Israëls chef-staf maakt excuses aan Vredesmacht Borst en Zalm eens over bezuinigingen Geen rookpluim is te min voor vliegende brandwacht Uitgebreid onderzoek naar functioneren OM Lelystad is dit jaar de duurste woongemeente Extra geld tuinbouw Tuberculose in Volendam agendar 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 500 miljoen gezondheidszorg DEN HAAG (ANP) - Minister Borst van Volks gezondheid en minister Zalm van Financiën zijn het eens over de bezuinigingen in de ge zondheidszorg. Minister Borst zal 500 miljoen korten op de eigen begroting. Minister Melkert van Sofiale Zaken, die enkele grote mee vallers heeft in de uitgaven aan de sociale zekerheid, zal rond de 100 miljoen bijdragen aan de begroting van Volksge zondheid. Borst en Zalm heb ben afgesproken dat de uitga ven voor de gezondheidszorg jaarlijks met niet meer dan 1,3 procent mogen groeien. Het kabinet bespreekt de voorstel- leh over de kortingen in dege- zondheidszorg vrijdag. Minister Borst wil de 500 mil joen aan bezuinigingen berei ken door de doelmatigheid in de zorgsector te verbeteren. Zo heeft een ambtelijke werk groep, die de problemen in de zorgsector onderzoekt, aange geven dat er bezuinigd kan worden bij de verstrekking van medicijnen en de specialis tische hulp. Ook kan de psy chotherapeutische hulp uit de verplichte volksverzekering AWBZ gehaald worden. Resultaat parlementaire enquête DEN HAAG (ANP) - Minister Sorgdrager van Justitie heeft vorige week onderzoeken gelast naar het mogelijk nalatig functioneren van het openbaar ministerie (OM). Zij betrekt daarbij alle rangen: van de officier van justitie tot de top van het collége van pro cureurs-generaal. Door dit pas donderdag be kend te maken bediende de mi nister de Tweede Kamer op haar wenken. Die wilde in de afronding van het debat over de parlementaire enquête op sporingsmethoden snel duide lijkheid over de gevolgen voor de hoofdrolspelers in het poli tie- en justitiedrama. Minister Dijkstal van Binnen landse Zaken (politie) liet don derdag weten nog niet zo ver te zijn als zijn collega Sorgdra ger. Hij vindt het te vroeg voor een onderzoek naar de eventu eel laakbare rol van burge meesters/korpsbeheerders en politiemensen. Dijkstal wil eerst weten r,hQe het kabinet over de bevindin gen van Van Traa en de rijksre cherche .depkt. Die laatste heeft vorige maand een vernie tigend oordeel geveld over po litie en justitie in Haarlem. De Kamerleden wilden offi cieel niet reageren op Dijkstals opstelling. Maar in de wandel gangen viel na afloop van het debat wel te beluisteren dat de minister zich van een „slim migheidje" bedient. Hij hoopt dat de volksvertegenwoordi ging hem opdraagt tegen poli tiefunctionarissen maatrege len te nemen. Want de Politiewet laat niet toe dat de minister op eigen initiatief ac tie onderneemt, stelt Dijkstal. Cultuuromslag Voorzitter Van Traa van de en quêtecommissie concludeerde donderdag aan het einde van .een driedaags,debat dat de Ka mer zijp aanbevelingen voor een volledige cultuuromslag bij politie en justitie steunt. DEN HAAG (ANP) - De gemeente Lelystad brengt dit jaar het hoogste bedrag aan woonlas ten hij haar inwoners in rekening. Gemiddeld stijgen de gemeentelijke woonlasten dit jaar met 6,3 procent. Dat blijkt uit het belasting overzicht van gemeenten met meer dan 100.000 inwoners dat donderdag aan staatssecreta ris Van de Vondervoort van Binnenlandse Zaken is gepre senteerd. Als ook andere ge meentelijke heffingen, zoals de hondenbelasting en par- keergelden, worden meege teld, komt Den Haag als duur ste uit de bus, gevolgd door Rotterdam, Utrecht, Leiden en Amsterdam. De gemiddelde gemeentelijke belastingstij ging per inwoner bedraagt 5,7 procent. De woonlasten in het overzicht worden berekend aan de hand van de onróerend-zaakbelas- ting, de reinigingsrechten en de rioolbelasting. In Lelystad gaat het daarbij om een bedrag van 1262,27 per inwoner. Dat is ongeveer 50 procent meer dan de inwoners van Tilburg kwijt zijn. Die gemeente staat het laagst genoteerd op het woon lastenoverzicht. In Lelystad, vorige jaar nog ne gende op de lijst, gaan de woonlasten dit jaar met ruim 25 procent omhoog. De stijging heeft vooral te maken met de artikel-12 status die de ge meente heeft gekregen. Tijden en standen volgens gctijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE WEMELD1NGE Doodtij: 27 april Datum Hoogwater Laagwate tijd stand tijd stand 20 april 06:05 171 12:05 -153 18:30 163 21 april 06:40 170 00:20 -148 19:00 155 12:45 -147. 22 april 07:20 J63 00:55 -149 19:25 144 13:15 -140 20 april 04:10 184 10:35 -158. 16:30 176 22:50 -151 21 april 04:50 182 11:10 -149 17:15 164 23:35 -148 22 april 05:30 171 11:55 -138 17:55 149 20 april 06:40 182 12:00 -163 19:00 173 21 april 07:15 176 00:15 -157 19:25 161 12:40 -156 22 april 07:35 168 00:55 -158 19:20 152 13:15 -149 20 april 06.20 176 12.00 -159 18.40 169 21 april 06.55 174 00.15 -153 19,05 160 12 40 -153 22 april 07.20 168 01.00 -155 19.30 151 13.15 -146 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Voor 100 doden bij beschieting vluchtelingenkamp QANA (RTR/ANP) - De chef-staf van het Israë lische leger Shahak heeft de commandant van de VN-vredesmacht in Libanon (Unifil) excuses aangeboden voor de dood van meer dan 100 Li banese vluchtelingen bij een beschieting van het hoofdkwartier van het Fijische VN-batal- jon. „Shahak zei me dat het een grote tragedie was. Hij sprak van een menselijke fout en ver ontschuldigde zich daarvoor bij me", aldus Unifil-comman- dant majoor-generaal Woz- niak. De Poolse commandant zei dat de Israëlische aanval op het VN-kampement in Qana volg de op beschietingen door Hez bollah met raketten en mor tiergranaten, op enkele honderden meters van de VN- basis. De Israëlische premier Peres legde de verantwoorde lijkheid voor de doden om die reden bij Hezbollah. Wozniak bracht vrijdag een be zoek aan het bataljon van de Fijiërs waar meer dan 600 Li banese burgers een toevlucht hadden gezocht voor de Israëli sche bombardementen op hun dorpen en steden in het zuiden van Libanon. Volgens de Uni- fil-commandant schuilen in to taal zo'n 6000 Libanezen op ba ses van Unifil in Zuid- Libanon. Het Israëlische ;l?ger heeft Is raëliërs vrijdag verboden de plaatsen onder Palestijns be stuur op de Westelijke Jord- aanoever binne.n, te gaan. De maatregel moet voorkomen dat Israëliërs heVdoèlwit wor den van acties "dooi^Palestij- nen die de dood willep wreken van de Libanese vluchtelin gen. De salvo's katjoesjarraketten van de radicaal-islamitische Hezbollah en dé aanvalsvluch- ten van Israël gingen vrijdag ochtend gewoon door, ondanks Internationale oproepen de ge vechten onmiddellijk te sta ken. Drie strijders van Hezbol lah vonden de dood bij één van de aanvallen op deze negende dag van de operatie druiven der gramschap. Verontwaardiging Jeruzalem wekte donderdag internationale verontwaardi ging met een luchtaanval op een VN-post in Zuid-Libanon waarbij meer dan 100 Libanese vluchtelingen de dood vonden. Een aantal VN-soldaten uit Fiji raakte bij de beschieting gewond. Het bloedbad onder de Libanese vluchtelingen vormde een keerpunt in de pu blieke opinie over de Israëli sche represaille-aanvallen op doelen van de pro-Iraanse guerrillabeweging Hezbollah in Libanon. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties riep de strij dende partijen donderdag avond op onmiddellijk een ein de te maken aan de vijandelijkheden. In de resolu tie naar aanleiding van het bloedbad onder Libanese bur gers, veroordeelde de raad geen van partijen specifiek. De Amerikaanse president Clinton riep alle partijen op tot een onmiddellijk staakt- het-vuren. Zijn oproep maakt een eintie aan de stilzwijgende goedkeuring door de Ameri kaanse regering van de Israëli sche luchtaanvallen. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Susanna Agnelli, reist vandaag, vrij dag, naar het Midden-Oosten om te bemiddelen tussen de strijdende partijen. Namens de Europese Unie zal ze trachten een wapenstilstand te bewerk stelligen tussen Israël en de Hezbollah. Italië is momenteel voorzitter van de Europese Unie. Agnelli Iaat zich vergezellen door de ministers van Buitenlandse Zaken van Spanje en Ierland, de vorige en de volgende EU- voorzitter. De troika reist naar Israël en Libanon. Vanavond of zaterdag gaat het drietal naar de Syrische hoofdstad Damascus. DEN HAAG (ANP) - VVD-frac- tievoorzitter Bolkestein be twijfelt of het kabinet vol doende ruimte heeft om volgend jaar extra geld uit te trekken voor de tuinbouw. Dat zegt Bolkestein vrijdag in een vraaggesprek met het Agrarisch Dagblad. Zijn partijgenoot minister Van Aartsen (Landbouw) heeft om 38 miljoen gulden extra ge vraagd. VVD-woordvoerder Blauw sprak zich eerder in de Tweede Kamer uit voor 500 miljoen gulden extra, ver spreid over tien jaar. Dat kon volgens Blauw wel uit de plooi van de rijksbegroting worden gefinancierd. Bolkestein 'deelt die mening niet. „De plooi van mijn jas, dat zegt premier Kok ook al tijd. Maar mijn jas zit strak, die heeft geen plooien meer." De fractieleider steunt de claim van Van Aartsen dan ook niet zonder meer. VOLENDAM (ANP) - Bij een grootscheeps onderzoek op tu berculose in Volendam zijn veertien gevallen van besmet ting geconstateerd. Dat heeft de coördinator van het onderzoek M. Vermeulen van de Geneeskundige en Ge zondheidsdienst in Purmerend vrijdag gemeld. De GGD had iedereen voor een test opgeroepen, die tussen no vember 1995 en begin maart 1996 café Den Eglantier en de Wirwar-bar had bezocht. Circa tweeduizend jongeren tussen de 14 en 25 jaar hebben zich maandag laten prikken. Donderdag hebben zich weer tweeduizend jongeren gemeld voor een priktest. Ongeveer tweehonderd mensen hebben een longfoto laten maken. Door droogte levensgroot gevaar bosbrand TEUGE (ANP) - Brandwacht Bas Wielink had eigenlijk gehoopt op regen. Het bos is nu zo droog dat het gevaar van brand levens groot is. Als vrijwillige medewerker van Staatsbosbeheer poogt hij dat risico juist zo veel mogelijk te beperken. Kanaal. De eerste rookpluim keurt hij na een vluchtige in spectie geen blik meer waar- £ok§nde compost- - bergop fien-.open zandvlakte, dat kan geen kwaad. De tweede rookzuil wordt wel serieus genomen. Een bo menrij langs een geploegde akker staat in brand. De vlammen zijn vanuit de lucht duidelijk zichtbaar. De piloot trekt zijn Cessna in een ziekmakende bocht om voor de tweede maal over de bomenrand te vliegen. Wielink is gepensioneerd za kenman en- woont in Om men. Als vrijwilliger yan tij dens exirëéii^x;o^e éagen boven de natuurgebieden in Twente en SallandJ Samen met piloot Paul Knoben speurt hij vanuit een kleine, door Staatsbosbeheer ge huurde Cessnaode horizon af naar rook of vlammen. Kno ben is free lance-piloot. „Ik doe dit niet voormijn hobby. Het is gewoon mijn werk." „Ga daar eensRijken. Ik ver trouw het nietf'v'wijst Wie link op een vaalbruine wolk, die langs de bosrand van de Sallandse Heüvelrug dwar relt. Knoben scheert laag over de bomen en ziet een boer op zijn trekker. Het blijkt loos alarm. „Die boer rijdt kunstmest uit dat door de droogte en de wind tot boven de bomen waait", constateert Wielink. „Was ik er toch weer bijna ingetrapt." Toch heeft hij met zijn 120 vlieguren ruim voldoende ervaring om een rookwolk op waarde te schatten. Tegen twee uur ziet hij twee rookkolommen langs de boorden van het Twentse Rookpluimpje Wielink staat op het punt om de alarmcentrale in Almelo te waarschuwen. Dan ziet bij een klein figuurtje in een wit overhemd dat zich onder de bomen en in de rook pro beert te verschuilen. „Het is de ,boer. Hij is de berm aan het schoonbran- den. We laten hem maar even gaan. Straks komen we hier toch weer langs. Dan kijken we nog wel even", besluiten de piloot en de waarnemer. Ze kunnen de boer welis waar aangeven, maar dat doen ze maar niet. „Hij is al genoeg gestraft door zich daar zo in de rook te moeten verschuilen," Ruim twee en een half uur vliegt de Cessna zo van mo gelijk brandje naar mogelijk brandje. Het pretpark bij Hellendoorn, de Canadese erebegraafplaats bij Holten en de bermen langs het spoor en de wegen, alles wordt ge controleerd. Geen rook pluimpje is de brandwach ten te min. Een echte grote brand heeft Wielink tijdens al zijn pa trouilles nog niet meege maakt. Knoben heeft vorige zomer boven de grote brand bij Kootwijk gevlogen en heeft deze week al twee maal de brandweer naar een flin ke vuurzee gedirigeerd. Mede door zij^n informatie bleef de. schade beperkt tot een paar honderd are. Tach tig procent van de nafuur- branden is door mensen ver oorzaakt. Boeren, spelende kinderen en vooral onvoor zichtige dagjesmensen we ten niet hoe gevaarlijk het is tijdens deze droge dagen, al dus Wielink. Roofvogels Aan het einde van de pa trouille keert de Cessna te rug naar vliegveld Teuge. Als de landing wordt inge zet, vliegt het toestel even op met twee roofvogels. Wie link kijkt tevreden rond. Hij heeft weer geen brand hoe ven te melden. Ook zijn op volger hoopt op een rustige vlucht. Suske en Wiske 'ROBOTKOP' door Willy Vandersteen v f (ffl, willen julhi mij eens ttrhlhn wat eraan de handlsi] Qjiw Lam. 0 Ik heb een \r tumor h da) erf U lult ten zeer deluale operatie moeten onderpanjambik In Piacemajtahe1 Haar werkt een neuro- ehirurd rolde/is de laatste methode, een iter bekwaam man Dokter kannaEn het is dnnjend t. Vrijdag 19 april Zierikzee Lezing Marokkaanse schrijfster en optreden Koerdische musicus in het MFC. 19.30 uur. Serooskerke Concert muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse. Dorpshuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Jubileumactiviteiten. Bibliotheek De Schutse. Brouwershaven Toneelavond in het Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Oosterland Jaarlijkse uitvoering Oosterlands Fanfare met De Blokfluitgroep en het Politiemannenkoor Zeeland. Dorpshuis Oosterhof. 19.30 uur. Zaterdag 20 april Zierikzee Rommelmarkt Kinderboerderij De Punt. Onder de Beuze. Van 08.00 tot 17.00 uur. Jeugd Natuur- en Vogelwacht, vogels kijken. Verzamelen bij parkeerplaats De Val. 10.00-12.00 uur. Verkoping t.b.v. Stichting Adullam gehandicaptenzorg. 10.00-15.30 uur. Burgh Opening seizoensexposities in Burghse Schoolè. 09.30 uur. Scharendijke Kor-excursie van NJN aan de Brouwersdam. Verzamelen bij ronde parkeerterrein om 09.30 uur. Oosterland Brandweerwedstrijden eerste klas lage druk. Van 08.00-18.00 uur. Bruinisse Ruilbeurs De Nachtegaal in het clubgebouw. Van 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 21 april Zierikzee IWZ gehandicaptendienst. Gereformeerde kerk, St. Domusstraat. 17.00 uur. Maandag 22 april Zierikzee Raadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Algemene ledenvergadering Ondernemerskring Schouwen-Duiveland in foyer restaurant Mondragon. 20.00 uur. Burgh-H aamstede Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, Platboslaan. Van 19.00 tot 20.30 uur. Voorjaarsvergadering afde ling Westerschouwen CDA. Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, Bostonplein. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty International. Bij fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Bij fam. Sies, Kon. Julianastraat 12. Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 23 april Zierikzee Computercursus. Schoolgebouw Jannewekken. Start 18.30 uur. Informatie-uur. Uitleg instrumenten: blokfluit, keyboard, klarinet, slagwerk. Zeeuwse Muziekschool, Poststraat 43. 19.15 uur. Ledenvergadering en info-avond Diabetesvereniging in het Havenkwartier aan de Visstraat 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2