Robin Hage is op oorlogspad tegen het bromfietscertificaat Zorginstellingen vieren Dag van de Verpleging Plan optrekken muurtje rond Nieuwe Kerk van tafel geveegd WSV Zierikzee adviseert ontduiken liggeldregeling Onbegrip over parkeren voor belanghebbenden RSG stuurt kaarten voor examen Landbouw gebruikt nog steeds te veel gifstof DINSDAG 7 MEI 1996 NR 25964 5 Moeten we nu ineens gaan betalen' ZIERIKZEE - „Ik heb het idee dat veel bur gers van Zierikzee helemaal niets begrij pen van het parkeren voor belanghebben den. Ik hoor heel vaak 'Waarom moet ik nu ineens gaan betalen? Ik zet mijn auto altijd daar'. Volgens J. J. Geleijnse heerst onder de inwoners van de binnenstad van Zie rikzee veel onbegrip over de onlangs gestarte enquête over het belanghebbenden- parkeren in Zierikzee.Gele ijnse kaartte de kwestie gisteravond, maandag, aan tijdens de vergadering van de commissie openbare werken en milieu van de ge meente Zierikzee. Onlangs kregen alle inwoners van de binnenstad van Zierik zee een enquêteformulier in de bus met betrekking tot de plannen om betaald par keren in te voeren in het centrum van Zierikzee. De gemeente Zierikzee vindt het niet eerlijk om de eigen inwoners net zoveel te laten betalen als bezoe kers en voor hen zou er dan belanghebbenden-parkeren moeten komen. Dat houdt in feite in dat zij tegen beta ling van een jaarlijks be drag ontheffing krijgen om in hun eigen straat de auto te mogen parkeren. Het gaat echter alleen nog maar om plannen. Er is nog niets definitief beslist, maar hoewel op de formu lieren staat vermeld dat het om een enquête gaat heeft bij veel mensen, volgens Geleijnse althans, het idee postgevat dat het allemaal "al in kannen en kruiken is. D66-vertegenwoordiger R. W. A. M. Pessers onder steunde de visie van Geleijnse. ,,Voor veel men sen lijkt het alsof alles al vaststaat," aldus Pessers. Commissievoorzitter wet houder P. de Rijke schrok een beetje van hetgeen Ge leijnse en Pessers naar vo ren brachten. ,,Als dat zo is zullen we meer aan voor lichting moeten doen," al dus de wethouder. niet meer dan vijf fouten ma ken. Robin is van plan om geen ge noegen te nemen met de beslis sing van de overheid, zoals die nu is. ,,Als ik een gevaarte van 20.000 kilo over de weg kan vervoeren, dan kan ik zeker met een brommer overweg," oordeelt hij. Hij is dan ook niet van plan om het erbij te laten zitten, al moet hij een brief naar de minister sturen. Navraag bij het CBR leert, dat men daar een tractorrijbewijs niet als geldig beschouwt, om dat het niet voortkomt uit de Wegenverkeerswet. Het laat ste woord lijkt er nog niet over gezegd. ZIERIKZEE - De Regionale Scholengemeenschap Profes sor Zeeman in Zierikzee gaat door middel van een kaart de eindexamenkandidaten een hart onder de riem steken. Voor de middelbare scholieren breken weer spannende tijden aan. Het centraal examen be gint aanstaande donderdag. In 1896 ontdekte Pieter Zee man het Zeemaneffect. De RSG Professor Zeeman stuurt voor het examen alle kandida ten een kaart met de tekst: Pie ter Zeeman slaagde in 1882 in Zierikzee voor zijn eindexa men. Nu is het jouw beurt. Suc ces! Grevelingenschap: 4Niet bang dat dit massaal gebeurt ZIERIKZEE - Watersportvereniging Zierikzee adviseert haar leden om de door recreatieschap Veerse Meer en Natuur- en Receatieschap De Grevelingen ingestelde liggeldregelingen te ontduiken door niet meer af te meren, maar voor anker te gaan. Dat blijkt uit een brief van het bestuur aan de leden. Het Grevelingenschap heeft de laatste jaren fors geïnvesteerd ten behoeve van de waterspor ters. Er werden in het Greve- lingengebied drie watersport eilanden aangelegd, compleet met steigers en sanitaire voor zieningen. ,,Die kun je aanleg gen, maar ze moeten ook on derhouden worden," aldus beleidsmedewerker J. J. van de Hoef van het Grevelingen schap. Het schap vindt dat dat onder houd niet uit de algemene mid delen betaald dient te worden en daarom werd een liggeldre geling ontworpen. ,,Je kunt het vergelijken met betaald parkeren. Alleen zij die ge bruik maken van de voorzie ningen betalen ervoor," aldus Van de Hoef. ,,En de opbrengst wordt besteed aan het instand houden van die voorzienin gen." De liggeldregeling is per 1 april ingegaan. Voor een sei zoenskaart betaalt de water sporter 80 gulden per jaar. Een weekkaart kost 20 gulden. Voor vaste ligplaatshouders geldt een korting' van 20 gul den op de jaarkaart. Het be stuur van de WSV Zierikzee heeft op zich geen bezwaar te gen het hanteren van het pro fijtbeginsel. Geen meerwaarde ,,Er moet echter wel duidelijk sprake zijn van 'meerwaarde' boven het niveau van de basis voorzieningen," vindt het WSV-bestuur. Die meerwaar de zou kunnen zijn een 'min of meer beschutte ligplaats'. En daar is volgens het bestuur van de WSV-Zierikzee geen sprake In het kielzog van het Konink lijk Nederlands Watersport Verbond,- dat ook niet blij is met de nieuwe liggeldregeling - adviseert het bestuur van de WSV haar leden om ontwijkge- drag toe te passen. Dus niet af meren aan een steiger, maar op gepaste afstand voor anker gaan. ,,Voor het overnachten 'achter je eigen spijker' kan niemand om geld komen vra gen," aldus het WSV-bestuur. Van de Hoef maakt zich voor alsnog niet al te druk over de houding van KNWV en water sportverenigingen. „Individu ele watersporters tonen alle begrip voor het feit dat we nu liggelden vragen. Ik denk ook niet dat mensen massaal voor anker gaan in plaats van af te meren aan een steiger." Van de Hoef onderbouwt die stelling met de opmerking dat juist vanuit de watersporters de vraag om meer ligplaatsen en meer voorzieningen afkom stig is. Het zou, zo redeneert hij, dan niet zo logisch zijn als men ineens geen gebruik meer zou maken van de voorzienin gen. „Ik denk niet dat water sporters nu massaal de liggeld regeling gaan ontduiken," aldus Van de Hoef. ZIERIKZEE - De gezamenlijke zorginstellingen van Sehouwen-Duive- land vieren op vrijdag 10 mei vanaf 16.00 uur de Dag van de Verpleging in de Regionale Scholengemeenschap Professor Zeeman, Hatfieldpark 1 in Zierikzee. De opening van de dag wordt verricht door de heer K. G. Tenwolde, inspecteur van de verzorgingshuizen. Het is alweer de zevende keer dat de zorginstellingen de Dag van de Verpleging samen vie ren. De dag is niet alleen be doeld voor verpleegkundigen, maar voor iedereen die werk zaam is in de gezondheidszorg. Op informele wijze kunnen de banden tussen de collega-in stellingen worden verstevigd. Elk jaar wordt er één disci pline in het zonnetje gezet. Dit jaar krijgen de werkzaamhe den van de medewerkers van de civiele dienst extra aan dacht. Vorig jaar was er veel belang stelling voor de sportdag. Daarom is besloten ook nu weer een gezamenlijke activi teit te organiseren. Er is geko zen voor een playbackshow, daarvoor zijn inmiddels al driehonderd aanmeldingen binnengekomen. Na afloop daarvan wordt een lopend In disch buffet geserveerd, ver zorgd door de civiele diénst van Borrendamme. De bijeen komst is vanaf 16.30 uur. De deelnemende instellingen zijn: verzorgingscentrum Bor rendamme, Duinoord, In 't Op per, De Wieken, verpleeghuis Corneliastichting. Ooster- schelde Thuiszorg, Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, Dag centrum Brugzicht en Gezins vervangend .Tehuis Schouwe- noord. DEN HAAG (ANP) - De land- en tuinbouw ge bruikt nog steeds veel te veel gif. Het Meerja renplan Gewasbescherming dat. de overheid vijfjaar geleden samen met de boeren opstelde om het gebruik van bestrijdingsmiddelen terug te dringen heeft amper effect. Dat stellen zeven milieuorga nisaties, waaronder Milieude fensie en de Stichting Natuur en Milieu, in hun dinsdag ge publiceerde rapport De buik vol van gif.Het Meerjarenplan Gewasbescherming heeft tot doel om de land- en tuinbouw in tien jaar geleidelijk minder afhankelijk te maken van che mische bestrijdingsmiddelen. Daartoe zijn afspraken ge maakt met de sector over een vermindering van het gebruik van gif (uitgedrukt in kilo's stof per jaar) en ook een ver mindering van de uitspoeling van de middelen naar het op pervlaktewater.Eind maart constateerde een commissie van deskundigen in een tusse nevaluatie dat de agrarische sector met de kilo-doelstelling in de pas loopt. Dit najaar be gint landbouwminister Van Aartsen de officiële evaluatie van het gifreductieprogram- Niet te spreken De milieuorganisaties zijn ech ter helemaal niet te spreken over de voortgang in het terug dringen van het gifgebruik Volgens hen wordt het reduc tieresultaat vertekend door een goede score bij de relatief minder gevaarlijke grondont- smettingsmiddelen. Bij de veel gevaarlijkere insecten- en schimmelvernietigingsmidde- len is juist geen of weinig voor uitgang geboekt. ,,Als je zulke gevaartes op de weg kan houden, lukt dat met een brommer zeker. (Foto: Ma- De 17-jarige Robin Hage uit Kerkwerve: rijke Folkertsma) KERKWERVE - De 17-jarige Robin Hage uit Kerkwerve is boos. Boos, omdat de minister van verkeer en waterstaat, A. Jorritsma hem een bromfietscertificaat verplicht stelt. Door zijn opleiding aan het Groencollege in Goes was hij al verplicht om zijn tractorrijbewijs te ha len, hij vindt dat hij daardoor al genoeg inzicht in het verkeer heeft en hij heeft geen zin om nu ook weer eens geld uit te geven voor het brom mercertificaat. Hij en zijn leeftijdsgenoten moeten, als ze geen rijbewijs hebben - en wie heeft dat op die leeftijd - het bromfietscertifi caat halen, dat geldt ook voor snorfietsers. Jongeren, die voor 1 juni 1996 al zestien jaar zijn hoeven geen theorie-exa men te doen. Alle anderen die jonger zijn, wel. Vanuit de overtuiging, dat de brom- en snorfietsers beter voorbereid de weg op moeten gaan, is in de Wegenverkeers wet 1994 bepaald, dat zij in het bezit moeten zijn van het bromfietscertificaat. Het certi ficaat zal worden afgegeven door het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen, „Ik heb dus een rijbewijs voor de tractor," vertelt Robin, „en met een tractor en bijvoor beeld een kieper, aanhangwa gens en allerlei landbouw werktuigen, die soms 20.000 kg wegen mag ik wel over de weg. Nu mag ik opeens vanaf 1 juni niet meer op de brommer, die maar 180 kilo weegt. Ik moet een bromfietscertificaat gaan kopen. Daar kreeg ik een fol der over in de bus en alle jon gens en meisjes van mijn leef tijd, denk ik ook. In de folder staat, dat dat zo hoort, als je geen rijbewijs hebt. Ik vind mijn rijbewijs ook goed ge noeg." Het certificaat gaat 25 gulden kosten. Jongeren die op 1 juni 1996 of daarna zestien worden, moeten theorie-examen doen via het CBR. Voor bromfiets cursussen en leerboeken kan men bij de rijscholen terecht. De aanvraagkaart kost 50,55. Het examen bestaat uit vijftig vragen en de kandidaat mag Fundamenten wel zichtbaar maken, maar dan in verharding .A -•»«». K.' 11! 71 Lsvi1 gen het opmetselen van een muurtje uit te spreken. Wel kwam hij ter vergadering met de suggestie om over een leng te van een paar meter een en kele meters hoog stuk 'oude muur' neer te zetten om bezoe kers een goed idee te geven van hoe het er ongeveer moet heb ben uitgezien. Dat stuk muur zou in de visie Van Geleijnse meteen ook een informatie bord kunnen huisvesten. CDA-vertegenwoordiger C. Legemaate bleek eveneens te gen het muurtje. In navolging van Geleijnse kwam ook hij met een suggestie en wel om een oud stuk muur uit te gra ven, aan te lichten en met een glasplaat af te dekken zodat men daadwerkelijk een blik in het verleden zou kunnen wer pen. Evenals Geleijnse pleitte ook Legemaate ervoor om niet alleen aan de zuidzijde, maar ook aan de noordzijde de con touren van de Sint Lievens- monsterkerk zichtbaar te ma ken. Raadsnestor W. F. Sprengel- meijer constateerde dat er zich een meerderheid tegen het muurtje aftekende. „Voor mij is het het allerbelangrijkste dat de contouren van de oude kerk zichtbaar gemaakt wor den. Dat is al een heel oude jvens.". Sprengelmeijer zei de suggestie van Geleijnse nog niet zo slecht te vinden. Ook W. A. van Ballegooijen (PvdA) wees het plan voor het optrekken van een muurtje van de hand. „Ik denk dat we behoorlijk wat geld uit kun nen sparen door dat niet te doen," aldus Van Ballegooij en. D66-woordvoerder R. W. A. M. Pessers was kort van stof. Hij stelde dat zijn fractie van meet af aan al tegen het plan is geweest. Pessers pleitte er verder voor decontouren niet alleen aan de zuid-, maar ook aan de noord zijde zichtbaar te maken en ook de kop van Meel- en Post- straat erbij te betrekken. Com missievoorzitter wethouder P. de Rijke toonde zich niet te leurgesteld. „Ik was er eerlijk gezegd zelf ook niet zo weg van." De kwestie komt don derdag opnieuw aan de orde en wel tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning. ZIERIKZEE - De grootst mogelijke meerder heid van de commissie openbare werken en mi lieu van de gemeente Zierikzee veegde gister avond het idee om de contouren van de Sint Lievensmonsterkerk middels een muurtje op zithoogte zichtbaar te maken van tafel. Alleen W. F. Sprengelmeijer (SGP/RPF/GPV) zei geen moeite met het muurtje te hebben. „Maar ik conformeer mij aan de meerderheid van de commissie," aldus Sprengelmeijer. Alvorens de commissieleden aan het woord kwamen werd vanaf de publieke tribune for se kritiek op het plan geuit. Namens de ZOC werd het woord gevoerd door R. Geluk. Zij zei zich erover te verbazen dat dit plan - dat een investe ring van ongeveer zes ton vergt - nu ineens zo nadrukkelijk op tafel ligt. „Voor ons heeft dit geen hoge prioriteit," aldus Geluk. Zij wees de commissie erop dat naar het idee van de ZOC een dergelijk muurtje best eens een sta-in-de-weg bij toekom stige plannen voor herinrich ting van de omgeving van de kerk zou kunnen zijn. „Een muur is iets heel definitiefs," aldus Geluk. Zij pleitte voor het zichtbaar maken van de fundamenten van de Sint Lie vensmonsterkerk door middel van afwijkende bestrating. Daar pleitte - namens de Stich ting Oude Zeeuwse Kerken - ook P A. Boot voor. Het op metselen van een muurtje zou volgens hem het ruime zicht op de kerk schaden. „Door deze ommetseling komt de kerk in een soort kuip te staan," aldus Boot. Hij voegde daar aan toe dat als je een dergelijk muurtje uit gewone baksteen optrekt er geen enkele binding met het verleden meer is. Kunstenares Teja van Hoften, maakster van het kunstwerk op het Kerkplein, omschreef het omstreden muurtje als 'een inbreuk op de monumentali teit van de plek'. „Een platte grond is iets plats, hou'het dan ook plat," adviseerde Van Hoften de commissie. Zij vroeg zich ook hardop af waarom in het plan alleen gesproken wordt van het zichtbaar ma ken van de fundamenten aan de zuidzijde. „Je moet het één geheel houden." Nabootsen Commissielid J. J. Geleijnse (VVD) schaarde zich aan de zij de van de critici door zich te- De contouren van de Sint Lievensmonsterkerk worden wel zichtbaar gemaakt, maar hoogstwaar schijnlijk niet dooreen muurtje. (Archieffoto)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5