Belastingen oude gemeenten maximaal twee jaar geldig Natuurbeheer en agrarische sector moeten samenwerken Politie verwacht drukte zaterdag op N57 en N59 Hoge OZB wordt in Duiveland aangepakt Zuidhoek vorig jaar half miljoen te kort Rioolrecht politiek gevoelig"punt Opening wandelroute bij Dijkwater Gestolen auto in Schelphoek Fietser gewond bij aanrijding WEEKAAN BIEDING: DAMESPULLOVER HEREN BODY WARMER Aanrijding Bruinisse DONDERDAG 25 APRIL 1996 NR 25965 3 NIEUWERKERK - De belastingen die de huidi ge zes gemeenten van Schouwen-Duiveland hef fen blijven na de herindeling maximaal twee jaar van kracht. Een uitzondering hierop is de Onroerend Zaakbelasting (OZB). Voor deze be lasting moet uiterlijk 1 april 1997 een nieuwe verordening worden vastgesteld, die met terug werkende kracht geldt vanaf 1 januari 1997. Dat meldde burgemeester J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee dinsdag na afloop van de ver gadering van de Stuurgroep Herindeling. Volgens de Wet algemene regeling herindeling zijn de belastingen van de hei- in te delen gemeenten, die op 31 december 1996 gelden, nog maximaal twee jaar van kracht. De OZB is een uitzon dering op deze regel. Hiervoor moet de nieuwe gemeenteraad voor 1 april 1997 een nieuwe verordening opstellen, die geldt vanaf 1 januari. Deze uitzondering is meteen het heikele punt op Schouwen- Duiveland. In Brouwershaven en Westerschouwen wordt na melijk apart rioolrecht gehe ven. In de andere vier gemeen ten is het rioolrecht verdisconteerd in de OZB. Vol gens Asselbergs, waarnemend voorzitter van de Stuurgroep, moet nog dit jaar door de Stuurgroep worden beslist of het rioolrecht ook volgend jaar al dan niet apart wordt gehe ven. Wanneer dat niet gebeurt, betekent dat namelijk dat in woners van Brouwershaven en Westerschouwen hiervoor twee keer worden aangesla gen. Eén keer via de OZB en één keer apart. Gevoelig Volgens M. Sas, projectleider en secretaris van de nieuwe ge meente, is het heffen van het rioolrecht een principiële keu ze, die „politiek gevoelig" ligt. Dergelijke gevoelige punten worden in de meeste gevallen doorgeschoven, zodat de nieu we gemeenteraad hier over kan beslissen, maar voor het rioolrecht is dat niet mogelijk. Ook voor het gelijkstellen van de toeristenbelasting is haast geboden, volgens Asselbergs. De recreatie-ondernemers moeten bij het maken van fol ders namelijk rekening hou den met de hoogte ervan. Op dit moment lopen de tarieven behoorlijk uiteen. In Zierikzee betalen toeristen bijvoorbeeld 65 cent per overnachting en in Westerschouwen meer dan een gulden. Het is de bedoeling dat de ver schillende belastingen in de toekomst via één biljet worden geheven. „Maar dan moeten we het bedrag wel spreiden over meerdere termijnen, om het uitgavenpatroon van met name de lagere inkomens te be heersen," aldus Asselbergs. Wellicht wordt ook de aanslag van het waterschap gecombi neerd met de gemeentelijke be lastingen. Naar de mogelijk heid hiervan moet echter eerst nog onderzoek worden ver richt. De Stuurgroep stelde dinsdag ook vast dat nieuwe subsidie verzoeken gemeenschappelijk behandeld worden door de zes gemeenten. Hiervoor wordt een werkgroep ingesteld. Deze bereidt ook een nieuwe subsi dieverordening voor voor de nieuwe gemeente. Het besluit hierover wordt genomen door de nieuwe gemeenteraad. In Over het al dan niet heffen van rioolrecht moet de Stuurgroep Herindeling voor hei einde van het jaar een besluit nemen. (Foto: Joop van Houdt) verband met de wettelijke pro cedure, gaat deze verordening pas in 1998 in. Voor het leerlingenvervoer geldt een genereuze overgangs regeling voor bestaande situ aties. Ouders die op dit mo ment een vergoeding krijgen voor het vervoer, krijgen deze vergoeding tot het moment dat hun kind van de basisschool gaat. 'Nieuwe gevallen' vallen onder de nieuwe,verordening. Het afgeven van vergunningen voor bijvoorbeeld terrassen doen de gemeenten dit jaar nog zelf. Aan deze vergunningen kun nen echter geen rechten wor den ontleend voor de toe komst. „We moeten de nieuwe gemeente niet voor de voeten lopen," aldus Asselbergs. DRIEBERGEN/ZIERIKZEE - Op de N59 (Hel legatsplein - Zierikzee) en de N57 (Rotterdam - Middelburg) wordt het zaterdag volgens de po litie erg druk. Naar schatting 12,5 miljoen Ne derlanders gaan op pad voor een korte vakan tie. Een groot aantal scholen sluit vrijdag de deuren voor de mei vakantie. Vrijdagmiddag- en avond wordt het duidelijk drukker op de wegen dan nor maal, aldus de ANWB en het Korps Landelijke Politie Dien sten in Driebergen. Driekwart miljoen vakantiegangers blijft in Nederland. Vanaf vrijdag zullen de wegen naar Zeelandveel vakantie gangers te verwerken krijgen Het gaat dan om de A58 Bergen op Zoom-Vlissingen, de N57 Rotterdam-Middelburg en de N59 Hellegatsplein-Zierikz'eè. Zaterdag wordt het op de die wegen vooral 's ochtends druk. St. Maartensdijk Zondag kunnen verkeerspro blemen ontstaan rond en met name in Rotterdam waar dan de marathon wordt gelopen. Veel straten in het' centrum zijn dan afgesloten. Op Koninginnedag bezoekt ko ningin Bëatrix St'.Maartens- dijk en Bergen op Zoom. Dat zal 's ochtends voor meer ver keer haar Tholen en West-Bra bant zörgen. Ook op diverse wegen naar Amsterdam zijn op Koningin nedag files mogelijk. SIRJANSLAND - „Een goede ontwikkeling," noemt M. C. Mol, districts hoofd van Staatsbosbeheer Regio Deltagebied de samenwerking tussen natuurbeheer en de agrarische sector. „We krijgen te maken met een cul tuurverandering, waarbij natuurbeheer en de agrarische wereld de han den inéén slaan. Dat is de aanzet tot ontwikkeling van plattelandstoeris- Bij de opening van de wandelroute werden de genodigden met een veekar naar het Dijkwater ver voerd. (Foto: Joop van Houdt) Hij zei dit naar aanleiding van de opening van de wandelrou te door het natuurgebied Dijk water bij Sirjansland. Staats bosbeheer opent het natuurterrein en is daarbij een samenwerkingsverband aan gegaan met familie De Reus, eigenaar van kaasboerderij De Stolpe bij Nieuwerkerk. De officiële opening werd ver richt door de wethouder van onderwijs van Brouwersha ven, mevrouw G. J. van de Vel- de-de Wilde. Zij knipte, gehol pen door twee scholieren het lint door, dat de toegangsweg versperde. „Deze wandelrou te, een bezoek aan de kaasboer derij en een kijkje in het Streek- en Landbouwmusuem in Dreischor, kunnen samen een dagattractie vormen," al dus de wethouder. De kinderen van openbare ba- sisschóol De Klimop uit Drei schor hebben de Knotwilgen laan in het Dijkwater geadopteerd voor onderhoud. Zij waren daarom ook uitgeno digd en daarbij hun wethouder van onderwijs. Ook de ouders, die via de gemeente Brouwers haven de cursus natuurouder hebben gevolgd en daarmee ac tief zijn op school waren bij de opening aanwezig. „We mikken niet specifiek op de recreanten met de ontwik keling van dit gebied," vertelt boswachter D. J. Fluijt van Staatsbosbeheer, „We denken qua bezoek toch zeker aan na tuurliefhebbers onder de eigen bevolking." De recreatieve en avontuurlijke wandelroute door het Dijkwater is overi gens verboden voor honden. NIEUWERKERK - Bij het vaststellen van de Verordening- onroerend-zaakbelasting Duive land 1996 is bij de uitkomsten gebleken dat er gemiddeld voor de woningen in Duiveland een waardevermeerdering van ongeveer 47 procent uitkomt. Het college wil extreme verhogingen aanpakken. G. van den Ouden -Zwart van de VVD: „In de commissie heb ben alle fracties zich bezorgd uitgelaten over de hoge uit komst. Het college heeft daar op beloofd dat er nog een ge sprek met het taxatiebureau zal plaats vinden. Wat wordt er dan gedaan om de kostenstij ging voor de burger binnen de perken te houden?" Burgemeester G. Hokken liet namens het college weten, dat extreme verhogingen zullen worden aangepakt. Er is een aantal taxaties van panden op een rijtje gezet en vergeleken met die van vier jaar geleden. Bij enorme afwijkingen moe ten de burgers klagen. „We ge ven iedereen het voordeel van de twijfel." A. J. C. Melieste van de PvdA meldde dat hem gevallen be kend zijn waarbij de huizen yoor meer dan 100 procent ho ger getaxeerd zijn dan eerst. Het college vindt dat er mel ding gemaakt moet worden, zodat er een 'second opinion' plaats kan vinden. ZIERIKZEE - Werkvoorzieningsschap de Zuid hoek in Zierikzee heeft over vorig jaar een te kort van bijna een half miljoen gulden geleden. Dat is bijna 2,5 keer zoveel als in 1994. eens 60.000 gulden. Deze pre mie moest over het hele jaar worden betaald. Daar was bij het opstellen van de begroting geen rekening mee gehouden. Volgens De Groot speelt ook nog mee dat het rijk slechts 152 arbeidsplaatsen vergoedt, ter wijl er 155 ingevuld worden in de Zuidhoek. Volgens secretaris G. J. W. van der Salm zijn de cijfers geen verrassing. „We hebben al vaak gezegd dat er iets moet gebeuren. We kunnen niet met de armen over elkaar blijven zitten. Met gelijkblijvend be leid lopen de tekorten alleen maar op." Voor de toekomst bestaat er nog geen duidelijkheid. Dat komt mede door het feit dat de cijfers voor het eerste kwar taal 1996 nog niet bekend zijn. Bestuurslid P. van der Meide sprak hierover zijn ergernis uit. „We hebben een jaar gele den vastgesteld dat iedere drie maanden gerapporteerd wordt om onaangename verrassingen te voorkomen. Dat wordt nu met een korte mededeling on deruit gehaald. Dat is niet ac ceptabel." Het voltallige be stuur onderschreef zijn woorden. Dat blijkt uit het resultaten- overzicht 1995, dat gisteren be sproken werd in de vergade ring van het algemeen bestuur van de Zuidhoek. Het nadelige exploitatieresultaat voor de Zuidhoek bedroeg vorig jaar 481.187 gulden. In vergelijking met de 197.795 gulden verlies van 1994 betekent dit een stij ging van het verlies met 243 procent. De cijfers zijn nog niet definitief. Maar volgens direc teur P. J. de Groot, zal de uit eindelijke rekening, zeer wei nig verschillen. Dat het tekort zoveel hoger ligt, heeft volgens De Groot on der meer te maken met de aan stelling van een commissie van goede diensten. Deze commis sie drukt voor 60.000 gulden op het resultaat. De commissie heeft als taak orde op zaken te stellen bij het werkvoorzie ningsschap. Bij de Zuidhoek bestaat een conflict tussen de ambtenaren en de directie en bedrijfsleiding. Ook een verhoging van de ziek tewetpremie, waarmee alle werkvoorzieningsschappen in ÏNTederland werden geconfron teerd, zorgde voor een verho ging van het tekort met even- SEROOSKERKE - De auto van een 28-jarige inwoner van Zie rikzee, is woensdagmorgen vroeg door de politie, groten deels onder water, aangetrof fen in de Schelphoek. De eigenaar deed gistermorgen aangifte van diefstal van zijn auto, die geparkeerd had ge staan aan de Mosselboom gaard in Zierikzee. Een paar uur eerder was de auto door de politie al aangetroffen in de Schelphoek. Door onbekenden is de wagen gestolen in Zierikzee en, denkt de politie, mogelijk achterge laten aan de Schelphoek, om dat dé brandstof bijna op was. Aan het voertuig is behalve braakschade, ook veel schade ontstaan door zout water. SEROOSKERKE - Woensdag morgen rond 8.00 uur is een 13- jarige fietser uit Renesse ge wond geraakt bij een aan rijding op de kruising Stoof- weg-Dammenweg bij Seroos- kerke. De fietser werd geschept door een personenauto, bestuurd door een 31-jarige Portugees. De fietser kwam vanaf Renes se over het fietspad en reed richting Serooskerke. De per sonenauto kwam vanuit de richting Serooskerke en wilde rechtsaf de Dammenweg op. De fietser verleende geen voor rang aan de automobilist. Beide voertuigen liepen de no dige schade op. De fietser is met diverse verwondingen op genomen in het ziekenhuis in Zierikzee. Advertentie met bijzondere aanbiedingen een bonus van 10% over uw aankopen in de periode van 7 maart t/m 30 april 1996 (geldig van 25 t/m 30 april) met borduur, 100% katoen in wit, bleu en reseda van 109,- voor ƒ59,- in stoer linnen en zwart van 79,- voor ƒ49,- APPELMARKT 1* ZIERIKZEE Verwachting t/m maandag .ip« WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht variabel 3 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht n.oost 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 26apr. Zon op 06.19, onder 20.54 Maan op 13.12, onder 03.10 Eerste Kwartier: 25 april (22.41) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen ligt de temperatuur op een wat hoger ni veau. In het weekeinde wordt het 's middags gemiddeld een graad of 18. Bovendien is er flink wat zon, vooral zaterdag. Morgen moeten we het met minder doen. Wolken bepa len zowel 's nachts als overdag het weerbeeld. Met name in het noorden van het land is dat het geval. Moge lijk valt uaar een spatje regen. Op an dere plaatsen is het droog en kómt in de loop van de dag de zon van tijd tot tijd tevoorschijn. Daar wordt het in de middag al 18 graden. In het Wad dengebied blijft het kwik steken bij zo'n 14 graden. Er waait een zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Verantwoor delijk voor de hogere temperaturen is een klein hogedrukgebied boven onze omgeving. De opleving van de temperatuur is echter maar van tij delijke aard. Maandag trekt een sto ring over ons land. Na passage ervan wordt het een stuk koeler. Het kwik komt niet veel hoger dan 13 graden. Bovendien kan er een bui vallen, maar er is ook geregeld ruimte voor de zon. BRUINISSE - Dinsdagmiddag vond aan de Rijksstraatweg in Bruinisse een aanrijding plaats waarbij twee auto's be schadigd raakten. Een 79-jarige vrouw uit Drei schor reed over de Rijksstraat weg komende uit de richting Bruinisse en verleende geen voorrang op het kruispunt aan de voor haar van rechts ko mende bestelauto, bestuurd door een 73-jarige man uit Goes. Beide voertuigen raakten bij de botsing beschadigd. De auto van de vrouw uit Dreischor moest worden weggesleept. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 0111-416551. Telefax 0111-414315. Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -417314 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-401575. Abonnementen per: Maand (autom. afschr.) 18,50 Kwartaal 52,50 (autom. afschr.) 50,00 Halfjaar ƒ100,00 (autom. afschr.) 95,00 Jaar 190,00 (autom. afschr.) ƒ180,00 Losse nummers 1,25 De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3