Tarieven van OZB in Duiveland fors omlaag Too Late Night Show Luchtmachtkapel maakt overlast boven het eiland meer dan goed Aanvoer mosselen loopt hard terug Bermbrand Zonnemaire aangestoken Christelijke scholen Goes fuseren Oranjeconcert Vocaal Ensemble exposities 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 8 tot en met 13 april werden zes ladingen mosselen op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een to taal gewicht van 2.230 ton netto. Dat is onge veer 3.100 ton minder dan in de voorgaande, week. ZONNEMAIRE - De vrijwilli ge brandweer van Brouwers haven moest vanmorgen, vrij dag, uitrukken voor een bermbrandje langs de zeedijk. De brandweer vermoedt dat de brand aangestoken is. Ongeveer 150 a 200 meter van de berm langs de zeedijk werd zwart geblakerd door de brand. Tijdens het bluswerk stuitte men op een afvalhoop. Plaatsvervangend brandweer commandant M. de Boer ver moedt dat degenen die het af val daar illegaal hebben gestort de berm in brand gesto ken hebben om hun illegale storting te verdoezelen. ,,Dit is een doodlopende weg waar je met de auto niet mag komen. Het is dus niet waar schijnlijk dat de brand door een weggegooide sigaretten peuk of zoiets ontstaan is," al dus De Boer. Volgens hem is moeilijk te ach terhalen wie het afval daar ge stort heeft. Door de brand zijn de sporen van de daders uitge wist. GOES - Het Buys Ballot Colle ge en de VBO-afdeling van de Christelijke Scholengemeen schap Ter Welle in Goes fuse ren met ingang van 1 augustus 1996. Dat hebben de besturen van beide scholen, na overleg met medezeggenschapsraden en de vakbonden, besloten. In de nieuwe scholengemeen schap kunnen leerlingen van de basisschool voor alle vor men van onderwijs terecht; van ivbo tot gymnasium. De besturen stellen zich met de fu sie ten doel om, na de wijzigin gen in de bovenbouw per au gustus 1998, de leerlingen voldoende .keuzemogelijkhe den te kunnen bieden. De nieuwe scholengemeen schap krijgt een centrale direc tie. Deze bestaat uit drs. P. Fa- vier (voorzitter), ir. S. J. bij de Vaate en W. M.. de Bruijne-Wis- kerke. De leerlingen blijven voorlo pig in de huidige schoolgebou wen aan de Bessestraat. Op termijn verhuizen zij naar de Bergweg. KAPELLE - Het Zeeuws Vo caal Ensemble verzorgt zater dag 27 april op uitnodiging van de Oranjevereniging een Oran jeconcert - in de Nederlandse Hervormde kerk in Kapelle. Het koor zingt composities die geheel passen in deze tijd van het jaar. Naast koorwerken die het thema 'bevrijding' in zich dragen zijn er ook tal van lente-composities te horen. In het programma is tevens een aantal Valerius-liederen opge nomen voor de samenzang. Kees van Eersel improviseert op het Batz-Witte-orgel en be geleidt de samenzang. Het con cert in Kapelle begint om 20.00 uur. De kerk is open vanaf 19.30 uur. De aangeboden partijen wer den alle aan de handel ver kocht. De gemiddelde prijs be droeg 77,07 per ton, circa 12 gulden minder dan een week eerder. De verzending was vol gens opgave van het Mossel kantoor: België 2.100 ton, Frankrijk 4.610 ton, diversen 34 ton en de binnenlandse han del was goed voor 838 ton. Dinsdag na Pasen beoordeel den de Produktschapsmede- werkers drie ladingen mosse len op kwaliteit. Het aanbod bestond uit 1.014 brutoton, waarvan na aftrek van het tar- rapercentage 818 ton netto overbleef. Barbé bleek de gre tigste koopman en toonde be langstelling voor 730 nettoton- nen. Een partij van de YE 170 telde bij een stukstal van 210 een vleesgewicht van 32,6 kilo. Een lading van de YE 27 be reikte hetzelfde vleesgewicht bij een stukstal van 262. De volgende dag meerde de YE 170 als enige af met 416 netto- ton. Deze lading met een stuks tal van 209 en een vleesgewicht van 32,4 kilo verdween even eens in handen van koopman Barbé. Op donderdag herhaal de deze transactie zich op nieuw nadat de YE 170 voor de derde keer deze week een par tij zwarte schelpdieren van de hand deed aan Barbé. De YE 183 loste voor Vette Verhaert 143 nettoton met een stukstal van 182 bij een vleesgewicht van 29,3 kilo. Met een bedrag van 80 gulden per ton tastte koopman Barbé vorige week het diepst in de buidel. De Nederlandse mosselsector heeft een topseizoen achter de rug. In totaal 77 kweekbedrij- ven waren in het achterliggen de seizoen goed voor een aan bod van ongeveer 840.000 ton netto (1 mosselton is 100 kilo). De totale aanvoerwaarde be draagt om en nabij de 126 mil joen gulden. Tot en met 24 april Burgh-Haamstede Expositie fantasiepoppen Frida Meijer in De Bewaerschole. Dagelijks, behalve zondag, open van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met dinsdag 30 april Burgh-Haamstede Fantasiepoppen Marjet Janmaat. Atelier galerie JoSefine. Woensdag, donderdag en vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur. Van 20 april tot en met 3 mei Expositie stofpanelen Netty Hoogerheide in galerie Sint Lievens in de Sint Lievens Mon stertoren. Door de week dagelijks open van 11.00 tot 16.00 uur en op zondag van 12.00 tot 16.00 uur. Van 27 april tot en met 6 mei Expositie De mens als opmaat voor de ruim te, werk van Christiaan J. Keulemans in de Nieuwe Kerk. Dagelijks geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Tot en met dinsdag 7 mei Werk van Tien Heestermans. Stadhuishal. Maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en 13.30 tot 16.00 uur. (Op feestda gen gesloten). Toten met31 mei Expositie zeepjes en corsetten. Museum De Blikvanger, Capelweg 18. Open di. en vrij dag 10.00-12.00 uur, plus zo. 21 april 11.00- 15.00 uur, zo 28 april 11.00-15.00 uur, do. 16 mei 11.00-15.00 uur, zo. 26 mei 11.00-15.00 uur. Toten met 12juni Tekeningen, collages, gedichten Lucien Suel in galerie Galerij. Toten met 13 juni Burgh-Haamstede: Schilderijen van Jetteke Hooij en keramiek van Jetteke Hooij, Femke van de Berg en Liesbeth Mullemeister. Galerie 't Zuuddek Donderdag: 10.00-17.00 uur en vrijdag.' 13.00- 17.00 uur. Zierikzee Zierikzee Brouwershaven Re nesse Zierikzee: Nader overleg over hoogte taxaties Uit de uitkomsten van de taxaties blijkt een gemiddelde waardevermeerdering van ongeveer 47 procent. (Archieffoto). NIEUWERKERK - Hoewel er met het taxatie bureau nog' overleg wordt gevoerd stelt het col lege de raad voor de tarieven van de Onroeren de Zaak Belasting (OZB) in Duiveland fors te verlagen. Uitgangspunt is dat de totale op brengst voor de gemeente gelijk blijft. Bij het vaststellen van de Ver ordening OZB in Duiveland is aangegeven dat op dat moment geen juist beeld van de belas tingtarieven kon worden gege ven, omdat nog niet alle uit komsten van de hertaxatie bekend waren. Inmiddels zijn de taxaties bijna afgerond zo dat de nieuwe tarieven nu ook vastgesteld kunnen worden. Uit de uitkomsten van de taxa ties blijkt gemiddeld een waardevermeerdering van on geveer 47 procent. Als de tarie ven gelijk zouden blijven zou dat voor veel inwoners van de gemeente een forse extra kos tenpost betekenen. Daarom hanteert de gemeente het uit gangspunt dat de totale op brengst voor de gemeente ge lijk moet blijven. In de praktijk houdt dat in dat de tarieven fors omlaag moe ten en dat gebeurt ook, als de gemeenteraad akkoord gaat met het voorstel van het colle ge. Voorgesteld wordt om het tarief voor de gebruikersbelas ting (de huurders) terug te brengen van 7,64 gulden naar 5,28 gulden per 5000 gulden van de getaxeerde waarde. Het tarief voor de eigenarenbelas- ting zou omlaag moeten van 9,55 naar 6,60 gulden per 5000 gulden van de getaxeerde waarde. Schoolplein Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering een verzoek van de Vereniging School met de Bijbel in Nieu- werkerk. Het schoolbestuur wil aan de Molenstraat een schoolplein aanleggen. Met de aanleg van het schoolplein is een bedrag van 36.425 gulden gemoeid. Het college stelt de raad voor dat bedrag beschik baar te stellen. In een vergadering van de Stuurgroep Dorpsplan Ooster- land is gezegd dat het een goe de zaak zou zijn als de karakte ristieke zadeldaktoren in Oosterland verlicht zou wor den. Er is inmiddels onderzoek gedaan naar de mogelijkheden daarvoor en daar is uit geko men dat de gewenste verlich ting de gemeente 8.593 gulden kost. Ook aan de orde komt het voorstel van het college om het voormalige noodlokaal van OBS De Dobbelsteen te verhu ren aan Samen op Weg Duive land. Het gebouw wordt sinds de opheffing van de scouting groep niet meer gebruikt en Samen op Weg wil het gebouw huren ten behoeve van jeugd- activiteiten. Zij beschikken niet over een 'eigen honk' voor de jeugd en een kerkcentrum is nog niet gerealiseerd. Het college wil het gebouw wel verhuren, maar verbindt er wel de voorwaarde aan dat het gebouw absoluut geen lasten meer voor de gemeente met zich mee 'kan brengen. Als de SoW op gegeven moment de huur opzegt wordt het gebouw als het aan het college ligt ge sloopt. Grote belangstelling voor concert in Onderdak In de Too Late Night Show op dinsdag 30 april in het Arsenaaltheater in Vlissingen treedt als speciale gast Denise Jannah en Combo op. Aansluitend op de show. waarin een groot aantal arties ten optreedt, komt om 23.00 uur Denise Jannah voor een concert. Zij wordt gezien als de nieuwe jazz-diva van Nederland. Een van de meest gezaghebbende jazz-critici ter wereld, Gary Giddins, wijdde in een New Yorks weekblad een volle pagina aan haar debuut-CD 'Take it from the top ..Jannah heefteen betoverend timbre datje onmiddellijk ontwapent," schreef hij. „Ze kan a la Bet ty Carter een noot uit de lucht plukketi. of een frase boetseren met een finesse die aan Sarah Vaughan herinnert, hoewel haar stijl helemaal niet op die twee lijkt." Denise Jannah werd in 1956 in Paramaribo geboren als dochter van een predikant. In 1991 won ze de Gouden microfoon bij het jazzconcours in Breda. duidelijk herkenbaar. En dat deed de Spaanse gast-dirigent Miguèl Rodrigo zichtbaar goed. Met name in het presto liet hij de muziek als een soort Spaanse furie door de zaal den deren. Van geheel andere aard was het optreden van de violiste Yvonne Smeulders. Zij won vorig jaar de eerste prijs op het Internationale Vioolconcours Herman Krebbers in Maas tricht. De combinatie met vi ool is nu niet direct iets dat men van een militaire kapel zou verwachten. Maar de zeer ingetogen wijze waarop de jon ge violiste, bijgestaan door de ruim vijftig muzikanten van de Luchtmachtkapel, de (Noor se) Romanse van J. S. Svend- sen vertolkte, sprak tot de ver beelding. En wellicht nog meer deed dat het uitstapje naar de Roemeense zigeunermuziek, dat zij vervolgens maakte. In het tweede gedeelte van het concert tapte de Luchtmacht kapel uit een geheel ander vaatje. In ras tempo kreeg het publiek de tegenstellingen te horen die er zijn in de Europese volksmuziek. De Oostenrijkse Radetzki Mars van J. Strauss, de Franse Can-Can van J. Offenbach, de Russische Sa- beldans van Khatchaturian en het Italiaanse O Sole Mio van G. Rodenhof kunnen immers nog zo veel van elkaar ver schillen. Eén ding hebben ze in ieder geval gemeen. Ze zijn zeer kenmerkend voor het land van herkomst en vertegen woordigen een stuk cultuur, dat samengevoegd een mooi beeld geeft van de Europese muziekgeschiedenis. Aan het einde van de reis bracht de Luchtmachtkapel de aanwezigen weer allemaal net jes thuis met een ouderwetse Nederlandse potpourri. Diri gent Miguel Rodrigo toerde nog even verder richting Span je. waar de Zarzuela La Boda de Luis Alonso (Het huwelijk van Luis Alonso) van G. Gimé- nez, inclusief de dansgroep Centro Flamengo Poro, al op hem lag te wachten. Of was het andersom? ZIERIKZEE - „Een goedmakertje." Zo om schreef promotor A. de Vlieger het gratis con cert dat de kapel van de Koninklijke Lucht macht gisteravond gaf in sporthal Onderdak in Zierikzee. En goedmaken deed de Luchtmacht kapel. Daar waren alle aanwezigen het onge twijfeld over eens. De omschrijving van De Vlie ger sloeg op het feit dat de Luchtmacht met al dat gevlieg over Schouwen-Duiveland re gelmatig voor de nodige over last zorgt. ,,Met dit concert to nen ze hun loyaliteit tegenover de bewoners van Schouwen- Duiveland, zodat de relatie met hen goed blijft," aldus De Vlieger. Als grote liefhebber van de mi litaire muziek en lid van de In ternational Military Music So ciety is hij de promotor geweest- van deze avond. En nadat ook de gemeente Brou wershaven financieel terzijde wilde staan, benaderde hij na mens de vier muziekverenigin gen van Brouwershaven de commandant van de Vliegba sis Woensdrecht; de thuisha ven van de Luchtmachtkapel. Dat De Vlieger niet de enige is die de militaire muziek een warm hart toedraagt bleek wel aan de belangstelling. De klei ne vierhonderd stoelen die klaar stonden, waren niet vol doende. Zo'n 450 mensen be volkten gisteravond de sport hal. Zij werden door de Lucht machtkapel meegenomen op een reis door Europa. Het in spelen, of inpakken zoals men wilt, gebeurde in Engeland met de Chaconne uit de First Suite for Militairy Band van G. Holst en de Pomp and Cir cumstance (Land of Hope and Glory) van E. Elgar. Vervol gens verbleef de kapel langdu rig in Armenië '91 met de Spar- tacus Balletsuite van A. Khatchaturian. Velen kennen het adagio van deze suite als de herkenningsmuziek van de te levisieserie The Onedin Line. De grote zeejammer die voor de gelegenheid op het doek achter de kapel werd geprojec teerd. Spaanse furie De Spartacus Balletsuite be staat echter uit meer dan al leen Armeense muziek. Met name Spaanse invloeden zijn Gast-dirigent Miguel Rodrigo stelt 'zijn' Luchtmachtkapel voor aan het publiek. (Foto: Joop van Houdt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 6