Drumbands voeren boventoon op Eilandelijke Muziekdag Toekomstvisie in landbouw is tegenwoordig koffiedik kijken Veilig rijden op kinderfietsen r ens' n voor Op 1 juni in vernieuwde centrum van Renesse Gewassen hebben drie weken groeiachterstand Veerboot uit vaart Die stappers uit Renesse Hondenpoep DINSDAG 14 MEI 1996 NR 25975 7 Kunst en Eer, op de foto in actie tijdens de Eilandelijke Muziekdag 1994, is dit jaar in Renesse ook weer van de partij. (Foto: Joop van Houdt) RENESSE - De Eilandelijke Muziekdag wordt dit jaar op zaterdag 1 juni in Renesse gehouden. Voor het eerst zijn ook de Schouwen-Duiveland- se drumbands opgenomen in het officiële pro gramma. Dat gebeurt met een gezamenlijk op treden van ongeveer zestig slagwerkers. ,,De Tamboers van Teiiand," zo omschrijft mede-organisa tor E. van Toledo de gelegen heidsformatie van zestig slag werkers. „Het idee voor deelname van drumbands is vorig jaar tijdens de muziek dag in Brouwershaven spon taan geboren," vertelt Van To ledo. „Toen stond een aantal slagwerkers zich af te vragen of ze iets gezamenlijk konden spelen. Met een marsje zijn ze toen de hal van Van Ast bin- nengewandeld." Van Toledo, secretaris van Luctor et Emergo, signaleert een trend van steeds meer me lodische muziek binnen de we reld van de drumbands. Tradi tioneel Japanse slagwerk- groepen en de bekende slag- werkgroep Slagerij van Kam pen hebben dit in gang gezet. De slagwerkers van De Witte van Haemstede en Luctor et Emergo, versterkt met marim ba en xylofoon proberen zater dag 1 juni die trend op Schou- wen-Duiveland door te zetten. De organisatie van de Eilande lijke Muziekdag is dit jaar in handen van Luctor et Emergo. „We bestonden vorig jaar ne gentig jaar en bovendien wa ren we al lang niet meer.-aan de beurt geweest," verklaart Van Toledo het initiatief. Dat het evenement in Renesse plaatsvindt, komt ook mooi uit omdat het centrum van dit dorp onlangs werd gereno veerd. De twee muziektenten zijn zó geplaatst dat het jonge gras rond de kerk zo weinig mogelijk te lijden heeft van de ongetwijfeld ruime toeloop die de muziekdag traditioneel ver oorzaakt. Ook met de plaat sing van de verkoopkramen is hiermee rekening gehouden Rondgang De Eilandelijke Muziekdag 1996 begint om 12.00 uur met een rondgang door het dorp van vier muziekverenigingen, ondersteund door de majoret- tenpelotons Apollonia uit Brouwershaven en de Mini Stars uit Zierikzee. Een half uur later begint op de Rekes het officiële programma met optredens van telkens een half uur. Terwijl op het ene podium wordt gemusiceerd, wordt.hët andere podium; al ingericht voor het volgend optreden. Het programma duurt tot 17.30 uur en eindigt zoals te doen ge bruikelijk met een groot geza menlijk optreden. Ditmaal zal dat gebeuren door Oosterlands Fanfare, de Witte van Haem stede, de Koninklijke Harmo nie Kunst en Eer, Crescendo, Luctor et Emergp ^n de 'Tam boers van Teiland Gezamen lijk voeren rij de nummers 'Big City' van Tol Hanse en 'I will Survive' van'Gloria Gay nor uit. 450 muzikanten Aan de muziekdag doen dit jaar ongeveer 450 muzikanten mee. Die zijn afkomstig van: de Witte van Haemstede, Oos terlands Fanfare,, Crescendo (Dreischor), Nut,^ en Uitspan ning (Zonnemairé), Brassband Apollo (Brouwershaven), Kunst' en Eer (Zierikzee), de majorettenpelotons Ministars en Apollonia en uiteraard Luc tor et Emergo. Niet vin de partij"jzijri dit, jaar Nieuw Leven ,ui£„Ouwerkerk dat reeds elders verplichtingen aanging en Con- Amore uit Noordgouwe dat wat proble men met de bezetting heeft. „Jammer dat het nu net de kleinere gezelschappen zijn, die verstek moeten laten gaan," vindt Van Toledo. SCHOUWEN-DUIVELAND - Door de droogte en de strenge winter hebben de gezaaide gewas sen nu al een groeiachterstand van ongeveer drie weken. „Het is tegenwoordig meer koffie dik kijken, dan dat je in de landbouw nog een toekomstvisie kan hebben," is de mening van akkerbouwster Wilma van der Weele uit Eiker zee desgevraagd. „De kunstmest kan niet ten volle benut worden," aldus de akkerbouwster. „Dit is te wij-, ten aan dé lage vochtigheids graad." Volgens haar hebben de lage temperaturen van de afgelopen winter de groei van de wintertarwe ook aanzien lijk geremd. De groei behelst nog maar 60 procent van wat het eigenlijk in deze tijd van het jaar zou moeten zijn. „De wintertarwe, die in oktober gezaaid is, daarmee gaat het nog wel. In oktober waren de temperaturen nog gunstig. Het zaad dat in november gezaaid is heeft het bijzonder moeilijk gehad, het wortelstelsel heeft zich maar matig kunnen ont wikkelen." Door de koude winter heeft het gewas zich heel slecht kunnen herstellen. Ook het bietenzaad heeft het door de kou en de droogte te kwaad gehad. Muizen Van het ondiep zaaien van bie tenzaad of naakt bietenzaad is in het verleden gebleken dat de opkomst veel beter is. Daar om wordt er de laatste tijd veel meer ondiep gezaaid. „Dat on diep zaaien brengt weer een andere schadefattor met zich mee. De bestrijding verloopt ook moeizamer dan andere jaren. Anders is het vocht uit de na tuur een hulpmiddel om het onkruid te bestrijden, dat lukt nu minder. Het onkruid is nu uit hele diepe lagen gekomen en is taai en moeilijk te bestrij den. Voedingspatroon VLISSINGEN - De dubbel deksveerboot Prinses Juliana uit Vlissingen gaat op vrijdag middag 17 mei om 16.45 uit de vaart ter reparatie van de schroefas. De veerverbinding Vlissingen- Breskens wordt vanaf dat mo ment alleen onderhouden met de dubbeldekker Koningin Beatrix. Geprobeerd wordt het manke ment aan de voortstuwing van de Prinses Juliana in het week einde te klaren, zodat de veer boot maandagmorgen weer in de vaart kan komen. Zeker heid daarover kan evenwel niet worden gegeven. Als de werkzaamheden niet tijdig klaar zijn, is alleen de Konin gin Beatrix beschikbaar. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Wageningen: L. Wüllschleger te Middelburg (b.w. GB); te Zetten en An- delst: D. Breure te Wilnis; te Gouda: (wijk 4): P. van der Waal, 1.1. predikant van de Ver. Gemeente Willemstad, Curacao; te Wolvega: W. Arendshorst te Driebergen; te Oude-Tonge: D.Breure te Wil nis; te Huizen: G. D. Kamphuis te Apeldoorn (bw); te Leer dam: J. A. de Koeijer te Baarn (bw). Aangenomen naar Lelystad (SoW): D. J. H. Wolse te Dron- ten. Bedankt voor 't Harde: G. D. Kamphuis te Apeldoorn ^(bui tengewone wijkgemeente); voor Sliedrecht: J. P. Nap te Barneveld; voor Vriezenveen (buitengewone wijkgemeente Beth-el): L. Schaafsma te Springford, Ontario (Canada). Beroepbaar: te Oosterom, 1.1. zendingspredikant te Malang (Indonesië), 2341 GR Oegst- geest, tel. 071-5177769. Gereformeerde Kerken Beroepen te Vroomshoop: drs. L. Adema te Gorredijk. Aangenomen naar Vrooms hoop: drs. L. Adema te Gorre dijk; naar Santpoort: drs. R. J. .Kooiman te Oldenzaal (part time). Beroepbaarstelling mw. S. Ridder van Meggelen, Reigers- houtstraat 38, 4364 BB Grijps- kerke. Beroepbaarstelling: mw. R. Klunder-Douma, Krompad la, 8539 RN Echtenerbrug, tel. 0514-541185. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Assen-Noord (Oos terwij k): T. Wendt te Bunscho ten-Oost; te Leens: H. Offereins te Surhuisterveen in combinatie met Opende; te Waddixveen: A. O. Reitsema te Bunschoten-West; te Zoeter- meer: J. B. Wilmink te Hilver sum. Beroepbaar: Havinga, 1.1. mis sionair predikant te Assen- Zuid, 9285 SJ Buitenpost, tel. 0511-541603. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Haarlem-Cen trum: E. B. Renkema, kandi daat te Enschede. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Aalburg: A. F. Honkoop te Wageningen; Mid delburg-Zuid: P. Mulder te Ca- pelle aan den IJssel-Middelwa- tering. Bedankt voor Rotterdam- Zuid: J. Kareis te Oudemir- dum. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend Voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Soms krijg je weieens een vie ze smaak in je mond. Je wordt er zo nu en dan behoorlijk mis selijk van. Neem nou de niet aflatende negatieve publiciteit over Renesse. Voorpagina Zie- rikzeesche Nieuwsbode van dinsdag 7 mei onder de kop „Camerakast aan N59 in de sloot geduwd". Zonder dat ie mand wordt aangehouden, verdacht of enige identiteit be kend is van de veroorzaker(s) wordt (wellicht vanuit journa listieke vrijheid) geopperd dat dit zou zijn gedaan door "een aantal stappers uit Renesse". Hier krijg je toch echt een Kar- remans gevoel van. Misschien waren het wel een stel stappers uit Zierikzee? Of waren het niet een paar asiel zoekers? Als u niet weet wie dit heeft gedaan moet u er ook geen melding, van maken. Aan opruiende en stemming ma kende suggesties hebben we niets en daar zitten uw lezers ook niet op te wachten. De toerist blijkt jaarlijks tel kens iets-minder naar Zeeland te komen om de vrije dagen door te brengen. Jaarlijks een paar procentjes. Een zorgelijke ontwikkeling. Maar Renesse (samen met Burgh-Haamstede) is echter goed voor zo'n ca. 2.800.000 toeristische over nachtingen per jaar en daar door nog steeds de meest be zochte kustplaats van Neder land. Na jaren van negatieve publiciteit als gevolg van relle tjes, vechtpartijen, drankmis bruik, Duits/Nederlandse te genstellingen lijkt een ommekeer bereikt. Geen vechtpartijen meer, geen dron ken jeugd meer op de straten, geen gestolen auto s, inbraken en dergelijke. Nee, een (bui- ten)gewone gezellige vakantie plaats waar het voor zowèl de jeugd als voor gezinnen bijzon der goed toeven is. Een kust plaats met perfecte voorzienin gen en een hoogstaand kwalitatief toeristisch pro duct. Een toplocatie in Neder land. We zijn op de goede weg. De politie heeft tijdens het af gelopen paasweekend (met toch zo n ca 50.000 toeristen) niet hoeven ingrijpen en geen proces-verbalen uitgeschre ven. En wat lezen we hierover in de week na de paasdagen in de kranten? Inderdaad, niets. Hier word je dus gewoon mis selijk van. Positieve ontwik kelingen zijn mogelijk niet sensationeel genoeg om te wor den vermeld? En wanneer er niets negatiefs is te melden verzinnen we het maar ge woonOf is dit het niveau van de hedendaagse journalis tiek? Wanneer u dan iets meldt, laat dat dan niet alleen negatieve zaken zijn. Weest u zich er eens van bewust dat het image van bijvoorbeeld Renes se (maar dat geldt vanzelfspre kend ook voor andere plaat sen) mede door uw pennen streek gestalte krijgt en dit moet dan geen onjuiste zijn. Laten we als Zeeuwen er voor zorgen die jaarlijkse afkalving van ons gezamenlijke toeristi sche product te stoppen door positief ons product naar bui ten uit te dragen en daar is echt alle reden toe. Anders worste len we wel, maar komen we op den duur niet meer boven. GERARD WILLEMSE Renesse Allereerst wil ik de gemeente Westerschouwen bedanken voor ons mooie dorp. Als Kromme Reke-bewoonster, vind ik dat we er zeker op vooruit zijn gegaan. We zitten vrijer van binnenkijkers, ieder zijn eigen tuintje en mooie hek jes. We zijn er blij mee. Als dorpsring-bewoonster hecht ik veel waarde aan ons stekje. Het is een lot uit de loterij, 's winters rust, 's zomers de ge zelligheid voor de deur. Er is maar één ding waaraan ik me vreselijk erger: de honden poep. Toen het dorp nog niet ver nieuwd was, was er op het gras niet te lopen en voor kinderen niet te spelen. Ik vraag hierbij aan de hon deneigenaren uit Renesse die hun hond uitlaten op het dorpspleingras dan ook vrien delijk: neem in het vervolg een zakje of schepje mee zodat we het schoonhouden. Het ziet er nu zo prachtig uit. Donderdag 9 mei jl. zijn de lin ten voor het gras weggehaald. Vrijdagmorgen lagen er al weer de nodige drollen. Als jul lie als hondenbezitters het schoonhouden, hebben de gas ten misschien ook niet de nei ging hun hond er uit te laten. Geeft u het goede voorbeeld! En laat u alstublieft onze grote groene voortuin aan de Krom me Reke en de rest van de Re kes schoon. PETRA LEMSOM, Renesse ZIERIKZEE - De Stichting Consument en Vei ligheid heeft onlangs in de serie 'Kijk op veilig' een brochure uitgegeven over kinderfietsen. Dit met het doel ouders te informeren over het gro te belang van goede en veilige kinderfietsen. Zowel voor de kinderfiets, die bedoeld is voor gebruik op de openbare weg, als voor de speelfiets, is het van groot be lang dat kinderen beschikken over. veilige en goede fietsen. Tenslotte is de fiets het eerste vervoermiddel waarop kinde ren gaan kennismaken met het verkeer. Dat veiligheid hierbij voorop staat spreekt vanzelf. Naast het feit dat de kinderfiets, waarmee bijvoorbeeld naar school wordt gegaan, moet vol doen aan de wettelijke eisen die daarvoor gelden, is het noodzakelijk dat men bij de aanschaf goed op een aantal belangrijke aspecten let. Deze variëren van het goed 'passen' van de fiets tot en met de grootte van de handremgre pen. Maar ook de afwerking speelt een grote rol. Scherpe randen en uitsteeksels mogen niet voorkomen. Kortom, kin deren moeten alle aandacht kunnen schenken aan het fiet sen zelf en niet aan eventuele gebreken aan de fiets. In de brochure wordt onder an dere in gegaan op wetgeving, soorten kinderfietsen, koop- tips, gebruikstips en onder houd. Door droogte en kou heeft het graan al een groeiachterstand van drie weken. (Archieffoto) „De markt is veel moeilijker te voorspellen dan vroeger. Vroe ger was er in de winter, als het kouder werd, een grote vraag naar uien, omdat de mensen dan veel meer uien gingen eten. Dat is nu absoluut niet meer zo. Je kunt zien dat het voedingspatroon van de consu ment ook veranderd is. Iedere akkerbouwer moet nu voor zichzelf maar een balans zien te vinden in de producten, die men moet verbouwen. Een aantal jaren geleden was er een groot graanoverschot in de wereld. Nu is het omge keerd, er is een tekort ont staan. De Nederlandse boeren kunnen daar echter niet van mee profiteren, omdat er via de EG een interventieprijs van 28 cent per kilo tarwe is afge sloten. We kunnen alleen nog een beroep doen op een kleine compensatieregeling. Nu zou je bijna willen, dat er vrijhan del zou zijn," aldus de akker bouwster uit Elkerzec. Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gewone wijkge meente: 09.30 uur ds. G. van de Pol. Kerkwcrve: 10.00 uur H. Schipper. Serooskerke: 10.00 uur ds. P. v. d. Heuvel, Vlaar- dingen. Burgh: 10.00 uur ds. A. R. van der Deijl. Haamstede: 10.00 uur ds. L. H. Kansen- Brasz. Renesse: 09.30 uur dhr. Murre, Middelburg, gez. dienst. Noordwelle: Zie Renes se. Noordgouwe: Zie Drei schor. Dreischor: 10.00 uur ds. P. J. Eekhout. Ouwerkerk: 10.00 uur ds. A. Otten.Oostcr- land: 10.00 uur ds. J. de Haan. Sirjansland: 10.00 uur ds. H. J. Boer.Bruinissc: 10.00 uurds. J. Smit. Samen op Weg-gemeente Scharendijke: Bethlehem- kerk: 10.00 uur da. H. B.Graaf land. Duiveland (Nicuwer- kerk): Johanneskerk (Kerk- ring): 09.30 uur ds. J. Knoop. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur eerw. heer L. Sijp, Naarden. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 09.00 uur dr. A. Job- sen. Haamstede: 09.00 uur ds. A. V. de Nooy, Vlissingen. Brouwershaven/Zonnemaire: 10.00 uur ds. A. P. Spaa. Brui- nisse: 10.00 uur pastor L. C. Hondius. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 09.30 uur ds. J. A. Roose. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 09.30 uur ds. J. Oos terbroek.Kerkwerve: 10.00 uur ds. H. Korving. Haamste de: 09.30 uur ds. J. C. Harde man. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 uur lees- dienst.Nieuwerkerk: 9.30 uur leesdienst.Oosterland: 10.00 uurleesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 uur leesdienst. Nicuwerkerk: 09.45 uur lees dienst. Bruinisse: 10.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 uur leesdienst. Oosterland: 9.30 uur lees dienst. Rooms-Katholicke Kerk Zierikzee: 09.30 uur Hemel vaart van de Heer. Herenkoor. Haamstéde: 10.00 uur Hemel vaart' van de Heer. Renesse: 10.00 uur Hemelvaart van de Heer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7