KNRM houdt open dag in haventje van Burghsluis Extra aandacht voor natuur in Nederlandse bibliotheken Visienota legt fundament voor Huis voor de Kunst Zeeuwen enthousiast over gratis kampeerweekend Tractor ramt auto Voorspelen in het MFC Promotie Zeeuwse bouwsector Sluis gestremd DONDERDAG 2 MEI 1996 NR 25968 5 Nieutv schip voor het eerst te zien De nieuwe Graaf van Bylandt in actie op volle zee. BURGHSLUIS - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) houdt op zater dag 11 mei weer haar jaarlijkse reddingboot dag. Op Schouwen-Duiveland gebeurt dat in de haven van Burghsluis en niet op het Noorderei land. In Burghsluis wordt het nieuwe schip de Graaf van Bylandt voor het eerst aaneen breed publiek getoond. Reddingboten, boothuizen en bergplaatsen van de KNRM zijn volgende week zaterdag vrij toegankelijk. Voor zover de weersomstandigheden het toelaten kan met de redding boten een vaartocht gemaakt worden. Behalve in Burghsluis heeft. de.KNRM in onze regio postëri rh Oadzdnei, Brèskéris, Westkapelle, Veere, Ouddorp en Stellendam. Bij goed weer kan men een vaartocht maken. Op de klei nere boten zal er bij inschrij ving worden meegevaren. Bij slecht weer verzorgt de beman ning regelmatig demonstraties met het materieel. In de boothuizen en bergplaat sen staan bemanningsleden de bezoekers te woord over het werk van de Redding Maat schappij. De KNRM is voor haaT voortbestaan, geheel af hankelijk van giften en dona ties. Het nevendoel van de Red dingbootdag is dan ook om nieuwe donateurs te werven. Er worden op die dag redding- winkelartikelen verkocht. Bij grote drukte kan de beman ning van de reddingboot dona teurs van de KNRM op vertoon van hun donateursbewijs voor rang geven bij vaartochten. Burghsluis In Burghsluis kan het publiek voor het eerst de Graaf van By landt bezichtigen. Ook het vaartuig voor de Oosterschel- de, de Harder, ligt ter bezichti ging. Deze keer wordt de open dag in de haven van Burgh sluis gehouden in plaats van op het Noordereiland. De KNRM heeft een bijzonder druk 1995 achter de rug. De maatschappij kwam landelijk gezien 400 keer vaker in actie dan in voorgaande jaren. De directie van de KNRM heeft dat woensdag laten weten. In 1994 werd met bijna 1200 acties al een record bereikt. De reddingsmaatschappij wijt het grotere aantal acties aan de mooie zomer en de daar uit voortvloeiende drukte op het water. Het bedrijf wil door middel van een nieuwe manier van rapporteren meer inzicht krijgen in de oorzaken en de gevolgen van ongevallen op zee. Aan de hand daarvan hoopt de KNRM betere preven tieve vobrlichting te kunnen geven. Vloot De KNRM is druk bezig met het vernieuwen van de vijftig schepen tellende vloot. Oude re vaartuigen, die een snelheid van 15 tot 18 kilometer per uur hébben, wordep vervangen door aanzienlijk snellere sche pen. Deze halen èeh snelheid van zo'n 65 kilometer per uur. De open dag van de KNRM wordt gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. ZIERIKZEE - Staatsbosbeheer en de Nederlandse bibliotheken voeren dit jaar samen actie voor de natuur. In de week van 6 tot en met 11 mei wordt de themaweek 'De boswachter in de bibliotheek' gehouden. Dat is ook het geval in de bibliotheken in Bruinisse, Burgh-Haamstede en Zie- rikzee. Bovendien komt vrijdag 28 juni de Natuurbus door het land om de actie te ondersteunen. Tijdens de themaweek, die in het teken staat van de campag ne '1996 Jaar van de natuur', verstrekken boswachters van Staatsbosbeheer in tal van bi bliotheken informatie aan be zoekers. Daarnaast zijn er spe ciale natuurhoeken ingericht en worden er onder leiding van ervaren gidsen wandel- en fietstochten gehouden. De ach terliggende gedachte van de themaweek is, dat Staatsbos beheer overal in het land na tuurgebieden beheert en dat in de onmiddellijke omgeving daarvan altijd wel een biblio theek is te vinden. Na een be zoek aan een van de natuurge bieden kan iedereen dus aan vullende informatie opdoen in de bibliotheek. Natuurbus De Natuurbus die door het lts att landt rijdt, doet een groot aan tal bibliotheken aan om de ac tie te ondersteunen. In de na tuurbus zijn diverse opstel lingen te zien die te maken hebben met het thema. Door een bezoek aan deze bus te brengen wordt bij de kinderen de nieuwsgierigheid geprik keld naar de natuur zelf. De Natuurbus komt vrijdag 28 juni naar Schouwen-Duieland. 's Ochtends doe 'de bus ver schillende plaatsen aan waar ook de Bibliobus komt. 's Mid dags staat de Natuurbus opge steld bij Bibliotheek de Stolpe in Zierikzee. Rosegaert In navolging van het project start Bibliobus Rosegaert van Schouwen-Duiveland op 13 mei met het leerprogramma 'Boeken met een staartje' op de openbare basisschool De Oos terburcht in Oosterland. De bi bliobus stelt aan de school een kist boeken beschikbaar met als thema 'Dieren'. De boeken zijn bestemd voor leerlingen uit de groepen zes, zeven en acht. Zij krijgen een leespasje en wanneer ze vijf boeken gele zen hebben een oorkonde. Op 28 juni wordt het leerprogram ma afgesloten met een bezoek aan de Natuurbus. De Natuurbus, die door het land rijdt, bezoekt vrijdag 28 juni Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE - Een veertigjari ge man uit Haamstede reed maandag met zijn tractor ach terop een auto op de Juliana- straat in Zierikzee. De bestuurder van de auto, een 58-jarige man uit Zierikzee. wilde vanaf de Julianastraat linksaf slaan de Trambaan in. Hij moest wachten voor ver keer dat uit de tegenoverge stelde richting kwam. De trac torbestuurder zag dit niet en reed bovenop de personenauto. Deze raakte hierdoor zwaar beschadigd. ''Kunst is dansen op ritme van ziel MIDDELBURG - De Zeeuwse raad voor Volks gezondheid, Maatschappelijke ontwikkeling en Cultuur vindt dat kunst geen marginale plaats in de samenleving moet innemen. In een visienota legt de VMC het figuurlijke funda ment voor het Huis voor de Kunst. „Kunst is een completere we reld. Ooit begonnen onze voor ouders verhalen te vertellen, te dansen, te zingen en rotste keningen te maken. De drang om vorm te geven aan ideeën, gevoelens en ervaringen bleek onstuitbaar," aldus Nico Out, consulent culturelè vorming in de visienota, „kunst maakt mensen èn de wereld compleet. Ron Lubbersen, consulent amateurtheater in de zelfde nota: „Kunst is dansen op het ritme van je ziel." Voorlopig is het Huis voor de Kunst nog een abstractie. In de toekomst zal een aantal kern begrippen relevant zijn, name lijk Kunst, kwaliteit en de Zeewse samenleving. Verder is het de ambitie van de VMC om onderdak te geven aan de vol gende begrippen. Verstaan Helpen kunst te verstaan, te beleven, te beoefenen en be grijpelijk te maken. Verder de kwaliteit van kunst in de Zeeuwse samenleving te be vorderen. Ook een goede cultu rele infrastructuur dient te be vorderd, alsmede de interactie tussen kunst ep samenleving. De VMC wil ook initiatieven ontwikkelen en ondersteunen die de provincie, de gemeente, kunstinstellingen, verenigin gen, scholen en particulieren ter hand nemen. MIDDELBURG - Op initiatief van de Provinciale VVV Zeeland en de Re- cron kan de Zeeuwse bevolking in een gratis kampeerweekend kennismaken met de toeristische voorzieningen in de eigen gemeente of regio. Volgens Pieter de Rooy van de Provinciale VVV is er op dit plan al enthousiast gereageerd vanuit de bevolking. In het weekend van 31 mei tot 2 juni kunnen de Zeeuwen gratis kamperen op een aantal cam pings in of nabij de eigen woonplaats. In navolging van de pagina grote advertentie 'Zeeland be dankt' van vorig jaar wil toe ristisch Zeeland nu een gratis kampeerplaats aanbieden on der het motto 'Zeeland Alsje blieft'. In heel Zeeland hebben zich in middels al vijftien campings aangemeld, met het doel om de eigen bevolking gastvrij te onthalen. Op Schouwen-Dui veland zijn dat tot nu toe de campings De Wijde Bliek en De Kempe in Renesse. De Rooy zegt, dat er in eerste instantie alleen met de Recron overleg is geweest, maar dat het ook de bedoeling is, dat de eigenaren van mini-campings en de Vekabo zich bij dit initia tief aansluiten. „Vol is vol," aldus De Rooy, „dus geïnteres seerden dienen zich snel aan te melden." ZIERIKZEE - Van renaissance tot flamenco. Die muziek staat zaterdag 11 mei op het pro gramma van de voorspeel avond in het MFC aan de De Huybertstraat in Zierikzee. Die dag spelen muzikanten, voor het grootste deel leerlin gen van gitarist Dik de Ko ning, op hun gitaar voor be langstellenden. Er wordt muziek voor zowel beginners als volhouders ten gehore ge bracht. Doel van de voorspeel avond is een stukje podiumer varing op te doen en om ervaringen uit te wisselen. De voorspeelavond begint om 19.00 en duurt tot 21.15 uur. MIDDELBURG - Verschillen de Zeeuwse afdelingen van be langenorganisaties uit de bouwsector hebben de koppen bij elkaar gestoken en besloten tot een gezamenlijke promo tie-actie. Maandag 20 mei wordt hiertoe een promotie-vi deo gepresenteerd in de film zaal van het provinciehuis in Middelburg. De presentatie van de video betekent tevens de start van de promotiecampagne 'Hier bou wen Zeeuwen'. In deze cam pagne werken het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB), de Bond van Nederlandse Architekten (BNA), de Vereni ging van Nederlandse Installa tiebedrijven (VNI) en de Ver eniging/Aannemers Grond-, Water- en Wegenbouw (VAGWW) samen. De produc tie van de video is mede moge lijk gemaakt door de provincie Zeeland. VEERE - De kleine sluis bij Veere in het Kanaal door Wal cheren is maandag 6 en dins dag 7 mei gestremd voor de scheepvaart. De stremming begint maan dagmorgen half acht en is dins dagavond rond tien uur afgelo pen. In die tijdsspanne worden de buitenvloeddeuren gewis seld. Bij de grote sluis in Veere moeten de buitendeuren wor den gewisseld en dat heeft een stremming tot gevolg van maandag 3 juni 07.30 uur tot vrijdag 7 juni 22.00 uur. Om de scheepvaart enigszins tegemoet te komen kan in die periode worden geschut op donderdag 6 juni tussen 05.00 uur en 08.30 uur en van 17.30 tot 21.00 uur en op vrijdagmor gen 7 juni van 05.30 tot 09.30 uur. Verder wordt tijdens die week geprobeerd, afhankelijk van de voortgang van de werk zaamheden. bij hoog water - één meter boven NAP of hoger - te schutten. ZIERIKZEE Rommelmarkt In de Garnizoenszaal van het servicewoningencomplex De Veste in de Manhuisstraat in Zierikzee wordt zaterdag 11 mei een rommelmarkt gehou den. Tijdens het evenement worden tweedehands artike len te koop aangeboden en kunnen bezoekers deelnemen aan spelletjes, waaronder grabbelton. De opbrengst van het evenement is bestemd voor de organisatie van activiteiten voor de bewoners. De rommel markt is van 09.00 tot 15.00 uur. JAIB Het Jongeren Advies Infor matie Buro in Zierikzee be steedt in de maanden mei en juni aandacht aan het thema vakantie. Het JAIB heeft een winkel voor advies, informa tie en voorlichting. In de win kel is informatie verkrijgbaar over de rechten en plichten van vakantie werkers, verzekerin gen, liften naar het buitenland en veilig vrijen. Daarnaast zijn er mappen in de winkel met in formatie over verschillende jongerenvakanties en vakan tiewerk. Het JAIB bevindt zich aan het Kerkhof Noordzij de, in het gebouw De Drie hoek. Collecte De onlangs gehouden collecte voor het Nationaal Fonds Ge handicapten heeft in Zierikzee 3.779,75 gulden opgebracht. Dat is tweehonderd gulden meer dan in 1995. SEROOSKERKE Zangdienst In de Nederlandse Hervormde kerk in Serooskerke wordt zondag 5 mei een zangdienst gehouden. Aan de dienst werkt mee het hervormd kerkkoor uit Krabbendijke onder lei ding van dirigent A. Zuurveld. Annet van der Linde bespeelt het orgel. Voorganger is ds. A. B. den Hartog uit Veen. De dienst begint om 19.00 uur. BROUWERSHAVEN Oud papier Algemene sportvereniging Brouwershaven haalt zaterdag 4 mei weer oud papier op in de kern Brouwershaven. Vanaf 9.00 uur komen de vrijwilli gers langs de deuren. Het oud papier dient gebundeld te wor den klaargezet. Sint Nicolaaskerk De actie die de Stichting Grote of Sint Nicolaaskerk in maart heeft gevoerd om donateurs te werven, is volgens het bestuur van de stichting een succes ge worden. Donateurs brachten 4400 gulden voor de kerk bij el kaar, terwijl er ook 700 gulden aan giften is binnengekomen. Nieuwe donateurs kunnen zich aanmelden bij O. van Nieu- wenhuize via telefoonnummer 691719. DREISCHOR Expositie Onder de naam De Roserie houden verschillende hobbyis ten een voorjaarsexpositie in de serre van Conny Folmer aan de Bogerdweg. Op de expositie is veel keramiek te zien, van onder andere kippen, vissen, paddestoelen en groente en fruit. Nel Groothedde stelt een aantal van haar nieuwste pop pen ten toon. Daarnaast zijn er handbeschilderde ganzenei eren te zien, droogkransen, groendecoraties en buxusbol- len te zien. De expositie is geo pend op vrijdag 3 mei van 11.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 4 en zondag 5 mei van 11.00 tot 18.00 uur. OOSTERLAND Oud papier Ten bate van de zending van de Gereformeerde .Gemeenten wordt zaterdag 4 mei oud pa pier opgehaald. De actie start om 8.30 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. BRUINISSE Postzegelvereniging Postzegelvereniging Bruinisse houd.t vanavond, donderdag, de laatste ruilavond van het seizoen. Deze ruilavond wordt gehouden in het Nederlands Hervormd verenigingsgebouw aan de Deestraat. Junioren kunnen er vanaf 19.00 uur te recht en de senioren zijn vanaf 20.00 uur welkom. Playbackshow Tijdens watersportevenement Bruniversails in Bruinisse op zaterdag 18 mei wordt een gro te playbackshow gehouden voor kinderen in de leeftijd van vier tot en met veertien jaar. Presentator van de show in de feesttent op het haven plateau is R. Woering. Aanmel den kan tot 15 mei bij Nqvalux Braber, Jeugdsoos De Pul en Café 't Centrum. Gemoderniseerd Eurokotter TH 61 Johanna Cornelia van rederij Bout uit Tholen is gemoderniseerd. Het vissersschip werd in 1981 door Padmos aan de huidige eige naar afgeleverd en heeft nu na vijftien jaar trouwe dienst een complete metamorfose onder gaan. De Eurokotter kreeg een nieuwe brug, een nieuw lier- hok en een gereviseerde hoofd motor. Momenteel verblijft de Thoolse kotter voor een straal- en schilderbeurt bij straalbe- drijf Teerenstra in Den Helder V. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5