Plan voor reconstructie Platteweg Scharendijke Bru's college houdt vast aan instellen dorpsraad Problemen voor huishoudens met twee auto's en bedrijven Relatief veel politici en ambtenaren zijn corrupt Bijeenkomst Fraude VRIJDAG 26 APRIL 1996 NR 25966 5 'iVa inventarisatie mogelijkheden bekijken Laden en lossen blijft gewoon toegestaan. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Het plan voor belanghebbenden- parkeren van de gemeente Zierikzee levert voor bedrijven en voor huishoudens die twee auto's hebben de nodige problemen'op. Per bedrijf en huishouden wil de gemeente namelijk maar één vergunning afgeven. Beheer dorpshuis blijft bij stichting BRUINISSE - Het college van burgemeester en wethouders van Bruinisse blijft proberen om in Bruinisse een dorpsraad van de grond te tillen. Wat het college betreft kan zo'n dorpsraad uit zeven tot elf personen bestaan en kunnen de le den aangezocht in plaats van gekozen worden. Tijdens de raadsvergadering van donderdag 2 mei vraagt het college de raad om een principe uitspraak. Als het aan de gemeente ligt gaan bewoners van de Zierik- zeese binnenstad straks 75 gu- len betalen 'voor een parkeer plaats. Voor bedrijven kost een plaats 150 gulden. Mensen die in het bezit zijn van een vergunning kunnen gebruik maken van een bepaald aantal plaatsen in hun directe omge ving. Een abopnement waar mee op meerdere plaatsen in de stad geparkeerd mag wor den, is ook mogelijk. Dit kost 300 gulden per jaar. Het belanghebbenden-parke ren geldt van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.30 uur en op koopavond van 17.30 uur tot 21.00 uur. Voor ondernemers en mensen met een vrij beroep die door de hele stad hun auto nodig heb ben, zoals bijvoorbeeld wo ningstoffeerders of een dieren arts, wordt het lastig. Ze Het gaat allemaal om het ge deelte van de Platteweg tussen de Carlstraat tot aan de Dorps straat. Nu geldt voor de straat nog tweerichtingsverkeer. On duidelijk is waar wel en niet moeten straks of gebruik ma ken van de betaaldparkeer- vakken of van de vergunning plaatsen in hun directe omgeving. Daar zien de mees ten wefnig in, dus blijft over een abonnement van 300 gul den, wat velen weer te duur vinden. Ondernemer A. Deurloo die ook zitting heeft in de klank bordgroep voor het belangheb benden-parkeren, zegt dat het probleem van bedrijven die meerdere bedrijfswagens in huis hebben, ook is aangekaart bij de gemeenten. „En daar is zeer serieus op gereageerd," zegt hij. E. Caspers van de afdeling Al gemene Zaken van de gemeen te, vertelt dat inmiddels een tiental enquêteformulieren zijn teruggekomen. Deze vie len woensdag bij bewoners van de binnenstad in Zierikzee in de bus. Gevraagd werd on- geparkeerd mag worden en op sommige straat gedeelten is er wel en op andere weer niet een trottoir. In het reconstructieplan wordt der meer of ze in aanmerking willen komen voor een vergun ning. Volgens Caspers zijn er ook telefonische vragen ge weest, voornamelijk van men sen wier situatie niet binnen de in de enquête opgetekende mogelijkheden viel. Het gaat daarbij onder meer om onder nemers en mensen met èen vrij beroep die door de hele stad werken. Volgens Caspers zal straks per geval naar de bijzondere om standigheden worden gekeken om te zien of een ontheffing op z'n plaats is. Hij begrijpt dat een abonnement in sommige gevallen een prijzige aangele genheid vormt. ,,Maar een ont heffing wordt geen algemene oplossing", zegt hij. Gewerkt zaï worden naar het vpórbêel'd van Goes, dat spèciplè'rëgprth- genkent. Deurloo heeft ook het pro bleem 'huishoudens met twee auto's' bij de gemeente ter sprake gebracht. Want ook de ze groep krijgt het lastig. De gemeente wil één vergunning' per huishouden afgeven, of er nu één of twee auto's voor de deur staan. Wie twee auto's op straat kwijt moet, zal dus of moeten betalen of naar een vrij uitgegaan van het concentre ren van het parkeren aan de zuidzijde van de straat. Daar komen speciale parkeervak ken. ,,Nu kan het nog wel eens voorkomen^ dat de brandweer parkeerterrein uit moeten wij ken. „Vooralsnog gaan we inder daad uit van één vergunning. Als er na inventarisatie van de parkeercapaciteit, plaats over blij-ktdan kijken we opnieuw naar deze groep. Maar zoals het er nu voorstaat zeggen we 'Je moet ergens een streep trek ken'. We'vinden dat we op deze manier zo eerlijk mogelijk te werk gaan," aldus Caspers. Verder denkt hij dat de buurt Plan Buijse ook bij het belang hebbenden-parkeren wordt be trokken: „Het "gaat om een echt woongebied. Laten we dat deel vrij, dan zijn we bang voor uitwijkgedrag en daar zouden de bewoners van die wijk de dupè van worden." Zpéfls 'het ëf -'hfu "na^f 'uitziet' bïrjift dè Mos'seibqorWgaarcf-'vrij- parkeren' met wellicht eén aan tal' p'l&atsèn voor' 'vergunning houders van de St. Joostmeet. De inventarisatie van de capa citeit moet' een beeld geven van de mogelijkheden die de gemeente heeft. In een tweetal hoorzittingen na de zomerva kantie kunnen bewoners hun grieven, opmerkingen en sug gesties kwijt ten aanzien van het belanghebbenden-parke ren. bij het uitrukken problemen heeft vanwege het parkeren aan weerszijden van de straat," aldus P. van der Zande van de gemeente. De gele streep langs het trot toir bij de brandweerkazerne heeft klaarblijkelijk niet het gewenste effect. Als de plan- nen doorgaan wordt de Platte weg een stuk groener dan die nu is. In totaal 24 nieuw te planten bomen staan ingete kend op de plantekening. Deze komen in overgrote meer derheid aan de zuidzijde van de straat, aan de zijde waar ook de parkeervakken komen. Het is verder de bedoeling dat de kruisingen van de Platte weg met Carlstraat, Middel- plaatstraat en Frederikstraat door het planten van bomen geaccentueerd worden. Bestrating De rijloper van de Platteweg krijgt een breedte van 2,50 me ter. De rdbatstrook is 90 centi meter breed en de breedte van het voetpad varieert van an derhalf tot twee meter. Er komt geen niveauverschil tus sen de rijloper en het trottoir, maar wel een verschil in kleur van bestrating. Of het plan nog dit jaar wordt uitgevoerd is volgens Van der Zande nog niet te zeggen. „We willen eerst eens kijken hoe dit plan bij de bevolking ligt."Maandag 6 mei mogen de bewoners van de Platteweg hun zegje doen over de plannen tijdens een inspraakavond. Deze wordt gehouden in ge meenschapsruimte De Put- meet en begint om 19.30 uur. In de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1995 kwam de zaak reeds aan de orde. Het college vroeg een uitspraak van de raad over de vraag of het al dan niet wenselijk is om in Bruinisse een dorpsraad op poten te zetten. De gemeente raad reageerde verdeeld en er bleken nogal wat vragen te leven omtrent zo'n dorpsraad. Het college heeft zich over die vragen gebogen en een aantal antwoorden op een rijtje gezet. Vooralsnog gaat het college er van uit dat een dorpsraad uit minstens zeven en maximaal elf personen zou moeten be staan. Daarnaast vindt het college het belangrijk dat alle geledingen van de Bruse sa menleving vertegenwoordigd zijn in de dorpsraad. Voor wat betreft het kiezen van de leden van de dorpsraad zijn er verschillende mogelijk Dat blijkt uit onderzoek van dr. L. Huberts, die als be stuurskundige is verbonden aan de vakgroep politicologie- en bestuurskunde van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij heeft zijn onderzoek afge lopen zaterdag gepresenteerd. De onderzoeker ondervroeg 257 deskundigen uit 49 landen. Het gaat bij voorbeeld om poli tiefunctionarissen, advocaten, onderzoekers, adviseurs en rechters. In Nederland werk ten 35 deskundigen mee aan de studie. Serieus probleem Alle ondervraagden zien cor ruptie en fraude onder politici en ambtenaren als een serieus probleem. Huberts vindt dat ook. Hij benadrukt wel dat het om meningen gaat en niet om aangetoonde gevallen van om koping en gesjoemel. Afgezet tegenover de rest van de wereld vallen de Neder landse corruptiecijfers mee. In absolute getallen gaat het naar schatting echter toch om forse aantallen: honderden politici en duizenden ambtenaren in Nederland zouden zich met on- oirbare praktijken bezig hou den. Toegenomen Uit het internationale onder zoek blijkt dat naar schatting in West-Europa 5 procent van de politici en ambtenaren niet deugt. Dat betekent dat bin nen Europa naar schatting tienduizenden overheidsdiena ren en bestuurders corrupt GOES - Women's Aglow Fel lowship Goes houdt woensdag 8 mei haar maandelijkse bij eenkomst in Goes. Als spreek ster is Marite Zengerink uit Utrecht uitgenodigd. Het doel is onder andere een bijdrage leveren aan de geeste lijke eenheid onder de vrou wen die geloven in Jezus Chris tus. De bijeenkomst wordt gehouden in de Oosterkerk aan de Bergweg. De aanvang is 9.30 uur. Advertentie Noteert u zaterdag 11 mei a.s. ING BANK Lange Nobelstraat 6 Zierikzee heden. Er kan een rechtstreek se verkiezing worden gehou den, maar dat kost veel tijd en werk en er zitten ook nogal wat haken en ogen aan vast. Als er tussentijds iemand zich uit de dorpsraad terugtrekt bijvoorbeeld zit men met een probleem. Selectie Het college gee'ft de voorkeur aan het zelf selecteren van kan didaten. B en w stellen zich zo voor dat kandidaten kunnen reageren op een open oproep en dat vervolgens uit hun mid den de meest geschikte kandi daten worden geselecteerd. Op die manier kan men ervoor zor gen zowel de belangen van de jeugd als die van ouderen, mid denstanders, kerk en sporters te behartigen. Als belangrijkste taak voor de zijn. Van de deskundigen uit West-Europa denkt 80 procent dat in de afgelopen vijf jaar het aantal gevallen van omko ping en fraude is toegenomen. Op de wereldranglijst van lan den die het meest worden ge noemd als corrupt en fraudege voelig staat Italië bovenaan, gevolgd door Rusland en Nige ria. Deskundigen uit Latijns-Ame- rika.Azië en Afrika schatten dat een belangrijk deel van het bestuur corrupt of frauduleus is. In Latijns-Amerika zou dat opgaan voor circa 40 procent van de politici en ambtenaren. Huberts spreekt van een pro bleem dat op wereldschaal een welhaast onvoorstelbaar grote omvang heeft. Vroeg of laat zal dat leiden to crises in de be staande internationale en eco nomische betrekkingen, waar schuwt hij. De deskundigen in het onder zoek noemên diverse oorzaken voor corruptie en frauduleus gedrag binnen de overheid. So ciale en politieke problemen spelen een rol. Voorbeelden daarvan zijn gebrek aan nor men en waarden bij politici en ambtenaren, gebrek aan lei ding, een slechte organisatie en de toegenomen kracht van de georganiseerde criminali teit. In Nederland zouden ver anderingen bij het openbaar bestuur, verzelfstandiging en meer optreden als marktpar tij, oorzaken kunnen zijn. Gesjoemel Sectoren binnen de overheid dorpsraad ziet het college het beïnvloeden van het gemeente lijk beleid ten gunste van het dorp dat men vertegenwoor digt. De dorpsraden binnen de gemeente Brouwershaven heb ben het beheer van de dorps huizen in hun pakket. In Brui nisse is het beheer van het dorpshuis ondergebracht in een aparte stichting en dat kan wat het college betreft zo blij ven. Fietspad Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering het voorstel van het college om geld uit te trekken voor de aan leg van een buitendijks fiets pad. Dit voorstel werd eerder al besproken door de commis sies openbare werken en finan ciën en beiden brachten een po sitief advies uit. Tijdens de gemeenteraadsver gadering ook aandacht voor de plannen voor tijdelijke en per manente huisvesting voor de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland. Een tijdelijk ge meentehuis zou a raison van vier miljoen aan de Grevelin- genstraat in Zierikzee moeten verrijzen en op termijn staat de bouw van een nieuw ge meentehuis in de driehoek nieuwe Kooiweg, Houwers- weg en Laan van Saint Hilaire gepland. waar gesjoemel het meest voorkomt zijn milieu, publie ke werken, volkshuisvesting, politie en justitie, economise he zaken en financiën. In Neder land staat met name de mi lieusector (bij voorbeeld afval verwerking) slecht bekend bij de deskundigen. In het onderzoek komt een aan tal mogelijke oplossingen voor het probleem aan de orde. Zo moeten politici duidelijk ma ken dat ze aan bestrijding van fraude en corruptie een hoge prioriteit geven. Ze moeten het goede voorbeeld geven met doorzichtige financiën van hun partij. Er is ook aandacht no dig voor de organisatie van het openbaar bestuur. Integriteit Controle en toezicht moeten goed functioneren en bij de se lectie van personeel dient re kening te worden gehouden met integriteit van mensen. Huberts acht het van groot be lang dat de politiek greep houdt en krijgt op de georgani seerde misdaad. Overigens is een groot deel van de deskun digen van mening dat door cor ruptie in veel landen de poli tieke en bureaucratische machine gesmeerder loopt dan als er geen omkoopgedrag zou bestaan. DEN HAAG (ANP) - De direc teur en drie managers van het Nutsbedrijf Westland in Poel dijk zijn gearresteerd op ver denking van fraude. Justitie in Den Haag heeft dat vrijdag la ten weten. De verdachten zou den provisie van leveranciers van het nutsbedrijf hebben doorgesluisd naar een eigen bedrijf waar zij alle vier voor een kwart eigenaar van waren. De Platteweg in Scharendijke is nu een wat onduidelijke straat. Bepaalde stukken beschikken ivel overeen trottoir en andere weer niet. (Foto: Joop van Houdt) Advertentie MEDEDELING I.V.M. KONIGINNEDAG BESTEMD VOOR ABONNEES EN ADVERTEERDERS Op Koninginnedag, 30 april a.s., is zowel onze uitgeverij als onze drukkerij gesloten. Daarom zal de Zierikzeesche Nieuwsbode, als gebruikelijk op Koninginnedag, niet verschijnen. Onze adverteerders verzoeken wij vriendelijk m.b.t. het inleveren van advertentie-opdrachten met het voorgaande rekening te houden. De uitgave Het Extra Nieuwsblad verschijnt volgende week als gebruikelijk op woensdag. Voor het aanleveren van advertenties geldt, i.v.m. het wegvallen van 30 april als productie-dag, echter een vervroegde sluittijd. Het uiterlijke inlevertijdstip voor de uitgave van 1 mei a.s. is (i.p.v. dinsdag) maandag 29 april 12.30 uur. Z NIEUWSBODE 1 HHNIH/WIUD Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon 0111 -416551 Fax 0111 -4143315 Meer groen en meer structuur SCHARENDIJKE - Éénrichtingsverkeer, meer groen en meer structuur. Dat is de bedoeling van de geplande reconstructie van de Platteweg in Scharendijke. De straat is nu wat ongestructureerd en daar wil de ge meente in het kader van het Dorpsplan Scharendijke graag wat aan doen. Onderzoek vakgroep politicologie Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Naar schatting is 2,5 procent van de politici en 4 procent van de amb tenaren in Nederland corrupt of frauduleus be zig. Deskundigen vrezen dat corruptie en frau de in de toekomst nog zal toenemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5