|j«yansa Zeven Schouwse molens te kijk op Nationale Molendag Zoekplaatje NOOIT MEER LEKKAGE Betere markering Geul van Banjaard Discussie scholieren met Peres en Juan Carlos niet openbaar Excursie bij de Punt Diefstal Bij' voldoende wind voor de prins draaien Feestelijke afsluiting van project Kinderjury VVD- vergadering over Streekplan Dijken Concert F L El bekledin9 k VRIJDAG 3 MEI 1996 NR 25969 Verwachting t/m dinsdag 7 mei 15 JAAR GARANTIE WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht n.west 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht noord 3 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht n.oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 mei Zon op 06.04. onder 21.08 Maan op 22.25. onder 06.52 5 mei Zon op 06.02, onder 21.09 Maan op 23.32, onder 07.36 6 mei Zon op 06.00, onder 21.11 Maan op onder 08.30 Laatste Kwartier: 10 mei (07.05) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Mei kan zomers zijn, maar ook voorjaarsfris. Vorig jaar waren de eerste dagen van mei zonnig en zomers, morgenmiddag wordt het een graad of 12, veel te laag voor begin mei. De zon laat het weekein de zeker geen verstek gaan, maar we moeten het morgen vooral heb ben van de opklaringen die de be wolking afwisselen. Vannacht ko men vanuit het westen de eerste opklaringen binnen. Met een naar noordwest gedraaide wind stroomt dan koude lucht over het land en het koelt flink af; gemiddeld wordt het 4 graden. Er kan ook hier en daar mist ontstaan. Overdag is er naast bewol- kjng, wat zon en in loop van de dag kan er in het binnenland een enkele bui vallen. Zondag is er wat meer zon en blijft het vrijwel droog. Het kwik doet een aarzelend stapje voor waarts, maar het blijft met 13 graden fris. Begin volgende week kruipt de temperatuur verder omhoog en als woensdag de wind de oosthoek op zoekt, kan het weer 18 graden wor den. OUDDORP - Bij Bezoekers centrum De Grevelingen start zaterdag 4 mei om 14.00 uur een voorjaarsexcursie door het natuurgebied de Punt van Goe- ree bij de Brouwersdam. Onder leiding van een gids van het IVN komen de deelnemers allerlei wetenswaardigheden te weten over dieren, planten en verschijnselen in het gebied die met het voorjaar te maken hebben. Kaarten voor de ex cursie zijn te koop bij de VVV Ouddorp (telefoon: 0187- 682346). ZIERIKZEESCHE ^5 NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar ƒ190,00 (autom. afschr.) ƒ180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W. Nieuwerkerk 0111-641368 UN Astraat 10 Brouwershaven 0111 -691634 Noorddijkstraat 8 0111-413348 verkoop en reparatie St. Domusstraat 79 MIDDELBURG - De discussiebijeenkomst tus sen Zeeuwse middelbare scholieren en Four Freedoms-laureaten op 11 mei in Middelburg is, in tegenstelling tot twee jaar geleden, niet openbaar. De Spaanse koning Juan Carlos, één van de genomineerden, heeft om constitutione le redenen niet de vrijheid in het openbaar vrij elijk vragen te beantwoorden. Hij zou niet verder kunnen gaan dan het voorlezen van een schriftelijk voorbereid ant woord. De vorst wil echter, net als andere laureaten, vrijuit met de scholieren van gedach ten kunnen wisselen, uan Carlos ontvangt 11 mei in Middelburg een Four Free doms Award van de Roosevelt- stichting. Andere laureaten zijn premier Shimon Peres van Israël, de voorzitter van de So cial and Labour Party, John Hume, de voormalige aartsbis schop van Canterbury, Lord Runcie, en Jacques de Milliano van Artsen zonder Grenzen. Vijf Zeeuwse jongeren zijn als winnaars van een scholieren- wedstrijd uitverkoren om een vraag te stellen aan één van de vijf laureaten. Samen met ruim veertig medescholieren krijgen ze verder de gelegen heid met hen te discussiëren. De vijf winnaars zijn Niels van der Bijl van het St. Willibror- dus College in Goes, Wouter de Rijk van de Stedelijke Scho lengemeenschap Scheldemond in Vlissingen, Martijn de Ko ning van de Scholengemeen schap 't Zwin in Oostburg, Ma- rije de Bruijn van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren en Jurgen Ba- rentsen van de Stedelijke Scholengemeenschap in Mid delburg. BROUWERSHAVEN - Een 48- jarige inwoner van het Duitse Leichlingen deed bij de politie aangifte van diefstal uit zijn auto. De auto van de Duitser stond geparkeerd aan de Langendijk in Brouwershaven. De eige naar kwam na het duiken te rug bij zijn auto en kwam tot de ontdekking dat deze was opengebroken. De dieven gin gen er vandoor met kleding, papieren en persoonlijke goe deren. De exacte omvang van de schade is bij de politie niet bekend. In Bruinisse werd een aan de Dr. de Kockstraat geparkeerd staande bedrijfsauto openge broken. Aangifte deed een 28- jarige inwoner van Bruinisse. Uit de auto werd voor een waarde van 6000 gulden aan gereedschappen gestolen. Korenmolen De Lelie in Eikerzee is een van de molens, die men met de Nationale Molendag kan bezoeken. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Nationale Molendag wordt dit jaar op zaterdag 11 mei gehouden. Op die dag zijn ook op Schouwen-Duiveland zeven molens weer open ter bezichtiging. Bij D. A. Haak, lid van het gil de van vrijwillige molenaars, kan men de ronde stenen grondzeiler in Nieuwerkerk bezoeken van 10.00 tot 12.00 uur. De stellingmolen De Koren bloem in Zonnemaire kan men van 13.00 tot 17.00 uur bezoe ken. De ronde, stenen grond- zeiler en korenmolen De Lelie in Eikerzee kan men van 10.00 tot 17.00 uur bezichtigen. In Burgh-Haamstede is de pan nenkoekenmolen De Graan halm te bezichtigen van 10.00 tot 17.00 uur. In de zelfde tijd kan men Het Hert in Ellemeet bezoeken en de molens De Zwaan bij Moriaanshoofd en De Hoop in Zierikzee. Bij voldoende wind zal een aantal molens, volgens mole naar D. A. Haak, 'voor de prins draaien'. De uitdrukking stamt uit de tijd van de 80-jari- ge oorlog. De Leidenaren lie ten toen alle molens op de wal len draaien, om de Span jaarden de indruk\te geven dat ze nog volop graan in voorraad hadden. In werkelijkheid was er niets om tussen de molenste nen te malen. Landelijk zullen er naar ver wachting ongeveer 550 molens aan dit evenement deelnemen. Nationale Molendag vormt een unieke gelegenheid om zoveel mogelijk molens in werking te bezichtigen. Vrijwilligers staan klaar om de bezoekers demonstratie en uitleg te ge ven. Deelnemende molens zul len op die dag een blauwe wim pel voeren. De VVV-kantoren beschikken in veel gevallen over informa tie betreffende de deelnemen de molens in de omgev.ing. Om dat Nationale Molendag samenvalt met de Landelijke Fietsdag, bestaat (je kans dat er een molen op een van de rou tes kan worden aangedaan. Meer dan veertig inzendingen leverde het Zoekplaatje op dat stond afgebeeld in de Nieuwsbode van vrijdag 26 april. En stuk voor stuk waren deze goed. Alleen was de ene inzender in zijn of haar beschrijving iets gedetailleerder dan de ander Op de foto van Joop van Houdt is te zien de kruising WeelwegHeuvelsweg en Kakkersweelweg aan de rand van Kerkiverve. Uit de goede oplossingen werd de kaart getrokken van Martin van Dommele, Sielbergstraat 13. 4311 GD Bruinisse. Hij krijgt een cadeaubon van 25 gulden toegestuurd. Wie weet waar Joop van Houdt bo venstaand Zoekplaatje heeft geschoten, kan zijn of haar oplos sing insturen per briefkaart aan: Redactie Zierikzeesche Nieuws bode, Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. De oplossing kan ook in de brievenbus van de Nieuwsbode worden gedeponeerd aan het Jan newekken 11 in Zierikzee. Op de buitenzijde graag het woord Zoekplaatje vermelden. De oplossingen moeten uiterlijk woens dag 8 mei binnen zijn. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - De Directie Zeeland van Rijks waterstaat gaat de Geul van de Banjaard met vier extra lichtboeien markeren. Hef een en an der wordt uitgevoerd op nadrukkelijk verzoek van de Zeeuwse vereniging voor Visserijbelan- gen, Zevibel. De Geul van de Banjaard, die op de Oude Roompot aansluit, vormt de noordelijke ingang naar de Oosterschelde. Het on verlichte vaarwater is onge veer vijfhonderd meter breed en ligt voor een groot deel tus sen twee zandbanken. De zui delijke ingang naar de Ooster schelde, het Westgat, is vanouds wel goed verlicht. Zevibel heeft op aandrang van enkele leden sinds eind vorig jaar meermalen bij Rijkswa terstaat aan de bel getrokken om de vaarwegmarkering in de Geul van de Banjaard te verbeteren. Aanvankelijk leg de Rijkswaterstaat het ver zoek naast zich neer, maar de voormannen De Voogd, De Baare en Louwerse lieten zich niet met een kluitje in het riet sturen. Zij motiveerden hun bezwaren dat in totaal zeven tonnen voor de tien kilometer lange vaargeul een dikke on voldoende verdient, terwijl het Slijkgat (dat onder de di rectie Zuid-Holland valt) is voorzien van achttien licht boeien, een verlichte meetpaal en veertien tonnen. In Brouwse gymzaal BROUWERSHAVEN - Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de gemeenschappelijke gym zaal van De Schoener en De Schouw in Brou wershaven wordt dinsdag 21 mei het project Kinderjury afgesloten. De Kinderjury is een initiatief van de Commissie voor de Col lectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB), het Nederlands Bibliotheek- en Lectuurcentrum (NBLC) en de Vara. Op Schouwen-Duive land werd het project uitge voerd door de bibliobus Schou wen-Duiveland in samenwer king met de basisscholen in Brouwershaven. Aan OBS De Schoener en CBS De Schouw werden 180 kinderboeken ter beschikking gesteld. De leer lingen mochten hun eigen top vijf van leukste boeken samen stellen. De door de kinderen ingelever de formulieren werden vervol gens geteld en aan de hand van de lijsten werden twee boeken uitgeroepen tot het leukste kinderboek voor de leeftijds categorie 6-9 jaar en de leef tijdscategorie 10-12 jaar. Een van de belangrijkste doelen van het project Kinderjury is het bevorderen van het lezen. Tijdens de bijeenkomst wor den de winnende titels en au teurs bekend gemaakt door burgemeester A. P. de Haan van Brouwershaven. De bij eenkomst in de Brouwse gym zaal begint om 11.15 uur. Advertentie DEN HAAG - De Vermeer-ten toonstelling in het Haagse Mauritshuis blijft een week langer open. De expositie sluit nu op 9 juni. Voor de laatste week zijn 30.000 kaartjes "be schikbaar. GOES - De Kamercentrale Zee land van de VVD houdt op don derdag 13 mei haar jaarverga dering in de Prins van Oranje in Goes. De vergadering be staat uit een huishoudelijke gedeelte en een inleiding door J. G. van Zwieten over het Streekplan. In de vergadering komt verder de verkiezing van kandidaten aan de orde. Mr. ir. J. Huisman heeft te kennen gegeven terug te willen treden als lid van de Partijraad. In de ontstane vacature moet worden voor zien. Verder is er een bestuurs verkiezing mfet voordrachten van het bestuur. Tijdens de vergadering zal de voorzitter een toelichting geven op de voordracht. DEN HAAG - De versterking van de dijken, die in gang is ge zet na het hoogwater van begin vorig jaar, maakt het wonen langs de rivieren niet gegaran deerd veiliger. Dat schrijft J. Terlouw, Commissaris van de Koningin in Gelderland, in het vrijdag gepubliceerde jaarver slag van de Nederlandse Wa- terschapsbank. Advertentie Zaterdag 11 mei a.s. Woningmarkt en hypotheekinformatie van 10.00 tot 15.30 uur bij ING Bank Zierikzee Lange Nobelstraat 6-12 ING jéU BANK GOES - Binnenkort, om pre cies te zijn op zondag 12 mei, gaat in Goes de serie Manhuis- tuinconcerten weer van start. Tot en met 28 september zijn zestien concerten gepland. Het eerste concert wordt zon dag 12 mei verzorgd door mu ziekvereniging Oosterlands Fanfare uit Oosterland. De vereniging werd opgericht op 18 november 1898. Sinds no vember 1993 speelt men in de afdeling Uitmuntendheid. De fanfare staat onder leiding van dirigent J. Knuist. Het concert in de Manhuistuin begint om 12.00 uur. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Grote Kerk. Advertentie Bij Flexibekleding werken specialisten in het verwerken van kunststof dakfolie. 100% onderhoudsvrij, flexibel materiaal dat alle weersomstandigheden trotseert op nieuwe én bestaande daken van woningen, bedrijven, caravans en fabriekscomplexen. Bel 0111 652300 voor zorgeloos wonen en werken onder Flexibekleding. 4 4 4 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3