elefclscfê) uNAs,raa' liovanse Natuur en landbouw lijden onder aanhoudende droogte In Middenschouwen nog geen zicht op recreatieverdeelweg Van der Graaf: 'De bonders moeten tot zichzelf komen' Streek- en Landbouwmuseum zaterdag open voor publiek Lange straf Inhoudelijke bezinning op het kerk-zijn Bruggen op Walcheren Schouws. Spel verzorgt lezing Suze Robertson Extra controle Boswachterijharde dobber voor tarwe Nieuw provinciaal urgentieschema in voorbereiding VRIJDAG 26 APRIL 1996 NR 25966 7 DEN BOSCH (ANP) - Het ge rechtshof in Den Bosch heeft vrijdag de tweede hoofdver dachte van de Bende van Ven- lo. de 20-jarige Sanny P. ver oordeeld tot tien jaar cel en tbs met dwangverpleging. Advertentie ft n n Nieuwerke Brouwershaven Noorddijkstraat 8 technisch install atieburo *'er'kzee verkoop en reparatie St. Domusstraat 79 0111-641368 0111-691634 0111-413348 HUIZEN (ANP) - De algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond, dr.ir. J. van der Graaf, heeft zijn achterban opgeroepen „tot zichzelf te komen". Een inhoudelijke bezinning op het kerk-zijn kan reinigend zijn voor de kerk als ge heel en voor de „hervormd gereformeerde be weging", zoals de Bonders zichzelf noemen. Dit schrijft Van der Graaf deze week in de Waarheidsvriend, het orgaan van de Bond, de rechtervleugel binnen de Ne derlandse Hervormde Kerk. De crisis in de Hervormde Kerk als gevolg van het Sa- men-op-Wegproces kan niet door overheersing van bovenaf (synode en moderamen) wor den bezworen. ,,Maar ook wa pengekletter biedt geen uit komst. Ook wij moeten tot onszelf komen. Omdat we als hervormde gereformeerden niet buiten de nood en de schuld der kerk staan." Volgens Van der Graaf, zeld zaam openhartig, is er door de jaren heen ook in eigen kring verscheidenheid geweest. Die eenheid in verscheidenheid is de laatste jaren onder span ning komen te staan. Bonds- predikanten worden niet meer in alle Bondsgemeenten geac cepteerd. „Meer en meer zijn eigen circuits van prediking ontstaan, met uitsluiting van anderen." De eenheid dreigt ook door het Samen-op-Wegproces onder spanning te komen als het gaat MIDDELBURG - Op de zondag na Hemelvaartsdag, 19 mei, worden de bruggen over het Kanaal door Walcheren extra lang bediend. Tussen negen uur 's morgens en negen uur 's avonds worden de bruggen bediend. Gebruike lijk is van tien uur 's morgens tot zeven uur 's avonds. Met de drie uur extra wordt in- Igespeeld op het te verwachten 'grote aanbod in de recreatie- Vaart als gevolg van Hemel vaartsdag en het daaraan ge koppelde lange weekeinde. Er is een advies richting recre atievaart gegeven om vooral de twee extra uren in de avond te benutten, om het wegver keer zo weinig mogelijk te hin deren. om de vraag welke weg de Bonders inzake SoW moeten kiezen. Het hoofdbestuur van de Bond hanteerde tot dusver de formulering: We kunnen niet weg en we kunnen niet mee. Daarin lag geen dreiging maar gewetensnood, aldus Van der Graaf. Nu wordt die uitspraak naar twee kanten vereenzijdigd. Naar de ene kant (we gaan niet mee) houdt dat nu wel dreiging in. Naar de andere kant (we gaan wel mee) betekent het „het prijsgeven van de Neder landse Hervormde Kerk in haar historische gestalte". Na het recente synodebesluit om het So W-proces voort te zetten, kan de bovengenoemde formu lering dan ook verdelend in plaats van bindend werken. „Daarom mogen we wel sme ken om het licht des Geestes om zulk een dreigende ver deeldheid te boven te komen." Gevangene De synode is de gevangene van haar besluit geworden, de Bon ders dreigen gevangene van In Mondragon vrouw. Suze Robertson wist in haar tijd, met haar artistieke visie, een geheel eigen plaats te ver werven, in de geschiedenis van de Nederlandse kunst en daar buiten. Haar inlevingsvermogen tot de werkende, slovende mens, vertolkte zij in monumentale portretten van deze mensen en hun omgeving. Mede hierom die uitspraak te worden. „We zijn als kerk vastgelopen, muurvast'', constateert Van der Graaf. Als de synode zo verder gaat, dan zou dat een ander einde van de Hervormde Kerk kunnen betekenen dan met Samen-op-Weg was be oogd. „Ook in hervormd gerefor meerde kring kunnen we zo niet verder. We spelen met woorden. We bedoelen geen scheiding en we bedoelen geen scheuring." Intussen groeit de verdeeldheid. „Wie eikaars vrienden waren, kunnen in processen van elkaar ver vreemden." Daarom zal er ook in hervormd gereformeerde kring nieuwe oefening in ge meenschap nodig zijn. Opbergen Van der Graaf stelt voor alle papieren en plannen voor de eenwording van de drie ker ken voorlopig op te bergen, Voor de kerk moet er een weg worden gezocht die niet door organisatie wordt geken merkt, maar „door een in wachten van een nieuw Reveil dat, stoelend op het oude belij den, op een actueel belijden mag uitlopen". Daarom moeten de Bonders de Hervormde Kerk de komende jaren wezenlijk willen blijven dienen. Van der Graaf heeft daarover zijn twijfels. „Kun nen we dat nog (echt)? Willen we dat nog (echt)? Het vraagt zelfverloochening" werd zij door de groten onder haar collega's gerespecteerd, maar vooral ook verwonderd en bewonderd De kunstbeschouwing door Sterkenburg wordt gehouden in de Havenzaal van restau rant Mondragon aan de Oude Haven in Zierikzee. De aan vang is 20.00 uur. ZIERIKZEE - Kunstenaar Suze Robertson (1855-1922) staat centraal op de kunstbeschou wing van Schouws.Spel, vrijdag 3 mei in Zie rikzee. Kunsthandelaar Dick Sterkenburg geeft een beeldschets van deze opmerkelijke SCHARENDIJKE - Pas deze zomer komt er meer duidelijkheid over de mogelijke aanleg van een recreatieverdeelweg bij Scharendijke. Dat blijkt uit een brief van gedeputeerde staten van Zeeland aan het college van b en w van Mid denschouwen. doorschuift. Deze benadering laaUechter onverlet dat knel punten die op korte termijn kunnen worden opgelost en de lange-termijn-benadering niet frustreren in een eerder stadi um ter hand moeten kunnen worden genomen," schrijft het college in een brief aan gs. provincie. Actie is echter tot nu toe uitgebleven. Het feit dat de gemeenteraad besloten heeft een fors bedrag te reserveren voor de recreatie verdeelweg is in de visie van het college een signaal dat wat hen betreft morgen de eerste spade de grond in kan. DREISCHOR - Het Streek- en Landbouwmuse um in Dreischor wordt op zaterdag 27 april open gesteld voor het publiek. De tot museum verbouwde Schouws&boerderij aan de Mo lenweg wordt, zoals bekend, op zaterdag 8 juni officieel geo pend door staatssecretaris van cultuur, A. Nuis. Het museum is ingericht door G. RoHiers, die ook tekende voor de inrich ting van het Rien Poortvliet- museum in Middelharnis.In het museum wordt de geschie denis van het voormalig eiland Schouwen-Duiveland tentoon gesteld, waarbij de landbouw het belangrijkste thema is. De Stichting Goemanszorg Be heer werd opgericht in 1993 om de monumentale boerderij Goemanszorg in Dreischor aan te kunnen kopen.De restaura ties, die onder Monumenten zorg vallen, werden in samen werking met de plaatselijke middenstand uitgevoerd. De overige bouwactiviteiten en de herinrichting worden ge heel door vrijwilligers gedaan. De openingstijden zijn van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en' op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. maand vooruit. Pas als de wa- tervooraad in de bodem dan nog niet is aangevuld komen de akkerbouwers in de proble men. Bij wintertarwe is de situatie nu al problematisch omdat de plantjes dit najaar zijn ge zaaid. Overigens ligt de groei van de wintertarwe wel flink achter, en is het gewas op som mige percelen zelfs helemaal niet opgekomen. Dat is vol gens het AB-instituut echter eerder een gevolg van de kou in de afgelopen weken dan van de droogte. Het regengebrek speelt pas sinds kort. N atuurgebieden Boswachter Van der Weele meldt dat in de Boswachterij Westerschouwen dezer dagen extra controles op brand wor den uitgevoerd door de politie en de medewerkers van Staats bosbeheer. Ook hij heeft niet eerder in zijn loopbaan een zo lange droge periode meege maakt, zo vroeg in het jaar. De algemene toestand van de natuurgebieden op Schouwen-Duiveland - op de foto het bos bij Schuddebeurs - is niet best bij gebrek aan water. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Zowel de agrarische sector als de natuur zitten dringend om veel regen verlegen. Door de aanhoudende droogte is de algemene toestand van de natuurgebieden op Schouwen- Duiveland volgens boswachter van Staatsbos beheer, L. C. van der Weele niet best. Wat de landbouw betreft hebben onder andere gewas sen als tarwe en Engels raaigras het momenteel zwaar te verduren, aldus P. F. Vis, voorzitter van de ZMO-Kring Zeeland Noord. Volgens Vis zijn al enkele per celen tarwe en Engels raaigras uitgereden. Hij vertelt dat het wat de tarwe aangaat, vooral de combinatie droogte en vorst van de afgelopen winter is ge weest die het gewas nu de das om dreigt te doen. „De wortel- ontwikkeling is door de vorst niet goed geweest," meldt hij. Zowel de eilandelijke percelen uien als suikerbieten kennen momenteel opkomstproble men. Zo'n twintig tot dertig procent van het bietenzaad ligt nog droog, schat hij. Voor aardappelen is de droogte niet zo'n probleem. „Ze kunnen iets meer hebben, maar het moet natuurlijk niet droog blijven tot juni. Dan heb je ook met dit gewas een probleem," zegt Vis. Wageningen De belangrijkste akkerbouw gewassen, zoals suikerbieten en aardappelen, lijden niet on der de huidige droogte, meldt Wageningen. De teelten kun nen nog een maand zonder re gen zonder nadelige effecten, zelfs als de boeren niet berege nen. Dat stelt het Instituut voor Agrobiologisch en Bo- demvruchtbaarheidsonder- zoek (AB) van het ministerie van landbouw dinsdag op ba sis van simulatiemodellen. In de wintertarwe kan de droogte volgens de onderzoe kers echter wel zorgen voor een opbrengstdaling, zoals boerenorganisaties maandag ook al voorspelden. Als dit jaar zich verder normaal ont wikkelt en boeren niet gaan sproeien, dan komt de graan opbrengst waarschijnlijk zo'n 10 tot 20 procent lager uit dan gemiddéld. Als de komende maanden zo droog blijven (zo als in 1976) kan de opbrengst- derving oplopen tot 35 procent. Maar als het binnenkort weer flink gaat regenen (zoals in 1987) of de akkerbouwers kun nen op tijd beregenen, dan is er waarschijnlijk niets aan de hand, aldus AB-onderzoeker B. Bouman. Van oktober tot april is de to tale neerslag ver beneden het langjarig gemiddelde geweest. In Wageningen werd in die pe riode slechts 170 mm genoteerd, ten opzichte van gemiddeld 370 mm in diezelfde periode over de jaren 1960-1990. Van die 170 mm in de afgelopen maanden is volgens Bouman ongeveer 90 mm in de bodem doorgedron gen. Aangezien de jonge aard appel- en bietenplantjes, die pas net zijn gaan groeien, ge middeld 3 mm per dag nodig hebben, kunnen ze dus nog een Van der Weele vertelt dat de al gemene toestand van de na tuurgebieden van Staatsbos beheer op het eiland niet best is door het gebrek aan water. Wat de Boswachterij betreft, lijden vooral de dennen onder de droogte. „Ze verzwakken waardoor de dennenscheerder en dennnensnuitkever straks meer kans krijgen." De kevers graven gangen onder de bast. Een boom op normale sterkte kan dat wel hebben, maar een verzwakte niet. Die overleeft de aanslag van' deze kevers niet. Zeldzaam Zelfs als het de rest van het voorjaar en de zomer 'nor maal' gaat regenen zullen veel bospercelen in Nederland ern stige schade lijden door de droogte, wordt door Staatsbos beheer gesteld. In veel natuur gebieden in den lande is het grondwaterpeil al tot histori sche diepten weggezakt. |j1 Staatsbosbeheer heeft in to taal circa 220.000 hectare bos!in bezit. Daarvan bestaat 45.V50 hectare uit gebieden die zeer gevoelig zijn voor verdroging, zoals bepaalde unieke graslan den en zogenoemde broekbos- sen, bossen op drassige grond. In dergelijke percelen komen vaak zeldzameplanten voor die door de aanhoudende droogte dreigen te verdwijnen. De recreatieverdeelweg staat al jaren hoog op het verlang lijstje van de gemeente Mid denschouwen. Er is ook al flink voor gespaard. In totaal is 828.000 gulden gereserveerd, maar tot dusverre is nog niet duidelijk geworden wanneer de weg nu daadwerkelijk wordt aangelegd. De gemeente wil dat er nu eindelijk eens stekken worden gestoken. „Steeds hebben wij begrip ge had voor het feit dat de oplos sing van een aantal knelpun ten in de Kop van Schouwen binnen de ruimere context van het plangebied vari Schouwen- West bezien moet worden en daardoor qua tijd wat verder Het college wijst gedeputeerde staten erop dat de gemeente raad van Middenschouwen al in 1994 het stappenplan Scha- rendijke-West heeft vastge steld waarin ook het Midden- schouwse gedeelte, van de recreatieverdeelweg is opge nomen. Dat stappenplan is in 1994 ook goedgekeurd door de In 1989 maakten de bewoners van de Elkerzeeseweg tijdens het bezoek aan de gemeente van de toenijialige Commissaris van de Koningin in Zeeland dr. C. Boertien hun ongenoegen over het uit blijven van de recreatieverdeelweg kenbaar. Zij zullen nog langer geduld moeten hebben. Archief foto Verkeersdruk „Realisering betekent name lijk dat Scharendijke verlost wordt van de met name in'de zomermaanden zeer hoge ver keersdruk op de Elkerzeese weg. De aanleg van deze weg is ons inziens echter niet uitslui tend en alleen een gemeentelij ke aangelegenheid. Vanwege uw projectleidersrol in het project Schouwen-West is toch ook de provincie zeer nauw be trokken bij deze zaak," aldus het college. „Het kan en mag toch niet zo zijn dat de gemeente Midden schouwen alleen verantwoor delijk is voor het gehonoreerd krijgen van dit project via aan vragen tot plaatsing op urgen tieschema's en dergelijke." De provincie geeft in haar brief het college niet veel hoop op snelle realisering. Gs geven aan dat er een heleboel knel punten zijn waar dringend aan gewerkt moet worden. „Daad werkelijke uitvoering hangt dan ook niet alleen af van be schikbare provinciale midde len, maar ook van mogelijke medefyianciers en alternatie ve financieringsbronnen," al dus gs. Gs geven aan dat momenteel gewerkt wordt aan een nieuw provinciaal urgentieschema op grond waarvan de mogelijkhe den en prioriteiten voor de ko mende jaren kunnen worden vastgesteld. Eert eerste be leidsnotitie daarover verwach ten gs'rond de zomer. De vrijwilligers van Landbouwmuseum Goemanszorg hebben de afgelopen jaren heel wat werk verzet. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7