'In oud-Brouw staat alles schots en scheef geparkeerd' Nieuwe exposities in Bruse musea geopend GioenRik Delta Nutsbedrijven verzwaren energienet Klachten dorpsraad over Brouwse parkeersituatie: Verdacht verzoek Bewoners willen verlichting Ajax-fan opgelicht Bezwaren Habo Hoveniers tegen knip in Hogezoom Gemeente Westerschouwen beschuldigd van kaalslag DINSDAG 14 MEI 1996 NR 25975 3 De parkeersituatie in Brouwershaven is volgens de dorpsraad zeker voor verbetering vatbaar. (Archieffoto) BROUWERSHAVEN - „Sommige mensen wil len geloof ik hun auto nog het liefst meenemen naar de WC," verzuchtte dorpsraadslid P. van Ast gisteravond tijdens de vergadering van de dorpsraad in het stadhuis in Brouwershaven. Op de agenda stond onder andere de verkeerssi tuatie in Brouwershaven en die is volgens de dorpsraad vooral voor wat betreft het parkeren voor verbetering vatbaar. Zomerpiek Westhoek opvangen ZIERIKZEE - Om de zomerpiek aan te kunnen wat betreft de elektriciteitsvoorziening gaan de Delta Nutsbedrijven binnenkort nieuwe middenspanningskabels leggen van Zierikzee naar Serooskerke. Daarbij worden tegelijker tijd mantelbuizen voor glasvezel gelegd, ten dienste van de kabeltelevisie. Het project gaat anderhalf miljoen gulden kosten. Parkeercontroleur J. Blom- maert was gevraagd om de dorpsraadsvergadering bij te wonen en hij hoefde de dorps raadsleden bepaald niet aan te sporen om hun ideeën en sug gesties naar voren te brengen. J. Koster constateerde aller eerst dat er in Brouwershaven de nodige overbodige ver keersborden staan, terwijl weer andere borden mislei dend werken. Plaatsvervangend dorpsraads voorzitter C. M. Padmos haak te in op het verhaal van Kos ter. Volgens hem staat er nu in de Poortdijkstraat op een be paald punt ten onrechte een bord 'parkeerplaats voor inva lide'. Degene voor wie dat bord geplaatst was is volgens Pad mos al enige tijd geleden over leden. Apetrots en tegelijk enigszins ontroerd om voor de laatste keer als eerste burger van een zelfstandig Bruinisse de plaat selijke musea te openen, con cludeerde Vogelaar dat het cul- Blommaert onderschreef de conclusie van Padmos en Kos ter dat er best wat verkeers borden weggehaald kunnen worden uit de kern Brouwers haven. „Eigenlijk moet je eerst alle borden weghalen en dan kijken waar het nodig is om borden neer te zetten," al dus Blommaert. Schots en scheef Dorpsraadslid P. van Ast klaagde zijn nood over de par keersituatie in Brouwersha ven. „Vooral in oud-Brouw is het erg. Dat zijn smalle straat jes en er wordt schots en scheef geparkeerd." Iedereen wil de eigen auto liefst voor de deur hebben en daarbij wordt vol gens Van Ast niet gekeken of turele erfgoed niet op een on achtzame wijze verloren is ge gaan. Jaarlijks weten honderden be zoekers de weg te vinden naar die geparkeerde auto de door gang bemoeilijkt of niet. „Op sommige kruisingen moet je echt heel goed sturen om er langs te komen, omdat er au to's vlakbij de kruising gepar keerd staan," aldus Van Ast. Hij pleitte voor het instellen van geheel of gedeeltelijke parkeerverboden voor Molen straat, Nieuwdorp, Nieuw- straat en Molenstraat. Om mee te beginnen. Hoewel Padmos zo zijn twijfels had over de haalbaarheid van de door Van Ast gewenste parkeerverbo den achtte hij de parkeersitu atie heel belangrijk. „Ik denk dat je dan toch over een stukje leefbaarheid praat," aldus Padmos. Een andere ongewenste situ atie werd door dorpsraadslid P. Janse onder de aandacht ge bracht. Zelf woont hij aan de Kromwal, vlakbij een zebra pad. „Als ik een kwartiertje voor het raam ga staan, heb ik heel wat levensbedreigende si tuaties gezien," aldus Janse. Hij pleitte voor een betere, eer dere, aankondiging van het ze brapad. „Ik weet wel dat het bord eigenlijk bij de zebra moet staan, maar ik denk dat het in dit geval beter is als de automobilisten er eerder op ge- het Visserijmuseum en de Oud heidkamer aan de Oudestraat. Kennis Voor jongeren en ouderen noemde hij het zeer waardevol om regelmatig een blik in de geschiedenis te werpen. „Het vermeerdert onze kennis. Wij leren daardoor hoe het vroeger was. Het leert ons beter onze plaats bepalen in het heden," aldus Vogelaar. Hij prees zich gelukkig dat men constant kan rekenen op de medewerking van ongeveer veertig vrijwilli gers, die zich met verve inzet- wezen worden." Janse zei uit eigen ervaring te spreken. „Ik kwam een keer van de Brouwse Dag met mijn muziekinstrument in een koffer. Op de zebra werd de koffer compleet uit mijn han den gereden." De automobilist die Janse van de sokken reed koos het hazenpad. „Hij heeft er in ieder geval een deuk in zijn motorkap en een kapotte koplamp aan over gehouden. Het glas vloog rond m'n oren," verklaarde Janse. In verschillende Brouwse stra ten hebben de bewoners vol gens de dorpsraad overlast van zwaar verkeer en in andere straten van te hard rijdende auto's. De meningen over drempels bleken uiteen te lo pen. Koster ziet er wel wat in en noemde die van de Laone in Renesse als voorbeeld van hoe het moet. Dorpsraadslid Janse keek er wat anders tegenaan. „Op de Laone word je over een afstand van een paar honderd meter ze ven keer gelanceerd." Van Ast bleek evenmin een fan van ver keersdrempels. Hij betitelde deze vorm van snelheidsbeper- kende maatregelen als uiter mate ontsierend. „Je ziet ze te genwoordig overal, maar ik vind het geen gezicht." ten om de musea operationeel te houden. Vogelaar stak een pluim op de hoed van allen die er aan meewerken om de ven sters naar het verleden telkens weer wijd open te zetten. Tevens sprak hij de hoop uit dat de Bruse musea ook na de gemeentelijke herindeling hun plaats in het oude mosseldorp zullen behouden. De collectie is recentelijk uit gebreid met een drietal histori sche percelenkaarten uit het jaar 1912. Op deze originele kaarten zijn alle mosselperce len vanaf de Braakman tot aan de Westerschelde tot de perce len onder de rook van Ouddorp te zien. Op de bovenverdieping zijn de vitrines aangevuld met opgeviste voorwerpen en een divers aantal opgezette water- gangers. Oranje Boven De aangrenzende Oudheidka mer wordt het nieuwe mu seumseizoen opgeluisterd met een deel Oranje-attributen uit de collectie van mevrouw Vo gelaar-van der Does. Op twaalfjarige leeftijd begon me vrouw Vogelaar reeds met het verzamelen van alles wat met het Oranjehuis heeft te maken. Te bezichtigen zijn onder meer mokken, trommels, boeken met afbeeldingen van leden van het koninklijk huis en een fotocollectie van het ko ninklijk bezoek aan Bruinisse, voor mevrouw Vogelaar het hoogtepunt in al die jaren ver zamelwoede. „Het is haar grote liefde",, al dus Vogelaar, waarbij hij snel liet doorschemeren dat de ove rige gezinsleden daar niet on der hoeven te lijden. Volgens een woordvoerder van Delta Nutsbedrijven is het al een paar jaar kantje boord met de mogelijkheid tot elektrici teitsvoorziening in de West hoek tijdens de zomermaan den. Vooral in augustus wordt er mede door de komst van een groot aantal gasten daar, veel meer stroom verbruikt. De ka bel wordt nu verzwaard om de voorziening te waarborgen. De graafwerkzaamheden voor de verzwaring van het elektri citeitsnet zouden vóór de bouwvakvak&ntie klaar moe ten zijn. De kabels en mantelbuizen ko men langs de Lange Blokweg, Heuvelsweg en Delingsdijk richting Serooskerke te liggen. De werkzaamheden duren tot In de omgeving van de Duin- roosweg wordt gewerkt aan het bouwplan Kloosterweg/ Badweg. In het kader daarvan zijn op kavels grenzend aan de kavels van de klagende bewo ners bomen gerooid. „Terwijl velen, ook gelukkig een groot aantal gemeenten, de handhaving van de natuur hoog in hun vaandel hebben, zijn op eerder genoemde ka vels alle bomen en struiken waaronder verschillende tien tallen jaren oude eiken zonder meer afgezaagd," schrijven de bewoners. „Dit zonder zich af te vragen of de bomen en strui ken konden worden ingepast in de bouwplannen." „De jeugd proberen we op te Door de bewuste knip worden automobilisten gedwongen de Hogezoom tijdelijk te verlaten en af te buigen naar de Lage- zoom. Een eind verderop kan men dan weer terugkeren op de Hogezoom. Op deze manier hoopt de gemeente het gebruik van de Hogezoom als door gaande route te ontmoedigen. „Wij voorzien dat door deze maatregelen ons bedrijf zeer moeilijk bereikbaar wordt voor onze klanten en voor de aanvoer van goederen," schrijft de Habo. Al vier keer eind van dit jaar. Alles kan buiten het verkeer om uitge voerd worden. In Serooskerke komt er een centraal punt voor doorzending televisie en radio signalen. Het is de bedoeling, dat binnen afzienbare tijd glasvezelka bels door de mantelbuizen worden geblazen. De kabel is een voorziening om televisie en radiosignalen op te vangen en door te zenden. Er ligt nu nog een coaxkabel. Met glasve zel is men in staat om een gro ter aantal signalen te geleiden. Uiteindelijk zal er over heel Zeeland een glasvezel ringlei ding komen te liggen voor het vervoer van de radio- en tv-sig- nalen. voeden met ieder jaar een boomplantdag, terwijl hier de natuur met voeten wordt ge treden," aldus de brief ^an de bewoners. Volgens hen zijn er zelfs enige bomen en struiken in de tuin van één van de bewo ners afgezaagd. „Waarmee de gemeente zich heeft schuldig gemaakt aan een onrechtmati ge daad." De brief prijkt op de lijst van ingekomen stukken behorende bij de gemeenteraadsvergade ring van maandag 20 mei. Het college stelt de raad voor de kwestiete behandelen in de commissie openbare werken en vervolgens door het college af te laten handelen. eerder klom het bedrijf in de pen om zijn ongerustheid over de ontwikkelingen kenbaar te maken." Mochten de reeds geuite be zwaren door de gemeente onge grond worden verklaard, dan wil het bedrijf weten welke mogelijkheden er nog resten. „Verder hopen wij door posi tief overleg tot een goede op lossing te komen alvorens er maatregelen getroffen worden ten aanzien van de knip in de Hogezoom en de afsluiting van de Kabbelaarsweg." Verwachting t/m zaterdag 18 mei WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp.3 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht noord 4 Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht n.oost 4 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 15 mei Zon op 05.45, onder 21.25 Maan op 04.57, onder 19.14 16 mei Zon op 05.44, onder 21.27 Maan op 05.27, onder 20.21 Nieuwe maan: 17 mei (13.47) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het was vandaag de laat ste dag van de IJsheiligen. Dit houdt echter niet in dat de temperatuur vanaf morgen de weg omhoog vindt. Ook woensdag blijft de temperatuur bij een graad of 12 steken. Pas later in de week als de wind de noordhoek verlaat, kan het kwik een paar gra den winst boeken. Veel meer dan een graad of 17, een 'normale' waar de voor de tijd van het jaar, lijkt er niet in te zitten. De komende 24 uur spelen wolken de hoofdrol Het wordt vannacht niet kouder dan 5 graden. Morgen overdag is er einde lijk ook wat ruimte voor de zon. De wind waait nog steeds uit noordelij ke richtingen en is meest matig, kracht 3, aan de kust soms vrij krachtig, windkracht 5. Verantwoor delijk voor het rustige weer is een uit loper van een hogedrukgebied bij IJsland. Donderdag verandert er dan ook maar weinig. Vanaf vrijdag krijgt een depressie meer invloed op ons weer. De kans op een bui neemt toe. Verder schijnt ook nu en dan de zon en komt het kwik rond 16 graden te liggen. ZIERIKZEE - Een 11-jarig meisje uit Zierikzee werd maandagmiddag rond 16.00 uur door een man in een auto aangehouden met het aanbod een slok van een of andere vloeistof te nemen. De man dreigde het meisje, dat als zè dit niet zou doen, hij de politie zou bellen. Het meisje ging niet op het voorstel van de automobilist in en fietste snel weg. De man reed in een kleine wit te auto en is ongeveer 25 jaar oud. Hij heeft kort zwart haar, met een opvallende kuif. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE IH Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190.00 (autom. afschr.) f 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W. De opening werd bijgewoond dooreen viertal dames in Bruse klederdracht. (Foto: Joop van Houdt) NIEUW-H AAMSTEDE - De be woners van de Strandweg en een deel van de Torenweg in Nieuw-Haamstede willen straatverlichting. Dat blijkt uit een brief van de bewoners aan het college van b en w van Westerschouwen. Langs de Strandweg en een ge deelte van de Torenweg is vol gens de bewoners nog altijd geen straatverlichting en hier door voelen de bewoners zich niet veilig. „Door het niet aan wezig zijn van verlichting is de kans zeker niet denkbeeldig dat insluipingen en dergelijke worden bevorderd," schrijven de bewoners. Ook vrezen de bewoners een toename van het zwerfvuil in hun woonomgeving door het ontbreken van adequate ver lichting. „Gedurende vele maanden van het jaar wordt er in dit gebied wild gekampeerd en in auto's de nacht doorge bracht. De duisternis vergroot de mogelijkheid om afval on gezien te deponeren en in het beschermd natuurgebied." al dus de bewoners. OOSTDIJK - Een 35-jarige in woner van Oostdijk heeft gis teravond bij de politie aangif te gedaan van oplichting. De man werd telefonisch bena derd door iemand, die hem twee wisselkaarten aanbood voor de voetbalwedstrijd Ajax - Juventus, de finale van de Champions League in Rome. Hij kocht beide kaarten voor een bedrag van negenhonderd en vijftig gulden. De officiële prijs van een dergelijk kaartje is vijfenveertig gulden. Bij omwisseling voor de toegangs kaarten bleek dat het hier om een vervalsing ging. De politie is op zoek naar de man die de kaarten heeft verkocht aan de benadeelde Ajax-fan. Advertentie HABO RENESSE Vakkundig advies op yijyergcbied Hoqe?oom 100. Renesse Tel.: 0111 46 27 91 BRUINISSE - Het Bruse burgemeestersecht paar A. Vogelaar en B. W. C. Vogelaar-van der Does heeft maandagmiddag respectievelijk het Visserijmuseum en een Oranje-expositie in de Oudheidkamer geopend. De plechtigheden von den plaats in het bijzijn van een groep actieve vrijwilligers en vrijwilligsters en een viertal dames in originele Bruse klederdracht. BURGH-HAAMSTEDE - Groenvoorzienings- bedrijf Habo Hoveniers maakt ernstig bezwaar tegen de plannen van het college van b en w van Westerschouwen om een 'knip' te maken in de Hogezoom en de Kabbelaarsweg af te sluiten voor het verkeer. Dat blijkt uit een brief van het bedrijf aan college en gemeenteraad. Brief bewoners Duinroosweg HAAMSTEDE - Een aantal bewoners van de Duinroosweg in Haamstede is boos op de ge meente Westerschouwen. Zij vinden dat er veel te rigoureus gesnoeid en gekapt is. Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3