Eerste Zeeland Natuurmaand barst van de natuuractiviteiten Oudste rockband Nederland topact zestiende Klomppop ingezonden stukken Vertrek van Ton Baas Mosselveiling klokt 126 miljoen gulden Schouwse bij omroep Van Gelder herdenkt in Gapinge Uitgave blad GGD gestopt Alle evenementen gebundeld in Informatiekrant The Bintangs op straat- en popfestival in Ovezande Veel animo voor gratis kamperen 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SCHUDDEBEURS - In het ra dioprogramma 'Met Aly de boer op' op maandag 13 mei, komt de Schouwse bloemen- kweekster Ina van Gastel aan het woord. Het programma is van 10.00 tot 11.00 uur bij Om roep Zeeland. Tuinplanten en snijbloemen staan centraal in de radio-uit zending. De andere gast is Ans Kloet. Ina van Gastel heeft sa men met haar man in Schudde- beurs een akkerbouwbedrijf, met als neventak snijbloemen, zoals trosanjers, trosrozen en andere soorten. Ans Kloet uit Borssele heeft een kwekerij met ongeveer 300 vaste plan ten. Ze heeft hierin een volledi ge dagtaak. GAPINGE - Commissaris van de Koningin drs W. T. van Gel der woont de dodenherden king op 4 mei bij in Gapinge. Hij volgt hiermee de enige ja ren geleden in gang gezette tra ditie dat hij de plechtigheid van provinciezijde niet wil be perken tot de bestuurszetel in Middelburg. Van Gelder legt tijdens de her denking in Gapinge een krans. Namens het provinciaal be stuur zal gedeputeerde L. Cop- poolse aanwezig zijn en een krans leggen bij de herdenking op het Abdijplein in Middel burg. GOES - Het doek is gevallen voor de Gezondheidswijzer van de GGD Zeeland. Door be zuinigingen is het budget van de uitgave ingetrokken. De Gezondheidswijzer werd gedurende tien jaar vier keer per jaar gratis verspreid onder instellingen en organisaties in Zeeland, die direct of indirect, betrokk|p zijn bij gezond heidsvoorlichting en preven tie. Door de bezuinigingsmaat regelen, die de komende jaren gerealiseerd moeten worden door de GGD, ziet de redactie geen kans meer het blad nog langer te laten verschijnen. Een alternatief is exploitatie van het blad door middel van advertenties of abonnements gelden. De redactie vindt dit echter niet haalbaar of wense lijk.Ze zoekt op dit moment nog naar mogelijkheden om ontwikkelingen op het gebied van preventie aan betrokke nen te blijven doorgeven. Op het voormalig werkeiland Neeltje Jans worden in juni verschillende excursies gehouden. (Ar chieffoto) ZIERIKZEE - Heel Zeeland staat in juni, in het kader van de eerste Zeeland Natuurmaand, bol van de activiteiten en even m enten die iets met natuur te maken hebben. De excursies, arrange menten, lezingen en exposities staan allemaal vermeld in één krant, die vc krijgbaar is bij al le VVV-kantoren en recreatiebedrijven. De Zee land Natuurmaand wordt 1 juni door minister J. van Aartsen (landbouw, natuurbeheer en vis serij) geopend. De Zeeland Natuurmaand is een initiatief van de provincie Zeeland. De organisatie is in handen van Rekreatiewerk Zuid Nederland en het Consu lentschap Natuur en Mileuedu- catie Zeeland. Aan de activitei ten wordt meegewerkt door Het Zeeuwse Landschap, Staatsbosbeheer. Natuurmo numenten en een groot aantal plaatselijke en regionale na- tuurinstellingen in Zeeland. Doel van de Zeeland Natuur maand is het 'Andere Zeeland' beter voor het voetlicht te brengen, zoals gedeputeerde J. G. van Zwieten (recreatie) het omschrijft. Zeeland heeft nog te veel het imago van alleen zon, zee en strand. Een cam pagne is volgens Van Zwieten nodig „om het voor de Zeeuw se economie zo belangrijke toe ristische product als het ware up to date te houden, te verbre den en versterken." Zo schrijft hij in de Informatiekrant. In het verlengde daarvan ligt het streven naar seizoensverlen ging. Dat kan volgens Van Zwieten met behulp van een verscheiden en kwalitatief hoogwaardig aanbod.Waaruit dit aanbod in juni bestaat is al lemaal in de Informatiekrant te vinden. De voorzet wordt al op 25 mei gegeven. Dan maken zogenaamde groene butlers in tal van dorpen^en steden in Zeeland inwoners en bezoe kers attent op de Zeeland Na- tuurmaand. Dauwtrappen Op Schouwen-Duiveland gaan de activiteiten op zondag 2 juni Van start met 'Dauwtrappen en vogels luisteren in de Ver klikkerduinen' en met een ex cursie van Natuurmonumen ten en Het Zeeuwse Landschap op Neeltje Jans. Voor het dauwtrappen vertrekt de gids om 6.00 uur vanaf het Duinhoe vepad bij Camping- de Duin hoeve. (opgave bij Staatsbos beheer: 401453). Excursies op Neeltje Jans worden iedere dinsdag en woensdag gehou den. Dinsdags gaat de excursie naar het Oosterscheldegebied (aanvang 10.00 uur).-'s Woens dags wordt de Noordzeeslufter bezocht (aanvang 14.00 uur). Dat laatste is ook het geval op zondag 30 juni. Het vertrek is bij het informatiebord bij de Delta Expo. Vanaf het Trampolinecentrum Westerschouwen vertrekt op verschillende dagen een Foto excursie door de Schouwse na tuur per fiets. De excursie start steeds om 13.30 uur en staat on der leiding van een natuur- gids. De excursie wordt iedere maandag en dinsdag in juni ge houden. Vanaf vrijdag 14 juni ook op donderdag en vrijdag. (Fototoestel meenemen). Telefonische opgave vooraf (652721). Eveneens bij het trampolinecentrum start iede re dinsdag om 8.00 uur de Nachtegalen-excursie te voet (verrekijker meenemen). Deel nemers moeten zich van tevo ren telefonisch opgeven (652721). Schelphoek Vanaf restaurant de Schelp- hoek in Serooskerke bestaat de mogelijkheid,om onder lei ding van een gids van Staats bosbeheer een avondwande ling te maken door het natuurgebied de Schelphoek. De excursie, onder de naam 'Bij nacht en ontij op pad' is op zaterdag 8 juni. De aanvang is 22.00 uur. Vanaf het kamphuis in de Schelphoek start de Schelp- hoekse natuurma(a)ndroute; een wandelroute van ongeveer vijf kilometer met een natuur- studie-lesmand. Tussen 10.00 en 15.00 uur kunnen de liefheb bers starten op zaterdag 8, zon dag 9, zaterdag 22 en zondag 23 juni. Ook het Slotbos en de Zeepe- duinen kunnen onder leiding van een gids worden bezocht. Het vertrek is iedere keer om 13.30 uur. Aanmelden bij het VVV-kantoor in Burgh-Haam- stede (651513). De excursie wordt gehouden op zaterdag 8, zondag 9 en woensdag 19 juni. Zaterdag 8 juni wordt de ex cursie gevolgd door een licht- klassiek Concert in de ridder zaal van Slot Haamstede. Kaarten hiervoor zijn ver krijgbaar bij het VVV-kantoor in Haamstede. Grevelingenmeer Natuur is er niet alleen op het land, maar ook op en in het wa ter, zoals het Grevelingen meer. Dinsdag 11 en dinsdag 25 juni vertrekt om 15.00 uur een boot voor een rondvaart op het Grevelingenmeer, vanaf de werkhaven in Bruinisse. Er wordt naar de Veermansplaat gevaren, waarop een korte na tuurwandeling wordt ge maakt. Informatie en aanmel ding bij het VVV-kantoor in Bruinisse (481412). Daarnaast bestaat de moge lijkheid om vanuit de haven van Brouwershaven op zondag 30 juni een tocht op de Greve- lingen te maken met de hoog aars De Wet. Ook ïn dit geval wordt een wandeling gemaakt op een van de eilanden in het zoutwatermeer. De aanvang van de tocht is 11.00 uur. Voor informatie en opgave moet men zich wenden tot Toeris tisch Centrum Oranjezon (0118-581507). Zondag 16 juni kunnen de lief hebbers van bloemen hun hart op halen. Onder leiding van een gids van Staatsbosbeheer kunnen zij de orchideeën be kijken en een wandeling ma ken door het Dijkwater tussen Sirjansland en Dreischor. Het vertrek is om 10.00 uur bij de Weg naar het Dijkwater. Opge ven kan bij Staatsbosbeheer (401453). Naast deze activiteiten zijn er op Schouwen-Duiveland ook twee arrangementen samenge steld. Zo is het mogelijk een dagje Boswachterij 'te doen', met onder meer een wandeling van achttien kilometer. Dat kan vanaf 15 mei tot 30 okto ber iedere dag. Boeken kan bij de VVV Zeeland in Middelburg (0118-633000). Daarnaast zijn er weekend- en midweekarrangementen van uit Hotel de Tweespan in Re- nesse. Informatie over dit ar rangement is verkrijgbaar bij De Tweespan. Daar kan men zich ook aanmelden. OVEZANDE - The Prodigal Sons, The Bintangs, Raymond vail het Groe- newoud en zijn Straffe Mannen en de Franse formatie Blankass vormen de hoofdacts op het zestiende Klomppopfestival in Ovezande, dat op donderdag 16 mei, Hemelvaartsdag, wordt gehouden. Op zondag 19 mei vindt in Ovezande het Straatfestival Ovezande plaats. De Zeeuwse bands die op Klomppop te zien zijn, zijn: winnaar van de Zeeuwse Be lofte Sure as Hell, The Gain met instrumentale rock, de Ne derlandstalige popgroep In ge val van Noot, De Arrogantjes met soulspektakel, Uppercut met positieve hardcore en Ra zor Blade Blues Band. De op tredens vinden plaats op twee podia. Het hoofdpodium is in de grote festivaltent, terwijl het buitenpodium bij het festi valterras te vinden is. Daar is ook een 'popmarkt' ingericht. II'.festival begint op 16 mei om l '2.00 uur en duurt tot na middernacht. R1 y n i o ni 1 v an het Groene woud l reed! rond 19.30 uur op. De af- gelopen jaren heeft hij zich ge- slort op Vlaamse theatertoer- The Bintangs zijn al meer dan dertig jaar actief. (Foto: R. Kr, nees, het componeren voor bands als Clouseau en Noord kaap, en op het schrijven van muziek voor soundtracks van 'films als Brussels by night, Crazy Love en Walhalla. Bij tijd en wijle verzorgt Ray mond echter ook nog steeds rockconcerten met zijn nieuwe band de Straffe Mannen. In fe bruari kwam zijn nieuwste CD uit, waarvan in België de hit single Ik ben God niet, is uitge bracht. Blankass, dat om 21.30 uur aantreedt is een jonge Franse folkrock roots band, die in mei de eerste toernee in Neder land afwerkt. De groep komt uit Issoudun, een plaats mid den in het Franse platteland, in de buurt van Bourges. De af gelopen jaren toerde Blankass met veel succes langs vooral de Franse feesten en festivals. In 1995 volgde de grote door braak door een platencontract en het uitbrengen van hun eer ste CD in heel Europa. The Prodigal Sons is een Ne derlandse band, die in 1994 de eerste CD uitbracht, Wine of li fe genaamd. Momenteel staat de groep in de belangstelling door de single Cool it. The Pro digal Sons brengen Southern roots rock, pure en wat count ry. Het optreden op Klomppop geeft de band om 15.00 uur. De oudste rockband van Ne derland, The Bintangs staat als afsluiter van het Klomp popfestival om 23.15 uur ge programmeerd. Onlangs kwam hun nieuwe live CD Dy namite Night uit. met daarop de hoogtepunten van een vijf uur durend concert in Paradi- so. In de voorafgaande jaren bracht de band vijf CD's, der tien lp's en dertig singles uit. Met name in de jaren zeventig had de bands grote hits al?Tra- veling in the USA en Snake in the Grass. Straat Tijdens het straatfestival op zondag 19 mei zullen ongeveer vijftien groepen of straatartie sten in actie te zien zijn van 13.00 uur tot 18.00* uur. De meesten geven meerdere voor stellingen op een middag, of zijn doorlopend actief in de straten van Ovezande. Verder is er onder meer een braderie van 11.00 tot 18.00 uur en een kindermarkt van 11.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE - Er is grote be langstelling onder kampeerbe- drijven om mee te doen aan een kampeerweekend voor de ei gen bevolking. Dat meldt de Provinciale VVV-Zeeland in een persbericht. De kampeersector wil de Zeeuwse bevolking laten ken nismaken met de toeristische voorzieningen in de eigen pro vincie. De Zeeuwen kunnen daarom in het weekend van 31 mei tot 2 juni gratis terecht bij een Recron-camping of een Vekabo-mini-camping in of na bij hun woonplaats. Circa 25 bedrijven hebben zich inmiddels bij de provinciale VVV ingeschreven, en er ko men nog steeds aanmeldingen binnen. De verwachting be staat dat ook vanuit de Zeeuw se bevolking belangstelling be staat om eens een kijkje te nemen op een camping of mini- camping in de buurt. Bij de di verse VVV's hebben al inwo ners geïnformeerd naar de namen van campings en mini- campings die meedoen. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. In het artikel Vertrek volley- balcoach (vrijdag 26 april) geeft Ton Baas aan dat hij het bestuur van WEA/MEVO'80 besluiteloos vindt. Hij heeft het over twijfelaars en aan- kabbelen. Ton is echter zelf de gene die besluiteloos is geble ken. Reeds op 10 februari 1996 heeft het bestuur met Baas monde ling overeenstemming bereikt over het voortzetten van zijn functie als trainer van MEVO. In een gesprek met de spelers groep is toen duidelijk gewor den dat enkele spelers wellicht zouden stoppen. In overleg met Ton heeft het bestuur direct een speler van het tweede team (Arnoud de Graaf) en een ex-speler (Walter van Stipriaan) toegevoegd aan de trainingsgroep. De keuzen over het aantrekken van jon geren zijn dus zeer snel ge maakt. Dit in tegenstelling tot hetgeen Ton Baas beweert. Ook in deze periode heeft het bestuur overeenstemming be reikt met de Westelijke Ac countantskantoren met be trekking tot een voortzetting van het sponsorcontract. Ongeveer twee maanden later (begin april) heeft Ton het be stuur gemeld dat hij zijn be sluit om aan te blijven wilde heroverwegen. Door blessures 'en slechte resultaten was er een mindere stemming ont staan in de spelersgroep. Daar naast had Ton twee aanbiedin gen van andere ve* nigingen die duidelijk meespeelden in zijn besluitvorming. Het be stuur heeft direct een bespre king belegd met spelers en trainer. Aan Ton is ook direct gemeld dat een samenwerking met Kwiek nooit een oplossing kan bieden voor de problemen op de korte termijn. Het is jam mer dat Baas na drie jaar pret tige samenwerking nu de be sluiteloosheid van het bestuur als reden aangeeft om zijn dienstverband te stoppen. De feiten bewijzen het tegendeel. Mijn persoonlijke conclusie is dat Ton zich niet meer op kon laden voor een volgend sei zoen. Hij kan de spelersgroep niet meer voldoende motive ren. De mindere resultaten van de afgelopen periode zijn hier wellicht ook voor een deel aan te wijten. Van een semi-profes- sionele kracht als Ton Baas had ik wel verwacht dat hij dit twee maanden geleden ook al heeft zien aankomen. Nu heeft hij MEVO met een probleem opgezadeld (het vin den van een nieuwe trainer) wat binnen zeer korte tijd op gelost moe.t worden. Het be stuur gaat ervan uit dat zowel het aantrekken van een nieu we trainer/coach als het in standhouden c.q. uitbreiden van de spelersgroep gaan luk ken. Koos Vrolijk, secretaris WEA/MEVO'80 YERSEKE - Op de mosselveiling in Yerseke zijn het afgelopen seizoen 839.019 ton mosselen in andere handen overgegaan voor een totale aanvoerwaarde van ruim 126 miljoen gulden. In vergelijking met vorig jaar is dat 206.619 ton minder. Dankzij de grote vraag naar het zilte zeebanket steeg de waarde in geld op jaarbasis met ruim 21 miljoen gulden. De gemiddelde prijs per ton kwam daarmee uit op 150,15 gulden. Dat is ongeveer vijf tientjes per ton meer dan vorig jaar. De terugloop in de aan voer is een direct gevolg van de forse tegenvallers op de Wad denzee. Werden in het seizoen 1994/1995 502.086 ton uit dit vangstgebied aangeboden, dit jaar bleef het aanvoereijfer uit het noorden op 314.740 ton ste ken. Op de kweekpercelen in de Zeeuwse wateren boekten de meeste kweekbedrijven goede tot zeer goede resultaten, waardoor het aanvoereijfer uit dit gebied op 524.279 ton uit kwam. Van het totale aangebo den tonnage verhuisden slechts 592 ton naar het mossel fonds. De export daalde van 447.016 ton in 1995 naar 414.996 ton in het achterliggende seizoen. Voor wat betreft de afzet bleek België goed voor 252.363 ton, t tegen 28S.046 in 1995. De ver zending naar Frankrijk steeg van 110.516 ton naar 131.945 ton. Op de binnenlandse markt wisten de Zeeuwse handelaren gezamenlijk 94.454 ton te slij ten tegen 111.790 ton vorig jaar. De inleggerijen waren goed voor 153.676 ton. Dat be tekent een daling van bijna 16.000 ton ten opzichte van het voorgaande seizoen. Doorlopend van maandag tot en met zaterdag Expositie: Op de Reede. De wereld van boel houwer Van Beveren (1822-1899), schipper, berger,redder, loods en lichttorenwachter. Museum De Vergulde Garnaal Toten met3 mei Expositie stofpanelen Netty Hoogerheide in galerie Sint Lievens in de Sint Dievens Mon stertoren. Door de week dagelijks opeh van 11.00 tot 16.00 uur en op zondag van 12.00 tot 16.00 uur. Tot en met zondag 5 mei Voorjaarsexpositie De Roserie. 11.00 tot 21.00 uur. Toten met6 mei Expositie De mens als opmaat voor de ruim te, werk van Christiaan J. Keulemans in de Nieuwe Kerk. Dagelijks geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Tot en met dinsdag 7 mei Werk van Tien Heestermans. Stadhuishal. Maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en 13.30 tot 16.00 uur. (Op feestda gen gesloten). Tot en met zaterdag 18 mei Schilderijen Johan Steenhouwer. De Bewaerschole. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur Toten met31 mei Expositie zeepjes en corsetten. Museum De Blikvanger, Capelweg 18. Open di. en vrij dag 10.00-12.00 uur, plus zo. 21 april 11.00- 15.00 uur, zo 28 april 11.00-15.00 uur, do. 16 mei 11.00-15.00 uur, zo. 26 mei 11.00-15.00 uur. Brouwershaven Zierikzee Dreischor Zierikzee Brouwershaven Burg-Haamstede Rencsse Zierikzee: Tot en met 12 juni Tekeningen, collages, gedichten Lucien Suel in galerie Galerij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 6