerkelijke bevesti ging door ds. G. Leene werd voltrokken. Hij zou dat ook in Nieuwerkerk hebben ge daan. De dominee was ook gevlucht en kwam op de fiets vanuit Nijkerk naar Rams- pol. Daar werd op de dijk, in een directiekeèt van de latere Rijksdienst IJsselmeerpol- ders, het huwelijk voltrok ken. Twee jaar later werd de eerste zoon geboren. Zij had daar bewust zo lang mee ge wacht, omdat ze na de bevrij ding eerst naar Schouwen- Duiveland terugwilde. De heimwee naar haar geboorte grond was toen immers nog niet verdwenen. „Later wel," zegt ze. „Dat gaat van zelf als je kinderen krijgt. Twee jaar na de geboorte van haar zoon, is ze in verwach ting van haar tweede baby. Daf is het einde van het boek van Greetje van den Berg. Greetje van den Berg, Lente in het nieuwe land. ISBN: 90- 210-5516-3. Prijs: 19,50. SCHOFFELEN -STAD AAN 'T HARING VLIET - In het bedrijf van H.' van Nieuwenhuizen aan de Vroonweg 38 in Stad aan 't Haringvliet wordt vrijdag 17 mei een demonstratie gehou den ihet de nieuwe schoffel- machine van Rumptstad, de RSQ 2000. De nieuwe schoffelmachine wordt bestuurd aan de hand van de bewegingsrichting, die wordt aangegeven door de wijzer van de cruise con trol. Hierdoor is het moge lijk om te corrigeren voordat een afwijking zichtbaar is. Het nieuwe apparaat heeft een hoge capaciteit en maakt zeer nauwkeurig schoffelen mogelijk. De demonstratie is van 10.00 tot 12.00 uur. MINDER STRESS MIDDELHARNIS/ZIERIK- ZEE 'Een leven lang maatjes' is het thema van de week van het huisdier, die wordt ge houden van 20 tot en met 25 mei. Uit wetenschappelijk onder zoek is gebleken dat mensen met een huisdier minder last hebben van stress en een be tere gezondheid. Volgens de Amerikaanse professor Friedmann hebben bezitters van huisdieren een acht keer zo grote kans om een hart aanval te overleven dan mensen zonder huisdier. Ou deren met een huisdier blij ven langer actief en hebben minder slaapproblemen en hartklachten. Tijdens de week van het huisdier kun nen kinderen deelnemen aan een opstel- en tekenwed strijd en hebben dierspeci- aalzaken, kinderboerderijen en andere organisaties extra activiteiten. VERSIERDE STRATEN DIRKSLAND - De Emma- laan in Dirksland is winnaar geworden van de versierde stratenwedstrijd die in Dirksland werd gehouden in de week rondom Koningin nedag. Authentiek, origineel, cre atief en getuigend van een positieve gezamenlijke aan pak. De enige straat die de sfeer echt historisch maakte. Zo luidde het oordeel van de jury. Tweede werd de Prins Bernhardlaan en derde Mo- lenzicht Noord. De familie Buth-van de Hoek die op de Onwaardsedijk woont kreeg een eervolle vermelding. De prijs in de vorm van een boom wordt in het najaar uit gereikt. ANSICHTKAARTEN OUDDORP - In de Dorp stienden in Ouddorp wordt zaterdag 18 mei een ansicht- kaartenbeurs gehouden. Het evenement is een initia tief van de Nederlandse Ver eniging van Prentbriefkaar tenverzamelaars. Het duurt van 09.30 tot 14.30 uur. Leden van de motortoerclub De Uitlaatklep begeleiden vandaag de deelnemers aan de Ropa- run. Estafettewedstrijd van Rotterdam naar Parijs MIDDELHARNIS - Een aantal leden van motor- toerclub De Uitlaatklep uit Middelharnis begeleidt de Roparun die vandaag, woensdag 15 mei van start gaat. De Roparun is de langste non-stop estafette wedstrijd ter wereld. De teams die er aan deelne men lopen 514 kilometer van Rotterdam naar Parijs. De opbrengst van het evene ment is bestemd voor thuis zorg en verpleging van kin deren met kanker, een nieuwe behandelwijze van kanker die wordt toegepast in de Daniël den Hoedkli niek in Rotterdam en de Cli- nicclowns die actief zijn in het Sofia Kinderziekenhuis in Rotterdam. De leden van de Uitlaatklep die het evenement per motor begeleiden zijn Ben Roosloot, Rob Haffert en Kees Trommel uit Middel harnis, Jan Mackloet uit Stad aan 't Haringvliet, Adrie Bolleman uit Melis sant, Dries Beyeman uit Ou- de-Tonge, Rien Olivier uit Zierikzee en Hans van Pelt uit Oostvoorne. Zij werden door de politie gevraagd om het tekort aan politieman schappen op de motor aan te vullen. De Roparun ging om onge veer 13.30 uur van start in Rotterdam. De laatste lopers worden vrijdag om ongeveer 12.00 uur in Parijs verwacht. Voor de begeleiders betekent dat dat zij zo'n 48 uur achter een op de motor en in de auto zitten. Aan de Roparun ne men tachtig teams van acht lopers deel. Per team krijgen de motorrijders een gespon sorde VW Passat stationcar mee. Een teamlid rijdt op zijn eigen motor met de lo pers mee, terwijl het andere teamlid volgt in de auto en het derde tussendoor tijd moet zien te vinden om in de auto te slapen. Elk motorteam begeleidt en controleert een groep van twintig Roparunteams. Zo nodig mogen de motorrijders een 'gele kaart' geven aan lo pers die bijvoorbeeld een stuk van het parcours afsnij den. De lopers kunnen de weg vragen aan de motorrij ders die een uitgebreide rou- tewijzer bij zich hebben en een autotelefoon. Omdat het parcours grotendeels over B- wegen gaat zal vooral 's nachts hun hulp nodig zijn. Het motorteam bestaande uit Van Pelt, Haffert en Bol leman heeft een reservemo tor bij zich die werd gespon sord door VJ Motorsport, de politie en Knops. Advertentie .DE.PAREl, Onbeperkt culinair genieten vanaf slechts 27,50 p.p. DM kan in 'Restaurant De Parelvisser', waar elke dag een ander verrassend buffet voor u klaar staat zoals bijvoorbeeld een thema-, Zeeuws- of Mexicaans buffet. Nieuw is bovendien de zotniagsbruttch 24,50 p.p.); wellicht een leuke start voor een dagje spetterend Parel-plezier!? Voor nadere informatie en reserveringen kunt u bellen: 0118 - 588260, na 17.00 uur 588250. DE PAREU EEN DAG LANG SPORTIEF, CULINAIR EN ONTSPANNEN PLEZIER'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 13