Ook lokaal 'nieuw' bellen Voorjaarstips voor uw tuin Handige hulpmiddelen bij het omnummeren Waarom zijn de nummers veranderd? Ook een kleine tuin biedt legio mogelijkheden VANAF 10 APRIL ALLEEN NIEUWE TELEFOONNUMMERS TE GEBRUIKEN TIPS VOOR NIEUW BELLEN Uw droomtuin binnen handbereik! Hoe rozen snoeien? Schaduvvplanten te kust en te keur Met welk lekkers lokt u vogels in uw tuin Verleng uw tuin met een serre Een snelcursus 'Hanging Basket' Kleine tuin biedt legio mogelijkheden één en hetzelfde netnummergebied veel meer plaatsen kunt bellen met alleen het abonneenummer. Afhankelijk van de plaats waar u woont, bestaan de abonneenummers in uw regio uit zes of uit zeven cijfers. Belt u binnen uw regio, dan heet dat 'lokaal bellen' en is het voldoende om alleen het abonneenummer te gebruiken. De nieuwe telefoonnummers maken het mogelijk om met uitsluitend het nieuwe abonneenummer naar veel meer plaatsen te bellen dan met de oude num mers. Dat is een goede reden om nu al de nieuwe nummers te bellen. Overigens zijn de kosten van het bellen door de invoering van de nieuwe nummers niet veranderd. Voor interlokale gesprekken (buiten de re gio) moet u wel altijd tien cijfers kiezen. U gebruikt dan het nieuwe netnummer met het abonneenummer achter elkaar. Na 10 oprit Belt u na 10 april een oud telefoonnummer dan krijgt u de volgende meidtekst te horen: "Het door u gekozen nummer is gewijzigd. Raadpleeg uw Omnummergids of bel gratis de automatische Omnummerservice 06- 0520." Wacht dat moment niet af en gebruik nu al de nieuwe nummers. VOORBEELDEN VAN NIEUWE NUMMERS: nieuwe netnummer nieuwe abonneenummer (0412) 40 36 36 (030) 244 84 42 De omnummering is een in grijpende operatie voor zo wel bedrijven, particulieren als PTT Telecom. Maar er be staan dan ook een aantal goede redenen voor. Steeds meer aansluitingen Allereerst krijgt PTT Telecom steeds meer klanten. De vraag naar aansluitingen stijgt en steeds meer mensen willen graag een tweede aansluiting voor hun fax of modem. Met de oude telefoonnummers kunnen we niet meer uit de voeten, van daar het nieuwe nummerplan met de nieuwe telefoonnummers. Nieuw alarmnummer De tweede reden voor de omnummering is de komst van een Europees alarm nummer. Het vertrouwde 06-11, waar mee u politie, ambulance en brandweer kunt bellen, wordt maart 1997 vervan gen door het nummer 112. U kunt dit nummer dan overal binnen de Europese Unie bellen. Omdat dit nummer met het cijfer 1 begint, moesten alle Nederlandse telefoonnummers die ook met een 1 be ginnen gewijzigd worden. Dit is om fout kiezen te voorkomen. Voorlopig moet u trouwens gewoon nog 06-11 bellen. Nieuwe aanbieders De derde reden is de komst van concur renten van PTT Telecom. Andere bedrij ven mogen straks ook produkten en dien sten op het gebied van telefoonverkeer gaan aanbieden. Vanzelfsprekend heb ben ook die bedrijven telefoonnummers nodig om aan hun klanten te verstrekken. Er zijn diverse handige hulpmiddelen die u kunnen helpen bij het omnummeren van oude telefoonnummers naar de nieuwe nummers. De meeste hulpmiddelen zijn gratis. Sinds 10 oktober 1995 bestaan alle telefoonnummers in Ne derland uit 10 cijfers. Tot 10 april van dit jaar kunt u zowel oude als nieuwe nummers bel len. Maar vanaf 10 april zijn uitsluitend de nieuwe tele foonnummers te gebruiken. Ook bij lokaal bellen dient u de nieuwe nummers te gebrui ken. Wat is belangrijk voor u om te weten? Lokaal bellen: nieuw bellen Het overgrote deel van de Nederlandse be volking maakt inmiddels gebruik van de nieuwe telefoonnummers. Bij lokaal bellen wordt echter veel minder gebruik gemaakt van de nieuwe nummers, terwijl dat wel nodig is. Ook als u lokaal belt, faxt of modemt kunt u het best nu al de nieuwe telefoon nummers gebruiken. Als u er nu al aan went, komt u straks namelijk niet voor verrassingen te staan. Lokaal 10 cijfers kiexen? Voor lokaal bellen is het niet nodig om tien cijfers te kiezen, maar het kan wel. Iedereen in Nederland heeft nu een telefoonnummer met tien cijfers. Dat nieuwe nummer bestaat uit een netnummer van drie cijfers met een abonneenummer van zeven cijfers, óf uit een netnummer van vier cijfers met een abonnee nummer van zes cijfers. Als gevolg van het nieuwe nummerplan zijn ook de Nederlandse netnummergebieden veranderd. Voorheen waren er in Nederland 1046 verschillende netnummergebieden. Nu zijn dat er 141Dat betekent dat u binnen Omnummerboekje Het handzame omnummerboekje op creditcardformaat bevat dezelfde tabellen als de Omnummergids. Ook daarmee kunt u dus snel zien in welk nieuw telefoonnummer een oud nummer verandert. Het boekje be vat bovendien een telefoonlijst waarop u nieuwe nummers kunt noteren. Daardoor hebt u die nummers altijd bij de hand als u onderweg bent. Naast het feit dat u bij lokaal bellen ook nieuwe tele foonnummers moet gebruiken, hebt u mogelijk nog iets aan de volgende tips. U hebt vast al de nodige maatregelen getroffen, zoals het aanpassen van uw agenda, adresboekje of telefoonklapper. Maar vergeet ook niet de voor geprogrammeerde nummers in het geheugen van uw telefoon(centrale), mobiele telefoon en faxapparaat. Staat het nieuwe telefoon- en faxnummer al op uw eigen briefpapier, visitekaartjes of ander drukwerk? Mobiel bellen Als u een mobiele telefoon hebt, zult u natuurlijk ook de nieuwe nummers moeten bellen. Staan in uw toestel nog oude telefoonnummers in uw verkorte kiesfuncties geprogrammeerd, dan zullen die voor 10 april moeten worden aangepast. Kortom, hebt u de voorgeprogrammeerde nummers in uw mo biele toestel al omgenummerd? In de gebruiksaanwijzing van uw toestel vindt u de benodigde instructies voor het (her)programmeren van de nummers. Hebt u geen gebruiksaanwijzing meer, dan kunt u voor PTTTelecom-toestellen gratis instructiekaartjes aanvragen via 06-0096. Bellen vanuit het buitenland Als iemand uit het buitenland u in Nederland wil bereiken, moet hij of zij wel op de hoogte zijn van uw nieuwe telefoonnummer. In Nederland wordt iedereen geïnformeerd over de nummerwijziging. Maar in het buitenland ligt dat anders. Het is daarom belangrijk dat u uw familie, vrienden of relaties in het buitenland op de hoogte hebt gesteld. Alarmsysteem Indien u thuis of op kantoor een alarmsysteem hebt dat telefonisch is verbonden met een alarmcentrale of meldkamer, dan is het goed om na te gaan of dit nummer moet wijzigen. Bij alarmsystemen gaat het namelijk om het nummer van de alarmcentrale of meldkamer waarnaar het alarm staat doorgeschakeld. Dat telefoonnummer kan veranderd zijn. Als u niet zeker weet of het telefoonnummer van uw alarm wijzigt, kuntu het best contact opnemen met de installateur van uw alarmsysteem. Denk daarnaast aan (permanente of tijdelijke) doorgeschakelde telefoonnummers, bijvoorbeeld via *21, die even eens moeten worden omgezet voor een juiste verbinding. Moc/em en Internetverbindingen Vergeet tenslotte uw modem- en Internetverbindingen niet. Dit geldt als u thuis werkt en een modemverbinding hebt met het kantoor van uw werkgever of als u bent aangesloten op Internet Indien het inbelnummer van uw werkgever of Internet-provider wijzigt, dan zult u de nieuwe nummers alvast in de programmatuur door moeten voeren, zodat u ook na 10 april verbinding krijgt De eerste zonnestraaltjes kieren door de wolken en u staat al te trappelen om-uw tuin eens even lekker onder handen te nemen. Maar wat moet er nu allemaal precies in het voorjaar gebeuren, zodat u in de zomer en herfst weer van een enorme bloemenzee kunt genieten? Doe uw voordeel met deze voorjaarstips van Rob Verlinden. geef uw planten in de border wat extra mest. Voordat u begint, vult u uw border weer aan met potgrond. Let u er wel op dat u nooit de potgrond over de jonge uitlopers strooit. Bladert u in Rob Veriinden's tuinboek van Tirion 49,50) dan leest u hier alles over. U moet in de gaten houden dat uw vaste planten op tijd worden gestut. Dit omdat plan ten die al een jaar staan hard gaan groeien, vooral als het vochtig en warm weer is. Vaak zo hard dat de wat hogere planten te slappe stelen krijgen. Als u ze vanaf het begin stut, zult u daar veel plezier van hebben. Het kan nodig zijn om vaste planten te scheuren. Merkt u namelijk dat de plant te hoog op zijn wortels staat en in het midden dood is, dan moet u ingrijpen. Doet u dit in het voor jaar dan is succes verzekerd, want de plant heeft een enorme wil om te overleven. snoeien is een klusje dat ook in het voorjaar moet gebeuren. Verwijder bij heesters oude takken, zodat ze weer licht en lucht krijgen. Hierna gaat u na wat de meest ideale hoogte voor uw boom of struik is. Snoei daarom eerst de takken die omhoog groeien op de juiste lengte en daarna de rest in de juiste verhouding. Ook uw rozen moeten worden gesnoeid. Hoe? Dat leest u elders op deze pagina. Heeft u een rotstuin? Begin dan in het vroege voorjaar meteen met onkruid wieden, anders is er geen houden meer aan. geef groenblijvende bomen en struiken bij vorstvrij weer water. U kunt beter één keer langdurig bewateren, dan drie keer een klein beetje. En wilt u weten of het water wel goed in de grond dringt? Steek dan een stok een uur na het sproeien in de grond. Ruim de winterbescherming op van de vaste planten Zaai eenjarige bloemen Heeft u een vijver? Dan is dit de tijd om nieuwe planten in de vijver te zetten en uw vijver helemaal schoon te maken. Meer tips en een handige werkkalender vindt u in de boe ken De bloementuin en De fruittuin van Tirion 29,50). Zo weet u het hele jaar door wat u moet doen om volop te genieten van uw tuin. Vraag nu informatie aan over de schriftelijke tuincursus van Rob Verlinden. In deze cursus behandelt Rob Vertinden alle onderwerpen van A tot Z die van belang zijn voor een mooie tuin. Stuur deze bon in naar Uitgeverij Tirion, Postbus 309, 3740 AH Baam. Naam Adres Postcode Woonplaats Omnummergids De Omnummergids is het meest gebruikte middel om oude telefoonnummers om te zetten naar nieuwe. Daarnaast staan er han dige wetenswaardigheden in. De Omnummergids is gratis verkrijgbaar bij Primafoon en Business Centers van PTT Telecom. Daar zijn ook instructiekaartjes te krijgen voor het herprogrammeren van tele foons, faxen en (huis)centrales Omnummerdiskette PTT Telecom heeft een drietal gratis nummerdiskettes uitgebracht. Eén voor privé- gebruik, één voor zakelijk gebruik en één voor professioneel gebruik. De diskette voor prtvégebruik is voor de meeste mensen vol doende. U kunt de diskette op iedere gang bare PC (MS-DOS compatible) gebruiken en de oude nummers omnummeren naar nieuwe. De Omnummerdiskette is gratis verkrijgbaar (zolang de voorraad strekt) bij Primafoon en Business Center. Numculator Op de handige Numculator toetst u het oude telefoonnummer in en leest na een druk op de knop het nieuwe nummer af. De Numculator is ook als rekenmachine te ge bruiken en is te koop voor f 14,95 bij Primafoon en Business Center. Gratis omnummerservice 06-0520 Als u dit nummer belt en daarna het oude telefoonnummer intoetst krijgt u van de computer te horen wat het nieuwe nummer is. Per keer kunt u één nummer via deze automatische service omnummeren. Deze service is gratis. Wilt u grote aantallen num mers omnummeren, dan kunt u beter ge bruik maken van de andere hulpmiddelen. Hebt u algemene vragen? Heeft u een omnummerboekje nodig in het Engels, Turks of Arabisch, dan kunt u die gratis bestellen via 06-0096. Voor algemene vragen over de omnummering kan PTT Telecom ondersteunen via hetzelfde tele foonnummer 06-0096. Dit nummer is gratis bereikbaar van maandag tot en met zater dag tussen 08.00 en 22.00 uur. Rozen zijn echt het summum van bloe menpracht en mogen eigenlijk niet in de tuin of op het balkon ontbreken. In het boekje Rozen van Tirion Natuur 19.90) vindt u alle informatie om uw rozen schit terend te laten bloeien. Vaak van de zomer tot in de herfst. En wist u dat rozen liet ook heel goed doen in potten of bakken? Zorg wel dar de pot gaten heeft voor de water afvoer en minstens 50 cm diep en breed is. zodat u de roos voldoende ruimte geeft. Wat ieder jaar weer terugkomt, is het snoeien van rozen. Dit doet u in het voor jaar. Maart is een prima maand hiervoor. Snoeien is een secuur werkje, maar als u de volgende tips opvolgt, bloeit uw roos ook deze zomer weer uitbundig. snoei liever te weinig dan te veel haal wilde scheuten zo diep mogelijk weg Dc rozetakken snoeit u altijd boven een buitenoog af. dat is de plaats van een nieuwe uitloper. Zo voorkomt u een rommelig ge groeide plant Ook klimrozen moet u snoeien. Zo houdt u een jonge, mooie struik. Haal eerst liet dode hout weg. Verwijderde oude takken en snoei de rest niet terug maar bind ze op snoei miniatuurrozen heel licht terug Tip: bij het water geven mogen de groene bladeren van dc roos niet nat worden. Anders krijgt uw roos last van sferroefdauw. ledereen heeft wel een stuk schaduw in zijn tuin of op zi jn balkon. Een probleem? Welnee! Er bestaan zoveel prachtige plan ten die het prima in de schaduw doen dat u nog moeite heeft om een keuze te ma ken. Alleen moet u in het voorjaar de be schaduwde stukken wel even extra be mesten. AK u in het boekje Dc beste si haihiwplanten (Tirion Natuur, 24.50) bladert, vindt u allemaal planten die het prima in de schaduw doen. Wat dacht u bij voorbeeld van de klimmende hortensia met zijn o zo mooie zomerbloemenHandig om een saaie muur mee te bedekken. En ook varens doen het uitstekend in de scha duw. En niet te vergeten wolfsmelk en een decoratieve hosta groeien weelderig op een beschaduwd plekje. Tip: slakken zijn dol op hosta. Lukt het u niet om ze op een afstand te houden? Kweek dan de planten in pot en zet ze op een verhoging ot zet potjes neer met bier. Hier zi jn slakken dol op en zo houdt u ze weg van uw planten. Geniet u ook zo als een kwetterend en kleu rig vogelvolkje zich tegoed doet aan uw vlierbes of rozebottels? Zo haalt u toch echt de natuur in uw tuin! Vindt u het gezellig om naar allerlei mooi gekleurde meesjes te kijken? Plant eens een zonnebloem of papaversoorten en zc zijn er 'als de kippen hij'. Een roodborstje lokt u gemakkelijk met duindoornbessen. En wist li dat deze overrijpe bessen wat alcohol bevatten, zo dat het kan voorkomen dat het roodborstje een tikkeltje tipsy is! En het is echt een sport om de toch wat schuwe appelvinken naar je toe te lokken. Kersen zijn niet vei lig voor ben en als ze een bedje peulen heb ben ontdekt, is het smullen voor appelvin ken, maar niet meer voor de moestuinbe- zitter! Wie dus de vogels op een afstand wil houden plaatst wapperende glimmende stripjes, kleine spiegelende kerstbollen of vogelverschrikkers. Plaats geen netten over uw struiken! Omdat hel begeerlijke fruit of groenten toch hier en daar bereikbaar lijkt voor vogels, zullen ze al snel verstrikt raken in de netten en dat is toch niet de be doeling. Wilt u nu precies weten, met welk lekkers u welke vogel lokt. dan zoekt u dit heel gemakkelijk op in het leuke ge schenkboekje Vogels lukken in de min van Tirion Natuur, voor maar 16.90. Uw tuin naar binnen halen door een serre te bouwen, dat is op dit moment hele maal in. En het is natuurlijk ook heerlijk om 's winters te genieten van een groene piantenweelde en op een regenachtige voorjaarsdag een goed boek te lezen te midden van schitterende exotische plan ten. zoals orchideeën. Camelia's, palmen en Citrus-boompjes Als u in het hoekje Senvplanten van Uitgeverij Thieme Baam 24.50) bladert, vindt u alle benodigde informatie om uw serre zo optimaal mo gelijk in te richten. Behalve het rustgevende effect van het groen van de bladeren en de kleurrijke bloemen zorgen tropische en mediterrane vruchten zoals papaja's, kiwi's, granaat appels en sinaasappelen voor een bijzon dere charme. Denkt u ook eens aan een wa terbassin. Dit onderbreekt een strakke beplanting en zorgt ook voor een aange name luchtvochtigheid. Tip: Geef uw planten met grote tussenpo zen veel wateren niet vaak kleine beetjes. Zo hoeft u zich geen zorgen te maken over verzouting en kalkafzetling op dc potten. Denkt u cr dan wel aan dat het water niet al te koud mag zi jn. anders schrikken de wortels. Droomt u ook van 'tyangendc' tuinen op uw balkon of terras? Om de ruimte boven uw zitje in een bloemenzee of kruidentuin te veranderen? Met een planteneiagcre of een hanging basket lukt u dal in een hand omdraai. En iedereen kan !tet. Hieronder volgt een snelcursus, zodat u meteen aan de slag kunt. U heeft nodig een hanging basket (korf). Deze koopt u hij uw dichtst bijzijnde tuincentrum. Deze korf bekleedt u aan de zijkant met mos. Bedek de korf- bodem met folie, zodat de aarde in de korf vochtig blijft. Steek dan voorzichtig de planten door de korfwand en vul de mand af met potgrond. Alle soorten planten zijn eigenlijk geschikt voor een hangende tuin. Denkt u hijvoor beeld eens aan hangfuchsia's. hanggcrani- ums of hangbegonia's. En aardbeien, klimop en de grasanjer zijn echt ideaal voor decoratieve pJantengordijncn. Denkt u bij het plaatsen van de hanging baskets wel aan de verzorging? Een han ging basket die niet goed te bereiken is. wordt meestal ook Verwaarloosd. Meer handige tips over het overwinteren, het op hangen van de baskets en het verwisselen van dc planten leest u in het boekje Hangende tuinen van Tirion Natuur. Het kost maar 24,50 en is echt onmisbaar als u uw balkon of terras wilt veranderen in een weelderige bloemcnoase. Zelfs het kleinste tuintje laat zich veran deren in een groene oase. Of u nu een smalle rijtjes-huis-tuin heeft, misschien een onregelmatig gevormd tuintje of een bete gelde binnenplaats, ook hier is een kleu rige bloemenzee binnen handbereik. In het boekje Kleine tuinen van Tirion Natuur 24,50) doet u zoveel leuke ideeën op, dat u bijna niet kunt wachten om uw han den uit de mouwen te steken. In een kleine tuin kunnen natuurlijk niet al uw wensen in vervulling gaan. Streef dus één, twee of drie doelen na die voor u het belangrijkst zijn. Werk veel met planten in potten en wat dacht u van een mini-vijver in een ton of trog'? En wilt u toch fruit in uw tuin, maar heeft u geen ruimte voor grote bo men? Denk dan eens aan de éénstammige appel- of pereboompjes (ballerina's) en bessenstruiken. Deze kunt u prima in een pot houden. En wist u dat koele kleuren, zoals groen en blauw uw tuin groter doen lijken als u ze achteraan plant? Nog een laatste tip: zet planten met kleine bloemen achteraan, dan lijkt uw tuin gro ter. Planten met grote bloemen en blade ren doen de grens dichterbij komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 13