'Praktische gerichtheid, dat is onze sterke kant' Fracties positief over bouw nieuw theater in Zierikzee Huis voor de Kunst visienota van VMC Oplevering- dorpsplein in Renesse Stichting Help Oekraïne op zoek naar sponsors Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Officieel bezoek van Hatfield aan Zierikzee Inbraken Zeeuwse Horeca Galanacht Schrijfavond Amnesty International Theatersport Beurs oldtimers DONDERDAG 18 APRIL 1996 NR 25961 7 RENESSE - De vernieuw de kom van Renesse wordt maandag 22 april officieel opgeleverd. Burgemeester H. Tees van Westerschouwen ver richt om 16.00 uur de ope ningshandeling van het dorpsplein. Voor de reno vatie, waarmee in no vember vorig jaar is be gonnen, heeft de gemeente 1,6 miljoen gul den uitgetrokken. De on dernemers van de Rekes betalen hier via een baat belasting aan mee. Twee bochten in de weg werden aanvankelijk te smal uitgevoerd. De kos ten van het herstel van het ontwerpfoutje wor den verhaald op De Grontmij, die de tekenin gen heeft gemaakt. Culturele infrastructuur verbeteren MIDDELBURG - De Sector Cultuur van de VMC Zeeland presenteert haar visienota Huis voor de Kunst in het Zeeuws Museum in Mid delburg op maandag 22 april om 17.00 uur. Tege lijkertijd wordt de tentoonstelling 'In de kast uit de kast', een dramaproject voor het basison derwijs geopend. Mr. J. J. P. M. Asselbergs, vice- voorzitter van het bestuur van VMC Zeeland, spreekt een wel komstwoord. Plaatsvervan gend hoofd van de Sector Cul tuur, Willem Huijbreghs, zal de visienota vervolgens over handigen aan gedeputeerde drs. G. L. C. M. de Kok voor cultuur en aan gedeputeerde L. Coppoolse voor welzijn. Naar een 'Huis voor de Kunst' is de bedoeling van de visieno ta. De Sector Cultuur ziet een taak voor zich weggelegd om de kunst te bevorderen en bij te dragen tot een goede culture le infrastructuur. De Sector wil een punt worden, waar de spraakmakende culturele ge meenschap van Zeeland elkaar ontmoet. Verder wil men in het voortgezet onderwijs meer ruimte maken voor cultuur. Particulieren en bedrijven ZIERIKZEE - De Stichting Help Oekraïne is op zoek naar sponsors. Bedrijven en particulieren worden opgeroepen mee te doen aan de Kilome teractie van de stichting. Vrijdag 5 april vertrok het eer ste hulptransport, dat voorna melijk bestond uit kleding, van de stichting richting Oe kraïne. „We hebben inmiddels vernomen dat alles goed is aan gekomen," schrijft voorzitster mevrouw R. Wesdijk-Bos uit Zierikzee in een persbericht over het transport. De stichting richt zich op hulp aan een Kinderweeshuis in Garkof en een psychiatrisch ziekenhuis in de Krim. Het de pot van de stichting in Terneu- zen ligt volgens de voorzitster stampvol met kleding en hulp goederen, maar ontbreken de financiële middelen voor de brandstof om de goederen en kleding naar de Oekraïne te brengen. ,,Het is voor ons erg moeilijk om aan geld te komen," aldus mevrouw Wesdijk-Bos. „Daar om willen wij de bevolking vragen om mee te doen aan een kilometeractie." Elke twee gulden die bijgedragen wordt helpt het transport tien kilo meter verder. Wie meer wil we ten over de actie kan bellen met mevrouw Wesdijk (421477). GOES - Het bevolkingsonderzoek baarmoeder halskanker wordt hervat. Vrouwen van 30 tot en met 60 jaar in Zeeland zullen vanaf 1 mei 1996 weer opgeroepen worden om zich te laten onderzoeken op de mogelijkheid van baarmoe derhalskanker. De Ziekenfondsraad subsi dieert de kosten. Dit is het resultaat van onder handelingen van de Stichting Preventie Zeeland met de Zie kenfondsraad over de opzet van het onderzoek in onze pro vincie. Het onderzoek lag in Zeeland enkele maanden stil als gevolg van een controverse tussen de Stichting Preventie Zeeland en de Ziekenfonds raad over de opzet van het on derzoek. Overeengekomen is dat Stich ting Preventie Zeeland het on derzoek blijft organiseren, maar daarbij zeer nauw sa menwerkt met een zogeheten grotere 'paraplustichting' die voor de regio Zuid-West Neder land werkt. Voor het onder zoek worden per jaar in Zee land ongeveer 14.700 vrouwen opgeroepen. Het conflict ontstond bij de in voering van het bevolkingson derzoek baarmoederhalskan ker nieuwe stijl op 1 januari 1996. Hierbij zou de organisa tie van het bevolkingsonder zoek niet langer uitgevoerd worden door de Stichting Pre ventie Zeeland, maar worden overgenomen door een grotere stichting voor de regio Zuid- West Nederland. De Stichting Preventie Zee land, waarin zijn vertegen woordigd de District Huisart senvereniging, het Streek- Iaboratorium en de GGD Zee land ging niet akkoord met de ze opzet, die voorwaarde is voor subsidiëring van het on derzoek. Men was van mening, dat voor een goed bevolkingsonderzoek juist samenwerking van ver schillende disciplines op Zeeuws niveau nodig was en bleef. Dit betekende dat het bevol kingsonderzoek tijdelijk werd stopgezet. Nu dit resultaat is bereikt, bestaat voor de Zie kenfondsraad echter geen be lemmering meer om het onder zoek in Zeeland te subsidiëren. Vertegenwoordigers van zo wel Ziekenfondsraad als Stich ting Preventie Zeeland ver klaarden erg tevreden te zijn met deze oplossing. ZIERIKZEE - Een delegatie van veertien perso nen, bestaande uit de voorzitter van de raad, raadsleden en leden van de jumelagecommissie uit het Engelse Hatfield, brengt van vrijdag 19 tot maandag 22 april een bezoek aan zusterstad Zierikzee. De Engelse delegatie komt vrijdagavond aan in Zierikzee. In het MFC aan de De Huybert- straat in Zierikzee maken zij kennis met de gastgezinnen. Zaterdag volgt om 10.30 uur de officiële ontvangst ih het Zie- rikzeese stadhuis. Om 11.45 uur wordt in park Kaaskenswater een linde ge plant. Aansluitend wordt om 12.30 uur in Ouwerkerk de lunch gebruikt. Onder leiding van een VVV-gids wordt om 14.30 uur een stadswandeling door Zierikzee gemaakt. Vanaf 15.30 uur is de delegatie vrij om naar eigen inzicht de tijd te besteden. Het programma wordt zater dag afgesloten met een barbe cue in het stadhuis. Het Cock tail Combo zorgt voor de muzi kale omlijsting. Zondag woont de delegatie een kerkdienst bij in de Willibrorduskerk in Zie rikzee. Om 11.00 uur gaat het gezel schap op pad voor een rondrit over Walcheren en Schouwen- Duiveland. In Vlissingen wordt de lunch gebruikt waarna een bezoek wordt gebracht aan het Arse naal in Vlissingen. Om 18.00 uur wordt het gezelschap weer terug in Zierikzee verwacht. Maandag om 10.00 uur aan vaardt de Engelse delegatie de terugreis. BURGH-HAAMSTEDE - Uit een vakantiewoning aan de Hogeweg in Burgh-Haamstede is voor een onbekend geldbe drag aan elektrische appara tuur gestolen. De inbraak, werd gepleegd tussen zaterdag 13 en dinsdag 16 april. In een school aan de Julianastraat bleef het in de nacht van dinsdag op woens dag bij een poging tot inbraak. De poging werd woensdagmid dag om 14.00 uur ontdekt. De schade die hierbij werd aange richt bedraagt ongeveer hon derd gulden. GOES - Binnen een paar minu ten van het Caribisch gebied nar Las Vegas. Dat kan maan dag 22 april tijdens de eerste Zeeuwse Horeca Galanacht in de Zeelandhallen bij Goes. De Zeelandhallen worden spe ciaal voor die gelegenheid compleet onherkenbaar ge maakt. Het gaat daarbij niet alleen om sfeervolle aankle ding, maar ook om culinaire uitspattingen. Ieder 'gebied' biedt eigen specialiteiten: exo tische Caribische gerechten, Hollandse visspecialiteiten, vers gegrilde country- en wes terngerechten en nog veel meer. Ook aan muziek is gedacht. Er staan optredens gepland van Corrie Konings, Koos Alberts en Frontline, Arne Janssen, Maribelle, Gordon, Timeless en de Sjonnies. RENESSE - Er zullen eind april weer schrijfavonden zijn voor Amnesty International. In Haamstede, Brouwersha ven en Ouwerkerk wordt er op maandag 22 april geschreven, tussen 19.00 uur en 20.30 uur. In Noordgouwe is er op die maandag een schrijfochtend. Zierikzee komt door gebrek aan deelnemers te vervallen. Er zal echter, eenmaal in de maand, na de dienst van 11.00 uur in de Hervormde kerk (rechtzinnig) een schrijfmoge- lijkheid zijn. Er worden brie ven verstuurd naar Israël, Ke nia en Vietnam om het lot van politieke gevangenen te verbe teren. Praktijkbegeleiders zorgcentra krijgen certificaat Naast centrale theatervoorziening in Zeelc nd king van de certificaten, had den de cursisten gekozen voor een kleine cabaretvoorstel ling. In de eerste sessie werd een voorbeeld gegeven van hoe je niet met je leerlingen om dient te gaan en in de tweede hoe het wèl moet. Mevrouw Bont wees er in haar toespraak op, dat de visies op zorg en verpleging in de loop van de tijd aanzienlijk zijn ver anderd. „Steeds meer is de patiënt cen traal komen te staan. Er is een bewuste planning gekomen van wat leerlingen moeten kunnen, weten en zijn. De op leiding is steeds meer ge stroomlijnd geraakt en de leer lingen worden stap voor stap meegenomen in het leerproces. De begeleider moet professio neel zijn en een eigen vaardig heid.ontwikkel en." Directies De meeste directies van de ver zorgingshuizen uit de regio wa ren op deze middag vertegen woordigd. Gastheer, directeur P. D. Markesteijn van De Wie ken was tevreden over de op komst bij de uitreiking. „De onderlinge samenwerking tus sen de verschillende huizen is van essentieel belang. De zorg centra op Schouwen-Duive- land en Tholen hebben maan delijks overleg met elkaar." De eindopdracht voor de cur sisten was het opstellen van een Begeleidingsplan. Het is de bedoeling dat ze met dit plan in hun eigen instelling daadwerkelijk aan de slag kunnen. De cursus heeft negen dagdelen geduurd, verdeeld over zes maanden en werd ge subsidieerd door de Zeeuwse Ouderenzorg. De cursusleid ster was Bernadien Havelaar. nieuw th< ater te streven. Daar zet ik vraagtekens bij," aldus Bos. Ook burgemeester J. J. P. M. Asseliergs ziet het meeste heil in nieuwbouw van een klein thf ater bij het nieuwe ge meentel? antoor. Dit zou dan volgens Asselbergs ook dienst kunnen doen als conferentie- ruimte en personeelsruimte voor de gemeente. En een mul tifunctionele voorziening is nodig. .Want met alleen twin tig professionele voorstellin gen va ,jt dit niet te exploiteren. Daar r »oet iets aan worden toe gevoegd," aldus Asselbergs. Noodzakelijk Wat precies, dat moet een pro vinciaal onderzoek uitwijzen. Een provinciale werkgroep (Podiumkunsten Zeeland 2000) 1 onder voorzitterschap van gedeputeerde G. de Kok, bereidt op dit moment voor stellen voor om in Zeeland te komen tot één centrale theatervoorziening, met een aantal satelliettheaters elders in de provincie. Volgens Assel bergs is het noodzakelijk dat het podiumbeleid in provinci aal verband wordt ontwik keld. „We moeten echt Zeeuws gaan denken en niet sub-regio- na.al en elkaar gaan beconcur reren door allemaal hetzelfde te doen." De in het openbaar geuite wens van de Middelburgse wethou der J. C. van Dijk-Sturm, om in het stationsgebied in Mid delburg een groot theater te bouwen, past niet in dit Zeeuwse denken. „De manier waarop deze wethouder denkt is op zich prima. Maar ze moet niet willen bepalen waar een dergelijke voorziening komt. Want dat kan best ergens an ders zijn." Een nieuw theater in Zierikzee betekent het einde van de Con certzaal. En ook al wordt deze zaal algemeen beschouwd als een knus en gezellig theater. Geen van de commissieleden voerde dit als reden aan om de zaal te behouden. Hiervoor is in ieder geval een grondige aanpassing nodig, die naar verwachting tussen de~zeven en acht ton gaat- kosten, liet burgemeester Asselbergs we ten. Brogum Als het aan de (huidige) ge meenteraad van Zierikzee ligt blijft Podium Brogum gewoon voortbestaan. Met uitzonde ring van De Bruijne, spraken de commissieleden zich in deze trant uit. Brogum voorziet im mers in een vraag van een aparte doelgroep. Bovendien biedt het behoud van Brogum volgens Asselbergs bovendien de kans, deze zaal economi scher te gaan exploiteren. Hij doelt hiermee op het gebrui ken van Brogum als een jonge rencentrum, dat ook door de week is geopend, naast het ge bruik als podium. Of het in de toekomst allemaal zo verloopt, is echter nog maar de vraag. Dat is niet alleen af hankelijk van het provinciaal onderzoek naar de podium kunsten, maar ook van de wens van de nieuwe gemeente raad van Schouwen-Duive- land. Het is aan deze raad om al dan niet te besluiten tot de bouw van een nieuw theater. En dat kan volgens Asselbergs nog wel eens twee jaar duren. „De nieuwe gemeente heeft in het begin immers wel andere zorgen." Dat dit dan toch nog aan de or de komt in Zierikzee heeft te maken met een brief van D66. In deze brief roepen de demo craten op tot het geven van een richtinggevend advies aan de werkgroep Podiumkunsten. ZIERIKZEE - De Zierikzeese Theatersportgroep Kiekieres houdt op zondagmiddag 21 april samen met de Getemde Feeks uit Rotterdam een kin dertheatersportmiddag in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee. De twee groepen, die elkaar dit jaar al eerder tegenkwamen in een wedstrijd in Zierikzee, slaan nu de handen ineen rond het voor deze middag gekozen thema 'Sprookjesbos'. De presentatie is in handen van een 'boselfje' dat het pu bliek zal vragen om zich met de spelletjes en uitvoeringen te bemoeien. De kinderen mogen vèrtellen hoe scènes moeten beginnen en aflopen en ze kun nen zelf meespelen. De middag is in eerste instan tie voor jong publiek, maar ook ouders en begeleiders zijn welkom. Zaal open om 14.45 uur, de voorstelling begint 15.00 uur. GOES - Liefhebbers van klas sieke auto's kunnen van zater dag 25 tot en met maandag 27 mei hun hart ophalen in de Zeelandhallen bij Goes tijdens de oldtimerbeurs. De beurs wordt gecombineerd met de Molentocht op eerste pinksterdag, een rit waar meer dan 200 oldtimers aan mee doen. De oldtimerbeurs krijgt een internationaal tintje door de aanwezigheid van meer dan dertig stuks Austin-Seven's uit de periode 1921-1938 die, sa men met een aantal deelne mers uit Frankrijk, Duitsland en België, de Molentocht rij den. Op de oldtimerbeurs niet al leen auto's, maar ook motoren, brommers, fietsen, trucks, landbouwwerktuigen en leger voertuigen. Verder is er een uitgebreid aanbod van onder delen, accessoires, boeken, mi niaturen en cadeau-artikelen. De oldtimerbeurs is zaterdag 25 mei toegankelijk van 12.00 tot 20.00 uur en op zondag 26 en maandag 27 mei van 10.00 tot 18.00 uur. De cursisten praktijkbegeleiding speelden door middel van sketches situaties uit de werkelijkheid na. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Een meerderheid van de Zierik zeese raadsfracties is er voorstander van om er gens in Zeeland een groot theater te hebben en elders in de provincie, waaronder in Zierikzee, 'theaterachtige voorzieningen'. Onderzoek moet uitwijzen of in Zierikzee een dergelijke voorziening bij het nieuwe gemeentekantoor gebouwd kan worden. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de raadscom missie cultuur in Zierikzee. Zo wel D66 als de PvdA en CDA zien wel wat in een klein theater bij het nieuwe gemeen tekantoor in Zierikzee. Zij spraken zich gisteren onom wonden uit voor het houden van een onderzoek naar de mo gelijkheden hiervan. De VVD en de SGP/RPF/GPV wijzen dit niet af, maar vinden wel dat het allemaal iets te snel gaat. Dat er iets gedaan moet worden op het gebied van podiumkunsten in Zeeland, daar zijn ook J. T. Bos (VVD) en J. de Bruijne het over eens. „Maar om dan nu al naar een ZIERIKZEE - „Een hoofd vol kennis schiet je niks mee op, vaardigheid in de praktijk, daar komt het op aan. Praktische gerichtheid, dat is onze sterke kant," aldus W. H. M. Bont, pro ductmanager van Het Zeeuws Instituut Zorgop- leidingen in Goes. Mevrouw Bont reikte dinsdag middag in Zorgcentrum De Wieken in Zierikzee certifica ten uit aan dertien geslaagden van de cursus tot praktijkbe geleider in een verzorgings huis. De cursisten, allemaal reeds werkzaam in de verzorging, zijn afkomstig uit verzorgings huizen in de regio. Van de dertien komen er twee uit In 't Opper in Bruinisse, drie uit De Wieken en twee uit Borrendamme in Zierikzee. Twee uit Duinoord in Haam stede, twee uit De Schutse en twee uit Ten Anker op Tholen. Ze hebben allen een basisoplei ding bejaardenverzorging ach ter de rug. Nu hebben zij zich middels deze cursus een speci fieke deskundigheid voor sta gebegeleiding toegeëigend. Daardoor zijn ze gekwalifi ceerd om leerlingen, die in op leiding zijn te begeleiden. De groep bestond uit twaalf da mes en een heer. Cabaret Bij de feestelijke bijeenkomst naar aanleiding van de uitrei- Aanpassing pan de Concertzaal kost tussen de zeven en acht ton. (Foto: Marijke Folkertsma

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7