Sirjansland krijgt 20 ha kassen erbij Extra ruimte recreatie met helft teruggebracht Kinderen mevrouw Wiebrens geven nagelaten gedichten uit Gevelsteen terug op plaats Expositie schetsen in de Nieuwe Kerk Provincie komt critici Regiovisie II tegemoet Opbrengst voor Vrienden van In 't Opper Raad van State buigt zich over glastuinbouw Cursus exotisch koken Duurzaam bouwen DONDERDAG 18 APRIL 1996 NR 25961 5 MIDDELBURG - De provincie heeft zich de kri tiek van natuur- en milieu-organisaties op de Regiovisie Schouwen-West II aangetrokken. Het idee om tachtig hectare extra ruimte te re serveren voor recreatiébedrijven heeft men la ten varen. Nu wordt uitgegaan van de helft: veertig hectare extra. De Regiovisie Schouwen West II is een aanvulling op de eer ste versie van de regiovisie. Het grootste verschil met de eerste versie is dat in de herzie ne regiovisie voorgesteld wordt om extra ruimte voor re creatie uit te trekken en wel 80 hectare in totaal. Daarmee werd tegemoet gekomen aan de kritiek van wethouder ir. C. W. Veerhoek van Westerschou- wen. In de visie van Veerhoek werd in de eerste versie van de regio visie onvoldoende rekening gehouden met de uitwerking van het Verblijfsrecreatief Ontwikkelings Programma (VOP). Hoofddoelstelling van dat VOP is kwaliteitsverbete ring bij de recreatiebedrijven en om die doelstelling te kun nen verwezenlijken is ruimte nodig. Als er meer ruimte be schikbaar is kunnen recreatie- bedrijven hun standplaatsen vergroten zonder dat ze qua aantal in moeten leveren. De tachtig hectare extra kwam Veerhoek prima uit, maar na tuur- en milieuorganisatie wa ren er niet zo blij mee. In een brief aan gedeputeerde staten van Zeeland stelden Natuur- en Vogelwacht, Vrienden van Westerschouwen, Stad en Lande, Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer en ZMF dat in hun visie daarmee de balans uit het plan verdwenen was. Tachtig hectare extra voor de recreatie is te veel en dat komt de kwaliteit van de omgeving niet ten goede volgens de brief schrijvers. De natuur- en milieu-organisa ties vonden met hun bezwaren gehoor bij de fracties van PvdA, CDA, RPF/GPV, SGP, D66 en Delta Anders die in ok tober 1995 een motie indien den. De provincie komt hen nu tegemoet door de extra ruimte terug te brengen tot 40 hectare. De resterende 40 hectare is niet geheel uit beeld verdwenen. Als er in de praktijk behoefte aan blijkt te bestaan kan de ge schrapte veertig hectare extra alsnog voor recreatie gereser veerd worden, maar niet nadat de voortgang van de Regiovi sie Schouwen-West II geëvalu eerd is. De provincie wil het in haar vi sie meest gevoelige gebied, langs de Rampweg bij Renes- se, daarbij ontzien. Alleen als blijkt dat ook die ruimte nodig is en men het daarover tijdens de evaluatie eens is geworden kan daar recreatie ontwikkeld worden. Van links naar rechts: Jaap Wiebrens, Ietje Deurloo - Wiebrens en directeur F. Postema van In 't Opper in Bruinisse geven de bundel Om door te geven van mevrouw A. Wiebrens - Beekman uit. (Foto: Marijke Folkertsma) BRUINISSE - De kinderen van mevrouw A. Wiebrens-Beekman uit Bruinisse geven in een bundel een deel van haar nagelaten rijmpjes' en gedichten uit. Jaone Wiebrens, zoals ze in Brui nisse werd genoemd, ontroerde, maakte blij en gaf een verslag van alle dag in haar pennen vruchten. De opbrengst van de bundel is voor de Stichting Vrienden van in 't Opper. „Om door te geven," zo heet de nieuwe bundel met gedichten van de in augustus 1995 overle den A. Wiebrens-Beekman. Haar oudste zoon Jaap Wie brens (65) en haar enige doch ter Ietje Deurloo-Wiebrens (50) hebben alle gedichten, die ze nog van móeder gevonden heb ben in de computer gezet. Jaap: ,,Ik heb 975 gedichten in de computer ingevoerd." De bundel wordt tijdens de viering van het 25-jarig be staan na de herdenkingsdienst gepresenteerd. J eugdherinneringen Een groot deel van de jeugd herinneringen van de kinderen Wiebrens staat in het teken van hun dichtende moeder. Jaap Wiebrens: ,,We weten niet anders, dan dat moeder dicht te. Ze stond er soms 's nachts voor op, als ze niet kon slapen. Alle bijzondere gebeurtenis sen in de familie of in Bruinis se werden geboekstaafd. Ieder een deed ook heel gemakkelijk een beroep op haar. Toe, Joane, was het dan, kan jij niet even een gedichtje voor me maken. De gedichten die ze voor fami liefeesten maakte nïoest ik dan voorgedragen. Ik vond dat helemaal niet erg, ik was er aan gewend. Mijn moeder bleef zelf liever op de achter grond. Het gebeurde eigenlijk nooit, dat ze zelf haar eigen ge dichten voordroeg. Ze was in wezen heel bescheiden." Ietje: „Mijn vader was heel trots op haar. Als ze weer eens een gedicht naar de Nieuwsbo de opgestuurd had, dan was hij de eerste die ging kijken of het ook geplaatst was en dan zei hij steevast 'Er staat er weer één in hoor'. Ze had overal be langstelling voor en dat is tot het laatst toe - moeder is 93 jaar geworden - zo gebleven." Mevrouw Wiebrens was heel gevoelig voor allerlei gebeur tenissen in haar omgeving. Ze nam ze op en gaf dan door mid del van haar gedichten uiting aan haar gevoelens. Ze had een druk gezin, met vijf kinderen, dus er was altijd veel vertier. Zoon Jaap: ,,Op school was ze een pientere leerlinge. Ze had heel graag willen studeren, maar ze was thuis de oudste en in die tijd moest je dan als meisje bij moeder in de huis houding helpen. Ze heeft tegen mij wel eens verteld, dat ze zo graag journaliste had willen worden." Kostbaar F. Postema, directeur van ver zorgingshuis In 't Opper ver telt dat hij een goede band had met de Bruse dichteres. ,,Ik heb haar niet zo lang meer meegemaakt, maar haar aan wezigheid bij allerlei bijzonde re gebeurtenissen,' maakten die altijd tot iets speciaals. Al tijd had ze weer snel een ge dichtje gemaakt, soms op een servetje of op een boodschap- penbriefje. Ik vind dat ze haar kinderen een kostbare schat van gedichten heeft nagelaten. Enkele maanden voor haar overlijden heeft ze te kennen gegeven nog iets te willen doen met de gedichten die ze had ge maakt. Ze dacht eraan om ze te bundelen en te verkopen en de winst van de verkoop te schen ken aan haar laatste vertrouw de woonadres, verzorgings huis In 't Opper. Op die manier kon ze nog een bijdrage leve ren als grootste vriendin van de Stichting van Vrienden van In 't Opper." Simpel De kinderen wilden de gedich ten niet in een doos bewaren, omdat ze daar niet voor wer den gemaakt. ,,Uit de grote hoeveelheid ge dichten werd door hen een keu ze gemaakt voor die exempla ren, die zijn gemaakt, naar aanleiding van Christelijke feestdagen. Kleine simpele ge beurtenissen in ,haar leven, maar stuk voor kpbk gedichten die iets wilden weergeven van haar vertrouwen op haar Schepper. Zijn Schepping is voor haar een rijke bron ge weest om daar in dichtvorm iets over te schrijven." Daar uit ontstond de nieuwe bundel 'Om door te geven'. Van haar hand verschenen eerder de bundels 'Uit de oude doos' en 'Dorpsleven van vroeger en nu'. OOSTKAPELLE - Onder het motto 'Proeven aan andere cul turen' verzorgt de Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon in Oostkapelle re gelmatig cursussen exotisch koken. In de maand mei staat de cur sus 'Wij koken Filippijns' op het programma. Binnen de Oosterse keukens is die van de Filippijnen een beetje een bui tenbeentje. Dat komt door de jarenlange overheersing door de Spanjaarden en Engelsen. Vooral de Spaanse invloeden zijn duidelijk merkbaar. De cursus bestaat uit drie lesbij- eenkomsten. Deze staan ge pland voor 8, 22 en 29 mei. De bijeenkomsten beginnen om -17.30 uur. MIDDELBURG - Het Neder lands Verbond van Onderne mers in de Bouwnijverheid en het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer organiseren een bijeenkomst over Duur zaam bouwen. De bijeenkomst wordt gehou den in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg op maandag 22 april om 14.00 uur. De bijeenkomst is gericht op het praktisch invulling geven aan het Nationaal Pakket Duurzaam Bouwen in'de pro vincie Zeeland. Duurzaam bouwen als samenspel van de diverse betrokkenen in het bouwproces. Vanuit diverse disciplines zullen inleiders la ten zien op welke praktische wijze een bijdrage geleverd kan worden. Inlichtingen: tele foon 0118-615055. Het verwijzende ANWB-bordje was al enige tijd geleden aangebracht. En dat zorgde ongetwij feld bij menigeen tot verwarring. Gisteren kwam daar een einde aan. Toen kreeg de gevelsteen met daarop afgebeeld een kuiper aan het werk, de plaats waar hij hoort: in een gevel aan de Oude Ha ven in Zierikzee. Oorspronkelijk was de uit 1631 stammende steen, ingemetseld in de gevel van een pakhuisje van de architect Pietcr van der Linden aan de 's-Heer Arendstraat. Omdat Van der Lin den later verhuisde naar de Oude Haven 19, is ervoor gekozen de steen in de gevel van dit pand aan te brengen. Het pakhuisje is immers afgebroken en de steen verdween Zij het niet voorgoed, toant de steen bleek al jarenlang in bezit te zijn van de familie Roozendaal. De gemeente Zierikzee werd door A. van der Have uit Aerdenhout opmerkzaam gemaakt op dit feit. Dc heer Roozendaal. van wie Van der Linde de betbetovergrootvadcr is, wilde de steen afstaan, maar dan moest deze wel weer in een gevel worden gemetseld. Deze afspraak heeft de gemeente dus gestand gedaan. En meer nog; de steen is er zelfs voor van kleur voorzien. Het ioas namelijk gebruikelijk dat gevelstenen ge kleurd waren. Daarnaast komt door de kleurstelling het reliëf van de steen ook beter tot uiting. De ze was in de loop der tijden voor een groot deel weggevallen. (Foto: Marijke Folkertsma) 'Mens als opmaat voor ruimte ZIERIKZEE - Hij is architect van beroep, maar sinds 1990 is hij ook bezig in de beeldende kunst. Van 27 april tot 6 mei exposeert Christi- aan J. Keulemans modelstudies en schetsen van gotische kathedralen in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Keulemans heeft vele jaren ge bouwen mogen realiseren als architect en directeur van ar chitectenbureau Rothuizen en 't Hooft BV. Zes jaar geleden begon hij in de beeldende kunst. Naast het maken van ruimtelijke objecten van kera miek en staal vormen de mo delstudies en reisschetsen de onderwerpen van zijn werk. ,,Als je de ruimte van de goti sche kathedraal wilt weerge ven ontkom je er niet aan ko lommen en gewelven te tekenen. Toch is juist de ruim te en het licht in die ruimte zo adembenemend," zegt hij zelf. „Om daar vat op te krijgen kwam ik tot mijn verbazing te recht bij de mensen. Mensen die het gebouwd hebben voor menselijk beleven." Op de vrije academie in Den Haag heeft Keulemans een goede werkplek en steun ge vonden voor zijn werk' in de kunst. De expositie van zijn werk wordt zaterdag 27 april om 14.00 uur geopend door or ganist Kees van Eersel. De ten toonstelling is dagelijks geo pend van 11.00 tot 17.00 uur. NIEUWERKERK - De gemeente Duiveland verwacht binnenkort een uitspraak van de Raad van State over de uitbreiding van glastuinbouw in het buitengebied van die gemeente. Al een aantal jaren is er touwtrek kerij tussen gemeente en provincie over de grootte van het kassengebied, de gemeente Duiveland zou het liefst met 70 hectare uitbreiden. Steeds zijn er bij de gemeente Duiveland aanvragen binnen gekomen voor toestemming om in het buitengebied de kas sen te mogen uitbreiden. De ge meente Duiveland nam toen de beslissing om daar toestem ming voor te verlenen. Bij de inspraakprocedures zijn er door omwonenden nooit be zwaren gemaakt tegen een eventuele uitbreiding. Dat was voor de gemeente een extra sti mulans om door te gaan. Ge meente-ambtenaar A. Schiet- tekatte: ,,We hebben wel als voorwaarde gesteld, dat er in de kassen geen assimilatiebe lichting mag worden gebruikt. Aan die nachtverlichting heb ben de meeste mensen een he kel. Daar zijn elders beroeps procedures tegen gevoerd, de rechter besliste toen, dat om wonenden 'recht hebben op een zwarte nacht'. Stokje Gedeputeerde staten staken een stokje voor de uitbrei dingsplannen in Duiveland. Zij staan alleen grootschalige uitbreiding van glastuinbouw op Zuid-Beveland voor. De ge meente spande daarop een be roepsprocedure aan bij de Raad van State. Burgemeester G. Hokken spande zich bij de provincie in om tot overeen stemming te komen. De proce dure liep echter al. Nu zijn gedeputeerde staten wat bijge draaid en geven alsnog toe stemming voor 20 hectare ex tra bij Sirjansland, waar al glastuinbouw is. De met schuine arcering aangegeven gebieden hebben de subbestemming 'glastuinbouw stimule ringsgebied'. Het grote gebied is ±70 hectare; het kleine gebied is ±20 hectare. Duiveland wil echter een uit breiding van 70 hectare in de subbestemming inbouwen. Schiettekatte: ..Dit is mede in gegeven door de aanvragen die we krijgen. De ondernemers vinden dat ze hier gunstiger zitten, qua verbindingsroute ten opzichte van het Westland, dan in Zuid-Beveland." Nu zal de Raad van State binnenkort een uitspraak doen over de 20 hectare. Men verwacht wat dat betreft niet veel tegenstand meer, omdat gs het daar nu ook mee eens zijn. Blijven nog de plannen tot uitbreiding tot 70 hectare en daar zal nog wel wat touwtrekkerij met de provin cie over zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5