Verkeersdruk en recreatie knelpunten Schouwen-Oost Toeslagenmaatschappij moet uitkef ingsfabriek vervangen dichters Bejaarde wegpiraat Aartsbisschop op bezoek Arme kant Nederland Verbod op beregenen opgeheven Grootschalig onderzoek grensverkeer Overlast door koe Negentig procent zwemwater voldoet aan kwaliteitsnormen Open huis studiecentrum Reorg-anisalïelast drukt De Schelde in het rood DINSDAG 7 MEI 1996 NR 25964 7 OOSTBURG - In het Zeeuws-Vlaamse Oost burg kreeg een 75-jarige inwoner van Knokke een forse bekeuring aan zijn broek. De man, die onop vallend door een auto met politie-agenten werd gevolgd, toonde zich een ware wegpiraat. De 75-jarige reed over de N58 bij Oostburg, waar een maximale snelheid van 80 km per uur geldt. De Belg echter lapte de li miet aan zijn laars en reed ter plaatse 140 km per uur, ondertussen de ene na de andere auto in halend. Daarbij moest een van de tegenliggers flink op de rem. Binnen de bebouwde kom van Oostburg liet hij zijn vaart zakken tot 120 km. De agenten grepen nu echter in en de Knokke- naar werd tot stoppen ge dwongen. Na overleg met het parket kreeg hij een boete van 800 gulden voor het overtreden van de snelheid en 220 gulden voor het op onjuiste wij ze inhalen. KRUININGEN - De aartsbis schop van Canterbury, Robert Alexander Kennedy Lord Run de bezoekt vrijdag 10 mei Kruiningen. In het gebouw van de Neder landse Hervormde kerk ont moet hij delegaties van ver schillende kerken. De aartsbisschop wordt verwel komd door de burgemeester van Reimerswaal A. Verbree. Daarna wordt lord Runcie voorgesteld aan de Commissa ris van de Koningin in Zeeland drs W. T. van Gelder. De aarts bisschop houdt een toespraak en ook de kerkelijke delega ties zullen kort wat zeggen. Het bezoek begint om 15.00 uur. ZIERIKZEE - Oecumenische werkgroepen houden op 1 juni in Den Haag een massale mani festatie tegen verarming en verrijking in Nederland. Deel nemen en meedelen is het mot to van de manifestatie. De organisatie meent, dat ie der moet kunnen deelnemen in deze samenleving en op een eerlijke manier moet kunnen meedelen in de welvaart in ons land. Daarom moet men an ders gaan denken over betaald en onbetaald werk. Er worden alternatieven en andere visies aangedragen op de toekomst van de sociale rechtsstaat. De manifestatie vormt een hoogtepunt van de al langer lo pende campagne Armoede is Onrecht. De organisatoren ho pen dat er ruim 3.000 mensen naar het Malieveld zullen ko men. Er is straattheater, mu ziek, zangen dans. MIDDELBURG (ANP) - Het verbod om oppervlaktewater te onttrekken voor beregening is maandag voor het grootste deel van Zeeland ingetrokken. Alleen in een deel van Zeeuws- Vlaanderen, het gebied van het Waterschap Het Hulster Am bacht, blijft het verbod nog van kracht. Dat hebben de ver schillende waterschappen maandag meegedeeld. De ver boden waren in de laatste week van april ingesteld in verband met de aanhoudende droogte. DEN HAAG - Het ministerie van verkeer en waterstaat gaat een grootschalig onder zoek houden op de Brabantse en Zeeuwse grensovergangen met België. Het doel van het onderzoek is om het interna tionale reisgedrag van en naar Nederland in kaart te brengen. Op negen posten langs de Belgisch-Nederlandse grens krijgen zo'n vijfduizend auto mobilisten en andere grens- gangers op donderdag 9 en zon dag 12 mei een enquête voorgelegd. Van nog eens 35.000 passerende auto's wor den de kentekens genoteerd. De eigenaars van deze auto's krijgen een vragenformulier thuisgestuurd. Eerste inspraakavond voor uitwerking landinrichtingsplan Tijdens de inspraakbijeenkomst werd onder meer gepleit voor een gedegen bescherming tegen zout kwelwater. (Foto: Marijke Fol- kertsma) BROUWERSHAVEN - De toenemende ver- keers- en recreatiedruk in Schouwen-Oost, kwamen maandagavond uit de bus als de voor naamste knelpunten in het gebied. Ook signa leerden de deelnemers aan de eerste inspraak avond in het kader van het landinrichtingsplan Schouwen-Oost, een gebrek aan goede fietspa den en een te vage begrenzing van natuur en landbouwgrond. Gedegen begrenzingen in het plan moeten volgens veel deel nemers aan de bijeenkomst een eind aan de nu heersende onzekerheid maken. Duidelijk moet zijn waar de landbouw een plaats heeft en waar de re creatie. Verder kwam naar vo ren dat de landbouw in dit ge bied niet zit te wachten op een- integrale ruilverkaveling, maar wel als randvoorwaarde stelt dat een agrarisch bedrijf ook in de nieuw te creëren situ atie, een rendabel bedrijf moet blijven. Wat betreft de recreatiedruk, die is volgens de meeste deel nemers hoog genoeg of te hoog. Als storend wordt ervaren de enorme toename van het aan tal vakantiebungalows, waar bij vooral de kleur wit velen een doorn in het oog is. Bijna alle deelnemers noem den de wegenstructuur die het gebied doorkruist, een pro bleemgeval. Gepleit werd on der meer voor een langzaam- verkeerweg die de hoofdweg varüZierikzee naar Haamstede moet verlossen van onder meer landbouwverkeer. Aan goede fiets- en wandelpaden ont breekt het. Een fietspad naast de Zwaardweg zou erg welkom zijn, zo kwam naar voren. Hoog op het prioriteitenlijstje staat ook een goede begrenzing van natuurgebieden ten op zichte van het landbouwareaal in het gebied. Dit vanwege de kans op onkruidverspreiding. Ook pleiten de boeren voor een goed geregelde grondwater stand, zodat zout water uit een natuurgebied niet kan door dringen tot de akkers. Naast voornoemde punten, werd ook als khélpunt aange dragen dat er te weinig geluis terd wordt naar de boeren als het gaat om bestemmingsplan- matige zaken. Verder blijkt een aantal inwoners van het gebied zich te jstoren aan de vplgéns hun zeggen discrimi nerende hinderwetvergun ning, waarbij een verschil ge maakt wordt tussen een particulier en een bedrijf. De bijeenkomst maandag avond was de eerste in een reeks van vier, die deze we^ rond hét lahdinrichtingsplan Schouwen-Oost Worden gehoti- den. In totaal hebben zich 135 plaatselijke inwoners gemeld voor de bijeenkomsten. Vol gens voorzitter van de landin richtingscommissie, mevrouw A. P. de Haan gaat het hierbij om een proef. Normaliter worden namelijk pas inspraakrondes gehouden als een inrichtingsplan zo goed als kant en klaar op tafel ligt. Nu gebeurt dit dus voor het plan wordt gemaakt, op basis van de voornaamste uitgangs punten. De belangrijkste knel punten die uit de bijeenkom sten naar voren komep, worden straks in een ambte lijk advies aan de commissie verwerkt. De commissie heeft naar ver wachting na de zomer haar pri oriteitenlijst klaar, die dan weer aan de plaatselijke bevol king wordt voorgelegd. Medio 1997 hoopt de commissie met een ontwerpplan te komen voor herinrichting van het ge bied. In 1999 begint de uitvoe ring. Bemoedigend De Haan noemde de opkomst en de eerste resultaten bemoe digend. 'Naast de welbekende, zijn er, vindt ze, ook nieuwe knelpunten en suggesties naar voren gekomen. ,,Je kunt na tuurlijk niet op elk individu eel plan ingaan, maar het bete kent niet dat punten die straks geen prioriteit blijken te krij gen, zomaar van tafel verdwij nen. Later worden deze wel licht wel opgepakt," aldus de voorzitter. Nieuw leven in discussie afschaffing minimumloon: Door Hans Suring en Jeroen Windt) DEN HAAG (ANP) - De richtingenstrijd in eco- nomenland tussen voorstanders van drastische verlaging of zelfs afschaffing van het wettelijk minimumloon en de aanhangers van verlaging van de brutoloonkosten voor werkgevers, leek met het aantreden van het paarse kabinet be slecht. Dat koos uitdrukkelijk voor lagere loon kosten voor de werkgever. Met name op en rond het minimumloon mogen werkgevers de ver schuldigde loonbelasting tijdelijk in eigen zak steken. Een opstekertje dat de brutoloonkosten met tientallen procenten verlaagt. Maar minister Wijers van Eco nomische Zaken blies de dis cussie vorige week nieuw le ven in. Afschaffing van het minimumloon is toch te over wegen. Zijn collega Melkert (Sociale Zaken) reageerde maandag voorspelbaar met een harde afwijzing. De coalitiegenoten doen daar mee in een notedop de discus sie over die begon in de tweede helft van de jaren tachtig: Jan de Koning haalde toen tot driemaal toe bakzeil met voor stellen tot drastische verlaging van het minimumloon. De be windsman van Sociale Zaken kreeg achteraf toch wat hij wilde: het minimumjeugdloon ging wel degelijk fors omlaag en de verschillende kabinetten bevroren het wettelijk mini mumloon -herhaaldelijk ter wijl de overige lonen stegen. Dat zette overigens onvoldoen de zoden aan de dijk. In de meeste cao's bleven de laagste loonschalen vaak ruim 10 pro cent boven het wettelijk mini mumloon steken. De sociale partners hebben inmiddels be terschap beloofd. Maar dat de werkgevers daadwerkelijk op grote schaal gebruik zullen maken van de mogelijkheden zeer lage lonen toe te kennen aan het leger van werk- en haanlozen (niet ingeschreven werkzoekers) met weinig kwa lificaties, is en blijft een gok. Het Economisch Instituut voor Midden- en Klein bedrijf (EIM) concludeerde in 1991 dat verla ging van het minimumloon in de horeca en de detailhandel een averechts effect op de werkgelegenheid zou hebben. Het zou juist leiden tot proble men bij de werving van goed personeel. Volgens het EIM hadden de forse ingrepen in het minimumloon in de jaren 85 tot 89 ook nauwelijks tot groei van het aantal banen ge leid. „Wellicht zijn er minder banen verloren gegaan", stel den de EIM-onderzoekers. Offensief De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) opende begin jaren ne gentig een offensief voor verla ging van het minimumloon met 30 procent. Wie van dat in komen niet kan rondkomen, moest maar een toeslag krij gen van bij voorbeeld de socia le dienst. Maart dit jaar pleitte ook de Commissie Economi sche Deskundigen (CED) van de Sociaal-Economische Raad voor dit systeem. De keuze tu- sen een uitkeringsmaatschap pij of een toeslagenmaatschap pij was snel gemaakt. Profileren Zo eenvoudig lag het niet. De keuze impliceerde dat alle aan het wettelijk minimumloon gekoppelde uitkeringen om laag zouden moeten. Dat voor uitzicht bood direct gelegen heid aan de politieke partijen om zich te pofileren. De VVD bij voorbeeld wilde wel aan verlaging van uitkeringen, mits mensen die blijvend op een uitkering waren aangewe zen werden ontzien. Dat waren begin jaren negentig nog de aow'ers en de wao'ers. De afge keurde werknemers zitten nu inmiddels op de schopstoel en de aow'ers hebben ook al het nodige aan bedreigingen moe ten weerstaan. Staatstoeslag Minister Melkert haalt nu het tweede hoofdbezwaar tegen drastische verlaging van het minimumloon van stal. Wie te weinig verdient'en een staats- toeslag krijgt, heeft er weinig tot niets aan als hij promotie maakt. De navenante verla ging van zijn inkomenstoeslag maakt de salarisverbetering ongedaan. Die armoedeval is in de discussie ook al overbe kend. en moet worden afgewo gen t egen d e voord el en MIDDELBURG (ANP) - Een koe heeft het trein- en wegver keer in de omgeving van Lewe- dorp maandagmiddag uren lang overlast bezorgd. Het lukte uiteindelijk het dier te vellen met verdovingssclioten. Rond 15.00 uur wisten drie koeien uit hun wei te ontsnap pen. Ze belandden op de rijks weg A58 nabij Lewedorp. Twee van de dieren konden al snel gevangen worden, maar nummer drie lukte het. steeds weer zijn verkregen vrijheid te behouden. Geregeld liep de koe van de rijksweg de spoor baan op, zodat ook het trein verkeer met vertragingen te maken kreeg. Tweemaal werd de koe aange reden door een personenauto. Het dier liep daarbij geen let sel op. Een auto raakte licht beschadigd, de andere auto zwaar. De politie heeft een tijdlang het verkeer over twee van de vier rijbanen geleid om verdere ongelukken te voorko men. Rond 18.30 uur kon de po litie de jacht succesvol afslui ten. Ondanks warme zomer 1995 ZIERIKZEE/DEN HAAG - Ondanks de erg warme zomer van 1995 heeft de waterkwaliteit langs de meeste Nederlandse stranden of zwem- locaties voldaan aan de bacteriologische zwem waternormen. Dit heeft onderzoek naar de zwemwaterkwaliteit van het oppervlaktewater aange toond, meldt het ministerie van verkeer en waterstaat. Van de bijna zeshonderd loca ties blijkt de kwaliteit van het water in meer dan negentig procent van de gevallen vol doende te zijn geweest. Elk jaar wordt de kwaliteit van zwemlocaties in opper vlaktewater onderzocht door de waterkwaliteitsbeheerders als provincies, gemeenten, wa terschappen en Rijkswater staat. Dit onderzoek start half april. Tijdens het badseizoen wordt het zwemwater in prin cipe om de twee weken bemon sterd en onderzocht. Het on derzoek richt zich op een aantal bacteriologische en che mische parameters. Daarnaast worden ook doorzicht, zuur graad, geur en kleur onder zocht. Binnenkort worden de resultaten van het Nederland se zwemwateronderzoek, door de Europese Commissie in haar jaarlijkse zwemwater rapportage gepubliceerd. In de rapportage over 1995 worden de Nederlandse onderzoeksre sultaten, samen met die van de andere lidstaten van de Euro pese Unie, bekend gemaakt. Voor het vergelijken van de onderlinge resultaten van de EU-lidstaten door de jaren heen kan gebruik worden ge maakt van de bacteriologische verontreiniging. Het ministe rie stelt dat als hiervan uitge gaan wordt, de zwemwater kwaliteit van de Nederlandse kust- en binnenwateren gelijk respectievelijk beter is dan het gemiddelde voor de Europese Unie. Demonstraties en inzet nieuwe media MIDDELBURG - De Open Universiteit houdt zaterdag 11 mei haar jaarlijkse voorlichtings dag. Diezelfde dag houdt het studiecentrum in Middelburg open huis en wel van 11.00 tot 14.00 uur. Bezoekers kunnen kennis ma ken met het unieke onderwijs concept van de Open Universi teit. Daarnaast kunnen zij zeven starterscursussen in zien, mogen zij werken met elektronische media en wordt een aantal topcursussen ge toond. In Middelburg is vanaf 11 mei de gratis nieuwe cursuskrant verkrijgbaar met daarin opge nomen het totale cursusaan bod alsmede voorlichtingsma teriaal over het onderwijs concept van de Open Universi teit en over de Open Universi teit op Internet. Voor elke bezoeker is er in Middelburg een kleine atten tie. Bij het OU-studiecentrum staan momenteel 700 studen ten ingeschreven. De Open Universiteit is de enige rijks instelling voor hoger afstands onderwijs en is gerechtigd de titels drs, mr. en ir. te ver strekken. Momenteel kunnen studenten zich bij de OU in schrijven voor meer dan 350 cursussen. Nettoverlies van 6,8 miljoen VLISSINGEN (ANP) - De lasten voor de reorga nisaties hebben het resultaat van scheepswerf Koninklijke Schelde Groep flink in de min ge drukt. In 1995 noteerde de Schelde dan ook een nettoverlies van 6,8 miljoen. In het boekjaar ervoor behaalde de onderneming nog een netto winst van 18,9 miljoen. De Schelde moest in 1995 liefst 27,6 miljoen aan reorganisatielas- ten nemen. Zonder de hoge reorganisatiel- asten zag het resultaat er posi tiever uit. De nettowinst uit gewone bedrijfsvoering (resul taat zonder bijzondere baten of lasten) ging in het afgelopen boekjaar zelfs omhoog naar 20,8 miljoen tegenover een plus van 19 miljoen in 1994. De Schelde heeft flink het mes in zijn organisatie gezet. Begin dit jaar werd bekend dat er 555 arbeidsplaatsen verdwijnen. Eind 1994 werkten er bij Zee- lands grootste werkgever 3214 personen. Een groot gedeelte maakt gebruik van het plaat- sings- en begeleidingsbureau Start Diensten. De omzet steeg-van 710 mil joen naar 744 miljoen. De or derportefeuille kwam eind 1995 uit op 1547 miljoen (1994: 1527 miljoen). Staatscommissaris Ex-bestuursvoorzitter van de ING, W. Scherpenhuijsen Rom wordt op voordracht van mi nister Wijers de staatscommis saris bij de scheepswerf. De staat heeft haar wettelijk recht op de benoeming van twee commissarissen door een statutenwijziging vastgelegd. Wel ziet de overheid er vanaf een tweede staatstoezichthou- der naast Scherpenhuijsen Rom te benoemen. Scherpen huijsen Rom stapte enkele ja ren geleden plotseling bij de ING op wegens vermenging van belangen. 0) 0) Ik kan koken Saus en soep uit een zakje. Uien voorgesneden uit een bakje. Vlees gekruid en vacuüm verpakt. Aardappelen gewassen en geschrapt. Voorgesneden gemengde sla. Als toetje een lekker vers pak vla. Vruchten en slagroom ingeblikt. Nu nog een kok die alles bij elkaar mikt. Dré Janse, Renesse Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten oon een groter publiek te presenteren Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redoctie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De noam von de schrijver of schrijfster stoot onder het gedicht K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7