Eerste week zaadvisserij verloopt superstroef Mei-markten in regio brengen flink wat geld in het laatje Zestig kunstwerken in Goes En Passant Watersportvereniging neemt exploitatie Brouwse jachthaven over van gemeente Renessedag Lions Club organiseert nu ook een fietstocht Van der Valk Koeienziekte Sportvissers in nood gered BRUINISSE/Z1ERIKZEE - Ongeveer 70 mos selvaartuigen kwamen vorige week één of meer dagen in actie voor de jaarlijkse mosselzaadvis serij. Op de eerste visdag, afgelopen dinsdag, moesten de meeste schippers genoegen nemen met opbrengsten van 500 tot 700 tonnen. Con form de resultaten van de bestandoperatie door het RIVO, bleek het merendeel van de schrale voorraad op de vrije 'zaadbanken' uit halfwas- jes te bestaan. De resultaten waren geheel volgens de lijn der verwachtin gen niet om over naar huis te schrijven. Bij het meetstation WON 3 in het Inschot arriveer de de BRU 6 dinsdag (de eerste visdag) rond de klok van 13.00 uur als eerste met 726 ton half wasmosselen. Ongeveer twee uur later meldde de BRU 24 zich aan de Produktschapme- dewerker J. Fraanje met 1.159 ton. Rond dezelfde tijd gaf ook de BRU 68 acte de présence met 889 ton halfwasjes. Het Bruse trio viste onder de rook van Harlingen. Dinsdagavond om 20.00 uur waren 22 vaartuigen onder de meetlat van Fraanje gepas seerd. De overige schippers stelden het meten uit tot woensdag, om eerst de totale individuele vangstaanvoer bo ven water te halen. Uitschie ters bij de PV-administrateur op de WON 3 van handbeugel- visser Nadema uit Witmarsum bleken na een dag vissen de YE 80 met 1.570 ton halfwasjes en de BRU 2 en de BRU 27 elk met een 'mooie partij zaad'. De BRU 2 viste in de Boontjes de BRU 27 op het Texelstroom. Voor ladingmeter J. Linden- berg begonnen dinsdag de me tingen aan boord van het meet- schip Omega in het Vlieter pas in de tweede helft van de mid dag. Lindenberg moest tot 16.00 uur wachten, alvorens de YE 182 zich als eerste vaartuig aandiende met 300 ton zaad. Daarna lieten onder andere de kotters: YE 2 (700 ton), YE 39 (516 ton), TH 4 (495 ton), YE 30 (650 ton), YE 170 (570 ton) en ZZ 3 (765 ton) de genoemde ton nages uitmeten. Vuilbaard Slechts een handvol schippers gaf voorkeur aan een zaad- of halfwasbestek op de Vuil baard, westelijk van de Zee- landbrug in de Oosterschelde. De YE 156 viste dinsdag als enige op een grote maat (stuks tal 220) met een dagresultaat van ruim 1.000 tonnen. Het viertal YE 6, YE 20, YE 89 en YE 57 korde op de op 2.500 ton getaxeerde voorraad mossel zaad. De ladingen werden in de haven van Colijnsplaat geme ten door veilingmeester J. Kosten. Van de drie laatstge noemde schepen gingen de schepen van de YE 57 en de YE 89 woensdag opnieuw gericht op zoek naar zaad. De YE 20 viste woensdag op halfwasjes, waarvan de totale voorraad op circa 8.000 ton was begroot. In totaal werden vorige week dinsdag en woensdag 75.000 ton voornamelijk halfwasmos selen boven water gehaald. De ze week mag hooguit 50.000 ton worden gevangen. DEN HAAG - Een Iraans feest voor 500 mensen in een party centrum in Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag uitgemond in een massale vechtpartij. Daarbij werden forse vernielingen in het cen trum aangericht. RENESSE - Evenals voorgaan de jaren houden muziekvereni ging Luctor et Emergo, de Ne derlandse Hervormde Kerk en tennisvereniging Scelveringhe op zaterdag 18 mei de Renesse dag op het dorpsplein rondom de kerk van Renesse. Het is voor de tiende keer dat dit eve nement wordt georganiseerd. Het is een rommelmarkt en braderie en duurt van 8.30 tot 16.00 uur. De opbrengst is voor de deelnemende verenigingen. In de opgestelde kramen zijn antieken curiosa en allerlei sn- uisterïjen'te koop. Er is een schiettent, man. kan ringweg pen, busgooien of darten. Voor de kleintjes is er een luchtkus sen of er kan een ritje op een pony gemaakt worden. Op de ze dag kan men de kerktoren van Renesse beklimmen. Het Rad van Avontuur zal re gelmatig draaien. Ook is er een verloting met diverse grote prijzen, zoals een magnetron, een mid-week in een bunga lowpark of een CDi-player. De uitslag van de verloting wordt in Het Extra Nieuwsblad be kend gemaakt. Uitbreiding jaarlijkse wandeltocht WESTENSCHOUWEN - Reeds 23 jaar organi seert de Lions Club Schouwen-Duiveland jaar- lijks een wandeltocht voor sportieve belang stellenden. Dit jaar wordt dat evenement aangevuld met een fietstocht. Beide tochten worden zaterdag 25 mei gehouden vanuit pavil joen De Rotonde ^.n Westen- schouwen, waar een startbu reau wordt ingericht. Zowel de wandel- als de fietstocht voe ren de deelnemers door de Schouwse Westhoek, een ge bied met bossen en duinen, zee en strand. Deelnemers aan de wandel tocht kunnen kiezen uit de af stand 25 kilometer, waarvoor ,zij tussen 1L00 en 11.30 uur van start kunnen gaan, of acht of vijftien kilometer lopen waar aan zij tussen 12.00 en 13.00 uur kunnen beginnen. De fiets tocht is 38 kilometer lang. De starttijd is tussen 11.00 en 12.00 Belangstellenden kunnen zich vanaf 10.30 uur laten inschrij ven voor deelname aan een van de evenementen. Nadere infor matie via telefoonnummer 642034. DEN HAAG - Voor het ge rechtshof in Den Haag is maan dagochtend de zitting in hoger beroep begonnen tegen zeven leden van de horecafamilie Van der Valk. De zeven, onder wie de voormalige topman Arie van der Valk, worden ver dacht van grootschalige fraude met belastingen en premies. BRUSSEL - De Europese Unie moet een groep wetenschap pers opdraeht geven nieuw on derzoek te verrichten naar de relatie tussen de gekkekoeien- ziekte en haar mogelijk mense lijke variant, de ziekte van Creutzfeldt-Jakob, CJD. Dit staat in een rapport van de Eu ropese Commissie. Ondanks concurrentie fiets- en molendag ten daaraan een financiële bij drage te leveren in de vorm van een schenking en een ren teloze lening. Tijdens de raadsvergadering stelt het college aan de raad voor om een artikel 21 proce dure te starten zodat de licht masten vrij snel kunnen wor den geplaatst. De procedure is nodig omdat de masten op een deel van het sportveld komen dat de bestemming 'groenvoor ziening' heeft. Volgens het be stemmingsplan mogen licht masten in een dergelijk gebied niet hoger zijn dan drie meter. Tijdens de raadsvergadering wordt de Voorjaarsnota, die al eerder aan de orde was, defini tief vastgesteld. Verder wordt beslist over de benoeming van G. N. Vlug uit Kerkwerve als lid van de commissie bezwaar- en beroepschriften. Vlug is be reid tot 1 januari 1997 het hui dige lid drs S. Hartog-Dahme- ijer te vervangen. Zij kan de werkzaamheden niet langer combineren met haar functie bij de gemeente Alkemade. De raadsvergadering wordt deze keer gehouden op donderdag in plaats van maandag en be gint om 19.30 uur. Iedere be langstellende kan de beraad slagingen volgen vanaf de publieke tribune in de raad zaal. OUDDORP - De reddingboten Zeemanspot en John Stegers uit Stellendam moesten zater dagmiddag uitrukken voor vier in nood verkerende sport vissers uit Ouddorp. Het viertal was eerder die dag met een sloep de Noordzee op gevaren. Voor de kust van Ouddorp ter hoogte van 'de Kaap' kregen zij een stuk net in de schroef waardoor de mo tor afsloeg en het bootje in de branding verzeild raakte. Voor het vierde achtereenvolgende jaar biedt de Goese Mid denstand Centrale in 'Goes En Passant' het winkelende publiek de mogelijkheid kennis te maken met hel werk van vijf Zeeuwse beeldend kunstenaars. Tot en met 31 mei zijn de kunstwerken ge plaatst in de Goese binnenstad, niet alleen in de winkelstraten zelf, maar ook in verschillende etalageruimten die ter beschik king zijn gesteld door de deelnemende winkeliers. De Goese mid denstand wil zo ruimte geven aan beeldend kunstenaars om op verrassende wijze hun werken te exposeren. Deelnemende kun stenaars zijn: Ilse van Loo, Frida van Overbeekc. Jack Willem- sen, Bella 11 endriksen. Lex Weijerman. Op de foto De IJzeren Man van Ilse van Loo. ZIERIKZEE/DREISCHOR - Hoewel er qua eve nementen flink wat concurrentie was in de vorm van de Nationale Fiets- en Molendag- én een open dag van de Koninklijke Nederlandse Reddings Maatschappij (KNRM) legden de mei- markten in Zierikzee en Dreischor de organisa toren ervan geen windeieren. De mei-markt van CBS J. L. de Jonge leverde 5500 gulden op, de mei-markt van OBS De Klimop in Dreischor bracht 2900 gulden in het laatje en de bewoners commissie van De Veste in Zierikzee kwam na telling uit op een opbrengst van de rommel markt aldaar van 3000 gulden. Op het feestelijk aangeklede schoolplein van de J. L. de Jon- (igegicKo6l in Zierikzee stonden dé koopjesjagers al ruim voor h'ët'aanvangsuur in de start blokken. ,.Het was een ware stormloop," aldus W. Ennen- ga. De voorraad tweedehands keukenstoelen was groot, maar slonk als sneeuw voor de zon en traditiegetrouw zorgde ook het Rad van Avontuur hier voor een fors aandeel van de opbrengst. Terwijl de volwassenen tussen de 'rommel' struinden, konden hun spruiten zich bij allerlei spelletjes vermaken. Het springkasteel blijkt nog im mer zeer populair, maar ook de spelletjesstands hadden geen gebrek aan klandizie. In janu ari dit jaar werd begonnen met het inzamelen van overtollig geworden spullen en de oogst was groot. Doelschieten De opbrengst van de mei- markt in Zierikzee is bestemd voor de school zelf, een kinder tehuis in Paramaribo - waar een ex-leerling van de school werkt - en een zendingsproject. Alles bij elkaar zo'n vijftig vrijwilligers, onder wie veel ouders én leerlingen, zetten zich in om van de mei-markt een succes te maken. De mei-markt van OBS De Klimop in Dreischor was op ongeveer dezelfde leest ge schoeid als die van de school in Zierikzee. Op het grasveld voor de school konden liefheb bers van de voetbalsport een staaltje van hun kunnen geven bij het doelschieten en degenen met scherp oog en vaste hand konden hun geluk beproeven op dartsbord of schiettent. Verder was er de peertjes boom, de lollytafel en konden kinderen én volwassenen zich laten schminken. Ook was er een rommelmarkt waar van al les en nog wat voor een grijp- stuiver te krijgen was: van huishoudelijke apparatuur tot glaswerk, speelgoed en kle ding. De dorstigen konden zich laven op het terras en voor de hongerigen was er een com- pleet snackbar-assortiment. Bijzonder succesvol was ook hier het Rad van Avontuur. Ook de boodschappenstand bleek een schot in de roos. Daar kon men voor een habbe- krats 'boodschappen doen'. „We zijn alle ondernemers in de buurt langs gegaan en ge vraagd om prijzen voor het Rad van Avontuur of een bij drage voor de boodschappen- kraam," vertelt M. Blokland van de oudercommissie van De Klimop. „Uiteindelijk hebben er wel een stuk of dertig iets gegeven. Dat liep heel goed." Hoewel de mei-markt in Drei schor niet overdreven druk be zocht werd, toont men zich na afloop tevreden met het resul taat. „Zeker als je in aanmer king neemt dat het helemaal niet zo druk was, is het een goede opbrengst," aldus D. Fonteijne. „Het was wel jam mer dat er zo weinig belang stelling was voor de veiling.". Geveild werd een litho van kunstenaar Theo Voorzaat. De ze bracht 197 gulden op. De op brengst van de rommelmarkt wordt besteed aan extra leer middelen. Eerste keer De bewonerscommisie van De Veste aan de Manhuisstraat in Zierikzee kan terugzien op een geslaagde eerste rommel markt. In de Garnizoenshal bij het wooncomplex waren verza melde tweedehands spullen uitgestald en het publiek liet het niet afweten. Toen het geld eenniaal geteld was kwam men tot een totaalbedrag van 3000 gulden. Dat geld wordt besteed aan het organiseren van spellen voor ouderen. Definitieve beslissing tijdens gemeenteraadsvergadering Op het schoolplein voor De Klimop konden allerlei spelletjes worden gespeeld. (Foto: Marijke Folkertsma) Oude brandweerspuit Tijdens de gemeenteraadsver gadering wordt ook beslist over het in bruikleen geven van de oude brandweerspuit van de Brouwse brandweer aan het Streek- en Landbouw museum Schouwen-Duiveland in Dreischor. Ook een 'overbo dige* antieke kast uit het Brouwse stadhuis wil het col lege over laten brengen naar het landbouwmuseum. Burge meester en wethouders stellen daarom aan de raad voor om een bruikleenovereenkomst aan te gaan met het bestuur van de Stichting Streek- en Landbouwmuseum, zodat de antieke spullen kunnen wor den overgedragen. BROUWERSHAVEN - Het plan om de exploita tie van de jachthaven in Brouwershaven over te hevelen van de gemeente naar de watersport vereniging is bijna rond. Tijdens de gemeente raadsvergadering, die donderdag 23 mei wordt gehouden in het Brouwse stadhuis beslist de Brouwse raad definitief over de overdracht. Het ziet er niet naar uit dat dat problemen zal opleveren. Tijdens een voorbereidende commissievergadering bleek reeds dat de meeste raadsfrac ties achter het plan staan. De kritische op- en aanmerkingen die werden gemaakt golden de tails van de overeenkomst die de afgelopen maanden in geza menlijk overleg is gemaakt door de gemeente en de Water sportvereniging Brouwersha ven. Naar aanleiding van die opmerkingen #is de overeen komst wat aangepast. Zo staat er nu in dat burgemeester en wethouders (over enkele maanden van de nieuwe ge meente Schouwen-Duiveland) met de watersportvereniging kunnen praten over beëindi ging van de overeenkomst, wanneer zij vinden dat de jachthaven niet goed wordt be heerd. Momenteel huurt de water sportvereniging een deel van het water in de jachthaven. De overeenkomst die daarop be trekking heeft wordt jaarlijks verlengd. Op basis van de nieuwe overeenkomst wordt de hele jachthaven voor een pe riode van tien jaar verhuurd aan de watersportvereniging. De huursom bedraagt bijna 234.000 gulden per jaar. De wa tersportvereniging krijgt daarvoor het recht de jachtha ven ten eigen bate te exploite ren. De huurovereenkomst kan telkens met tien jaar wor den verlengd. De Watersportvereniging Brouwershaven gaat de Brouwse jachthaven exploiteren. Archieffoto Lichtmasten De Algemene Sport Vereni ging (ASV) Brouwershaven wil langs het hoofdsportveld op sportpark Onder de Molen acht lichtmasten van veertien meter hoog plaatsen. De ge meente heeft al eerder beslo

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 6