'Geen leeftijdsgrens stellen aan reageerbuisbevruchting' In de volgende eeuw hogere dijken nodig waterstanden Melkert furieus over plan afschaffen van minimumloon ""agencUi Veiligheidsmaatregelen Middelburg onveranderd Gekkekoeienziekte kost vleessector één miljard Advies van Commissie voor de Medische Ethiek: Dependance van AZC uitgebrand Inloophuis asielzoekers en inwoners Werken moet meer lonen dan hebben uitkering K 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ook na Peres niet komt MIDDELBURG (ANP) - De extra veiligheids maatregelen in de Middelburgse binnenstad rond de uitreiking zaterdag van de Four Free doms Awards blijven onverkort van kracht. Ook nu premier Peres van Israël niet persoon lijk zijn onderscheiding in ontvangst komt ne men. Dat heeft een woordvoerder van de politie maandagmiddag meegedeeld. De Israëlische ambassadeur in Nederland neemt zaterdag de onderschei ding voor Peres in ontvangst. Diverse straten in het centrum worden tijdelijk voor alle pu bliek afgesloten, andere zijn verboden gebied voor (gepar keerde) auto's. Ook mogen in bepaalde stra ten geen winkeluitstallingen, afvalbakken, brievenbussen, bloembakken, terrassen en dergelijke staan opgesteld. De Four Freedoms Awards worden toegekend door het Franklin en Eleanor Roosevelt Institute in New York aan per sonen die zich hebben ingezet voor de vier vrijheden zoals Franklin Delano Roosevelt die noemde in zijn historische toe spraak tot het Amerikaanse Congres in 1941. De onder scheidingen worden ieder jaar uitgereikt, beurtelings in New York en Middelburg. Vrees Peres krijgt dit jaar de onder scheiding voor vrijwaring van vrees. De onderscheiding voor vrijheid van godsdienst gaat naar de voormalige aartsbis schop van Canterbury Lord Runcie. John Hume uit Noord- Ierland krijgt de onderschei ding voor de vrijheid van me ningsuiting, Jacques de Milliano van Artsen zonder Grenzen die voor vrijwaring van gebrek. Koning Juan Car los van Spanje krijgt de onder scheiding voor alle vier de vrij heden. Door stijging van zeespiegel DEN HAAG (ANP) - De stijging van de zeespie gel maakt het noodzakelijk in de volgende eeuw hogere dijken te bouwen. Voor de eerste vijftig jaar zou dertig centimeter extra nodig zijn, voor de halve eeuw erna vijftig centimeter. Dat betoogde prof. dr. J. Oerle- mans van de Universiteit Utrecht maandag bij de start van de hoorzittingen van de speciale Klimaatcommissie van de Tweede Kamer. De hoogleraar Meteorologie meent dat mondiaal de zee spiegel gemiddeld met 25 tot veertig centimeter zal toene men. Wetenschappelijke onze kerheden zijn er echter nog vo lop. De onderzoekscommissie on der voorzitterschap van de GPV'er Middelkoop poogt in de komende weken een beeld te krijgen van de problemen rond het versterkte broeikas effect. Vanaf 1850 is de tempe ratuur op aarde al gemiddeld met 0,5 graad toegenomen. Computermodellen geven aan dat bij ongewijzigd beleid de gemiddelde temperatuur op de lange termijn mét nog eens en kele graden zal toenemen. Extra schaderegeling gevraagd RIJSWIJK (ANP) - De gekkekoeienziekte BSE kost de Nederlandse rund- en kalfsvleesector dit jaar één miljard gulden aan omzetverlies. Het ministerie van Landbouw moet over de brug komen met een extra schaderegeling daar voor. Dat is de strekking van een brief die het Produktschap Vee en Vlees (PVV) aan minister Van Aartsen heeft gestuurd. De schade voor de sector be staat volgens PVV-voorzitter R. Tazelaar naast het omzet verlies ook uit extra kosten, zoals annuleringen en verhoog de keuringskosten. In zijn brief aan Van Aartsen schrijft Tazelaar: ,,Ik geef u in overwe ging om tegen de achtergrond van de genomen maatregelen in andere lidstaten, zoals het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk, de betrokken secto ren tegemoet te komen via een schadeloosstelling". Een bijdrage in een eventuele saneringsregeling of onder steuning van de bestaande kwaliteitsbewakings-syste- men is ook een mogelijkheid, oppert Tazelaar. Hij noemt geen concrete bedragen. Minister Van Aartsen heeft tot nu toe alleen geld uitgetrok ken om de schade van eigena ren en mesters van Britse kal veren te vergoeden. Die kalveren worden momenteel, afgemaakt in verband met de gekkekoeienziekte. DEN HAAG - Staatssecretaris Terpstra (VWS) ziet voorlopig geen mogelijkheden om meer geld beschikbaar te stellen voor het zogenoemde persoons- g'ebonden budget in de thuis zorg. ROTTERDAM - Bij een schiet partij op de Aelbrechtskade in Rotterdam-West ter hoogte van het Mathenesserplein is dinsdagochtend omstreeks half vijf een man om het leven gekomen. Tijden en standen volgens getijdetabel Hvdro-metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 8 mei 07.55 164 01.25 -160 20.15 141 13.50 -143 9 mei 08.45 160 02.20 -165 21.05 132 14.45 -139 ROOMPOT BUITEN 8 mei 06.00 184 00.00 -163 18.30 151 12.30 -145 9 mei 06.55 166 01.00 -164 19.35 132 13.30 -137 BRUINISSE 8 mei 08.30 169 01.25 -169 20.50 146 13.50 -153 9 mei 09.15 168 02.20 -174 21.30 141 14.45 -148 WEMELDINCiE 8 mei 08.05 168 01.30 -166 20.20 145 13.55 -149 9 mei 08.55 166 02.20 -170 21.15 138 14.50 -145 Doodtij: 12 mei Actuele informatie over afwijkingen 0f> -9771 DEN HAAG (ANP) - De huidige leeftijdsgrens voor reageerbuisbevruchting (in vitro fertilisa tie) van 40 jaar moet vervallen. Daarvoor in de plaats moet een flexibel te hanteren leeftijds grens komen, die afhankelijk is van de risico's en de effectiviteit van de behandeling. vastgesteld in het begin van de jaren tachtig. Sinds die tijd is de kennis over ivf gchter toege nomen. Bij de vaststelling van die grens speelden destijds ook politieke overwegingen een rol, aldus de commissie. In de Nederlandse praktijk is de leeftijdsgrens van veertig niet langer heilig. In sommige van de twaalf Nederlandse kli nieken worden ook vrouwen die iets ouder zijn dan veertig behandeld. Bijvoorbeeld als een paar al voordat de vrouw veertig werd met ivf is begon nen, maar nog geen succes heeft gehad terwijl er wel kan- Ook vrouwen die al in de over gang zijn geweest moeten niet op voorhand van ivf worden uitgesloten. In sommige geval len zou tot 55 jaar reageerbuis bevruchting mogelijk moeten zijft. Dat concludeert de commissie Medische Ethiek van de art senorganisatie KNMG in een advies over ivf op latere leef tijd. Volgens de commissie zijn er momenteel onvoldoende ar gumenten om een strikte leef tijdsgrens te hanteren. De commissie wijst erop dat de leeftijdsgrens van 40 jaar is sen in het verschiet liggen. De commissie vindt dat eigen lijk in elk afzonderlijk geval bekeken moet worden of ivf een zinvolle behandeling is. Die „grenzen op basis van risi co en effectiviteit" zouden door de beroepsgroep moeten worden vastgesteld. Tot die tijd zou de leeftijdsgrens wel licht verhoogd moeten worden tot 42 of 43 jaar, waarbij enige flexibiliteit mogelijk moet zijn. Menopauze De commissie heeft zich 90k uitgebreid gebogen over de vraag over vrouwen die al in de overgang zijn geweest in aanmerking komen voor re ageerbuisbevruchting. Als het gaat om vrouwen die extreem vroeg in de menopauze terecht komen, ziet de commissie geen bezwaar. Met de eiceldonatie die nodig is voor de bevruch ting van vrouwen die in de overgang zijn geweest, heeft de commissie niet veel proble men, als er ten minste veilige methoden worden gebruikt. „Doorslaggevende morele be zwaren" zijn er volgens de commissie evenmin, terwijl er ook geen fundamentele rechts beginselen in het geding zijn. Risico's Over de risico's en effectiviteit bestaat echter nog zoveel on duidelijkheid dat een algeme ne introductie van ivf tot op hoge leeftijd de commissie te vergaat. Wetenschappelijk on derzoek zou meer duidelijk heid moeten brengen. Voorlo pig kiest de commissie voor een grens van 55 jaar. Daarbij heeft een vrouw nog een zoda nige gemiddelde gezonde le vensverwachting, dat ze in staat is een kind tot zelfstan digheid op te voeden. STEENWIJKERWOLD (ANP) - De dependance van het asiel zoekerscentrum Petah Tiqwa in Steenwijkerwold (gemeente Steenwijk) is in de nacht van maandag op dinsdag door brand verwoest. De 33 asielzoekers en twee hoofdbewoners konden de voormalige boerderij op tijd verlaten. De brandweer moest één bejaarde vrouw redden. De asielzoekers zijn elders in Steenwijk ondergebracht. De oorzaak van de brand is niet bekend. De politie gaat niet uit van opzet. Het vuur werd kort na middernacht ont dekt, nadat een van de bewo ners een brandlucht had gero ken. Snel daarna braken de vlammen door het rieten dak en stond het gebouw in lichter laaie. De schade loopt, in de tonnen. BURGH - Vluchtelingenwerk opent op vrijdag 24 mei om 14.00 uur het nieuwe trefpunt 'In de loop' voor asielzoekers en plaatselijke bewoners in Revasa aan de Kerkstraat 22 in Burgh. Dit gebouw wordt be schikbaar gesteld door de Her vormde Gemeente van Burgh. De officiële opening wordt ver richt door ds. A. van der Deijl en wethouder G. J. W. van der Salm. Voorzitter W. Hack van Vluchtelingenwerk Burgh- Haamstede houdt een inlei dend woord. Er is een expositie van de Armeniër S. Gricorian uit het asielzoekerscentrum en er worden Somalische dansen uitgevoerd. Het initiatief is geboren van uit de wens van asielzoekers, om kennis te kunnen maken met de plaatselijke bevolking. 'In de loop' is vanaf 24 mei we kelijks geopend van 14.00 tot 16.30 uur in Revasa. GRONINGEN (ANP) - „Wat is dit voor een land waarin werken voor de kost minder loont dan het hebben van een uitkering. Wel kom in de armoedeval van de afschaffers van Navolging het minimumloon". Dat zei minister Melkert van Sociale Zaken maandagavond tijdens een PvdA-bijeenkomst in Groningen. De PvdA-bewindsman re ageerde hiermee op de plan nen van het CDA en D66-mi- nister Wijers van Economische Zaken om het minimumloon af te schaffen en te lage inkomens aan te vullen tot het bijstandsni veau. Voor Melkert is een minimumloon onder het be staansminimum niet aan de orde. „Ik z^g 'met Wijers, 100.000 banen per jaar erbij,, ja, maar wel banen waarmee je genoeg verdient om jezelf en je gezin te kunnen onder houden. Werk moet lonen. Geen geduvel met het mini mumloon. Dat blijft onze in zet ook voor de komende tijd". De PvdA-bewindsman vindt het vreemd dat minister Wij ers, die marktwerking zo be langrijk vindt, met zo'n voorstel komt. „Als je bij werkaanvaarding eerst bij de Sociale Dienst moet aan kloppen, want met werk al leen red je het niet, dan staat dat haaks op de Nederlandse ondernemingsgeest. Daar zie ik ook geen kamermeerder heid voor". De PvdA-bewindsman noemde de benadering van Wijers ook inconsequent. „De ruimte tussen uitkerin gen en het minimumloon is al zo klein. Afschaffing van het minimumloon is dan niet bepaald een springplank naar werk. Tenzij je ook de uitkeringen wil verlagen. Ik vind dat inconsequent". Melkert vindt dat het kabi- zwakkere ondernemingen kan dat banen kosten, aldus de D66-parlementariër. net gewoon moet doorgaan met lastenverlichting voor de werkgever op minimum loon-niveau. Hij noemde dat de sociale manier om loon kosten te verlagen. Cao-afspraken De PvdA-bewindsman kriti seerde ook het voornemen van D66 en de WD om cao afspraken in de toekomst niet langer aan niet georga niseerde werkgevers op te leggen (algemeen verbin dend verklaren van cao's). Het afschaffen van het alge meen verbindend verklaren werkt volgens de PvdA-be windsman contraproduk- tief. „De wetenschap dat het onderhandelingsresultaat breed wordt opgelegd werkt juist loonmatiging in de hand. Sectoren zullen zich hierdoor juist verantwoor- delijker opstellen: meer aan dacht voor goede doelen en minder nadruk op loon in het handje". Volgens D66-kamerlid Bak ker kan het algemeen ver bindend verklaren (avv) van bedrijfstak-cao's ten koste gaan van de werkgelegen heid, met name wanneer de overeengekomen loonsver hogingen aan de hoge kant zijn. Bedrijven die geen lid zijn van de werkgeversorga nisatie die het contract met de vakbonden afsluiten, zijn immers verplicht die loon stijgingen te betalen. Bij De D66'er wil met zijn plei dooi „afkomen van het ein deloze verhaal van navol ging". Hij vindt dat het niveau van de arbeidsvoor waarden per bedrijf moet worden vastgesteld, in over leg tussen directie en vak bonden en/of de onderne mingsraad. Volgens Bakker passen verplichtingen die op bedrijfstakniveau worden bedacht niet meer in de hui dige cultuur van decentrali satie. Het is niet voor het eerst dat D66-Kamerlid Bakker be zwaren aanvoert tegen het algemeen verbindend ver klaren van cao's. In het re geerakkoord zijn echter al leen beperkingen aan het instrument gesteld met be trekking tot de laagste loon schalen. Als de cao-partijen onvoldoende afspraken ma ken over loonschalen op of net boven het minimumloon niveau, zal minister Melkert dat deel van het contract niet aan de hele sector opleggen. De gedachte daarachter is dat bedrijven minder laag betaald werk zullen wegsa neren als de loonkosten op dat niveau niet te hoog zijn. Bakker gaf maandag te ken nen scherp te zullen opletten of die afspraak tussen de co alitiepartijen PvdA, WD en D66 door de sociale partners wordt uitgevoerd. Zo niet, dan zal hij er bij minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid onher roepelijk op aandringen de betreffende cao's niet alge meen verbindend te verkla ren. Suske en Wiske 'ROBOTKOP" door Willy Vandersteen Hello en rijn trnue hond Petmihe, van Dinsdag 7 mei Zierikzee Fietstocht voor senioren. Route I, Levensstrijd, 22 km. Start: sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Gespreksavond ouders druggebruikers in het MFC. 19.30 uur. Brouwershaven Bijeenkomst dialoog over herinrichting Schouwen-Oost in het Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering commissie openbare werken in het gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 8 mei Zierikzee Lezing MPS een geweldig team of chaos. MFC. 19.30 uur. Begin serie avonden over borstvoeding. Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Kerkwerve Ledenvergadering NCVB in 't Zuudènde. 19.45 uur. Brouwershaven Oefenavond Majorettenvereniging Apollonia in gymzaal. 19.00 uur. Bijeenkomst dialoog over herinrichting Schouwen-Oost in het Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Dreischor Jubileumavond Commissie Koorzang met negen koren. Nederlandse Hervormde kerk. 19.45 uur. Nieuwerkerk Moederdag-verkoopavond voor Stichting Help de Ma sai. Donderdag 9 mei Zierikzee Vergadering adviescommissie ruimtelijke ontwikkeling. Stadhuis. 16.30 uur. Renesse Geraniumactie peuterspeelzaal 't Opstapje. Huis-aan huis. Vanaf 09.00 uur. Brouwershaven Kinderkoor De Smalstadtertjes in recreatiezaal Poortershof. 19.00 uur. Vergadering gecombineerde adviescommissies. Stadhuis. 19.30 uur. Vrijdag 10 mei Zierikzee Dag van de verpleging in RSG Prof. Zeeman. Vanaf 16.30 uur. Brouwershaven Opening expositie Arjen de Jonge in stadhuis. 16.00 uur. Zonnemaire Lezing door Ingrid van Buren over poëzie Judith Herzberg. Dorpshuis. 14.00 uur. Zaterdag 11 mei Zierikzee Landelijke fietsdag. Start vanaf VVV/ANWB-kantoor. Route verkrijgbaar bij VW. Tussen 09.00 en 16.00 uur. Rommelmarkt. Garnizoenszaal De Veste. 09.00-15.00 uur. Meimarkt. Johan Louis de Jongeschool. 09.30 tot 15.30 uur. Lentefeest. Kinderboerderij De Punt. 13.00 tot 17.00 uur. Moederdagtaart maken. CJV in de Driehoek. 13.00-15.30 uur. Leeftijd 4-13. Tevoren opgeven. Koffie en hapjes in Wereldwinkel in kader internationale Wereldwinkeldag. Voorspeelavond door leerlingen Dik de Koning. MFC. 19.00 uur. Optreden Laberinto in muziek- en theaterpodium Brogum. 22.00 uur. Burghsluis Nationale Reddingbootdag KNRM in de haven. Van 10.00 tot 16.00 uur. Haamstede Landelijke Fietsdag tussen 09.00 en 16.00 uur. Route verkrijgbaar bij VW. Brouwershaven Landelijke Fietsdag van 09.00 tot 16.00 uur. Route verkrijgbaar bij VW. Dreischor Meimarkt schoolplein obs De Klimop. Van 11.00 tot 16.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2