Bestuurders uit negentig landen praten over rampen Heidebrand bij Putte nog niet geheel onder controle Een jaar respijt voor natuurherstel Schelde Telefoon roodgloeiend bij Spillers Petfood Winst van centrum-links bij verkiezingen Italië Ongeval Brand Hulst aangestoken Actie tegen drugsrunners Whiplash 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Alternatieven ontpoldering MIDDELBURG (ANP) - Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat heeft de provincie Zeeland een jaar uitstel gegeven om tot een plan te komen voor herstel van de natuurwaar den langs de Westerschelde. In die periode moeten alterna tieven worden gezocht voor het onder water laten lopen van polders. In Zeeland be staat grote weerstand tegen dit plan. De mogelijkheid bestaat wel dat ontpolderen opnieuw in beeld komt, maar dan als vei ligheidsmaatregel. De hoge waterstanden in het oostelijk deel van de Westerschelde le véren een onveilige situatie op voor Zeeuws-Vlaanderen en Vlaanderen. Een verruiming van het oppervlak van de Wes terschelde, door polders onder water te laten lopen, zou daar mogelijk een oplossing voor zijn. Onderzoek moet daar dui delijkheid over brengen. Compenseren Minister Jorritsma wil dat on derzoek bij het zoeken naar herstelmaatregelen voor de na tuur betrekken. De herstel- maatregelen zijn nodig omdat door de voorgenomen verdie ping van de Westerschelde voor de scheepvaart op Ant werpen enkele honderden hec tares natuurgebied verdwij nen. De provincie wil dat verlies compenseren. Geen meerderheid Senaat ROME (RTR/AFP/ANP) - De centrum-linkse coalitie Olijfboom van de vroegere christen democratische econoom Romano Prodi heeft verrassend de parlementsverkiezingen in Italië gewonnen. Maar de coalitie heeft in de Se naat net niet de absolute meer derheid behaald. Zij won 157 van de 315 zetels, één te weinig voor de meerderheid. De coali tie is daarom afhankelijk van de tien zetels die de orthodoxe Communistische Herstichting heeft gewonnen. Fausto Berti- notti van deze partij heeft al gezegd dat hij een regering- Prodi zeker een kans zal geven. Het is nog onduidelijk of cen trum-links in de Kamer van Afgevaardigden een meerder heid behaalt. Volgens de laat ste voorspellingen kan de co alitie in de Kamer op 306 tot 340 zetels van de 630 zetels re kenen. De opkomst was 82,7 procent. De-'centrum-rechtse Pool voor de Vrijheden van oud-premier Silvio Berlusconi zou volgens de prognoses in de Kamer op tussen 272 en 301 zetels kunnen rekenen. In de Senaat heeft dit verbond 117 zetels behaald. De Lega Nord, die streeft naar grote autonomie voor het rijke noorden van' Italië, bezet in de nieuwe Senaat 27 zetels. Olijfboom De ex-communistische Demo cratische Partij van Links (PDS), de belangrijkste partij onder Olijfboom, wordt met ruim 21 procent de grootste partij, op de voet gevolgd door Forza Italia van Berlusconi, die het met 20 procent van de stemmen beter heeft gedaan dan verwacht. Brokjes oorzaak kattensiekte ETTEN-LEUR (ANP) - Spillers Petfood, de fa brikant van de kattenbrokken die vermoede lijk de verlammingsziekte bij katten hebben veroorzaakt, is dit weekeinde overspoeld met verontruste telefoontjes van kattenliefhebbers. Eind zondagmiddag hadden al ruim 10.000 men sen gebeld met de speciale informatielijn. De mensen vragen vooral waar ze op moeten letten en welke brokken ze niet moeten geven, aldus directeur C. Jas van het bedrijf in Etten-Leur. Een on bekend aantal mensen heeft al gemeld een schadeclaim te zul len indienen. Enkele honder den katten zijn door de ziekte getroffen. Een klein aantal is aan de ziekte bezweken. ,,We hebben de mensen ge vraagd de schadeclaim op pa pier te zetten en naar ons op te sturen. Over een eventuele schadevergoeding of smarte- geld kunnen we nu nog niets zeggen, omdat de exacte oor zaak nog niet bekend is. Het is dus nog niet duidelijk wie pre cies aansprakelijk is. De be antwoording van die vraag kan nog wel even op zich laten wachten", zo meent directeur Jas. Het bedrijf, waar honderd mensen werken, heeft de pro ductie stilgelegd totdat de oor zaak duidelijk is. Spillers Petfood Nederland is onder deel van het beursgenoteerde Britse bedrijf Dalgety. Fi nancieel hebben we dus wel enige lucht", aldus Jas. Voorraden In de Nederlandse supermark ten is zaterdag geen run ont staan op kattenvoer, hoewel Spillers een marktaandeel heeft van 60 procent. ,,Er staan nog zoveel merken op de schap pen en veel mensen hebben nog voorraden thuis. Van een te kort aan kattenvoer is nog to taal geen sprake", stelt een woordvoerder van Albert Heijn. HARFSEN - Een 55-jarige mo torrijder uit Deventer is zon dagochtend door een verkeer- ongeluk in het Achterhoekse Harfsen om het leven geko men. De man botste frontaal op de achterzijde van een auto bus, die stond te wachten om te kunnen afslaan Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 23 april 07:50 153 01:30 -149 19:55 132 13:45 -133 ROOMPOT BUITEN 23 april 06:15 156 00:15 -144 18:30 133 12:30 -128 BRUINISSE 23 april 07:45 161 01:30 -157 19:55 143 13:50 -142 WEMELDINGE 23 april 07.50 160 01.30 -154 19.55 140 1 1 50 -139 Doodtij: 27 april Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Tijden en standen volgens gctijdetabcl Hydro-meteocentrum Zeeland l.o.v. NAP Bonuuinsltig Oklahomaaardbeving Kobe en Bijlmerramp AMSTERDAM (ANP) - Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken heeft maandagmorgen in de Rai in Amsterdam een internationaal con gres over rampenbestrijding' geopend. Het wordt bezocht, door vijfhonderd vertegenwoor digers van negentig landen. Centrale thema van de komen de dagen zijn gebeurtenissen waarmee geen enkel stads- of landsbestuur te maken wil krijgen: overstromingen, grote branden, aardbevingen, vlieg rampen of aanslagen. „Regeren is vooruitzien: dat klinkt leuk, maar het is moei lijk autoriteiten in beweging te krijgen als het gaat om be dreigende of onplezierige toe komstige gebeurtenissen",» al dus minister Dijkstal. ,,De blik op wat er in de toekomst kan gebeuren moet al te vaak wijken voor actualiteit Nederland heeft tot nu toe zel den te maken gehad met ram pen van het kaliber van de aardbeving in het Japanse Ko be, of de bomaanslag op een overheidsgebouw in Oklaho ma City. Maar de watersnood ramp zo kort na de oorlog en de 43 doden na het neerstorten van een El Al Boeing op een flat in de Bijlmer in 1992 is nie mand vergeten. Die ervaringen hebben ieder een met de neus op het belang gedrukt van goede coördina tie, samenwerking en commu nicatie, aldus minister Dijk stal. ,,Als de alarmbellen rinkelen en de sirenes loeien, hangt een succesvolle aanpak af van uitstekende en nauwe samenwerking, gebaseerd op betrouwbare informatie over de situatie ter plekke. Dat lukt als overheidsdiensten het be lang inzien van samenwerking en erin getraind zijn." Dat geldt niet alleen lokaal maar ook internationaal, bijvoor beeld voor de noodhulp die de Verenigde Naties in de rol van brandweerman van de wereld biedt, vindt Dijkstal. Bijlmer Aan het eind van de ochtend zou ex-burgemeester Van Thijn van Amsterdam aan het woord over de vliegramp in de Bijlmer in 1992. In de middag uren vertelt burgemeester Sa- sayama van het Japanse Kobe over de aardbeving die in janu ari 1995 zijn stad verwoestte. Tegen de 6000 mensen verloren het leven en er vielen 27.000 ge wonden. Oklahoma Dinsdag spreekt Afrika-spe- cialist Don Nanjira over ram pen en noodgevallen in Afrika, In de middaguren spreken bur gemeester Brown van San Fransisco over het leven onder de voortdurende dreiging van aardbevingen, en burgemees ter Norick van Oklahoma over de bomaanslag die in april 1995 het leven kostte aan 167 mensen. HULST (ANP) - Een 14-jarige jongen uit Hulst heeft zaterdag bekend met een groepje jonge ren vrijdagavond brand te heb ben gesticht in natuurgebied de Zandput in zijn woonplaats. Enkele omwonenden zagen kans het vuur, dat door de droogte snel om zich heen greep, te doven. Daarmee heb ben ze volgens de politie voor komen dat het natuurgebied totaal afbrandde. De politie heeft de 14-jarige Hulstenaar na verhoor naar huis gestuurd. Het onderzoek in de zaak is volgens een woordvoerder van de politie in Terneuzen nog niet afgesloten. ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag tussen de Maasstad en de Bel gische grens twee grote acties gehouden tegen het drugstoe risme. Zij deed dat in samenwerking met andere regiokorpsen, de Belgische rijkswacht en de ma rechaussee. In totaal zijn 31 mensen aangehouden. Bij de eerste actie werden rei zigers in vier treinen tussen Rotterdam en Antwerpen ge controleerd. Dat leverde ze ventien arrestanten op, waar van er twee nog vastzitten in Antwerpen. Zaterdagnacht voerde de poli tie ook actie op de rijksweg A16 tussen Rotterdam en de Belgische grens. Hierbij veer den veertien mensen aange houden, Twee personen zitten nog vast. AMSTERDAM - Een vrouw die anderhalf jaar geleden tijdens een vliegreis een whiplash op liep omdat het toestel in een luchtzak terechtkwam, eist een schadevergoeding van 50.000 gulden van Martinair, de eigenaar van het vliegtuig. Veel bosbranden in droog weekeinde PUTTE (ANP) - De brandweer is nog' niet he lemaal gerust op de situatie op de Kalmt- houtse heide waar zondag en maandagoch tend een grote brand heeft gewoed. De brandweer heeft volgens een woordvoerder het gebied maandagochtend rond 8.00 uur vanuit een helikopter bekeken en geconsta teerd dat er nog één brandhaard is. De brandweer schat na de vlucht dat het vuur tussen de 50 en 60 hectare natuurge bied in Nederland heeft ver woest. In België gaat het om ongeveer 600 hectare. Op dit moment zijn er rond de Kalmthoutse heide nog zestig brandweermannen pa raat. „Die zijn zeker nodig. Als de vrind draait, dan kan het vuur weer oplaaien. We zijn er nog niet helemaal ge rust op dat het leed is gele den. Maar de kans is niet groot dat het vuur weer op laait", zegt de woordvoer der. Honderd brandweerlieden en zeventig agenten van de mobiele eenheid hebben van zondag tot maandagochtend de brand bestreden. Zondag werden in allerijl over een lengte van zo'n drie kilometer 36 blusvoertuigen neergezet om het vuur tegen te houden. Een shovel ver breedde een al bestaande brandgang. Rond half twee maandagmorgen kwam de melding binnen dat het ge vaar zo goed als geweken was en dat de brand tot stil stand was gekomen. De brand ging gepaard met een grote rookontwikkeling. Bij de Milieudienst Rijn mond kwamen ruim hon derd klachten binnen over een brandlucht die tot in Den Haag te ruiken was. Behalve in Kalmthout teis terden branden ook overig natuurrijk België. De groot ste was zaterdag op de Me- chelse heide bij Maasmeche- len. Daar gingen twee honderd hectare heide en nog eens veertig hectare bos verloren. West-Brabantse brandweer lieden waren zondag niet al leen bezig met de brand op de Kalmthoutse heide, maar moesten ook uitrukken in de richting van Moerstraten (bij Roosendaal). Ook daar woedde brand in een natuur gebied. Die was kleiner dan in Kalmthout en was snel on der controle. In het Overijsselse Hengelo verwoestte een brand zon dag een tennishal. De oor zaak is volgens de brand weer een bermbrand die oversloeg naar de sporthal. De schade loopt volgens de politie in de miljoenen gul dens. Ook elders in Overijs sel zat de brandweer niet stil. In Giethoorn brak een rietbrand uit, 2500 bossen riet (waarde 12.000 gulden) gingen in de vlammenzee verloren. De politie ver moedt brandstichting. Bij Hardenberg ging een hout wal in vlammen op nadat jeugd er een kampvuurtje had gestookt. De brandweer op de Veluwe was het hele weekeinde in touw om vooral kleine bos-, hei- en bermbranden te blus sen. Sinds vrijdagavond woedde daar op meer dan vijftig plaatsen brand. In Midden-Brabant woedden zaterdagmiddag twee grote branden die 75 hectare bos en hei in de as legden. De brandweer raadde de bewo ners van een camping in Dru- nen aan tijdelijk de wijk naar elders te nemen. Het vakantieoord liep overigens geen direct gevaar. In Hooge en Lage Mierde verwoestte het vuur een deel van landgoed De Utrecht. Daar ging 25 hectare in vlammen op. In het natuur gebied de Loonse en Drunen- se Duinen ging 50 hectare bos verloren. Die brand was moeilijk te blussen omdat het vuur zich vooral ver spreidde via de kruinen van de bomen. In Limburg was het ook raak. De brandweer Zuid- Limburg turfde dit weekein de meer dan honderd met na me kleine brandjes. In Sweikhuizen woedde zater dagmiddag brand in een na tuurgebied. Tienduizenden vierkante meters bos ging in vlammen op. De brandweer van Schinnen is in de nacht van zaterdag op zondag en de daarop volgende dag in touw geweest om het oplaaiende vuur onder controle te hou den. Herstel „Ook een bosbrand hoort bij de natuur. Maar het positief effect van de natuur die zich verjongt, is beperkt. Vaak duurt het tien tot vijftien jaar voordat het bos weer enigszins is hersteld." Dat zegt E. Klein Lebink, dis- tricthoofd Noordwest-Velu- we van Staatsbosbeheer in een reactie op de bosbranden van afgelopen weekeinde. Suske en Wiske "ROBOTKOP" door Willy Vandersteen Ik moest die Lambik ontvoeren en naar Itahè brengen, nujaat hij er zelj naar toeGemakkelijker kan at met [ProntoJ tiet my, Carlo Pinto1 Hu moet je eens joed ascoltare, luisteren naar war ik permelti che ti dica je ja zeggen BeneGoed i Jn[ormare not Vertel ons waar en wanneer zy in Italia zullen aankomen tciao! 7e 4een triestiie gezuhten, hèJullie doen net oj ik ben al dood 1 en begraven'Cen uitstapje naar7tahe ia! ons goed doen 1 de oir 06en Bun Be- sen innam not nier in wem vettscHMKKe- uk nvonrt/VR H'tzni reaeiHTKOnen Maandag 22 april Zierikzee Raadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Algemene ledenvergadering Ondernemerskring Schouwen-Duiveland in foyer restaurant Mondragon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, Platboslaan. Van 19.00 tot 20.30 uur. Voorjaarsvergadering afde ling Westerschouwen CDA. Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, Bostonplein. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty International. Bij fam. Murphy,.Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Bij fam. Sies, Kon. Julianastraat 12. Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 23 april Zierikzee Computercursus. Schoolgebouw Jannewekken. Start 18.30 uur. Informatie-uur. Uitleg instrumenten: blokfluit, keyboard, klarinet, slagwerk. Zeeuwse Muziekschool, Poststraat 43. 19.15 uur. Ledenvergadering en info-avond Diabetesvereniging in het Havenkwartier aan de Visstraat 19.30 uur. Voorstelling Purper 11, door cabaretgroep Purper. Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie welzijn. Gemeentehuis. 19.30 uur. Zonnemaire D66-themabijeenkomst Boerenhorizon verbreed in dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 24 april Zierikzee Jaarvergadering Protestants Christelijke Ouderen Bond in De Veste aan de Manhuisstraat. 14.15 uur. Vergadering algemeen bestuur werkvoorzienings schap De Zuidhoek. Havenstraat 1.15.30 uur. Informatie-uur. Uitleg instrumenten: accordeon, dwarsfluit, gitaar, saxofoon en viool. Zeeuwse Muziekschool, Poststraat 43. 19.15 uur. Burgh-Haamstede Feestmiddag voor de jeugd. Bibliotheek De Schutse. Vanaf 13.30 uur. Vergadering commissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Avond van schaduwbestuur NBvP in het dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Opening gemarkeerde .wandelroute door natuurgebied Het Dijkwater. 09.30 uur. Bruinisse Rommelmarkt In 't Opper van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. 's Avonds optreden Bruinisser Vissers koor en Bruse Nachtegalen. Donderdag 25 april Zierikzee Voorlichtingsmiddag Her ziening Algemene Bijstands wet. MFC. 14.00 uur. AMBO-middag over 200 jaar Harmonie door H. Asma. Paternosterstraat. 14.00 uur. Informatie-uur. Uitleg instrumenten: blaasinstru menten, orgel en piano. Zeeuwse Muziekschool, Poststraat 43. 19.15 uur. Ouderfeestavond Jan Wouter van den Doelschool. Kabbelaarsbank 2. 19.30 uur. Vrijdag 26 april Zierikzee Ouderfeestavond Jan Wouter van den Doelschool. Kabbelaarsbankd 2. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2