Bijna 183.000 scholieren beginnen aan eindexamen Open rijden wordt betaalbaar Zeeuwen zamelen 45 miljoen GFT in AUTOBEDRIJF SLAGER C.V. IcërKDencnten Koninginnedag Gediplomeerden zwembad Onderdak maand april Actiemodel Audi cabriolet Snuffelmarkt Havenplein Zierikzee Vermist DONDERDAG 2 MEI 1996 NR 25968 De prijs van de Ford Escort Cabrio Pacific benadert die van een stevige tniddenklasser. De Escort Cabriolet Studio, al dan niet uitgebreid met Paci- fic-pakket, moet voor deze po tentiële klanten de stap naar het open rijden makkelijker maken. De Studio is voorzien van de reeds bekende 1,4-liter motor en heeft een rijke standaard uitrusting met airbag voor de bestuurder, gordelspanners en gordelklampen. De wagen is leverbaar in een groot aantal kleuren en tegen een beschei den meerprijs te voorzien met een tweede airbag. Het prijs kaartje toont een bedrag van net geen 40.000 gulden. Voor een krappe drieduizend gulden méér, rust Ford zijn ca- brio-Escorts uit met het Paci- fic-pakket. Dit met het oog op het Hollands klimaat dat de open rijder kan verrassen met een buitje. In dat geval kan de kap van de Pacific in enkele tellen electrisch gesloten wor den en even snel weer geopend als de zon zich weer laat zien. Deze versie komt met een 1,6 liter motor en is ook leverbaar met een automatische versnel lingsbak. Het Pacific-pakket omvat verder electrisch be- dienbare ramen rondom, elek trisch bedienbare en verwarm de buitenspiegels, in de kleur meegespoten sportbumpers, geïntegreerde mistlampen, voorruitverwarming en cen trale deurvergrendeling. De Pacific is leverbaar voor 42.990 gulden. XR3i Iets dieper in de buidel moet de open rijder tasten die ook nog Advertentie Van Woudenberg Zeeland B.V. k Haringvlietplein 10 4301 XG Zierikzee Telefoon0111 -417216 Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Broeksterwoude (Andreaskerk): H. R. H. A. de Boer te Z^ewolde. Dr. W. S. Duvekot gaat met emeritaat ZONNEMAIRE - Dr. W. S. Du vekot, hervormd predikant te Utrecht, gaat per 1 mei met emeritaat. Op zondag 5 mei neemt hij om 10.00 uur af scheid. De afscheidsdienst wordt gehouden in de kerk te Oud-Zuilen. Willem Samuel Duvekot werd geboren te Goes op 5 maart 1931. In zijn geboorteplaats be zocht hij het lyceum. Hij stu deerde aan de Universiteit van Amsterdam en aan de Univer- sitat te Basel. Óp 20 april 1958 werd hij in Zonnemaire in het ambt bevestigd. .Hierna ging hij in 1963 naar Brielle. Vervol gens verbond hij zich in 1978 aan Utrecht. Dr. Duvekot promoveerde in 1972 op een proefschrift geti teld Heeft Jezus zichzelf voor de Messias gehouden? Van zijn hand verschenen onder meer Kunnen wij Jezus kennen, Je zus Messias. Hoe verstaan we dag?", Begrijpt u wat u leest". Dr. Duvekot is reisleider naar de Bijbelse landen voor de IRO. De heer L. C. Hondius wordt ingeleid BRUINISSE - De heer L. C. Hondius, wonende te Amers foort, wordt zondag 5 mei aan staande om 14.00 uur ingeleid als pastoraal assistent van de Gereformeerde Kerk te Brui- nisse. In dezelfde dienst wordt hij bevestigd als ouderling. De dienst wordt geleid door dr. A. Jobsen te Zierikzee en wordt gehouden in het eigen kerkge bouw aan de Noorddijk 4. Lodewijk Christoffel Hondius werd geboren te Schoonhoven op 6 augustus 1933. Van 1982 tot 1995 was de heer Hondius ziekenhuis-pastor van het Zie kenhuis Eemland te Amers foort. Hij is landelijk bekend bij de Nierstichting als de Nierpatiëntenpastor. Ds. J. de Haan doet intrede OOSTERLAND - Ds. J. de Haan te Geertruidenberg en Made doet zondag 5 mei aan staande om 14.30 uur intrede in Oosterland. De bevestiging zal 's morgens om 10.00 uur plaats vinden door ds. P. J. Stam te Katwijk aan Zee. Beide dien sten worden gehouden in het eigen kerkgebouw. Jorrit de Haan werd geboren te Gaasterland op 23 juli 1934. Na eerst pastoraal medewerker geweest te zijn in Zevenhoven werd hij daar in 1989 bevestigd tot predikant. Vervolgens ver bond hij zich in 1991 aan Geer truidenberg en Made. Hier nam hij 14 april afscheid. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij do redactie Overgoten door een oranjelen tezonnetje en geflankeerd door vele keurig gewassen en ge streken vlaggen aan beide zij den van de Zierikzeese straten, begaven mijn vrouw en ik ons, zoals gewoonlijk op Koningin nedag, naar het Havenplein om de feestelijke opening van deze dag met de jaarlijks te rugkerende toespraak van de burgemeester, de ceremonie van het vlaghijsen en het spe len van Het Wilhelmus bij te wonen. Ondanks het vroege morgen uur waren vele inwoners toe gestroomd om van de plechtig heden getuige te zijn. Afgezien van het feit dat het vlaghijsen om negen uur op zich al niet vlekkeloos verliep, moet onze burgemeester Asselbergs, hem kennende, ongetwijfeld met gekromde tenen deze hande ling hebben gadegeslagen en met afgrijzen hebben toegeke ken toen een zeer gekreukte, grauwe, in het midden van een gat voorziene, en met rafels aan de uiteinden, Nationale Driekleur zich voor zijn en de ogen van de omstanders ont vouwde. Werkelijk een bescha mende vertoning! Een bij voortduring blaffende hond in de onmiddellijke nabijheid, tijdens het ten gehore brengen van ons volkslied door Kunst en Eer droeg al evenmin bij om Koninginnedag 1996 feestelijk te beginnen. Wat meer zorgvuldigheid, res pect en eerbetoon ten opzichte van onze Nederlandse vlag valt zeer aan te bevelen. Nu was het een schouwspel de Na tionale Driekleur en de stad Zierikzee onwaardig. J. van Steyn Zierikzee Hergebruikt in compost ZIERIKZEE - In 1995 hielden Zeeuwse burgers ongeveer 45 miljoen kilo Groente-, Fruit- en Tuinafval (GFT) apart en dat is meer dan waar nten op had gerekend. Dat blijkt uit een persbe richt van de VOF Compostering Zeeland. Per huishouden betekent dit dat er gemiddeld per week 6 kilo GFT-afval werd ingeza meld. Voor 1995 komt het er op neer dat er van ieder huishou den ongeveer 310 kilo huishou delijk afval minder op de stort plaats terecht is gekomen. In plaats van te storten is dit GFT-afval hergebruikt door er Zeeuwse compost van te ma ken. Van het begin af aan is het GFT-afval door de Zeeuwse burger keurig gescheiden ge houden. „Natuurlijk zat er nog weieens een aardappelschil mesje in of een plastic zak met GFT-afval. Maar die verontrei nigingen worden er ook wel uitgehaald, zij het met enige moeite," aldus VOF Compos tering Zeeland. Wie met eigen ogen wil zien hoe het composteren in zijn werk gaat kan zaterdag 11 mei een kijkje nemen tijdens de open dag op Compostering Zeeland in het Sloegebied aan de Europaweg-Oost 14 in Nieuwdorp. Men kan er te recht tussen 10.00 en 16.00 uur. ZIERIKZEE - Afgelopen zaterdag, 27 april, zijn de laatste kandidaten van de jongste lichting afgezwommen in zwembad Onderdak in Zierik zee. Voor het A-diploma slaagden op 27 april: Miranda Alburg, Thys-Jan Al- burg, Jacco Bevelander, Daan Bolle, Walter Ezinga, Liesbeth Fooy, Fabian de Gardeijn, Lin da Glerum, Christiaan Gro- chal, Manon de Heer, Iris de Heer, Remon de Jonge, Zeger Kieviet, Annemieke Kloet, Roelanne Kooman, Joyce Lo- kerse, Jeroen de Looff, Hilde Maassen! Francois v.d. Meide, Safira van Nunen, Marjolein van Oosten, Martin Philipsen, Marcel Pijpstra, Esmee Rogge band, Chantal Savenije, Wil- lianne Schot, Martijn Smal- heer, Martin Stoel, Bas Tange, Maite Timmermans, Tamara Troost, Yavanna v.d. Veer, Jimmy Verdonk, Christian Verhoek, Suzanne de Vlieger, Jeroen v.d. Waal, Mariëlle Walhout, Iris v.d. Zande, Zara Bjikian,Ronald Verboom. Voor het B-diploma slaagden op 27 april: Marije Bakker, Rolf v.d. Bijl, Arwin Bijl, Nicole Bil, Frank Bos, Tom Dalebout, Anne van Driel, Linda Flik weert, Yoeri Fonteine, Rick de Glopper, Willeke Goudzwaard, Rik Har- tog, Jan-Kees van de Hoek, Ru ben de Jong, Joske de Jonge, Judith de Jonge, Stefan de Jon ge, Annemarie de Jonge, Floor Koster, Sharon Kroon, Femke van Leeuwen, Gilles Lindhout, Tess Luijckx, Maurice Nibbe- link, Tristan Schoonen, Rachel Schuhmacher, Debora Seeder, Martin Steegmans, Alexander van Leeuwen, Sanne Stoel, Katja Tarasova, Mariëlle Vaane, Debora v.d. Velde, Pa trick Verloo, Wendy Versluis, Amber de Vlieger, Linda de Waay, Bas Wagemaker, Maikel Westenbrugge. Al eerder, op 13 en 17 april, be haalden de volgende zwem mers hun diploma: Zwemvaardigheid Johan Aanen, Ilona Bazen, Mirjam de Bel, Helen de Bie, Nick van Eenige, Douwe van de Ende, Marloes Faut, Joost Fioole, Ilse Hardon, Dorin Heijboer, Brenda van Iloe- wijk, Maurice in 't Hout. Kar lijn de Jonge, Catelijne Koop- en, Merlijn Lcms, Andrea v.d. Linde, Rik Markusse, Amber Meyer, Carlos Meyer, Wesley Quist, Serina Saman, Linnea Schreinemacher, Marlies Sei nen, Wouter Timmerman, Jo han van Urk, Arjo v.d. Velde, Kirsten v.d. Velde, Carmelita de Vos, Roel Faut. Zwemvaardigheid 2 Linda de Boer, Bram Boll. Jo anne Bouwman, Leonie Dale- bout, Joachim Glerum, Mirjam v.d. Heide, Viola Hobé. Mig non 't Hooft, Carina Kik. Rut- ger Kluit, Wesley Krakeel, Mi chael Lookman, Xander Nibbelink, Margaretha Oos terbroek, Freya Plaisier, Inge ter Riet, Conny ten Rouwe- laar, Arjen van Schelven, El len Slagter, Martijn Struijk. Thomas Voshol, Laura de Waaij, Nathalie van de Zande. Zwemvaardigheid 3 Dennis van Antwerpen, Linda van de Eynde, Kalijn de Gi oot. Jaap Koster, Glenn Letterie, Jade Meyer, Jeroen Pen, Niec- ky Reedijk, Jelle Terpstra, Sanne Hommel. Basiszwemdiploma Kim Post en Roy Willemse Advertentie Uw partner voor betere service Audi Poortdijkstraat 61-63 - Brouwershaven Tel. 0111-691344 na 18.00 uur 691561 Van start met Nederlands, tekenen en handvaardigheid Volgende week donderdag begint in het voortgezet onderwijs de jaarlijkse examenreeks weer. (Foto: Joop van Houdt) DEN HAAG (ANP) - Bijna 183.000 scholieren beginnen volgende week donderdag aan hun eindexamen. Om negen uur staat voor 35.895 vwo-leerlingen de samenvatting Nederlands op het programma. In het havo staan dan de exa mens tekenen en handvaardigheid op het pro gramma. De laatste examens zijn op dinsdag 28 mei. Op 10 juni weet iedereen of hij geslaagd is of niet. Voor de pechvogels is er op 18 juni een herkansing. In het havo doen 49.050 scholie ren examen, in het vwo 36.000, in het mavo 61.500 en in het voorbereidende beroepsonder wijs 33.500. Daarnaast doen in totaal 2952 mensen een staats examen. In vergelijking met vorig jaar is er weinig veranderd aan de examens. Het belangrijkst is dat het programma van wis kunde B in het vwo minder zwaar is geworden. Vorig jaar klaagden veel leerlingen dat het examen veel te moeilijk was. Zij werden hierin ge steund door docenten. Het cijfer werd toen met één punt verhoogd. Vier onderdelen, waaronder differentiaalverge lijkingen, zijn daarna uit het programma verwijderd. Zij worden dit keer niet meer ge koetst. Vwo-leerlingen doen examen in zeven vakken. In het havo, mavo en vbo (voorbereidend beroepsonderwijs) zijn dat er zes. De meeste examens be staan uit open vragen, of een combinatie van open en geslo ten vragen. Alleen de examens moderne vreemde talen en mu ziek (in mavo) bestaan geheel uit meerkeuzevragen met drie tot zes mogelijke antwoorden. In totaal gaan zo'n 182.800 scholieren de periode in waar mee zij hun schoolcarrière suc cesvol hopen af te sluiten, ten koste van veel spanning en onzekerheid, maar met het vooruitzicht van de langste va kantie van hun leven. Vijfen twintig kandidaten doen hun examen niet op een school in Nederland. Daarbij zijn vier militairen in Bosnië en negen opvarenden van marinesche pen. Ook twaalf kinderen van Nederlanders in het buiten land doen over de grens exa men, bijvoorbeeld in Singapo re, Oman en Mali. Vaak zijn dat staatsexamens. Er zijn aangepaste examens voor leerlingen met een handi cap. Voor een aantal worden de opgaven en teksten in een gro ter lettertype gedrukt, of in braille verstrekt. Anderen wordt het examen met een cas settebandje afgenomen. Klachtenlijn Evenals voorgaande jaren kunnen scholieren met klach ten over hun examen(omstan'- digheden) de klachtenlijn van het Landelijke Aktie Komitee Scholieren (LAKS) bellen. Het nummer is 020-6257288. Ernsti ge klachten geeft het LAKS door aan de onderwijsinspec tie of de Centrale Commissie Vaststelling Opgaven. Shirin Musa van LAKS ver wacht dit jaar weer meer tele foontjes dan in de voorgaande jaren. „De lijn wordt steeds be kender." Volgens Musa doen de meeste scholen hun best om klachten zo snel mogelijk te verhelpen. Scholieren bellen het LAKS vooral met klachten over geluidsoverlast en over surveillanten. Internet Scholieren die willen weten of zij meerkeuzevragen goed heb ben beantwoord, kunnen 's avonds vanaf negen uur kijken op Teletekst en Internet. Van af 10 juni publiceren zij ook waar de grens voldoende-on voldoende ligt bij de verschil lende vakken. Teletekst laat oo'k het complete examenroos- ter zien. ZIERIKZEE - Volgens Ford Nederland hebben veel mensen de mooie zo mers van '95 en '94 nog in het hoofd. De importeur verwacht dat meer mensen daarom de aanschaf van een cabriolet in overweging nemen. Om op deze trend in te haken brengt Ford nu een prettig geprijsde topless Es cort op de markt. sportieve prestaties eist. Top model in de Escort Cabrio's is nog steeds de XR3i, die met zijn zestienklepper 130 paarde- krachten op de weg brengt. Bo venop het Pacific-pakket biedt de XR3i lendesteun, leeslamp jes, opbergtassen, sportstoelen en sportief intrumentenpa- neel, verstelbaar stuur en ui teraard lichtmetalen velgen. De prijs is verlaagd, maar blijft met 49.990 gulden respec tabel te noemen. Audi begint de lente met een actiemodel uit Pro L. cabrioletten. De 'Sunset' is in beperkte oplage leverbaar derland. De Sunset onderscheidt zich van de andere ent de Kubus-bekleding in Vienna-lederhet lederen (a:> isfm. wiel, windscherm en verwarmbare voorstoelen. Dc auto is Ir n baar met een tweelitermotor of een krachtbron van 2 'I iih kost dan respectievelijk 73.900 gulden of 85.990 gulden. in< BTW en BPM. ZIERIKZEE - In navolging van de snuffelmarkten die in 1993 en 1994 op de laatste Toe ristendag werden gehouden, wordt zaterdag 25 mei een snuffelmarkt gehouden op het Havenplein in Zierikzee. Deelname aan de snuffelmarkt is alleen mogelijk voor inwo ners van Zierikzee van acht tien jaar en ouder. Handelaren krijgen geen plaatsje. Het idee achter het initiatief is dat in woners op deze manier van hun oude spullen af kunnen komen die op zolder of in de schuur opgeslagen liggen. Wie een kraam wil, kan zich aan melden op donderdag 9 mei en maandag 13 mei van 19.00 tot 20.00 uur in café De Gekroonde Suikerbiet aan de Nieuwe Ha ven. De snuffelmarkt begint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur. BREDA - Het zoeken naar de sinds vorige week woensdag vermiste, bijna vier jaar oude Robin Bogers gaat onvermin derd voort. De politie in Breda heeft woensdag met hulp van vijftig man mobiele eenheid op de vuilnisbelt in Zevenbergen in een berg van 50.000 kilo huisvuil gezocht naar mogelij ke sporen. 1 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7