tapijt en vinyl Activiteit haven Zierikzee gaat straks naar Bruinisse Good Bears leiden jeugdige slachtoffers af van ongeluk SCHOUWEN-DUIVELAND UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tweede Kamer steunt vorming één gemeente y De grootste in kamerbreed TAPIJT OP HOOG NIVEAU van Drongden Hji Tel. 0187-631437 Het is zaak bepaalde activiteiten te bandelen 'Fan een huiltoet een lachtoet maken'' Drie doden bij brand in Middelharnis Orgel belicht bij NCRV 3 9 5 o 6 7 dé krant van schouwen - duiveland! L J ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 25 APRIL 1996 152e JAARGANG NR 25965 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Donderdag koopavond tot 21.00 uur geopend Voorstraat 25 1 Kerksingel 6 j i De loswal aan de Engelse kade in Zierikzee verliest zijn functie door de concentratie van havengebonden bedrijfsactiviteiten in Brui nisse. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - De bedrijfsactiviteiten die op dit moment plaatsvinden in de Zierikzeese haven, verdwijnen op termijn naar Bruinisse. In Zierik zee komt hierdoor plaats voor de uitbreiding van de jachthaven op de plaats van de loswal aan de Engelse Kade. Dat kan geconcludeerd wor den uit de wens van de lokale besturen om de boven-lokale bedrijfsacti viteiten te concentreren in Zierikzee en Bruinisse. Volgens de nota Segmentering bedrijfsterreinen van het Bu reau Bedrijfscontact Zeeland Noord moeten er op Schouwen- Duiveland twee grote bedrijf sterreinen komen: één in Zie rikzee en één in Bruinissse. In Bruinisse worden de boven-lo kale bedrijven gevestigd met het accent op havengebonden activiteiten. In Zierikzee de overige boven-lokale bedrij ven. De consequentie hiervan is dat bijvoorbeeld het lossen vah zand aan de Engelse Kade in Zierikzee, verplaatst wordt naar Bruinisse. Dat bevestigde burgemeester J. J. P. M. Assel- bergs van Zierikzee dinsdag, na afloop van de vergadering van de Stuurgroep Herinde ling. Inhöiïiiélijkwérd door de Stuurgroep niet op de nota in gegaan. Maar volgens Asselbergs is het één een logisch gevolg van het ander. Al in een eerder stadi um concludeerde het adviesbu reau BRO in een rapport over de economische potenties van Schouwen-Duiveland, dat de bedrijventerreinen ,,geen ei gen smoel" hadden, aldus As selbergs. Volgens hem is het dan ook zaak bepaalde activi teiten te bundelen. ,,Dat is ook goed voor de acquisitie. Voor Zierikzee heeft een ver plaatsing van de bedrijfsacti viteiten naar Bruinisse het voordeel dat de uitbreiding van de jachthaven bij de los wal aan de Engelse Kade gere aliseerd kan worden. Zierikzee heeft 65 extra ligplaatsen toe gewezen gekregen van de Stuurgroep Oosterschelde. De loswal aan de Engelse Kade is de meest geschikte plaats voor de uitbreiding. Dat blijkt uit ambtelijke stukken. Laden en lossen Probleem hierbij is echter dat een andere plaats gevonden moet worden waar de schepen kunnen laden en lossen. Ver plaatsing naar Bruinisse lost dit probleem op. De Zierikzee se wethouder P. de Rijke (openbare werken) onder schrijft dit. ,,We moeten eerst van het zand af in de haven. Pas dan kunnen we vorderin gen maken met de ontwikke ling van de jachthaven. Maar voordat er sprake is van een uitbreiding moet eerst het fi nanciële plaatje rond zijn. Daar is op dit moment nog geen sprake van." Havengebied In de Bruse politiek is al ge sproken over de ontwikkeling van het havengebied. Het is de bedoeling dat in of rond de vlucht- en veerhaven bedrij ven worden gevestigd. Naast het ontwikkelen van bedrijfs matige activiteiten rond de veerhaven bestaat het plan de vissersvloot te verhuizen naar de vluchthaven. Op dit moment wordt een haal baarheidsonderzoek uitge voerd naar aanpassing van de verschillende havens in Brui nisse. Over de vorderingen van dit onderzoek wilde wethou der W. W. Jumelet (havenza ken) desgevraagd geen mede delingen doen. ZIERIKZEE - Teddyberen moeten jeugdige slachtoffers die met de ambulance naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee worden vervoerd afleiden van het ongeluk dat zij hebben meegemaakt. Gisteren werden de eerste Good Bears, zoals ze worden genoemd, overhandigd aan het ambulancepersoneel. Een kind dat bij een ongeluk betrokken is heeft geen mama of knuffel bij de hand. Voor de hulpverlener zijn in zo'n geval woorden vaak onvoldoende om het kind te troosten. De hulpverlener kent het kind im mers niet en pok de situatie waarin het verkeert is niet al tijd even duidelijk. Beter is het om het kind in zo'n geval iets vertrouwds te geven. In de praktijk is gebleken dat een teddybeer zoiets vertrouwds is. Deze uitleg gaf Marja Sanders van Good Bears of the World Nederland, aan de actie Good Bears. „Met een beer krijg je altijd aandacht en kun je con tact krijgen. Dat geeft rust," aldus Sanders. Dat geldt vol gens haar overigens niet alleen voor kinderen. „Bij iemand die bij een ongeluk betrokken is geldt geen leeftijdsgrens. Ik ben 38 jaar en huil ook bij een ongeval." Dat ook pubers en volwasse nen baat hebben bij een knuf fel is volgens Sanders een van de redenen dat gekozen is voor een beer. „Je kunt niet met een konijn aankomen. Dat wordt al heel snel kinderachtig ge vonden. Een beer heeft het imago van lief, zacht en troost. Daarnaast wordt hij be schouwd als sterk en bescher- Sinds gisteren zijn alle ambulances voorzien van twee teddyberen. (Foto: Joop van Houdt) mend." Dat geldt volgens haar zowel voor jongens als voor meisjes. Behalve dat het slachtoffer baat heeft bij een knuffel in de ambulance, heeft het ook voordelen voor de ou ders van de kinderen. Wanneer het kind overstuur is, zijn de ouders dat ook vaak. Via het kind heeft de teddybeer ook een kalmerende werking op de ouders. En ook de hulpverleners heb ben baat bij de teddybeer. Wanneer een kind rustig is, is het beter te behandelen. En in sommige gevallen is dat heel belangrijk. Zo kan het kind via de beer de plek aanwijzen waar het pijn heeft. „Wanneer een kind dat bij zichzelf moet doen is dat eng. Bij de beer is het neutraler," aldus Sanders. Bovendien maakt de teddy beer het werk voor de hulpver lener een stuk prettiger. Zij krijgt tenminste vaak te horen dat 'het zo fijn werkt' met een beer. Het gaat er volgens haar om, om van „een huiltoet een lachtoet te maken. Dan kun je zeggert dat je een goede dag hebt gehad als je thuiskomt. Dat de Ambulancedienst van de Stichting Oosterscheldezie- kenhuizen in Zierikzee zich heeft aangesloten bij de actie Good Bears is te danken aan Mike Bolle. Hij nam het initia tief. Leo Noordijk zorgde ver volgens voor een aantal spon sors die bereid waren de kosten van de beren op zich te nemen. Daarnaast kwamen er giften binnen van particulie ren. Zo konden er 55 beren worden aangeschaft. En giste ren maakte B. C. Bouman, al gemeen directeur van de Stich ting Oosterscheldeziekenhui- zen, bekend dat het ziekenhuis nog eens 25 beren beschikbaar stelde. MIDDELHARNIS - Bij een brand in een woning aan de Prins Bernhardlaan in Middel harnis in de nacht van woens dag op donderdag zijn een 29- jarige vrouw en haar twee dochtertjes van 4 en 5 jaar om het leven gekomen. De 32-jarige echtgenoot van de vrouw wist met een 9-jarige dochter aan de vlammen te ontkomen door uit het raam te springen. Beiden zijn zwaarge wond in het Zuiderziekenhuis in Rotterdam opgenomen. Zij zijn inmiddels buiten levens gevaar. De brandweerkorpsen van Middelharnis en Sommelsdijk bestreden de brand. Om 03.20 uur werd het sein brand mees ter gegeven. Hoe de brand ont staan is, is niet bekend. De po litie van het district Eilanden van de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond heeft de zaak in on derzoek. ZIERIKZEE - In een verlengd Orgelconcert zal op dinsdag 14 mei van 18.04 tot 19.00 uur op de NCRV via Radio 4, aan dacht worden geschonken aan de heringebruikname van het Kam en van der Meulenorgel (1848) op 12 en 13 april in de Nieuwe Kerk van Zierikzee. Naast orgelspel door de orga nisten Kees van Eersel, Bram Beekman, Rinus Verhage en Mar van der Veer, gesprekken met onder anderen orgelbpu- wer Léon Verschuere, adviseur Jan Jonge pier en ir. K. J. Kui ken van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, waarbij het monumentale instrument in alle toonaarden zal worden be licht. Onverdroten arbeid overwint alles. Vergilius Wolkenvelden en zon I HET WEER Wolkenvelden en vrijwel overal droog. In de loop van de dag vooral in het zuiden van het land zonnige perioden. Min. temp. rond 5 graden. Middagtemp. van 14 tot 18 graden. Zwakke wind uit westelijke richtingen, kracht 3 of minder. BELASTINGEN Belastingen 'oude gemeenten' blijven maximaal twee jaar geldig. WINKELTIJDEN Nieuwe winkeltijdenwet zorgt voor verdeeldheid in Westerschouwen. BRANDWEERBOOT Speedboot nieuwste aanwinst vrijwillige brand weer Brouwershaven. BILJARTEN Titelkandidaat Den Boer verliest slotpartij van Kaatsheuvelnaar Leo Damen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer is voor de instelling van één gemeente Schouwen-Duiveland. Dat bleek vanmorgen tij dens het debat in de Tweede Kamer. PvdA, D66 en WD ondersteu nen het voorstel van het kabi net om over te gaan tot dp vor ming van één gemeente op Schouwen-Duiveland. De co alitie verwerpt het amende ment van het CDA om op Schouwen-Duiveland twee ge meenten in te stellen. Volgens dit amendement moeten Brui nisse en Duiveland samen op gaan in één gemeente. Brou wershaven, Middenschouwen, Westerschouwen en Zierikzee moeten samen de andere ge meente gaan vormen. Volgens CDA-woordvoerster N. Mulder-van Dam is er te weinig geluisterd naar de wens van de gemeenten. „Bruinisse en Duiveland hebben te ken nen gegeven samen één ge meente te willen vormen. En de provincie heeft aangegeven open te staan voor initiatieven van onderop. Maar provincie en rijk zijn toch voorbij gegaan aan de wens van deze gemeen ten," aldus Mulder. Het amen dement kreeg vanmorgen al leen de steun van de SGP en RPF. Ook een amendement van de RPF om het voormalige werk- eiland Neeltje Jans bij Schou wen-Duiveland te voegen kreeg niet voldoende steun. PvdA, D66 en CDA zijn er te gen om Neeltje Jans los te we ken van Veere. Volgens de RPF is het indelen van Neeltje Jans bij Schou wen-Duiveland een logische keuze, gezien de geografische ligging van beide gebieden en vanuit het gezichtspunt van openbare orde en hulpverle ning. Dat de verkiezingen van 1998 door een nota van wijziging op de Kieswet worden uitgesteld tot het jaar 2002 werd door al le kamerfracties ondersteund. De PvdA en D66 plaatsten wel vraagtekens bij de lange perio de die er zit tussen de verkie zingen voor de nieuwe gemeen te en de daarop volgende. De zittingsperiode van de gemeen teraad is bijna zes jaar. J. Th. Hoekema (D66) stelde vanmorgen voor om de ge spreide raadsverkiezingen, waarvoor een wetsvoorstel in voorbereiding is, van toepas sing te verklaren op de ge meenten in Zeeland die wor den heringedeeld. Met de gespreide raadsverkiezingen kunnen de gemeenten zelf be palen wanneer er verkiezingen worden gehouden. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!) Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw j bank-/gironummervermelden: LJ LJ L II ..Plaats: Geb.datum:. Zend de bon in open envebp zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300 VB ZienKzee. ZZN 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1