nda EcoParks uit Noordwelle bouwt milieuvriendelijk vakantiepark Ladies de markt op Italiaanse weken Hoofd-verkoop Maaskant Shipyards neemt afscheid OPVOEDINGS PROBLEMEN HET ll/\ NIEUWSBLAD Buitenplaats Hof van Zeeland bij Heinkenszand WOENSDAG 24 APRIL 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD Gratis rubriek voor éénmalige activiteiten en exposities. Schriftelijke of telefonische opgave kan tot maandag 17.00 uur. Van alle datumgebonden berichten die op de redactie binnenkomen wordt automatisch melding gemaakt in deze rubriek. Doorlopend van maandag tot en met zaterdag Brouwershaven Expositie: Op de Reede. De wereld van boelhouwer Van Beveren (1822-1899), schipper, berger, redder, loods en lichttorenwachter. Museum De Vergulde Garnaal. Tot en met zondag 28 april Ouddorp Olieverschilderijen en aardewerk Duri Wondergem. Bezoekerscentrum Grevelingen. 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met dinsdag 30 april Middelharnis Een bij hoort erbij. Gemeenschapsbibliotheek Gedurende gebruikelijke openingstijden bibliotheek. Burgh-Haamstede Fantasiepoppen Marjet Janmaat. Atelier-galerie Josefine. Woensdag, donderdag en vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur. Tot1 mei Oosterland Expositie schilderijen en aquarellen van Bas Bonten bal. Restaurant De Blauwe Keet. Tot en met 3 mei Zierikzee Expositie stofpanelen Netty Hoogerheide in galerie Sint Lievens in de Sint Lievens Monstertoren. Door de week dagelijks open van 11.00 tot 16.00 uur en op zondag van 12.00 tot 16.00 uur. Toten met zaterdag 4 mei Middelharnis Schilderijen Gerda Elfring en Jan Jongschaap. Galerie De Parterre. Donderdag van 14.00 tot 17.00 uur, vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur en za-' terdag van 10.00 tot 17.00 uur. Van 27 april tot en met 6 mei Zierikzee Expositie De mens als opmaat voor de ruimte, werk van Christiaan J. Keulemans in de Nieuwe Kerk. Dagelijks geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Toten met mei Goedereede Expositie van schilderijen, wandkleden, keramiek en mondgeblazen glasobjecten van dertien kunstenaars uit Nederland, Duitsland, Ame rika en Ierland. Openingstij den: woensdag, donderdag en zaterdag van 11.00-13.00 en van 16.00-18.00 uur. Toten met dinsdag 7 mei Brouwershaven Expositie schilderijen van Tien Heestermans. Stadhuis hal. Maandag tot en met vrij dag van 09.00 tot 12.00 uur en 13.30 tot 16.00 uur. (Op feest dagen gesloten). Van zaterdag 27 april tot en met zaterdag 18 mei Burgh-Haamstede Schilderijen Johan Steenhouwer. De Bewaerschole. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Toten met31 mei Renesse Expositie zeepjes en corsetten. Museum De Blikvanger, Capelweg 18. Open di. en vrijdag 10.00- 12.00 uur, plus zo. 21 april 11.00-15.00 uur, zo 28 april 11.00-15.00 uur, do. 16 mei 11.00-15.00 uur, zo. 26 mei 11.00-15.00 uur. Woensdag 24 april Ouddorp Kranslegging bij oorlogsmonument. Dorpsweg/Hazersweg. 11.00 uur. Sommelsdijk Open huis. Bedrijfspand De Kreij. Joos Jansestraat 35. 10.00 tot 21.00 uur. Oude-Tonge ANBO voorlichtingsmiddag Woongemak in een handomdraai. Infocentrum. 14.00 uur. Donderdag 25 april Dirksland Bingo-avond. Victoriahal. 20.00 uur. Sommelsdijk Open huis. Bedrijfspand De Kreij. Joos Jansestraat 35. 10.00 uur tot 21.00 uur. Qude-Tonge Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentekantoor. 19.30 uur. Ooltgensplaat Spelmiddag 55-plussers. S WO O-Inf o-centrum. 13.30 uur. Start koersbal. 55-plussers. 't Centrum. 14.00 tot 16.00 uur. Vrijdag 26 april Goedereede Carillon-concert. Toren. 17.00 uur. Zaterdag 27 april Goedereede Afscheidsreceptie hoofd verkoop Maaskant Shipyards G. Sjouken. Motel Koningspleisterplaats. 14.00 tot 17.00 uur. Stellendam Rommelmarkt zc De Stelle. Clubhuis. 09.00 tot 17.00 uur. Demonstraties duikteam Alveoli. Buitenbad. Vanaf 13.00 uur. Dirksland Run-Bike-Run. 14.00 uur. Sommelsdijk Kunst en kitschdag vereniging van Amateurarcheologen. De Doele. 10.00 tot 15.00 uur. Dance Classics Oranjeparty met band Splendit. De Staver (Prieel). 20.30 uur. Middelharnis Snuffelmarkt. Diekhuusplein, 10.00-16.00 uur. Oranje party. De Staver. Nieuwe-Tonge Orgelconcert Dick Sanderman. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Oude-Tonge Orgelconcert door Dick Sanderman uit Rijssen. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Maandag 29 april Oude-Tonge Bassie en Adriaan in de Grutterswei. 13.30 uur. Dinsdag 30 april Sommelsdijk Geraniummarkt. Voorstraat en Marktveld. Van 09.00-16.00 uur. Kermis op het Diekhuusplein. Van 10.00-16.00 uur. 21e Omloop van Menheerse. Start en finish bij De Staver. 10.45 uur. Start prestatie loop 12.00 uur. Middelharnis Koninginnefeest. Rubens plein. 13.00-17.00 uur. Familiedag. Korfbalterrein, Heuvelweg 1. 13.30 uur. Oude-Tonge Oranjebal Dance Fever'85. Grutterswei. Van 20.30-01.00 uur. Stad aan 't Haringvliet Springwedstrijd Speel uw Spel. Manege Oostmoer. 14.00 uur. Woensdag 1 mei Stellendam Avondwandeldriedaagse. HaegseHuus. 19.00 uur. Oude-Tonge ANB-voorlichtingsmiddag Werk in uitvoering. Infocentrum. 14.00 uur. Donderdag 2 mei Stellendam Avondwandeldriedaagse. Haegse Huus. 19.00 uur. Middelharnis Zwemmarathon. Zwembad De Staver. 09.00 tot 12.00 uur. Zwemdisco's zwembad De Staver. Van 12.30 tot 15.30 uur voor jongeren tot 14 jaar en van 20.30 tot 23.00 uur voor oudere jeugd. SCHOUWEN-DUIVELAND Woensdag 24 april Zierikzee Jaarvergadering Protestants Christelijke Ouderen Bond in De Veste aan de Manhuisstraat. 14.15 uur. Vergadering algemeen bestuur werkvoorzienings schap De Zuidhoek. Havenstraat 1.15.30 uur. Informatie-uur. Uitleg instrumenten: accordeon, dwarsfluit, gitaar, saxofoon en viool. Zeeuwse Muziekschool, Poststraat 43. 19.15 uur. Burgh-Haamstede Feestmiddag voor de jeugd. Bibliotheek De Sohutse. Vanaf 13.30 uur. Vergadering commissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Avond van schaduwbestuur NBvP in het dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Opening gemarkeerde wandelrqute door natuurgebied Het Dijkwater. 09.30 uur. Bruinisse Rommelmarkt In 't Opper van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. 's Avonds optreden Bruinisser Vissers koor en Bruse Nachtegalen. Donderdag 25 april Zierikzee Voorlichtingsmiddag Her ziening Algemene Bijstands wet. MFC. 14.00 uur. AMBO-middag over 200 jaar Harmonie door H. Asma. Paternosterstraat. 14.00 uur. Informatie-uur. Uitleg instrumenten: blaasinstru menten, orgel en piano. Zeeuwse Muziekschool, Poststraat 43.19.15 uur. Ouderfeestavond Jan Wouter van den Doelschool. Kabbelaarsbank 2. 19.30 uur. Vrijdag 26 april Zierikzee Ouderfeestavond Jan Wouter van den Doelschool. Kabbelaarsbank 2. 19.30 uur. Sirjansland Jaarlijkse uitvoering Oosterlands Fanfare met De Blokfluitgroep. Dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Individueel klaverjastoernooi. Strandpaviljoen Meerzicht. 20.00 uur. Zaterdag 27 april Zierikzee Opening expositie werk Christiaan J. Keulemans in Nieuwe Kerk. 14.00 uur. Mega Dance Party in Brogum met concert Hit the Boom. 23.00 uur. Burgh-Haamstede Fietstocht vanaf parkeerterrein Rotonde. Vanaf 10.00 uur. Open klaver jas wedstrijd. Dorpshuis De Schutse. 19.30 uur. CURSUS KOKEN OOSTKAPELLE - Onder het motto 'Proeven aan andere culturen' verzorgt de Stich ting Educatief Toerisme Zee land Oranjezon in Oostka- pelle regelmatig cursussen exotisch koken. In de maand mei staat de cur sus 'Wij koken Filippijns' op het programma. Binnen de Oosterse keukens is die van de Filippijnen een beetje een buitenbeentje. Dat komt door de jarenlange overheer sing door de Spanjaarden en Engelsen. Vooral de Spaanse invloeden zijn duidelijk merkbaar. De cursus bestaat uit drie lesbijeenkomsten. Deze staan gepland voor 8, 22 en 29 mei. De bijeenkomsten beginnen om 17.30 uur. BEURS OLDTIMERS GOES - Liefhebbers van klassieke auto's kunnen van zaterdag 25 tot en met maan dag 27 mei hun hart ophalen in de Zeelandhallen bij Goes tijdens de oldtimerbeurs. De beurs wordt gecombi neerd met de Molentocht op eerste pinksterdag, een rit waar meer dan 200 oldtimers aan meedoen. De oldtimer beurs krijgt een internatio naal tintje door de aanwezig heid van meer dan dertig stuks Austin-Seven's uit de periode 1921-1938 die, samen met een aantal deelnemers uit Frankrijk, Duitsland en België, de Molentocht rijden. Op de oldtimerbeurs "niet al leen auto's, maar ook moto ren, brommers, fietsen, trucks, landbouwwerktui gen en legervoertuigen. Ver der is er een uitgebreid aan bod van onderdelen, ac cessoires, boeken, miniatu ren en cadeau-artikelen. De oldtimerbeurs is zaterdag 25 mei toegankelijk van 12.00 tot 20.00 uur en op zondag 26 en maandag 27 mei van 10.00 tot 18.00 uur. BRUIDSMODE ZIERIKZEE - BBK Bruids mode, het bedrijf aan de Zierikzeese Sint Domus- straat dat wordt geleid door K. Nikolic-Padmos heeft een nieuw filiaal geopend in Middelburg. Het nieuwe filiaal is te vin den aan de Lange Noord straat. Het omvat onder meer een adviesruimte waar een ruime collectie trouwjur ken en herenkostuums is te zien. Het nieuwe filiaal werd geopend met een trouwkoets en een open huis waarbij drie shows werden gepresen teerd. Met het onthullen van het planbord gaf de Zeeuwse gedeputeerde ing A. M. Dek het startsein voor de verkoop van de vakantiebungalows op buitenplaats Hof van Zeeland. NOORDWELLE/HEINKENSZAND - Door het ont hullen van het planbord gaf de Zeeuwse gedeputeer de ing A. M. Dek het startsein voor de verkoop van vakantiebungalows op buitenplaats Hof van Zee land nabij Heinkenszand. Het milieuvriendelijke park wordt gerealiseerd door EcoParks bouw- en projectontwikkeling BV uit Noordwelle. De projectontwikkelaar bouwt op Hof van Zeeland houten bungalows en stenen villa's. In de tweede fase van het project komen daar cen trale voorzieningen bij als een verwarmd zwembad, winkels, een receptie en een horecavoorziening. Hof van Zeeland is een milieu-project dat uniek is voor Nederland. De inzameling van het afval gebeurt door middel van on dergrondse milieustraten, waarvan bovengronds alleen kleine stortkokers zijn te zien. Hierin worden respec tievelijk restafval, groente-, fruit- en tuinafval, papier en glas gestort. In het vakantie park zijn dus geen afvalcon tainers te zien en dus ook geen ongedierte en stank. In Hof van Zeeland wordt ge bruik gemaakt van een ener- gie-management systeem. Dat houdt in dat vanaf een centraal punt per woning de temperatuur wordt geregeld. Ook kunnen vaste in- en uit schakeltijden van de verwar ming worden geprogram meerd, Handbediening blijft mogelijk. De huizen zijn verder voor zien van een alarmering voor vorstbeveiliging, water druk, de waakvlam, inbra ken en branden. Alle meter standen zijn centraal af te lezen. Via het energie-ma- nagement systeem wordt be spaard op de stookkosten. Dat geldt eveneens voor de zonne-energie waarvan ge bruik wordt gemaakt. Voor de warmwatervoorziening kunnen via Delta een zon/lichtboiler en een zonne- gas-combiketel worden ge huurd. De bungalows worden ge bouwd met hout uit duur zaam beheerde Scandinavi sche bossen. Vloeren, wanden en daken worden zeer grondig geïsoleerd. In de woonkamers wordt hoog rendement beglazing aange bracht. Door zoveel mogelijk gebruik te maken van onder delen die vooraf, buiten het park, zijn gefabriceerd wordt de hoeveelheid afval op de bouwplaats beperkt. Gedurende de komende zo mermaanden zijn ongeveer vijftig arbeidskrachten ac tief met het realiseren van het milieuvriendelijke va kantiepark. AMERIKAANS OUDDORP - Restaurant Ha venzicht in Ouddorp houdt in plaats van de eerder ge plande Mosselavond op vrij dag 26 april, een Amerikaan se Avond met een live-optreden van The La dy's Barber Shop Quartet Side by Side. De Mosselavond kan niet doorgaan, omdat de aanvoer van mosselen drie weken eerder gestopt is. Hierdoor zijn de mosselen van slechte kwaliteit. Om de avond toch in te vullen wordt de Ameri kaanse Avond gehouden. BRUINISSE - De directie van Maaskant Shipyards met vestigingen in Bruinisse en Stellendam neemt per 1 mei afscheid van het hoofd-verkoop en pr-man G. Sjouken. Op zaterdag 27 april wordt Sjouken, die gebruik maakt van de VUT-regeling, tijdens een feestelijke receptie in Motel Koningspleisterplaats in Goedereede uitgezwaait. Sjouken kwam op 1 mei 1979 bij Maaskant de gelederen versterken in verband met toenemende activiteiten op internationaal niveau. Aan vankelijk opereerde hij op de vestiging in Bruinisse, la ter kwam hij op de nieuwe afdeling in Stellendam te recht. In de beginjaren van zijn loopbaan was Sjouken nauw betrokken bij de op bloei en de glorietijd van de boomkorvisserij op de Noordzee. Vandaag de dag zijn de rollen omgekeerd en wordt vanuit Brussel op een ingrijpende afkalving van een roemrijke Nederlandse vissersvloot aangestuurd. SOMMELSDIJK - Ladies' Circle Goeree-Overflak- kee in oprichting gaat dinsdag 30 april de geranium- markt op voor de Ouddorpse Reddingsbrigade. Op het Marktveld in Sommelsdijk kunnen mensen meedoen aan een fotoquiz over Goeree-Overflakkee en verkopen de ladies onder meer vogelhuisjes en vogeldrinkbakjes. De opbrengst van dit alles komt ten goede aan de Reddingsbrigade. De Ladies' Circle is een servi ce-club voor dames, die zich richt op vriendschap en ver draagzaamheid en probeert projecten financieel te steu nen. Als symbool voor die vriendschap en verdraag zaamheid heeft de Flakkee- sche Circle de heer Bommel gekozen. Deze Heer van Stand, die vereeuwigd is op ons eiland, vertegenwoor digt de Ladies. De Circle is nog in oprich ting, maar heeft al wel enke le projecten op haar naam staan. Zo was zij aanwezig op de Creatief Beurs met eigen gemaakte artikelen, waarbij de opbrengst ten goede kwam aan een vakantiehuis voor weeskinderen in Roe menië. De Circle heeft ook middels een zelfbereid buffet geld ingezameld voor de kin derboerderij in Oude-Tonge, en nu zet zij zich in voor de Ouddorpse Reddingsbri gade. Daartoe staat zij op de geraniummarkt in Sommels dijk. Er zijn echter nog meer plannen, waaronder het uit geven van een Flakkees kookboek. De leden van LadiesCircle bij heer Bommel, het symbool voor verdraagzaamheid en vriendschap. t Rubriek over het opvoeden van kinderen door Rini Stoutjesdijk en Ellen Dreijer. Zij zijn als orthopedagogen verbonden aan het Pedagogisch Hulp- en Adviesburo, Vlasmarkt 8, 4461 CW in Goes. Telefoon 01100-50470. „Zoete melk met brokken, kindje mag niet jokken" Deze regels van het kinderliedje 'Schuitje varen', staan in het geheugen van ieder ouder gegrift. We zingen het voor onze kinderen. Dezelfde kinderen waarvan we later mis schien ontdekken dat ze wel degelijk jokken. We noemen het dan ook wel liegen. Liegen is met opzet de waarheid verdraaien. Bij heel kleine kinderen kun je echter nog niet spreken van liegen, omdat de waarheid bij hen nog niet die beteke nis heeft, die wij volwassenen, er aan geven. Tot een jaar of vier kunnen kinderen fantasie en werkelijkheid nog niet onderscheiden. Een kind dat een vaas heeft omgegooid, zal op de vraag of hij dat gedaan heeft misschien nee antwoor den. Hij zou echter kunnen bedoelen: „Nee, dat heb ik niet expres gedaan". Antwoord en vraag horen nog niet als vanzelfsprekend bij elkaar. Ook hoor je jonge kinderen wel antwoorden dat de buurvrouw het gedaan heeft of de hond. Het kind begrijpt dat hij iets verkeerd heeft gedaan, maar weet alléén nog niet dat het zijn schuld is. Zijn gewe ten is nog niet zo ver ontwikkeld. Een kind van een jaar of vijf is verstandelijk in staat onderscheid te maken tussen waarheid en onwaarheid, echter, dit betekent niet dat hij ook altijd de waarheid zal spreken. Een leugentje be schermt je als je de waarheid nog niet aankunt. Je kunt je zelf er moed mee inspreken, bijvoorbeeld door te zeggen dat je al heel goed kan zwemmen, terwijl dat niet zo is en je er toch wel een beetje bang voor bent. De leugen is dan meer een wens. Niet alleen kinderen liegen zo af en toe, ouders kunnen er vaak ook wat van, zonder dat ze het eigenlijk zo bedoelen. Opmerkingen over de visite die zo juist is vertrokken die lijnrecht staan tegenover de vriendelijkheid waarmee ze eerst waren ontvangen, de opmerking „ik ben er niet als de telefoon gaat of de opmerking die jurk heel mooi te vinden terwijl je later, in afwezigheid van de ander, zegt er helemaal niets aan te vinden. Kinderen leren zo al vroeg dat er verschillende leugens bestaan en dat je soms een leu gentje gebruikt om iemand te sparen. Het is immers niet altijd gewenst om absoluut eerlijk te zijn. Kinderen moeten er echter op kunnen vertrouwen dat ou ders over echt belangrijke zaken wèl de waarheid vertel len. Grotere kinderen die liegen, geven meestal een signaal dat de werkelijkheid te moeilijk of bedreigend is. Zij kiezen dan als oplossing het verdraaien van de werkelijkheid. Maar waarom neemt een kind zijn toevlucht tot liegen? Is het bang voor straf? Is h,et bang om iets niet te kunnen? Liegt het om ergens bij te horen? Vaak worden er eisen aan kinderen gesteld waaraan het niet kan voldoen zodat een gevoel van falen ontstaat. Een kind dat erg veel overdrijft en vaak fantaseert, kan het lie gen gebruiken voor het versterken van de eigenwaarde, ook hier is de leugen als het ware een wens geworden. In dien het kind echter merkt dat hij als persoon wordt ge waardeerd, ondanks zijn tekortkomingen, neemt de be hoefte om te liegen en te fantaseren af. Ouders die constateren dat hun kind liegt, zijn vaak ge neigd om dit direct te bestraffen. Door te veel of te zwaar te straffen wordt een kind echter bang en het zal het wel laten in een volgend geval de waarheid te spreken. Voor dat liegen worden ze ook weer gestraft zodat er steeds weer nieuwe smoezen moeten worden verzonnen (en ont houden) zodat ze op een gégeven moment het verschil niet meer weten tussen wat ze hebben verzonnen en de waar heid en gaan ze hun eigen verzinsels geloven. Ze komen er zo zelf niet meer uit. Hoe minder bang een kind voor zijn ouders is, hoe minder reden hij heeft om te liegen. Samen praten geeft vaak een beter resultaat dan een strenge straf. Probeer uit te vinden waarom uw kind de waarheid niet vertelde, waar het bang voor was, of het misschien ook graag die flippo's wilde hebben en ze toen maar had weg gepakt. Leer het kind dat er andere manieren zijn om een oplossing te vinden voor het probleem en dat je er eventu eel samen een oplossing voor kan vinden. Een kind moet zijn ouders zo kunnen vertrouwen, dat het de waarheid durft te vertellen. Het vertrouwen dat een ouder in zijn kind heeft kan niet onvoorwaardelijk zijn. „Mijn kind liegt niet. Dat doet mijn kind niet. Als mijn dochter dat zegt, dan is dat zo". Dit soort vertrouwen is naïef en geeft veeleer de onmacht van de betreffende ouders aan dan de eerlijkheid van het kind. In feite bereik je op deze wijze het tegenovergestel de: het kind leert dat je door middel van een leugen zaken naar je hand kan zetten, een vorm van macht kan uitoefe nen, en zich daarin gedekt weet. We zijn dan inmiddels wel in een fase aangekomen waar professionele hulp belang rijk wordt. Een kind dat echter voortdurend liegt zonder aanwijsbare reden, verkeert in ernstige moeilijkheden en vraagt nog meer aandacht en begrip. In zo'n geval is het raadzaam professionele hulp in te schakelen, zodat de oorzaak opge spoord kan worden. ZIERIKZEE - Bij Coen Honig Optiek aan de Appel markt in Zierikzee worden van vrijdag" 3 tot en met zaterdag 18 mei Italiaanse weken gehouden. In deze periode wordt in de winkel bijzondere aandacht besteed aan het modeconcept dat de Italiaanse designers voor dit jaar hebben be dacht. Italiaanse Luxottica Centraal hierbij staat de Ita liaanse Luxottica Qroep met montuurmerken als Giorgio Armani, Byblos, Sergio, Tacchini en Valentino. Daarnaast presenteren be drijven met Italiaanse pro ducten zich in de winkel. Zij tonen Italiaanse delica tessen, wijn, huisraad en au to's. Hèt gratis nieuwsblad voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Verschijnt wekelijks op woensdag. Oplage 31.065. Uitgave en druk Kantoor Directie Redactie Hoofdredacteur Advertentie-verkoop Drukkerij Lakenman Ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon 0111 -416551 Telefax 0111-414315 D.L. van 't Leven Tijdens kantooruren 0111 - 416551 Madeion Lagendijk toestel 225 Na 18.00 uur 0111 -416065 A.H.M. van den Nouweland Voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 0111 -691941 Voor Goeree-Overflakkee Ruud Kraay na 18.00 uur 0181 - 323814 Verkoopleider Sluitingstijd advertentie Bezorging/Lezersservice A.J. van Eendenburg Dinsdag 11.30 uur 0111 - 417314 tijdens kantooruren van 8.30 - 17.00 uur Het Extra Nieuwsblad maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 175.220.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 11