Team Westerschouwen winnaar provinciale brandweerwedstrijd Belgen schieten te hulp bij vijfde Strandschoonmaakdag Recordaantal overnachtingen van Nederlanders in Zeeland VROUWEN 3000 kilo afval van 70 kilometer strand gehaaldbel Meer dan tien miljoen in 1995 Deltavlieger neergestort Expositie in kerk Veere 'Niet moeilijk, maar wel realistisch MAANDAG 22 APRIL 1996 NR 25963 5 Met busladingen werden ze aangevoerd. Vrouwen, vrouwen en nog eens vrouwen. Luid kwetterend vulden ze de kerkbanken. Vanuit hun lijstjes keken de gereformeerde voorvaderen onthutst naar,al die vrouwen die in plaats van een zondagse hoed getooid waren met zeemanspetten of cowboy-hoe den. Ze hadden er zin in om vandaag eens een lekker feestje te gaan bouwen. Tussen al die honderden vrouwen Nep één man. Dat was ik. Afgezien van de pianist die een veilig heenko men had gezocht achter de pianotoetsen waren alle ogen gericht op die ene man die verplicht werd ten aanschouwe van het hele gezelschap een corsage bij zichzelf op te spelden. Nadat deze expeditie met veel ge- frummel geslaagd was, zette ik mij heer en bereidde mij geestelijk voor op de dingen die komen zouden. Je staat straks als enige ver tegenwoordiger van een schepselsoort dat het er in de geschiedenis niet bepaald glans rijk van af heeft gebracht. Een soort dat on misbaar tot het behoud van het nageslacht is, maar tegelijkertijd veelal heerszuchtig, vaak afwezig en soms een gevaar in het donker. Ik voelde de zware taak op me om al die zingen de dames te laten blijken dat dit wezen ook z'n aardige kanten heeft. Gelukkig waren de koordames van de platte landskoren uit Zuid-Holland en Zeeland in een welwillende stemming. Ze waren zelfs genegen om op mijn bevel allemaal met een programmaboekje te zwaaien. Het zou met een zaal vol doodserieuze mannen nooit ge lukt zijn. Een voor een traden de dameskoren op en tussen de bedrijven door werd ik geacht de hele meute op muzikale wijze te vermaken. Het was natuurlijk spitsroeden lopen. Maar het ging niet gek. In de pauzes ging ik steeds vriendelijker knikken en ongetwijfeld moes ten honderden soortgenoten 's avonds aan horen dat 'die man in die kerk' pas aardig was. Maar ja, ik kon ook moeilijk mezelf zijn op deze dag. Een probleem deed zich voor toen in de pauze een ieders lichaam signalen begon af te geven dat het overtollige vocht nodig verwijderd moet worden. Hoewel op de toiletten duidelijk stond aangegeven dat er ook enige voor heren waren bedoeld trokken de dames zich er niets van aan en bezetten de hele boel alsof het mannen in oorlogstijd waren. Ook ik ben maar een mens. In het begin wachtte ik quasi bescheiden aan het eind van een rij met tien wachtende dames. Toen er steeds meer dames ver wachtingsvol richting de file kwamen zei iets in me dat een man in zo'n lange rij een vreem de vertoning zou zijn. Dus liet ik elke komende dame galant voorgaan. Uiteindelijk vluchtte ik benauwd naar een ander deel van de kerk waar hetzelfde tafereel zich herhaalde. Al met al leek de dag te gaan slagen. Thuis aan tafel begint iedereen te geeuwen, maar hier hadden mijn grapjes nog succes. Toen ik aan het einde van de dag een prachti ge bos bloemen kreeg stelde ik trots vast dat mijn aanvoelingsvermogen van de vrouwelij ke ziel mij ongeschonden door deze dag ge loodst had. Attent als vrouwen altijd zijn was er bij de uit gang in een grote mand voor iedere bezoeker een klein doosje. I love that. Soms zitten er twee verrukkelijke bonbons in. Charmant knikkend naar de dames die de bus weer kwetterend in gingen liep ik naar mijn auto. Stiekem loerde ik in het doosje en zag dat de inhoud veelbelovend was.Met een goed ge voel reed ik het dorp weer uit. Een beetje uit gedroogd na zoveel muzikale energie besloot ik te zondigen. Ik zou alles aan mijn vrouw ver tellen behalve van dat doosje. In plaats van dat doosje aan haar te overhandigen bestem de ik het voor mezelf. Een man kan niet altijd de galante peer zijn. Met in de ene hand het stuur en de andere hand in het doosje frommelend haalde ik de fraaie roze suikeren lekkernij te voorschijn en begon gulzig de verboden vrucht verorberen. Toen sprak ik deze zin: 'Getverderrie, ik zit een stuk zeep op te vreten.' Als de dames dat eens gehoord hadden! Mijn inzicht in het vrouw-zijn had gefaald. Welke man beseft dat dames een stukje zeep aardiger vinden dan een stevige bonbon? Met een wansmaak in mijn mond reed ik verder. Juist op dat mo ment bleek er zelfs geen pepermunt als te gengif in de auto aanwezig. Er zat niets an ders op. Bij een parkeerplaats stak ik mijn hoofd uit de wagen en spuwde het zeepsop op de grond. Op dat moment reed er een bus vol met joelende dames met cowboyhoeden voorbij. Ze keken elkaar aan en zeiden: Wat een misselijke vent ZIERIKZEE - In 1995 brachten bijna 1,4 mil joen Nederlandse gezinnen, paren of groepen mensen een vakantie door in Zeeland. Dat wa ren er 80.000, ofwel zes procent, meer dan in 1994. Zeeland nam wat betreft het aantal toeris tische overnachtingen de tweede plaats in op de provincie-ranglijst. Desondanks stagneert de groei van het aantal toeristische vakanties in Zeeland. Dit alles blijkt uit de resulta ten van het Continu Vakantie Onderzoek (CVO) dat in 1995 werd uitgevoerd met financië le steun van het provinciaal be stuur. Een belangrijke oorzaak voor het grote aantal over nachtingen was de zomer, die qua temperatuur tot de top drie van deze eeuw behoorde. In totaal werden 1,39 miljoen binnenlandse vakanties door gebracht in Zeeland. Doordat de vakantiegangers gemiddeld langer bleven dan de jaren daarvoor, nam het aantal over nachtingen toe met 22 procent. Van 8,37 miljoen in 1994 naar 10,18 miljoen in 1995. Gemid deld bleven de vakantiegan gers hier 8,4 dagen. Het aandeel van Zeeland in landelijk totaal van vakantie bestemmingen vertoont weer een stijgende lijn. Met het overnachtingsaantal van ruim tien miljoen scoorde Zeeland beter dan ooit. Op de provin cie-ranglijst staat Zeeland nu, wat betreft het aantal over nachtingen, direct achter Gel derland, op de tweede plaats. Wat betreft het aantal vakan ties dat hier werd doorge bracht eindigde Zeeland op de zesde plaats (na Gelderland, Noord-Holland, Limburg, Zuid-Holland en Noord-Bra bant). Daaruit blijkt dat de groei van het aantal toeristi sche vakanties stagneert, de mooie zomer van 1995 ten spijt. De zesde plaats op de vakan tieranglijst vertaalt zich naar een toch wat teleurstellende achtste plaats op de lijst, met betrekking tot de toeristische vakanties een vierde op het ge bied van vaste standplaatsva kanties. Gelderland is op alle fronten koploper. De camping is met 57,7 procent de belangrijkste verblijfsac- commodatievorm in Zeeland. De zomerwoningen zijn ook populair. 35,9 procent van de Nederlandse vakantiegangers in Zeeland maakte er vorig jaar gebruik van. De overige vakanties werden doorge bracht in een hotel, motel of pension. De belangrijkste attractie voor de vakantiegangers was het strand. Op de tweede plaats kwam wandelen in natuurge bieden en bossen. Ook het ma ken van een autorit, uit eten gaan en zwemmen, fietsen en het bezoeken van oude steden scoorde hoog. UTRECHT - Duizenden motor rijders zijn zondagmiddag van af het Jaarbeursplein in Utrecht naar de RAI in Am sterdam gereden. De Utrechtse politie heeft ongeveer vijfdui zend motoren geteld. rerKDericntein Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Dinsdag 23 april, 19.30 uur ds. C. A. van Dieren. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Woensdag 24 april, 19.30 uur. ds. J. J. Ta- nis, Middelburg. NIEUWVLIET - Nabij het Zeeuws-Vlaamse Nieuwvliet stortte een 22-jarige man uit Nieuwegein vrijdag vanaf tien meter hoogte neer met een zo genaamde 'deltawing'. De man steeg met de deltavlie ger op vanaf het vliegveldje aan de Sint Jansdijk. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld door de Technische recherche van de regiopolitie Zeeland en de afdeling Luchtvaart van de KLPD. Het slachtoffer werd bij de crash zo ernstig gewond dat hij per helikopter moest worden overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Brugge. VEERE - In de Grote Kerk van Veere is tot en met 28 mei een expositie van schilderijen van Tjarko ten Have. Ten Have volgde zijn opleiding aan de Groningse Academie Minerva en werkt tegenwoor dig in Rotterdam. Van fotogra fisch nauwkeurig geschilderde woestijnlandschappen ont wikkelde zijn stijl zich expres sionistisch. Hij beeldt vooral sportsterren, muzikanten en naakten uit en probeert daar bij een ritmische harmonie te creëren tussen figuur en omge ving. Op het strand van Westenschouwen werd weinig afval gevonden. (Foto: Joop van Houdt) BURGH HAAMSTEDE - Veel rommel werd er niet gevonden, maar dat maakte het enthou siasme onder de deelnemers aan de vijfde Strandschoonmaakag er niet minder om. Over een lengte van 70 kilometer strand werd in to taal naar schatting 3000 kilo scheepsafval inge zameld. Even zag het er volgens me vrouw M. Dalebout, die voor de organisatie van de strand- schoonmaak in Westerschou wen tekende, naar uit dat er maar bitter weinig mensen op zouden komen dagen voor het schoonmaakwerk. ,,Maar toen we eenmaal op het strand bezig waren was er een groep van zo'n 45 Belgen die bereid was om mee te helpen. Die maak ten er zelfs een beetje een com petitie van." De schoonmaakbeurt van een gedeelte van het Wester- schouwse strand leverde niet meer dan twee kubieke meter scheepsafval op. Het afval be stond volgens mevrouw Dale bout hoofdzakelijk uit pallets en plastic flessen. De gemeente Westerschouwen zorgde voor de nodige schoonmaakmate rialen en een vierwielaange- dreven Unimog-vrachtwagen tje waarin het gevonden afval kon worden gedeponeerd. De actie werd voor het vijfde achtereenvolgende jaar gehou den en omdat de Strand schoonmaakdag nu op zater dag, gehouden werd konden ook volwassenen meedoen. Met de actie werd aandacht ge vraagd voor de problematiek van scheepsafval langs de kust. Volgens Marijke Willem- sen van de Stichting Neder land Schoon - samen met de ANWB en de Stichting Milieu communicatie FEEEN de ini tiatiefnemer - is veel afval op het strand afkomstig van sche pen. Omslachtig In havens krijgt men te maken met omslachtige afgifteproce- dures en kosten, en die proce dures worden dan ook vaak omzeild. Verder heeft men op schepen te maken met een hoge werkdruk en onvoldoende op slagcapaciteit voor afval aan boord. ,,Het is een beetje af hankelijk van de stroming waar het afval tenslotte te recht komt," aldus Marijke Willemsen. Tijdens de Strandschoon maakdag kon men. een petjtie ondertekenen. In die, petitie wordt de politiek gevraagd om uitvoering van de afspraken die op de laatste Noordzee Mi nistersconferentie zijn ge maakt niet langer uit te stel len. Dat betekent onder meer dat er meer en betere Haven Ontvangst Installaties (HOI's) moeten komen en dat schepen verplicht worden hun 'huis vuil' af te geven voordat zij de haven verlaten. Aantrekkelijker Dit kan volgens de initiatief nemers van de actie financieel aantrekkelijker gemaakt wor den door in samenwerking met andere landen regels te ont wikkelen voor het instellen van een nullozing voor alle soorten afval van schepen. Een dergelijke regeling zou dan ook gelden voor olie en chemi caliën. Nu al hebben enkele honderden mensen de petitie ondertekend. Ook de komende week is er in veel van de deel nemende kustgemeenten nog gelegenheid om een handteke ning te zetten. De petitie wordt binnenkort aangeboden aan de politiek. Door middel van vlamborden, rookmachines en lichteffecten werden verschillende proble men voor de hulpverleners ge simuleerd. Zo was men ge dwongen het met rook gevulde huis met persluchtmaskers binnen te gaan en was de trap door het vuur dermate aange tast dat deze niet meer te ge bruiken was. Zaken die meege wogen moesten worden in de strategie van de brandweer ploegen. Veilig De ploegen werkten onder tijdsdruk en ook dat komt overeen met de realiteit. ,,Als er brand is moet je snel hande len," aldus Mol. Hij tekent daar wel meteen bij aan dat de snelheid van handelen nooit ten koste mag gaan van de vei ligheid. En daarmee doelt hij niet alleen op het in veiligheid brengen van slachtoffers. ,,Je moet het als ploeg zo aanpak ken dat de brandweermensen zo min mogelijk risico's lopen. Die eigen veiligheid is iets dat je heel goed in de gaten moet houden." Halverwege de wedstrijddag toonde Mol zich tevreden over het peil van de deelnemende ploegen. ,,Over het algemeen ligt het peil van de brandweer korpsen op Schouwen-Duive- land behoorlijk hoog. Ze zijn hier ook allemaal behoorlijk fanatiek en er speelt toch ook wel wat rivaliteit tussen de verschillende korpsen, maar dat is in dit geval helemaal niet erg." De prijzen werden na afloop van de wedstrijd uitgereikt in dorpshuis De Oosterhof in Oosterland. De oVerige uitsla gen: 4 Middenschouwen I, 5. Dreischor, 6. Krabbendijke, 7. Zierikzee, 8. Knpelle, 9. Mid denschouwen II, 10. Bruinisse, 11. Brouwershaven en 12. Zee- landia. De brandweer Duive- land was ditmaal de gastheer. Het team van Heinkenszand - dat uiteindelijk derde werd - in actie. (Foto: Joop vati Houdt) OOSTERLAND - Met een afgetekende overwin- nning tijdens de provinciale brandweerwed strijd in Oosterland heeft de vrijwillige brand weer Westerschouwen zich gekwalificeerd voor de later dit jaar te houden gewestelijke wed strijden. Nieuwdorp werd tweede, terwijl Hein kenszand beslag wist te leggen op de derde plaats. De wedstrijd - in de categorie Eerste Klasse lage druk - was volgens wedstrijdleider C. E. Mol uit Baarland niet overdre ven moeilijk. ,,Maar wel re alistisch," aldus Mol. ,,Je kunt natuurlijk wel iets heel inge wikkelds in elkaar zetten, maar hier leren ze net zoveel van. Het maakt het voor de ju ry wel moeilijker, want het gaat nu echt om de details." De twaalf aan de brandweerwed strijd deelnemende ploegen kregen te maken met wat Mol omschrijft als 'een doodordi- naire keukenbrand'. Door on bekende oorzaak ontstaat brand in de keuken van een woonhuis. Eén van de bewo ners raakt bedwelmd door de rook, de andere wordt in haar slaapkamer verrast door het vuur. Aan de achterzijde van het huis schreeuwt zij vanach ter het gesloten venster om hulp. ,,Het gaat allereerst om een goede verkenning," vertelt Mol. Het eerste wat een brand weerploeg die bij een brand ar riveert moet doen is zoeken naar iemand die de situatie ter plaatse kent en wellicht ook kan vertellen of er slachtoffers zijn. ,,In dit geval is het de be doeling dat de teams via een ladder het balkon bereiken en via die weg het eerste slacht offer redden. Die kan hen dan vertellen dat er nog een slacht offer is waar die zich vermoe delijk bevindt." F

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5