Zoekplaatje NOOIT MEER Volksrepubliek China koopt Zeeuwse kennis waterbeheer Zijde-expositie in Grijpskerke Excursie Zeepeduinen Taarten voor Moederdag Misdrijven Bouw van windturbines gaat door Plannen herbestrating Expositie koraal in Bruinisse Concert Kinderhulp VRIJDAG 10 MEI 1996 NR 25973 3 Verwachting t/m dinsdag 14mei 15 JAAR GARANTIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111 -416551 Telefax 0111 -414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95.00 Jaar ƒ190.00 (autom. afschr.) 180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht noord 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht n.west 3 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 11 mei Zon op 05.51onder 21.19 Maan op 03.11onder 14.25 12 mei Zon op 05.50, onder 21.21 Maan op 03.38, onder 15.40 13 mei Zon op 05.48, onder 21.22 Maan op 04.04, onder 16.52 Nieuwe maan: 17 mei (13.47) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Volgens de allerlaatste computerberekeningen lijkt het zo merse weer aan onze neus voorbij te gaan. In het weekeinde en ook de dagen daarna moeten we het doen met maxima van een graad of 16, wat overigens 'normaal' is voor deze tijd van het jaar. Afgelopen nacht is het nergens meer tot vorst aan de grond gekomen. Komende nacht, en ook de daarop volgende nachten, blijft het kwik ruim boven het vries punt. Het klaart wat op en, omdat de lucht erg vochtig is, kan er een enke le mistbank ontstaan. Morgen over dag is voor de zon een bijrol wegge legd. Slechts af en toe prikt ze door de bewolking heen. In de middag wijzen veel thermometers maar 14 graden aan. De wind waait uit rich tingen tussen noord en noordoost en is zwak tot matig, 's middags aan de kust soms vrij krachtig. Verantwoor delijk voor dit weertype is de op bouw van een hogedrukgebied bo ven de Britse Eilanden, waardoor de warme lucht uit zuidoost-Europa ons land niet kan bereiken. Ook na zaterdag verandert er in het weer beeld weinig. Af en toe schijnt de zon en het blijft op de meeste plaatsen droog, 's Nachts wordt het 5, 's mid dags hooguit 16 graden. ZIERIKZEE - Zondag 12 mei is het Moederdag. Het CJV speelt daarop in. Kinderen die voor moeder of oma iets speciaals willèn ma ken kunnen-morgen, zaterdag,- terecht in De Driehoek aan het Kerkhof Zuidzijde. Kinderen tussen vier en dertien jaar zijn tussen 13.00 en 15.30 uur wel kom om moederdagtaarten te bakken. Voor wachtende ou ders is er koffie. Excursie minister naar Oosterscheldekering De Chinese minister Niu Maosheng (rechts vooraan op de foto) heeft zich gisteren in het Topshuis op de hoogte laten brengen van de Nederlandse strijd tegen het water. Het gezelschap wordt begeleid door hoofdingenieur H. F. L. Saeijs (tweede van links). (Foto: Joop van Houdt) NEELTJE JANS - De regering van de Volksre publiek China gaat in ons land 'know-how' ko pen voor wat betreft waterbeheersing. Die ken nis is grotendeels afkomstig van Rijks waterstaat Zeeland en zal via het Delftse Inter national Institute for Hydrolic Engineering (IHE) naar China worden geëxporteerd. Om te kijken hoe Nederland met het vele water omspringt, bracht dé Chinese minister van waterbeheer, Niu Maosheng gistermiddag met zijn gevolg een bezoek aan de Oosterschel dekering. Daar kregen zij- uit leg van hoofdingenieur-direc- teur H. F. L. Saeijs van Rijkswaterstaat Zeeland. Gis terochtend bezocht de delega tie de Stormvloedkering Nieu we Waterweg in Hoek van Holland. China kampt met twee grote waterproblemen. Het Dong- tingmeer slibt langzaam dicht. Aangezien het meer een be langrijke overloop is voor de Jangtserivier, neemt het ge vaar voor overstroming van een dichtbevolkt gebied steeds meer toe. Verder moet China hoognodig iets gaan doen aan de kwaliteit van het water. Er is grote be hoefte aan zuiveringsinstalla ties en riolering. De explosieve groei van steden als Bejing en Shanghai maken dit tot een nijpend probleem. Minister A. Jorritsma heeft haar Chinese collega laten weten dat zij be reid is tot samenwerking op het gebied van waterbeheer en overdracht van kennis op dit gebied. Daartoe werd maan dag een 'Memorandum of Un derstanding' getekend. Dat omhelst assistentie bij het op zetten van een 'masterplan' voor het waterbeheer, wetge ving, een waarschuwingssys teem voor overstromingen en een milieuproject. Baggerschepen Verder heeft Niu Maosheng zijn interesse laten blijken voor de aanschaf van 100 bag gerschepen. Bij IHC^ zijn op voorhand zes zandzuigers be steld. Saeijs zei gistermiddag dat hij waar mogelijk zal pro beren het Zeeuwse bedrijfsle ven in beeld te brengen. „Mis schien kan De Schelde nog een rol spelen. Maar dit bezoek le vert in elk geval werk op voor Rijkswaterstaat en het IHE," aldus Saeijs. Minister Jorritsma woonde gisteren maar een deel van het bezoek aan Zeeland bij. Na de lunch vertrok zij per helikop ter naar Friesland. De delega tie werd door Commissaris der Koningin W. T. van Gelder en de gedeputeerden D. J. P. Bruinooge en J, I. Hennekeij ontvangen op het provincie huis. Daarna werden het Zeeuws Museum en Veere be zocht. Dé Chinese delegatie sluit haar bezoek aan Nederland van daag af met een uitstapje naar Amsterdam DEN HAAG - Slachtoffers van geweldsmisdrijven komen er in financieel opzicht bekaaid van af. Zeker in vergelijking met wat de overheid aan da ders uitgeeft. Over een periode van 22 jaar keerde het Schade fonds Geweldsmisdrijven aan slachtoffers van geweldsmis drijven in totaal 34 miljoen gulden uit. Het Zoekplaatje dat vorige week in de Nieuwsbode werd afge drukt bleek een makkie. Achtenvijftig mensen stuurden een op lossing in en stuk voor stuk hadden ze het bij het rechte eind. De foto toonde een deel van het Slingerbos, een stukje TouwDaan en een stukje gracht. Eén van de inzenders blijkt een trouw fan van het Zoekplaatje. „Hè, hè, eindelijk weet ik 'es i vaarde foto van het Zoekplaatje is gemaakt,verzucht zij in haar inzending. Net als een aantal andere inzenders weet zij tot in detail de plaats te omschrijven, compleet met huisnummers. Verschillende inzen ders noemen het nabijgelegen tuincentrum, waarvan op de foto nog net een stukje te zien is, als oriëntatiepunt, weer anderen be schrijven de bloemperkjes op het plateau aan het Slingerbos. Veel inzendingen kwamen van inwoners van Zierikzee. Een in zender uit Bruinisse herkent het Zoekplaatje echter ook. „Toen mijn man op de LTS zat heeft hij daar heel wat uurtjes doorge- brachtUit de stapel goede inzendingen werd de kaart getrok ken van Evert Schiettekatte, 't Vrije 28, 4301 JZ Zierikzee. Hij krijgt de cadeaubon van 25 gulden toegestuurd. Wie weet waar bovenstaand Zoekplaatje gemaakt is. kan zijn of haar oplossing sturen naar: Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1. 4.300 AA Zierikzee. De oplossing- kan ook in de brieven bus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 worden gedepo neerd. Op de buitenzijde graag het woord Zoekplaatje vermel den. Oplossingen moeten uiterlijk woensdag 15 mei binnen zijn. (Foto: Joop van Houdt) Zwarte pony's in blonde duinen HAAMSTEDE - Wie wil kan woensdag 22 mei weer mee met de beheerders van de Zeepedui nen tussen Haamstede en Burgh. De excursie gaat om 13.30 uur van start bij de Poort van Slot Haamstede. Vanwege het droge voorjaar is de natuur wat later dan an ders. In Zeeland is dat normaal gesproken ook al zo, omdat het aan de kust over het algemeen wat koeler is dan in het bin nenland. Daarom bloeien op het landgoed bij Slot Haamste de de rododendrons nog en staan in het duin lijsterbes en meidoorn in bloei. De koekoeksbloemen en de wilde asperges zijn weer opge komen en veel vogels zitten te broeden. Om ervoor te zorgen dat het duingebied niet hele maal dichtgroeit graast er een kudde zwarte Shetlandpony's. Zij zorgen voor variatie in de duinen. Hier en daar trappen ze het helemaal kaal en kan weer zand gaan stuiven. Op andere plaatsen houden ze de begroeiing kort en op weer andere plekken komen ze niet of nauwelijks en groeien de duinen dicht. Inmiddels lopen naast de meeste merries ook veulentjes. In totaal worden er tussen de 25 en 30 verwacht en de kans is derhalve groot dat ze zich laten zien tijdens de ex cursie. 'Zeeland weeftZijde GRIJPSKERKE - Van zijderups tot en met het geweven en handbeschilderde zijden eindpro duct. Dat is allemaal te zien op de zijde-exposi tie in gebouw 't Zonnehoekje aan de Kerkstraat in Grijpskerke. De expositie is toegankelijk van 28 mei tot en met 28 september. De tuin bij 't Zonnehoekje is met ontwerpen vanaf ongeveer geheel ingericht als voedsel- 1800 ten toon. De werkgroep bron voor zowel de wilde als de replica van de drie Zeeuwse tamme of gewone zijderupsen. weefkringen is met deze oude Dat er op Walcheren vroeger ontwerpen aan de slag gegaan ook zijde geproduceerd werd met macro-opnamen en compu- weten velen niet en vandaar ter. Op de expositie zijn zowel dat er op de expositie in de originele weefboeken als Grijpskerke uitgebreid aan- het werkboek van de werk- dacht aan wordt besteed. groep te zien. De expositie is een samenwer kingsproject van de Stichting De expositie is dinsdag tot en Zijde en drie Zeeuwse weef- met zaterdag toegankelijk van kringen. De Stichting Zijde 13.30 tot 17.30 uur. Op tweede stelt zijn originele handge- pinksterdag is de expositie- schreven Franse weefboeken ruimte ook open. ROTTERDAM - Rechercheurs van de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond hebben gisternacht zes mannen en drie vrouwen aangehouden, die ervan wor den verdacht betrokken te zijn bij een criminele örganistie die in drugs handelde. BROUWERSHAVEN - De ge meente Brouwershaven is door de Raad van State in het gelijk gesteld, in verband met de plaatsing van vier windturbi nes bij Dreischor. Burgemeester A. P. de Haan meldde dat donderdagavond in een commissievergadering. De bouw van het windmolen park was al begonnen, maar werd op last van de rechter stilgelegd nadat de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- land een rechtszaak had aange spannen. De gemeente Brou wershaven tekende beroep aan tegen de uitspraak van de rech ter bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State en werd nu in het gelijk gesteld. NIEUWERKERK - Herbestra ting en verkoop van grond. Twee zaken die aan de orde ko men tijdens de vergadering dinsdag 14 mei van de commis sie bestuurszaken van de ge meente Duiveland. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis in Nieuwerkerk en begint om 19.30 uur. Aan de orde komt het voorstel van het college om een strook grond aan de Muye- weg in Nieuwerkerk te verko pen. Ook op de agenda het voorstel tot vaststelling van de tweede herziening van het be stemmingsplan Kom Ooster- land. BRUINISSE - Koraal, opgezet te vissen en mosselperceel- kaarten zijn te zien op een ex positie in bet Visscrijmuseum in Bruinisse. Maandag wordt de nieuwe ex positie in het Bruse Visserij- museum geopend door burge meester A. Vogelaar van Bruinisse en wel om 14.00 uur. Een half uurtje later geeft zijn echtgenote mevrouw B. W. C. Vogelaar-van der Does het startsein voor de Oranje-expo sitie in de Oudheidkamer. GOES - Europa Kiridèrhulp af deling Schouwen-Duiveland houdt zaterdag 18 mei een sponsorconcert in schouwburg De Prins van Oranje in Goes. Medewerking wordt onder an deren verleend door de leden van de Goese Operettevereni ging De Goese Operettevereniging treedt tijdens het concert op met onder anderen Saskia Ger ritsen en Anton Kropivsek. Rien Balkenende zorgt voor de muzikale begeleiding op de vleugel. Ook is er een optreden van het Limburgse koor Cres cendo. Het jeugdballet Middel burg draagt haar steentje bij door verschillende nummers te voorzien van bijpassende cho reografieën. Tijdens de pauze zorgen leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool voor een muzikaal intermezzo. De opbrengst van het concert is bestemd voor Europa Kinder hulp. Kaarten zijn telefonisch te reserveren via het nummer 0113-572213. De kaarten kun nen op de dag van het concert afgehaald worden tussen 13.00 en 19.30 uur. Bij Flexibekleding werken specialisten in het venverken van kunststof dakfolie. 100% onderhoudsvrij, flexibel maferiaal dat alle weersomstandigheden trotseert op nieuwe én bestaande daken van woningen, bedrijven, caravans en fabriekscomplexen. Bel 0111 652300 voor zorgeloos wonen en werken onder Flexibekleding. jp bekleding

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3