i r Heffing afvalstoffen gaat in Zeeland het minst omhoog I t t Lintjesregen na wijziging een lintjesbuitje geworden Sito *>aJo<3 Politie maakt einde aan actie Greenpeace Strafproces tegen elf veehouders is begonnen Vlissingen krijgt er 34 Melkertbanen bij Kroonprins jarig Ontslagen Fokker agenda ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE r Herdenking rump Tsjernobyl PETTEN (ANP) De politie heeft vrijdag een einde gemaakt aan de actie van Greenpeace bij de kernreactor van het Energie Onderzoeks Centrum (ECN) in Petten. De actievoerders zijn aange houden en overgebracht naar het politiebureau in Den Hel der. De actie was gericht tegen de gevaren van kernenergie. Het is vrijdag precies tien jaar geleden dat de kernreactor van Tsjernobyl ontplofte. Een aantal activisten beklom de reactor beklommen en ont rolde op een loopbrug rond het gebouw een spandoek ontrold met de tekst: Tsjernobyl kan overal. Eerder op de ochtend hield de de politie buiten het terrein ca meraploegen van Greenpeace en de KRO aan. Ook zou de persvoorlichter van de milieu beweging is gearresteerd. Met de actie wilde Greenpeace duidelijk maken dat de geva ren van kernenergie zich dage lijks ook in Nederland mani festeren. De milieuclub is vooral onge rust over de levensgevaarlij ke" kerncentrales in Oost-Eu ropa. Deze zouden eigenlijk snel dicht moeten. Volgens Greenpeace houdt echter voor al de Westerse nucleaire indus trie een al te spoedige sluiting tegen. Verdacht van stelen mestboekhouding ASSEN (ANP) - In Assen is vrijdagmorgen de rechtszaak begonnen tegen elf veehouders die ervan worden verdacht vorig jaar herfst mest- papieren te hebben gestolen uit een Drents kan toor van het ministerie van Landbouw. Die actie vormde vorig jaar de start van rumoerige protesten tegen het mestbeleid van de ministers Van Aartsen (Land bouw) en De Boer (Milieube heer). Onder de verdachten is var kenshouder W. van den Brink, voorzitter van de Nederlandse Vakbond Varkenshouders (NW) en één van gangmakers bij de protesten toentertijd. Sympathiserende boeren heb ben aangekondigd voor de rechtszaal hun solidariteit met de verdachten te demonstre ren. De actieleiding verwacht zo'n duizend boeren voor de deur. De politie van Assen heeft de binnenstad en met name de straten rond de rechtbank af gezet. Dubbeldekker De rechtszaak begon later doordat de verdachten niet op tijd waren. Zij wilden met een Engelse dubbeldekker naar het gerechtsgebouw rijden. De politie hield hen echter tegen bij een afzetting. Na overleg met politie en advocaten beslo ten zij hun weg lopend te ver volgen. Vanode ge economische problemen DEN HAAG (ANP) - Minister Melkert (Scoiale Zaken en Werkgelegenheid) heeft 17 nieuwe ge meenten aangewezen die gesubsidieerde banen voor langdurig werklozen mogen scheppen. J" Daarnaast krijgen 12 gemeen ten die al zogenoemde Melkert banen hebben extra plaatsen toegewezen. De bewindsman heeft dat donderdag aan de Tweede Kamer geschreven. De 17 nieuwe gemeenten zijn aangewezen omdat zij kampen met relatief grote sociaal-eco nomische problemen. Het be treft Venlo (51 arbeidsplaat sen), Den Helder (46), Sittard (42), Roermond (41), Kerkrade (39), Smallingerland (38), Öss (34), Vlissingen (34), Bergen op Zoom (28), Geleen (27), Zutphen (27), Hoogezand (26), Delfzijl (25), Landgraaf (23), Heerenveen (23), Brunsum (22) en Sneek (22). Volgens het regeerakkoord ko men er deze kabinetsperiode 40.000 Melkertbanen, waarvan het leeuwendeel bij de grote steden. Zij worden voor de helft betaald door een bespa ring op de uitkeringen. Aan de kant De banen zijn bestemd voor werklozen die langer dan een jaar aan de kant staan. Zij kun nen voor gemiddeld 32 uur per week aan de slag in bijvoor beeld het openbaar toezicht of de zorgsector en ontvangen daarvoor maximaal 120 van het minimumloon. Aan het eind van dit jaar moeten er 10.000 Melkert-banen beschik baar zijn. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIER'KZEE BRUINISSE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 27 april 11:05 105 04:50 -132 23 35 87 17:25 -113 28 april 12:25 115 06:05 -135 18:40 -119 29 april 00:55 101 07:10 -142 13:35 132 19:45 -128 27 april 10:15 96 04:30 -125 22:35 78 16:55 -106 28 april 11:40 106 05:30 -128 17:50 -112 29 april 00:00 93 06:20 -134 12:30 127 18:40 -121 27 april 11:00 115 05:05 -138 23:15 94 17:35 -121 28 april 12:40 121 06:10 -143 18:40 -128 '29 april 01:15 110 07:10 -150 13:45 144 19:45 -136 27 april 11.00 III 05.00 -135 23.30 91 17.35 -118 28 april 12.35 119 06.10 -140 18.40 -125 29 april 01.05 107 07.10 -147 13.40 140 19.45 -133 Vraag om onderzoek naar verkapte verzwaring belastingdruk DEN HAAG (ANP) - De gemeentelijke afval stoffenheffing stijgt dit jaar gemiddeld met 19 gulden tot 369 gulden. Dit is een toename van 4,5 procent. In Zeeland gaat de heffing het minst omhoog. Mr. J Dijkman, voorzitter van de Federatie van Belastingadviseurs wil een onderzoek naar verkapte verzwaring van de be- lastingsruk in Nederland. Doodtij: 27 april Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 In veel gemeenten is de afval stoffenheffing dit jaar gelijk gebleven of zelfs gedaald. Cir ca eenderde van de Nederland se bevolking betaalt dit jaar minder of evenveel als vorig jaar. De stijging van 4,5 pro cent is aanmerkelijk beschei dener dan de 9,5 procent uit 1995. Dat blijkt uit een inven tarisatie van het Afval Over leg Orgaan. Daarin werken de overheden samen op afvalge- bied. De daling van de afvalstoffen heffing komt vooral voor in ge meenten in de provincies Noord- en Zuid-Holland, Fries land en Utrecht. In 1995 had den deze provincies nog de hoogste heffing. Oorzaken van de daling zijn de afgenomen ta rieven voor de afvalstort in Friesland en voor het verbran den in de Randstad. Ook de in vesteringen voor hergebruik en preventie van afval lijken zich terug te betalen, volgens het AOO. In Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, is de afvalstoffen heffing gestegen, maar nog al tijd gemiddeld 76 gulden lager dan in andere provincies. Fle volanders krijgen te maken de grootste stijging. Doordat het huishoudelijke afval moet worden verbrand in plaats van gestort stijgt de heffing hier met gemiddeld 21,7 procent. Zeeland kent met 302 gulden de laagste heffing, terwijl Drenthe rekeningen van ge middeld 419 gulden in de bus gooit. Dit laatste hangt samen met het hoge verbrandingsta rief dat in deze provincie moet worden betaald. Er dient een breed opgezet on derzoek te komen naar verkap te verzwaring van de belas tingdruk in Nederland. Voorzitter mr. J. Dijkman van de Federatie van Belastingad viseurs bepleitte dit vrijdag in zijn openingstoespraak voor het jaarlijkse congres van de Federatie. Dijkman denkt daarbij niet al leen aan de inkomsten- en ven nootschapsbelasting, maar ook aan gemeentelijke heffin gen en belastingen en aan af schaffing van sociale verzeke ringen die plaatsmaken voor dure, particuliere verzekerin gen.Het idee dat de belasting druk voortdurend vermindert, strookt vermoedelijk niet met de werkelijkheid, aldus Dijk man. Het breed etaleren van tariefsverlagingen wordt on dergraven door de belasting grondslag te verbreden. Maar ook plaatselijke heffin gen, vooral voor riolering en vuilafvoer, nemen fors toe, zo signaleerde de voorzitter van de Federatie van Belastingad viseurs. Allemaal omdat de rijksoverheid scherpere mi lieu-eisen stelt of taken afstoot naar gemeenten zonder de daarmee gemoeide budgetten mee te geven. Vermoedelijk gaat het tot dusver nóg maar om een uiterst bescheiden be gin van gemeentelijke lasten verhoging, waarschuwde Dijk man. ZKH prins Willem-Alexander wordt morgen (zaterdag 27 april) 29 jaar. GRONINGEN - Afbreekbaar plastic uit aardappelzetmeel is nu gemakkelijker te maken. De Groningse onderzoeker drs. R. de Graaf heeft een nieuwe methode ontwikkeld. Deze i^ veel minder tijdrovend dan de nu''gangbare bewerkingen; er zijn-_ boyendien mindep-, water en andere reactiestoffèri voor nodig. Vervolg van pagina 1 Wij gaan wel door, maar op dit moment weigeren de klanten om te komen. En het is dus de grote vraag of, ze straks terug willen komen. Op dit moment weigeren ze dat. Het bedrijf is helemaal leeg en ik zit al een paar weken thuis." Vermeule klinkt dit verhaal bekend in de oren. Volgens hem zijn er bij Elmo dé laatste maanden stapels offertes ge maakt. En met succes schijnt het, want er zijn al orders van Boeing en Lockheed binnen. Voor de teamgeest maakt dat volgens hem allemaal niet uit. ,,Het is ook een heel mooi en clean bedrijf. Ondanks de ver velende situatie wil niemand weg. Als de honderd mensen die al moesten vertrekkken worden gebeld, zijn ze zo weer terug." Nobelprijswinnaar Crutzen nu ook Commandeur DEN HAAG (ANP) - Professor dr. Paul Crut zen is het absolute paradepaardje van Neder land. De Nobelprijswinnaar, gespecialiseerd in de gevaren die de ozonlaag bedreigen, werd vanochtend Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij is dit jaar de enige met deze hoogste onderscheiding in de traditionele lintjesregen. Ook een andere hoogvlieger waarmee Nederland recent internationaal goede sier maakte, werd dit jaar ko ninklijk onderscheiden: de regisseuze Marleen Gorris, - die-een-Oscar won mpt haar ',.vfilln;Ah,tpiiia. Zjj "der in de Órflë van de Nëdër^', .landse Leeuw), Haar collega Jos Stelling viel dezelfde eer te beurt. Het is allemaal flink wat ka riger dit jaar. Er kan eigen lijk beter worden gesproken van een lintjesbuitje. Kre gen er vorig jaar nog 2481 mensen een lintje; dit jaar zijn het er nog maar 980. Daaronder is het percentage vrouwen overigens drastisch toegenomen. In het verleden was ongeveer elf procent vrouw; nu is dat ineens 26 procent. Andere cultürele Ridders in de Orde van de Nederlandse Leeuw zijn onder anderen de actrice Anne Wil Blankers, de musici Ruud Bos, Tonny Eyk en Polo de Haas, tv-re- gisseur Nico Knapper, de te kenaars Jan Kruis (Jan, Jans en de kinderen), Peter van Straaten en Peter Vos. Ook schrijver illustrator beel dend kunstenaar W. G. van der Hulst kreeg deze onder scheiding. Het Nederlands Philharmo- nisch Orkest heeft er,twee koninklijk gelauwerden bij: chef-dirigent Haenchen werd Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en di recteur Loot Ridder in de Or- de van Oranje-Nassau, net als directuer Sanders van het Concertgebouw. Hoedenmaker Harry Schel- tens werd Ridder in de Orde van Oranje Nassau, net als de Amsterdamse couturier Edgar Vos. Op sportgebied kwam de be kende bergbeklimmer Ro nald Naar ook figuurlijk ho gerop door het Ridderschap in de Orde van de Neder landse Leeuw, terwijl Ajax- voorzitter Michael van Praag het Ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau in de wacht sleepte. Bij de ondernemers werd de zestigjarige jhr. ir. J. B. Jan- kovich de Jeszenice uit Arn hem Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Hij is sinds 1980 algemeen directeur van De Drie Electronics Beheer in Ede en sinds die tijd te vens eigenaar/directeur van Westerheide Management Consultancy. Lokaal bekend Natuurlijk waren er ook weer lintjes voor honderden niet-beroemde, maar lokaal bekende grootheden: A. van Leeuwen uit Liemeer bij voorbeeld, die jaren drager bij de plaatselijke begrafe nisonderneming was. En J. Swaans-van de Vonder- voort, die in haar woon plaats Eindhoven de minder- validen-gymclub 'Kneuzen- gym' oprichtte. Het is echter - vrijwel - afge lopen met de mythe dat 'ie dereen maar een lintje krijgt'. Dat komt door de wijziging van het decoratie stelsel. Ambtenaren krijgen niet automatisch lintjes meer en ook mensen die der tig jaar op dezelfde stoel hebben gezeten kunnen niet langer zomaar rekenen op een koninklijke onderschei ding. Al zijn er dit jaar, als een soort restant onder de aanvragen, nog wel een aan tal van die trouwe dienaars ge-eer d. Er moet vanaf nu echts iets extra's gepresteerd zijn, iets dat ook niet direct voort komt uit puur iemands func tie. Er moet een forse mate van vrijwilligheid in het ge ding zijn, die iets oplevert dat ook buiten het directe werkgebied valt. Medailles De stelselwijziging houdt ook in dat de eremedailles in goud, zilver en brons zijn verdwenen. Mensen die vroeger in deze categorie vie len, worden nu lid (in de zes de graad) van de Orde van Oranje-Nassau. Iemand een medaille geven en hem of haar buiten de orde houden, wordt niet meer van deze tijd geacht. Suske en Wiske R0B0TK0P" ESMBIS HM 7un eepoenoe ees sppteren BBHOUDIH CU HORDT even is ree nm oc OPERATICKAtlCR 6EBHACHT. [tloedhouden,hè lambikske, 'Ikomt allemaaluilgoed1 Ooh i Professor Pdul is hier ooh! tlu weel ik veker dol Pi les m orde komt! ]n de kamer hier most kunt u de operatie volgen op hel televisie scherm Pue operettes worden op videoband opgenomen! Ue gaan u nu onder narcose 'brengen! Telt u maar tot tien Ik val m het Italiaans lellen, anders door Willy Vandersteen De paltent slaaptHartslag normaal Pdemhalmg nor maal, dokier 5anna Vrijdag 26 april Zierikzee Ouderfeestavond Jan Wouter van den Doelschool. 19.30 uur. Nieuwerkerk Inzameling oud papier. Gebouw Salem. 18.30-20.00 uur. Sirjansland Uitvoering Oosterlands Fanfare. Dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Individueel klaverjastoernooi. Strandpaviljoen Meerzicht. 2(K00 uur. Zaterdag 27 april Zierikzee Opening expositie werk Christiaan J. Keulemans in Nieuwe Kerk. 14.00 uur. Mega Dance Party in Brogum met concert Hit the Boom. 23.00 uur. Burgh-Haamstede Fietstocht vanaf parkeerterrein Rotonde. Vanaf 10.00 uur. Open klaverjaswedstrijd. Dorpshuis De Schutse. 19.30 uur. Renesse Oud papier inzameling muziekvereniging Luctor et Emergo. De Dreef. 10.00 tot 11.00 uur. Brouwershaven Klaverjastoernooi in kantine Onder de Molen. 20.00 uur. Dreischor Wandeltocht Rode Kruis afd. Brouwershaven Vanaf dorpshuis. 13.30 uur. Oosterland Activiteiten- en rommelmarkt. Ds. J. Bogermanschool. 10.00-15.00 uur. Zondag 28 april Zierikzee Concert Magnifica. Onder de Beuze. 12.00 uur. Haamstede Excursie door Slotbos en Zeepeduinen. Vertrekpunt toegangshek Slot Haamstede. 13.30 uur. Brouwersdam 4 x 4-evenement aan Noordzee-zijde. Van 11.00 tot 18.00 uur. Dinsdag 30 april Zierikzee Concert Juke Joints in jonge rencentrum Brogum. 21.30 uur. Woensdag 1 mei Zierikzee Contact-ochtend UW. UVV-gebouw. 09.30 uur. Symposium ter gelegenheid jubileum WV Zierikzee. Vanaf 13.45 uur. Donderdag 2 mei Bruinisse Raadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 iiur. Zaterdag 4 mei Zierikzee Doe-dag Kynologenclub Zeeland. Sportpark den Hogen Blok. Vanaf 10.00 uur. Renesse Kranslegging bij verzetsmonument Oude Moolweg. 19.15 uur. Bruinisse Kranslegging op algemene begraafplaats. 20.00 uur. Gemeentehuis. 19.30 uur. Maandag 6 mei Brouwershaven Bijeenkomst dialoog over herinrichting Schouwen-Oost in het Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Dinsdag 7 mei Zierikzee Fietstocht voor senioren. Route I, Levensstrijd, 22 km. Start: sportpark Den Hogen Blok. 13.3)0 uur. Gespreksavond ouders druggebruikers in het MFC. 19.30 uur. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2