Herinneringen aan laatste oorlogsjaar VRIJDAG 3 MEI 1996 NR 25969 Van nog bruikbaar materiaal werden na de bevrijding noodiooningen gebouwd. Ook Ouwerkerk werd door de beschietingen van de geallieerden zwaar getroffen. ZIERIKZEE - 'Bange winter op Schouwen', kopte N. J. Karhof boven een artikel in een uitgave van uitgeverij Spaarnestad over de oorlogsjaren en de jaren kort daarop volgend, in Zeeland. Niet alleen zetten de Duitse bezetters in 1944 het eiland grotendeels onder water. Ook kwam Schouwen- Duiveland, na de bevrijding van de rest van Zeeland, in de frontlinie te liggen. Met alle gevolgen van dien. Hieronder een verkorte versie van het relaas, zoals door Karhof beschreven en door oud-Zierikzeeënaar E. A. van Bergen uit Groot Ammers naar de redactie opgestuurd. In de oorlog werd Schouwen- Duiveland lang versleten voor het veiligste hoekje in heel Zeeland. In het voorjaar van-1944 veranderde dit plotseling. ,,Met de onberekenbaarheid, hun eigen, decreteerden de Duitschers eensklaps, dat het vruchtbare eiland geïnundeerd en de bevolking voor het grootste deel - 75 procent - geëvacueerd moest worden." Voor veel mensen betekende dat een géweldige inbreuk op het dagelijks leven. Met name voor hen die nog nooit het eiland hadden verlaten en nu gedwongen waren hüis en haard achter te laten. Daar bleef het echter niet bij. Nieuwe teleurstelling, bittere beproeving bracht het najaar van 1944. In onstuimigen drang veegden de geallieerden de randen der Schelde ruim. Met Zeeuwsch- Vlaanderen herkregen alle Zeeuwse eilanden hun vrijheid, op Schouwen- Duiveland na." Door een list wist het verzet op Schouwen-Duiveland de geallieerden op Sint Philipsland van de posities van de Duitsers in Bruinisse op de hoogte te brengen. Nauwelijks was het trio aan wal, of de Canadeezen gaven een „nummertje" artillerievuur op de Duitschers af, waar ze van rilden. Vier Duitsche vaartuigen in de Zijper-haven werden versplinterd. In paniek vluchtten de Duitschers dieper Schouwen in." Ook het plan van het verzet om samen met de Armeniërs die op Schouwen-Duiveland zaten, de Duitsers een lesje te leren werd afgekeurd. De geallieerden vertrouwden de Armeniërs niet. Het verzet was echter niet gebroken. Belangrijke gegevens werden doorgespeeld naar de geallieerden en wapens werden, met hulp van de Armeniërs volop gesmokkeld. Ook de bevolking hield zich goed, maar naarmate de dagen voorbij gingen nam ook de Duitse terreur toe. ,,Op de zoo uitgedunde bevoling werd tot een hoog percentage de deportatie naar Duitschland toegepast. Geen jongen of man leek meer veilig en wegens de innundaties was 't onderduiken zeer bezwaarlijk geworden." Dat de geallieerden Schouwen-Duiveland niet bevrijdden, betekende niet dat de beschietingen stopten. Deze gingen door, met alle gevolgen van dien. „Bomaanvallen troffen hevig Bruinisse en andere dorpen. Zoolang het eiland in de frontlijn lag en de Duitschers het bezetten, werd deze tactiek noodig geacht." Niet alleen Bruinisse werd getroffen. Ook Oosterland kreeg het zwaar te verduren. In dit dorp kreeg de kerk een voltreffer. Een foto bij het artikel getuigt hiervan. „Ook Oosterland zal een nieuwe kerk moeten bouwen. Zal zij ooit de vertrouwde sfeer krijgen van de oude?", vraagt Karhof zich af. Executie gruwelijke massaale executie te Renesse. Nacht, donkere nacht, viel over Schouwen, 'n Winter zonder einde; 'n voorjaar vol onzekerheid... Tot eindelijk op 7 Mei, na allerlei chicanes bij de onderhandelingen, de Duitschers aftrokken naar Goeree. Eerst was ook toen dit Zeeuwsche eiland vrij en kon het zich weer herstellen van de diepe wonden, welke de Duitschers het toegebracht hadden." Het water dat over het eiland gestroomd was, werd via de sluizen en het herstelde gemaal van het Waterschap Schouwen gespuid. In de zomer was dit karwei geklaard. „Zoo'go'ed als alle geëvacueerden waren inmiddels naar hun geliefde eiland weergekeerd." De inwoners van Oosterland troffen bij terugkomst slechts puinhopen aan. De stille yerklikker T~~\ e onder grnndscheop y Schouwen heeft hei stoute stuk bestaan om, als 't ware onder de oogen van den loerenden besetter, te tele fo rceren met de geallieerden 'P SI. Philipsland. Keer op heer kwamen onze verdruk kers daardoor voor verras- ngen te staan. Begin December bijvoorbeeld vertelde de heer M in he ma. die. dank zij 'n handigheidje, de bedrijfstelefoon der-Provinciale Zee.iw c're Eleclriciteifs Maatschappij met St. Philips- land intact had weten te houden, dat in de haven Burghsluis twaalf gecamoufleerde eenmans- torpedo's aangekomen waren. Twee kloeke kerels, chauffeurs, die in verbinding stonden met Armeenschi soldaten, hadden dit militaire geheim aan den O. D. ..verruilen" Vrijdagmorgen H December stoven de Engelsche bommenwerpers np Burghsluis af. deden een stevigen aanval en met volledig succes. De twee chauf feurs. die in de nabijheid waren gebleven, constateerden, dat het heele dozijn vernietigd was. Een nog fraaier tip werd in de tweede, helft van December doorgegeven In verband met het Ardennen offensief van Von Rundstedt werd een complete Duitsche divisie naar Schouwen gedirigeerd om van daaruit de Zeeuwsche eilanden te heroveren en den zeeweg langs de Schelde voor de Engelschen onbruikbaar te maken. Terstond gaf Mtnhema een en ander door en onmiddellijk brachten de Engelschen zooveel versterkingen naar de Zeeuwsche eilanden, dat de Duitschers afdeinsden. Sa lang zoeken vond de vijand een spoor om zijn leven te redden, moest het wahhere P.Z.E.M.-personeel de verbinding toen wel verbreken. Op een donkeren avond sneed men. stj t met bloedend hart. den kabel door. De „stille verklikker" zweeg de laatste vier maanden van Je bezetting. Daardoor leken zij den in spanning wachtenden op eeuwen. K. Hoop Bij de bevolking bracht dit succes een sprankje hoop. Zeker toen de volgende dag een vrij sterke geallieerde troep aan wal kwam om het eiland te verkennen. De teleurstelling kwam echter kort daarop, ,,'t Oordeel der geallieerde legerleiding luidde; terrein niet geschikt voor een operatie, dijken te smal en wateren te breed." Maar het ergste moest nog komen. „Het moreel kreeg echter den genadeslag door de Bruinisse was een van de zwaarst getroffen dorpen van Zeeland. De kerk werd met de grond gelijk gemaakt. De kerktoren van lengte voorover. Burgh stortte na een voltreffer in zijn volle

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7